Hendrickson i Glasder z kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu

  • 2018-01-02 13:10

Gdy w Europie nie gasną emocje związane z 66. Turniejem Czterech Skoczni, Amerykanie przeżywają zupełnie inne, jednak równie istotne dla siebie wydarzenie. W Park City, sportowcy zza oceanu walczyli o kwalifikacje na zbliżające się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu.

Uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej, i tym samym dołączenie do olimpijskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych, jest możliwe jedynie po spełnieniu określonych warunków. By być branym pod uwagę podczas selekcji, zawodnik musi przynajmniej raz znaleźć się w czołowej trzydziestce jakiegokolwiek konkursu rangi Pucharu Świata lub Letniego Grand Prix. Jeśli nie zdoła tego osiągnąć, ma jeszcze szansę na zakwalifikowanie się poprzez regularne zdobywanie punktów w zawodach z cyklu Pucharu Kontynentalnego w trakcie trwania sezonu olimpijskiego. Niezależnie od dyscypliny, w każdej drużynie może znaleźć się finalnie czterech zawodników oraz cztery zawodniczki, których kolejność ustalona będzie na podstawie wewnętrznego rankingu Amerykańskiego Związku Narciarskiego.

W ostatnim dniu grudnia, tamtejsi zawodnicy walczyli o kwalifikację olimpijską w trakcie Amerykańskich Prób Przedolimpijskich, rozgrywanych na obiekcie w Park City W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Michael Glasder, który wyprzedził drugiego Kevina Bicknera (98,5 oraz 100 metrów) o zaledwie 1,4 pkt. 28-letni triumfator, reprezentujący klub Norge Ski Club, w pierwszej serii oddał skok na odległość 98,5 metra, natomiast w drugiej lądował minimalnie bliżej, na 98. metrze. Trzeci finiszował William Rhoads (95,5 oraz 97 metrów).

- Wszyscy byli gotowi na zwycięstwo – przyznał Glasder. – Miałem po prostu szczęście.

>>> Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu mężczyzn <<<

W zmaganiach kobiet triumfowała Sarah Hendrickson. Zwyciężczyni pierwszego w historii sezonu Pucharu Świata Pań zapewniła sobie zwycięstwo skokiem na odległość 93,5 metra. W pierwszej serii lądowała o cztery metry dalej. Drugą Abby Ringquist (96 oraz 91,5 metra) wyprzedziła o sześć punktów. Skład podium uzupełniła Nita Englund (95 i 96 metrów).

- Szczerze mówiąc, mamy tutaj pięć dziewczyn, które mogły sięgnąć po zwycięstwo. Żadna z nas nie mogła być nazwana faworytką. Nie możesz przewidzieć, co zrobią inni. Rywalizacja była niezwykle zacięta i jestem dumna, że mogłam brać udział w tym wydarzeniu, gdyż jeszcze cztery lata temu było to dla mnie niemożliwe – stwierdziła Hendrickson.

Duże szanse na zwycięstwo miała Nina Lussi, która w pierwszej serii uzyskała aż 98,5 metra. Niestety, podczas wykonywania drugiej próby, zawodniczka upadła i tym samym straciła szansę na triumf w konkursie.

>>> Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki konkursu kobiet <<<

Wygrane, dla Glasdera oraz Hendrickson, oznaczają pewną kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu. Skład reprezentacji Stanów Zjednoczonych uzupełnią sportowcy, którzy zostaną wybrani przez Amerykański Związek Narciarski na podstawie punktów zebranych w trakcie konkursów Pucharu Świata oraz Pucharu Kontynentalnego, które rozgrywane były pomiędzy 15 listopada 2017 roku a 22 stycznia 2018 roku.


Marta Wawrzyniak, źródło: Usskiandsnowboard.org/Teamusa.org/Inf. własna
oglądalność: (7872) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • kryska stały bywalec
    @mc150193 @FG86

    nie będzie ciekawy, bo Zografski ma już sporą przewagę nad Gruzinami, Turkami, Rumunami, Węgrami, Estończykami, Koreańczykami, Brytyjczykami, więc musiałby któryś wielki talent objawić, żeby go wyrzucić z Olimpiady.
    Ciekawe byłyby zanim zmienili zasady kwalifikacji olimpijskiej w październiku ubiegłego roku.

  • FG86 bywalec
    @mc150193 @pawel96

    To bardzo ciekawy będzie CoC w Erzurum. W tamtym roku punkty praktycznie za darmo...

  • pawel96 profesor
    @mc150193 @sosik333

    Szanse znikome, wręcz żadne.

  • pawel96 profesor
    @mc150193 @FG86

    Zografski nie zapewnił sobie kwalifikacji olimpijskiej, tylko dzięki punktom w PK wskoczył do rankingu na premiowane miejsce, jeszcze może wylecieć z tego rankingu, choć szanse na to nie są zbyt duże (zdobycie większej ilości punktów PK przez np. Rumunów, Turków, Estończyków czy Koreańczyków lub choćby punkt PŚ).

  • sosik333 doświadczony
    @mc150193 @FG86

    serio, ja mam nadzieję, że chociaż gospodarzom pozwolą wystawić drużynę...

  • FG86 bywalec
    @mc150193 @mc150193

    Zdaje się, że zapewnił ją sobie w Engelbergu. Ogólnie te zasady to jakiś koszmar. Koreańczycy całe sportowe życie czekali na te igrzyska, żeby w końcu miał wystartować tylko jeden. Kang wiedział co robić, kończąc karierę...

  • mc150193 weteran

    A wiecie może czy Zografski ma kwalifikację olimpijską? Bo z tego co wiem to jej jeszcze nie wywalczył...

  • mc150193 weteran
    @Oreo @dzika_swinia

    Właśnie zapomniałem o tym, że Rosja została wykluczona z IO. Przecież Rosjanie zostali wręcz wykoszeni z medali z Soczi... jeszcze ile im medali zabiorą? No i zapewne wystartują pod flagą olimpijską.

  • Nowyskoczek5 profesor
    @Nowyskoczek5 @Wojciechowski

    W sumie racja .

  • Wojciechowski profesor
    @Nowyskoczek5 @Nowyskoczek5

    Tym bardziej, że akurat w "drużynówkach" IO Amerykanie występują zawsze, nie to co w MŚ.

  • Wojciechowski profesor
    @Nowyskoczek5 @Nowyskoczek5

    W sumie pojawia się tu ciekawa kwestia. Jeśli posiadanie punktów PŚ i/lub PK z tego sezonu jest bezwzględnie konieczne, to mogą mieć problem z uzbieraniem 4 skoczków. Ale wątpię, że to wymóg absolutny.

  • Nowyskoczek5 profesor
    @Nowyskoczek5 @Wojciechowski

    Wiem ze ma . Ale w tym sezonie jeszcze nia ma.

  • sosik333 doświadczony

    Ciekawi mnie jak wygląda forma Bicknera. Przegrał z Glasderem, który jest na granicy awansu do PŚ i punktów w PK, ale odnoszę wrażenie, że jest już lepiej niż na początku sezonu. Taką mam nadzieję.

    A wszystkie te wymagania olimpijskie uważam za głupotę i zabijanie klimatu igrzysk.

  • Wojciechowski profesor
    @Nowyskoczek5 @Nowyskoczek5

    Bickner ma w karierze punkty PŚ, to wystarczy.

  • Nowyskoczek5 profesor
    Skład Amerykanów na IO

    Pewniacy:
    -Rhoads (punkty w PŚ)
    -Bickner (punktów jeszcze nie ma ale jak USA wystawią go na PK to pewnie je zdobędzie)
    -Glasder (zwyciestwo w kwalifikacjach IO i punkty w PK)
    4 zawodnik na drużynowke:
    -Larson 80% lub
    -A.J Brown 20%

  • Patryk_185 początkujący
    @Oreo @Wojciechowski

    Dobra teraz doczytałem regulamin. Szkoda że się zasady zmieniły, zawsze fajnie było zobaczyć "egzotyczne drużyny", myślę że po to są Igrzyska, żeby każdy mógł wystartować ale cóż.... A tu ani gospodarzy, ani Kazachów.

  • pawel96 profesor
    @Oreo @Oreo

    Nawet jeśli wiadomo, kto będzie reprezentował Stany na Igrzyskach, to takie konkursy są potrzebne. W USA jest potencjał na skoki, na trybunach było około ośmiu tysięcy widzów, nawet organizatorzy nie spodziewali się takiego zainteresowania. Dodatkowo, zwycięzca dostawał 10 tysięcy dolarów jako premię. A teraz zwróćcie uwagę, na to, ile zawodnicy USA mogą zarobić w PŚ za pojedyncze punkciki...

  • pawel96 profesor

    Ludzie, litości - jakie Koree, jakie Francje na Igrzyskach - jest ranking olimpijski, i z jego tytułu uzyskuje się prawo startu w konkursach na IO, w tym także drużynówkach.

    Drużyny, które mają takie prawo na chwilę obecną:
    AUT, GER, SLO, POL, NOR, FIN, JPN, RUS, CZE, SUI oraz ITA i USA z racji "dołożenia czwartego zawodnika".

  • Patryk_185 początkujący
    @Oreo @dzika_swinia

    Tak, przeoczyłem Koreę i Kanadę.

  • dzika_swinia weteran
    @Oreo @Patryk_185

    W 2014 było 12 drużyn

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl