LGP w Czajkowskim: Triumf Japończyków, Klimow z rekordem skoczni

  • 2018-09-08 13:38

Reprezentacja Japonii odniosła trzecie w historii Letniego Grand Prix zwycięstwo w konkursie drużyn mieszanych. Azjatom na podium towarzyszyli Słoweńcy i Norwegowie, którzy na obiekcie Śnieżynka (HS140) wywalczyli kolejno drugą i trzecią lokatę. Rosjanom, którzy byli czwarci, na pocieszenie pozostaje fakt, iż nowym rekordzistą skoczni został Jewgienij Klimow. Lider klasyfikacji generalnej LGP w finale poszybował na 146. metr.

08.09.2018 - Słowenia w Czajkowskim08.09.2018 - Słowenia w Czajkowskim
fot. Horst Nilgen/FIS
08.09.2018 - Norwegia w Czajkowskim08.09.2018 - Norwegia w Czajkowskim
fot. Horst Nilgen/FIS
Jewgienij KlimowJewgienij Klimow
fot. Tadeusz Mieczyński

Format mikstu do kalendarza Letniego Grand Prix powrócił po pięciu latach przerwy. Był to piąty w historii tego cyklu konkurs drużyn mieszanych, a trzeci, który padł łupem Japończyków. Azjaci, z liderującą w indywidualnej klasyfikacji generalnej kobiet Sarą Takanashi w składzie, zgromadzili dziś 974,8 pkt. 21-latka w sobotę nie zachwyciła, a w poszczególnych rundach uzyskała 124,5 oraz 134 metry. Solidnie wypadła zbierająca międzynarodowe doświadczenie Nozomi Maruyama. Sportsmenka urodzona w 1998 roku lądowała na 129. i 124. metrze. Męską część zespołu tworzyli dziś Yukiya Sato (128 i 142 metry) oraz Junshiro Kobayashi (130,5 oraz 133,5 metra).

Zestawienie czołowej trójki uzupełniły ekipy ze Słowenii oraz Norwegii. W szeregach pierwszej z tych nacji znaleźli się kolejno: Jerneja Brecl (124 i 140 metrów), Jurij Tepes (126,5 oraz 138 metrów), Ema Klinec (129,5 oraz 133 metry) i Robert Kranjec (120 oraz 129,5 metra). Warto nadmienić, iż najmłodsza z tego grona, 17-letnia Brecl, do niedzielnej rywalizacji indywidualnej pań przystąpi jako oficjalna rekordzistka Śnieżynki. Trzecie miejsce dla Skandynawów wyskakali dziś: Anna Odine Stroem (125 oraz 136,5 metra), Robin Pedersen (129 i 122 metry), Maren Lundby (138 i 133 metry), a także Fredrik Bjerkeengen (115 i 132 metry).

W mieszanych nastrojach trybuny kompleksu skoczni w Kraju Permskim opuszczali rosyjscy sympatycy skoków narciarskich. Choć w ostatniej grupie dnia oficjalny rekord skoczni ustanowił Jewgienij Klimow (146 metrów), gospodarze finiszowali na czwartej pozycji. Krótkie skoki żeńskiej części reprezentacji wykluczyły Rosjan ze skutecznej walki o podium. Aleksandra Barancewa skoczyła 125 oraz 123,5 metra, a Sofja Tichonowa tylko 105 i 118 metrów. Dmitrij Wasiljew dwukrotnie przekraczał granicę 130. metra (135 oraz 132,5 metra), a Klimow w pierwszej próbie doleciał do 132. metra.

Osłabione drużyny Austrii oraz Niemiec uplasowały się odpowiednio na miejscach 5-6. Stawkę uzupełnili Amerykanie, a także Kazachowie, wśród których dwukrotnie zdyskwalifikowano Alinę Tuchtajewą. Powodem były zbyt długie narty.

Kobiety z pierwszej grupy ruszały na próg z 26. i 27. belki startowej, a panie prezentujące się w grupie trzeciej korzystały z platformy nr 21. Panowie zasiadali na belkach 12-14.

Liderami Letniego Pucharu Narodów mężczyzn pozostają nieobecni w Rosji Polacy. Nasz kraj ma w swoim dorobku 1312 punktów. Druga jest Japonia (1135 pkt.), a trzeci są Niemcy (852 pkt.).

Następne zawody już w niedzielę. O 8:00 czasu polskiego odbędą się zawody pań, a cztery godziny później rywalizację o punkty zainaugurują panowie.

Kliknij, aby zobaczyć listę startową niedzielnego konkursu kobiet >>>

Kliknij, aby zobaczyć listę startową niedzielnego konkursu mężczyzn >>>

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz nieoficjalne indywidualne wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Pucharu Narodów >>>

FOTORELACJA


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10836) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • monia866 doświadczony
    @madrek

    Festiwal samby przeniósł się do Rosji;)

    Wyniki trochę zaskakujące,zwłaszcza Słowenia;) Niemcy i Austria słabo (ale mieli drugoligowy skład męski)

  • madrek doświadczony

    Widzę, że Walter nie próżnuje i postanowił zatrudnić przy skokach półnagie czirliderki. Teraz już nikt nie powie, że skoki idą w złym kierunku.

  • King profesor
    @alo @Alo

    Raczej nie skoro Dawid wygrał każdy konkurs, w którym wziął udział. Nie wydaje mi się żeby Klimov utrzymał formę przez całą zimę. Może być mocny na początku tak jak było z Junshiro Kobayashim na początku zimy.

  • Kolos profesor

    I ktoś tu mówi że miksty są ciekawe, zwycięsca był pewny przed zawodami, reszte miejsc też można było przewidzieć, zawiedli tylko Rosjanie. Podium a nawet 2 miejsce zdawało się pewne a tu 4 miejsce...

  • alo profesor

    Klimov dominuje tak jak Kubacki w tamtym roku,a moze i lepiej. Z drugiej strony ciekawe czy zdola przelozyc tę forme na zime

  • Szymon44 stały bywalec

    Konkurs ciekawy + rekord skoczni, ale przez kamerę bardzo ciężko się oglądało.

  • Petter bywalec
    Ta kamera zasługuje na naprawdę jakąś Złotą Malinę...

    Nie da się oszacować odległości skoku... To jedna z kilku sytuacji na skoczniach świata, gdzie tabelka jest lepsza od TV :/.

  • Pjoter_63 stały bywalec

    Ruski jednak tracą na kobietach tutaj, jeśli Wasiljew i Klimov wapna petardę to będą na podium

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl