BMI skoczków pod lupą - nowe założenia FIS

  • 2018-04-16 16:39

Sezon poolimpijski prawdopodobnie przyniesie zmiany w kwestii BMI skoczków narciarskich. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) skoryguje przepisy dotyczące, zdaniem wielu, przesadnie wychudzonych zawodników. Taką informację podał portal sport.onet.pl.

- Zawodnicy będą musieli podnieść swoją wagę. Nie będzie to jednak wiązało się bezpośrednio ze zmianą tabeli BMI. Do tej pory skoczkowie byli ważeni w butach i z wkładkami. Teraz będą ważeni bez butów i bez wkładek - mówi Agnieszka Baczkowska, polska działaczka w FIS, na łamach serwisu sport.onet.pl.

Taka korekta przepisów ma sprawić, iż skoczkowie zyskają na masie ciała od 1,5 do 2 kg. Baczkowska, w rozmowie z Tomaszem Kalembą, podkreśla, iż jest to inicjatywa FIS. Zdaniem naszej rodaczki ta zmiana jest nieznaczna, a na większe ruchy przyjdzie czas już niebawem.

Tabela BMI [Body Mass Index - przyp. red.] ma zostać poddana reformie przed sezonem 2019/2020, a więc przed takim, podczas którego nie będą odbywały się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym czy Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Federacja nie chce dokonywać rewolucji przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata w austriackim Seefeld. Okres ich trwania to 19 lutego - 3 marca 2019.

Powyższy pomysł, jak i pozostałe, muszą zostać zatwierdzone w trakcie 51. Kongresu FIS w miejscowości Costa Novarino. Zjazd w Grecji odbędzie się w dniach 13-18 maja 2018.

Więcej przeczytacie na łamach sport.onet.pl >>>


Dominik Formela, źródło: sport.onet.pl
oglądalność: (14079) komentarze: (53)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • _Fanatyk_ początkujący
    Bardzo zła informacja dla nas

    Zdaniem wielu skoczków narciarskich waga Kamila była jedną z jego głównych atutów

  • Kolos profesor
    @dervish @dervish

    Nadal nie widzę związku, do prawidłowego odchudzania bardziej potrzebny jest dietetyk a nie lekarz a tego kadra B, (zresztą haki i lekarza) w formie współpracyjacego czlonka sztabu miała.

    Zresztą nawet przy braku takiego wsparcia, nie moźliwym jest aby dokladnie wszyscy czlonkowie kadry B tak fatalnie podeszli do kwestii odchudzania źe skakali tak słabo minionej zimy.

  • dervish profesor
    @dervish @kolos

    ty czytasz co piszę czy nie? Ja nie mam problemów z logiką.

    cytat:
    "(bo w kadrze B w odróżnieniu od kadry A nie było specjalistycznej opieki medycznej) "

  • Kolos profesor
    @dervish @dervish

    Kto wie, ciekawa teza. W końcu tak naprawdę odchidzania kadry A nikt ze sztabu nie potiwerdził na 100%, To ciągle tylko plotka. Ale dość nagłą zapaść kadry B, mogloby to tłumaczyć, z drugiej strony... komuś z kadry B musiałoby to odchudzenie, choćby z powodów statystycznych wyjść na dobre. Dlaczego (prawie) wszystki czlonkom kadry A oschudzenie mialoby pomóc a wszystkim czlonkom kadry B tylko zaszkodzić? Nie ma w tym logiki.

  • dervish profesor
    @Emil

    A może nagła zapaść kadry B która zaczęła się wraz z zatrudnieniem Horngachera była w sporej mierze spowodowana automatycznym przyjęciem jakiejś dyrektywy odnośnie obniżenia wagi skoczków, może Horngacher zadysponował jakiś nisko wagowy BMI który miał być rygorystycznie przestrzegany i ten właśnie rygor wprowadzony przez dyletantów (bo w kadrze B w odróżnieniu od kadry A nie było specjalistycznej opieki medycznej) doprowadził do wyniszczenia organizmów (głownie motoryki).

    To by także tłumaczyło brak w kadrze Leji którego budowa (genetyka) wykluczyła przestrzeganie tego warunku)

  • Kolos profesor
    @jmc @ann81

    To juź chyba zaleźy od organizmu danego skoczka, jeden pochlonie te 4000 kcal i bez problemu spali a inny musi ograniczyć bo inaczej przytyje.

    Nie ma póki co wysypu anorketyków więc nie bardzo rozumiem szum. Niestety te działania wygladają na obliczone na szkodzenie Polakom...

  • ann81 weteran
    @wiola4697 @wiola4697

    Możliwe, wtedy oznaczałoby, że stara się wpasować w limit co do kilograma.

  • kkkk doświadczony

    I dobrze, bo to zbijanie wagi powoli stało się paranoją...

  • wiola4697 profesor

    Ann dla twojej wiadomości Kamil przyznał sam w wywiadzie, że waży 54-56, nie 52-53...

  • ann81 weteran
    @jmc @dervish

    Takiego limitu raczej w rzeczywistości nie ma, bo gdyby istniał, Kamil nie mógłby skakać w zawodach. Waży 52-53 kg przy wzroście 173 cm (sam niedawno mówił o tym w wywiadzie). Czyli się nie łapie.

    Z tym głodzeniem też nie ma co przesadzać. Zapotrzebowanie energetyczne dla drobnego zawodnika, jakim jest Kamil w okresie startowym wynosi ok. 3600-3700 kcal/d. A dużo wyższy i cięższy Stjernen potrzebuje ok. 4700 kcal/d. To nie jest wcale mało. Kwestia tylko tego, czy skoczkowie specjalnie nie redukują wartości energetycznej swojej diety, co nie na pewno nie byłoby zdroworozsądkowe.

  • EmiI profesor
    @jmc @EmiI

    0,125 a nie 0,125%

  • EmiI profesor
    @jmc @dervish

    Ta tabela jest orientacyjna, nie ma czegoś takiego jak dolna granica, przepis mówi o 0,5% długości nart za każde 0,125% BMI i tyle. A tabelka, po prostu jest zrobiona do pewnej granicy rozsądku.

  • Kolos profesor
    @PGr @PGr

    Nie wolno wszystkich wrzucać do jednego wora - jedni skoczkowie nie mają problemu z trzymaniem wagi, inni się miszą ostro kontrolować i z trudem trzymają, kwestia warunków fizycznych, metabolizmu...

    O problemach mówią zwykle ci co mają problemy z trzymaniem wagi, zbijanie wagi nie jako "na siłę" zawsze osłabia organizm. Zdaje się ze jedynym skoczkiem który mówił o problemach z trzymaniem wagi po 30 był Adam Małysz. No i chyba jeszcze Schmitt na sam koniec kariery.

  • Kolos profesor
    @jmc @dervish

    No to po co zmiany, jak prpblemu nie ma? 52 kg dla 170 cm wzrostu to nie jest jakieś straszne wychudzenie.

  • PGr doświadczony
    @PGr @madrek

    Pierwsze nazwisko jakie się nasówa to Nurmsalu
    https://
    sportowefakty.wp.pl/skoki-narciarskie/695028/dramatyczne-wyznanie-skoczka-glodzilem-sie
    Ale ten przykład już Ci ktoś tu podał.

    W ostatnim czasie było o problemach anorektycznych Vojtecha Stursy;
    Co w wywiadach o walce ze zbijaniem wagi mówili Evensen, Zagrafski i inni,
    Zresztą każdy skoczek co przed 30 kończy karierę lub ma problemy z formą, porusza temat jakim problemem dla niego było/jest trzymanie "kościstej" budowy ciała.
    Daleko szukać nie musisz, prawie cała nasza kadra B sobie nie radziła z wychudzeniem się i jak nie oni o tym wspominali, to trenerzy, Prezes lub Dyrektor...
    Zobacz jak fatalnie wyglądają ostatnio nasi A kadrowicze i wielu skoczków w innych reprezentacjach, tak kościstych policzków jak obecnie w tej dyscyplinie nie było wcześniej.

  • dervish profesor
    @jmc @kolos

    Wlasnie o to chodzi , że nie może się odchudzać dowolnie. Musi trzymać BMI w dozwolonych granicach.

    Dla wzrostu 170 cm najniższa dopuszczalna waga ciała to 52 kg.

  • Kolos profesor
    @jmc @dervish

    Jakie ograniczenie, skoro od wagi skoczka zaleźy tylko długość nart? Skoczek moźe się dowolnie odchudzać i ryzykuje tylko coraz krótszymi nartami.

    Nie wiem co za problem ustalić minimalny' nie przekraczalny (w dół) wspólczynnik BMI dla skoczków, np.mna poziomie 19.

    W sumie taki3 zmiany powinno się zacząć od konsultacji z zawodnikami, trenerami czyli bezposrednio zainteresowanymi. Jakoś wysypu anorketyków w skokach nie mamy. Niestety źle to wygląda, jakby FIS podejmował decyzje o zmianach na podstawie Norweskiego niezadowolenia na zasadzie "norwedzy twierdza ze polacy są wychudzeni więc zmieniamy".

  • Pavel profesor
    @Sigur17

    A kto to wie, miały być dzisiaj, a czy będą to już kwestia czy PZN je opublikuje, a tu wszystko jest możliwe.

  • dervish profesor
    @jmc @jmc

    Przecież dzieki BMI FIS ogranicza minimalna wagę skoczka. Dla każdego wzrostu tabela określa dopuszczalny zakres wagi ciała. (przyjęto kilkuprocentową tolerancję dla BMI)

    dla wzrostu 170 cm minimalna waga ciała (52 - 58) kg

    dla 171 cm 53-58 kg
    dla 172 cm 53-59 kg
    dla 173 cm 54-60 kg

    dla 180 cm 58-65 kg

    Proponowana korekta przepisów ma sprawić że te przedziały zwiększą się o 1.5 do 2 kg.

  • Sigur17 doświadczony

    A kadry o której będą podane?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl