ZIO w Pjongczangu: Mamy złoto! Kamil Stoch obronił tytuł mistrza olimpijskiego z Soczi!

  • 2018-02-17 15:20

Piękny biało-czerwony wieczór w Pjongczangu! Kamil Stoch został pierwszym skoczkiem od 30 lat, który obronił tytuł mistrza olimpijskiego na dużej skoczni! Potrójny już złoty medalista ZIO triumfował po lotach na odległość 135 m i 136,5 m! Srebrny medal wywalczył Niemiec Andreas Wellinger, a brązowy - Norweg Robert Johansson.

Kamil Stoch niesiony przez kolegówKamil Stoch niesiony przez kolegów
fot. Tadeusz Mieczyński

Pierwsza seria konkursowa była popisem w wykonaniu Kamila Stocha. Mistrz olimpijski z Soczi w niekorzystnych warunkach poszybował pięknie stylowo na 135 metr i na półmetku zawodów prowadził z przewagą 3,4 pkt. nad Austriakiem Michaelem Hayboeckiem (140 m). Trzecie miejsce zajmował triumfator z normalnej skoczni, Niemiec Andreas Wellinger (135,5 m), a za nim plasowali się czwarty Norweg Robert Johansson (137,5 m) oraz piąty Dawid Kubacki (134,5 m). Biało-Czerwony tracił 1,4 pkt. do miejsca na podium.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani byli Ryoyu Kobayashi (135,5 m), Peter Prevc (134 m), Johann Andre Forfang (133 m) oraz Simon Ammann (133,5 m).

Biało-Czerwoni w komplecie awansowali do serii finałowej. Dwunasty na półmetku był Stefan Hula (132 m), natomiast siedemnasty - Maciej Kot (128,5 m).

Pierwszą rundę konkursową rozpoczęto z 23. belki. Przed skokiem Stefana Huli skrócono rozbieg do 22. platformy.

W finałowej serii Kamil Stoch ponownie oddawał swój skok w niekorzystnych warunkach wietrznych. Obrońca tytułu jednak nie zawiódł. Lot na 136,5 m pozwolił Polakowi na obronę olimpijskiego złota z Soczi! Drugi Andreas Wellinger, który przy korzystnym wietrze doleciał do 142 metra, stracił do Stocha 3,4 punktu! Brązowy medal ponownie wywalczył Robert Johansson, który w finale uzyskał rezultat 134,5 m. Tuż za olimpijskim podium znaleźli się jego koledzy z kadry - Daniel Andre Tande (138,5 m i awans z 15. pozycji) oraz Andreas Stjernen (134,5 m).

Medalowej szansy nie wykorzystał Michael Hayboeck. Drugi na półmetku Austriak w finale uzyskał 131 m i spadł na szóstą lokatę. Na kolejnych pozycjach konkurs zakończyli Karl Geiger (137,5 m), Johann Andre Forfang (131,5 m) oraz Richard Freitag (127,5 m). Dawid Kubacki po skoku na 126 m ostatecznie był dziesiąty, ex aequo z Peterem Prevcem (127,5 m) i Ryoyu Kobayashim (128 m).

Stefan Hula (129,5 m) zakończył zawody na piętnastej pozycji. Dziewiętnasty był Maciej Kot (129,5 m).

Finałową rundę przeprowadzono w całości z 23. belki.

Dla Kamila Stocha dzisiejsze złoto to jeden z najważniejszych triumfów w jego sportowej karierze. 30-letni reprezentant Polski jest m.in. trzykrotnym mistrzem olimpijskim (dwukrotnie w Soczi 2014 i raz w Pjongczangu 2018), mistrzem świata indywidualnie (Val di Fiemme 2013) i drużynowo (Lahti 2017), wicemistrzem świata w lotach narciarskich (Oberstdorf 2018), zdobywcą Pucharu Świata (2013/2014) oraz dwukrotnym triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni (2016/2017, 2017/2018), w tym raz zwyciężając we wszystkich czterech konkursach. Zwyciężył 26-krotnie w zawodach Pucharu Świata i jest aktualnym liderem tego cyklu.

Kamil Stoch jest trzecim skoczkiem w historii, który obronił tytuł mistrza olimpijskiego na dużej skoczni. Wcześniej tej sztuki dokonali Norweg Birger Ruud (1932, 1936) i Fin Matti Nykaenen (1984, 1988).

Skoczek z Zębu jest pierwszym Polakiem, który na zimowych igrzyskach olimpijskich wywalczył trzy złote medale oraz obronił tytuł sprzed czterech lat. Jednocześnie jest najstarszym mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich. Kamil Stoch w maju skończy 31 lat, zaś dotychczas najstarszy Niemiec Jens Weissflog triumfał w Lillehammer (1994) w wieku niespełna 30 lat.

Tym samym Kamil Stoch (3-0-0) został trzecim polskim sportowcem w historii, który wywalczył trzeci złoty medal olimpijski. Tyle samo razy mistrzynią olimpijską była Irena Szewińska (3-2-2). O jedno złoto więcej ma z kolei Robert Korzeniowski (4-0-0).

To 21. polski medal na zimowych igrzysk olimpijskich, a pierwszy wywalczony w Pjongczangu. To również siódmy złoty krążek w historii polskiego olimpizmu na ZIO. Po medal z najcenniejszego kruszcu sięgali: w skokach narciarskich Wojciech Fortuna (1972) i Kamil Stoch (dwukrotnie w 2014, 2018), w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk (2010, 2014), natomiast w łyżwiarstwie szybkim - Zbigniew Bródka (2014).

Na niedzielę zaplanowano ostatnią sesję treningową w Pjongczangu (12:00). Tego samego dnia odbędzie się ceremonia medalowa konkursu na dużej skoczni (11:25). W poniedziałek odbędą się zawody drużynowe na dużym obiekcie.

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (97247) komentarze: (1043)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • kaccper22 bywalec
    @King

    ani Ahonen ani jego syn nie wystąpili hahah

  • SebaSzczesny profesor

    Kamilu KOCHAMY CIEEE !!!

  • JooorgAszenbach początkujący
    Bresadola-Alamommo i Kraft-Kot.

    Włoch i Austriak?

  • zimowy_komentator profesor
    Szkoda medalu Huli

    Byłby wspaniałym "spinaczem" jego bujnej kariery. Niewiele zabrakło... Chyba za wcześnie się odbył w finałowym skoku - gdyby nie to to skoczyłby o te 1,5 metra dalej i załatwiłby sprawę bezdyskusyjnie. A tak... No cóż. Może nigdy nie stanie na podium indywidualnie ? Na IO raczej na pewno nie ale w PŚ ? Sezon się za chwilę kończy a w kolejnym będzie nowe rozdanie, być może forma Huli spadnie i będzie po ptokach.

  • GOTS weteran
    @erytrocyt_ka @Nobody

    Ja kolego czytałem tą ustawę, więc dlatego rozumiem, że ta narracja, która prowadzona jest wobec Tajnera jest niesprawiedliwa. Jasne, że wszystko w PZN nie jest super, ale obwianie Tajnera za wszystkie nieprawidłowości jest głęboko niesłuszne i niepoważne.
    Skoro Ty kolego kolejny raz oskarżasz Tajnera to może warto mieć ku temu jakieś bardziej poważne podstawy? Co Tajner ma odejść, bo Ty tak chcesz? Nie masz pojęcia jak funkcjonują związki sportowe, a kreujesz się na sędziego w takiej sprawie.
    No trzeba mieć choć trochę obiektywizmu, nie wierz we wszystko co znajdziesz w necie, bo nadawać na człowieka jest łatwo, gorzej kiedy samemu trzeba udowodnić i pokazać, ze jest się lepszym.

  • King profesor
    Ahonen

    Ma zamiar wystąpić z synem na IO w Pekinie. No ciekawe czy do tego dojdzie. Chyba nigdy nie było takiej sytuacji.

  • Nobody stały bywalec
    @erytrocyt_ka @pavvel

    Szkoda że na takie stanowisko nie ma wyborów jak do sejmu"
    haha ale się ubawiłem. No bo to mialo byc do ubawianie sie. Nie trzeba pisac o kawale ze to jest kawal

  • Nobody stały bywalec
    @erytrocyt_ka @GOTS bardzostarysceptyk

    Znowu we dwójkę go bronicie, nie wiem czy nie jesteście Apoloniuszem na fake kontach bo gdzie sie pojawi złe słowo na niego to pojawiacie się Wy. A tak na powaznie sceptyku z tego co napisałeś to wychodzi na to że Tajner prawie za nic nie jest odpowiedzialny, tylko za zbijanie sukscesow ze skokow. Fajnie to po co to stanowisko. GOTS to samo, każesz mi czytać za co kto jest odpowiedzialny, a sam nie mowisz za co Tajner odpowiada tylko że nie za wszystko to to ja wiem. Ale to sam poczytaj wysil sie intelektualnie i napisz mi co jest jego odpowiedzialnoscia. bo z waszych komentarzy wychodzi że jest swietny a zarazem za nic odpowiedzialny.

  • Aaabbbb profesor
    @Aaabbbb @HAZARD

    Nie, no klubu nie zdradzę :).
    Wiadomo, że wszyscy się znamy na wszystkim, ot, taka zabawa w rymowanki :).
    Ale oczywiście nic na siłę, mam zakład z Janushem.

    Obstawiać polską kopaną to wyzwanie :)

  • edko bywalec
    @edko @edko

    https://data.fis-ski.com/dynamic/results.html?sector=JP&raceid=5110

  • edko bywalec

    DOMEN PREVC PIĄTY PODCZAS ALPEN CUP WKRANJ

  • HAZARD weteran
    @Aaabbbb @Aaabbbb

    No tego się po Tobie nie spodziewałem. :) Jaki klub?
    Bez przesady, nie znać się ze skokach dlatego, że się źle obstawiło? Wiem po sobie, że to tak nie działa, ze swoich znajomych, którzy niby w piłce siedzą i nią żyją, wiem o tej dyscyplinie najwięcej, a jakoś w STS prawie nic nie wchodzi, oni mają więcej szczęścia... :D

  • dervish profesor
    @kkkk @skajler

    Nie lekceważyłbym Bożego Narodzenia ;)

  • dervish profesor
    @Zlotousty @Zlotousty

    moim zdaniem konkurs odbył się w warunkach wyjątkowo sprawiedliwych jak na te dyscyplinę sportu. Włączywszy kompensaty było tak bardzo sprawiedliwie, ze nawet nie warto wspominać o negatywnym wpływie wiatru na końcowy rezultat. Wiatr jest nieodzownym składnikiem tego sportu ale w tym przypadku jego wpływ na kolejność w konkursie był bliski zeru.

  • anonim
    @kkkk @fanstocha

    Aha racja, pomylilo mi sie, ze mial na normalnej tez MŚ.

  • anonim
    @kkkk @Lordani66

    Jak dwa? To drużynówkę też liczysz?

  • anonim
    @andrzej12k1 @andrzej12k1

    Jak ktoś stawia AMMANA ZE WSZYSTKICH OSÓB ponad Stochem to od razu przestaje czytac bo wiem ze to troll.

  • anonim
    @kkkk @kkkk

    Stoch zdobył 2 MŚ, nie 1.

  • dervish profesor
    @anonim @Lordani66

    Jak nie mozesz znaleźc?. Na podanej przez ciebie stronce sa linki do arkuszy z wynikami 1 serii obydwóch konkursów. W ogóle sa tam wyniki wszystkich serii łącznie z treningowymi.
    Najeżdzasz kursorem myszy na pomarańczowy trójkacik po prawej stronie i rozwija ci sie lista plików z wynikami.

    Jezeli chodzi wo wynki pierwszych serii to masz:
    sk. normalna: results first round

    http://medias1.fis-ski.com/pdf/2018/JP/3096/2018JP3096RL1.pdf

    skocznia duża:
    http://medias4.fis-ski.com/pdf/2018/JP/3099/2018JP3099RL1.pdf

  • dervish profesor
    @anonim @Lordani66

    Jak nie mozesz znaleźc. Na podanej przez ciebie stronce sa linki do arkuszy z wynikami 1 serii obydwóch konkursów. W ogóle sa tam wyniki wszystkich serii łącznie z treningowymi.
    Najeżdzasz kursorem myszy na pomarańczowy trujkacik po prawej stronie i rozwija ci sie lista plików z wynikami.

    Jezeli chodzi wo wynki pierwszych serii to masz:
    sk. normalna: results first round

    http://medias1.fis-ski.com/pdf/2018/JP/3096/2018JP3096RL1.pdf

    skocznia duża:
    http://medias4.fis-ski.com/pdf/2018/JP/3099/2018JP3099RL1.pdf

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl