PŚ w Niżnym Tagile: Triumf Forfanga, Żyła drugi!

  • 2018-12-01 17:35

Johann Andre Forfang wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata na skoczni Aist (HS134) w Niżnym Tagile. Reprezentant Norwegii triumfował po skokach na odległość 135,5 m i 129 m. Drugi był Piotr Żyła, a trzeci Japończyk Ryoyu Kobayashi. Punktowało czterech Polaków.

W pierwszej serii konkursowej najlepszy okazał się Ryoyu Kobayashi. Lider Pucharu Świata poszybował na 134 metr, dzięki czemu wyprzedzał o 2,5 punktu drugiego Piotra Żyłę (133 m). Trzecie miejsce zajmował Norweg Johann Andre Forfang (135,5 m), a tuż za nim plasowali się Dmitrij Wasiljew (133 m), Halvor Egner Granerud (135 m) oraz Stefan Kraft (132 m).

Na półmetku zawodów w czołowej dziesiątce znajdowali się także Timi Zajc (131 m), Killian Peier (132,5 m), Jernej Damjan (131 m) oraz Władimir Zografski (129,5 m).

Do finału awansowało łącznie czterech Polaków. Czternaste miejsce zajmował Kamil Stoch (123,5 m), piętnasty był Stefan Hula (125,5 m), a dziewiętnasty Dawid Kubacki (126 m).

Awansu do czołowej trzydziestki nie uzyskali trzydziesty szósty Maciej Kot (121 m) i czterdziesty siódmy Jakub Wolny (114 m).

Pierwszą rundę konkursową rozegrano z 5. i 4. belki startowej.

W finale zaatakował Johann Andre Forfang. Reprezentant Norwegii poszybował na 129 metr i dzięki temu odniósł trzecie pucharowe zwycięstwo w karierze. Na drugiej pozycji, ze stratą zaledwie 0,2 punktu do triumfatora, znalazł się Piotr Żyła (131 m). Podium uzupełnił lider cyklu, Ryoyu Kobayashi (130 m). Tuż za czołową trójką uplasowali się Stephan Leyhe (134 m), Stefan Kraft (131,5 m) oraz Robert Johansson (130,5 m).

Kamil Stoch dzięki próbie na odległość 129 metrów awansował na siódme miejsce, wyprzedzając Timiego Zajca (123,5 m), Halvora Egnera Graneruda (120 m) i Karla Geigera (128,5 m).

Dawid Kubacki (122 m) ukończył zawody na dwudziestym miejscu, tuż przed Stefanem Hulą (120 m).

Finałową serię przeprowadzono z 5. platformy.

Piotr Żyła po raz szósty w karierze (a drugi w tym sezonie) stanął na podium zawodów Pucharu Świata. To jednocześnie 182. podium reprezentantów Polski w indywidualnych konkursach PŚ.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie zaszły zmiany. Prowadzi Ryoyu Kobayashi (320 pkt.) przed Kamilem Stochem (226 pkt.) i Piotrem Żyłą (225 pkt.).

Na prowadzeniu w Pucharze Narodów umocnili się Polacy (991 pkt.), którzy wyprzedzają Niemców (935 pkt.) i Japończyków (625 pkt.).

W niedzielę w Niżnym Tagile odbędzie się drugi konkurs. Początek kwalifikacji o 14:30 czasu polskiego. Same zawody rozpoczną się o 16:00 naszego czasu.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (52741) komentarze: (342)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Homeomorfismus doświadczony
    @wikidajlo @OjciecMarek

    Słusznie, ale obecnie, w dobie zmiany belek startowych i punktów za wiatr sama długość skoku nie ma już tak dużego znaczenia.

  • Tim doświadczony
    @wikidajlo @EmiI

    Faktem jest, że najsłabsi najbardziej tracą w ocenach za styl za fazę lotu, a nie za fazę lądowania.

    Słusznie zauważyłeś, że można oddać kiepski technicznie skok, ale daleki. Wykorzystanie aerodynamiki przez zawodnika jest tutaj dyskusyjne, ponieważ to czy skoczek wykorzystuje odpowiednio aerodynamikę dowiadujemy się po ukończeniu serii. Wtedy możemy się pokusić o ocenę czy ten skok był dobry czy zły. :)

    Podejrzewam, że punktem odniesienia dla sędziów jest tutaj punk konstrukcyjny. Prawdą jest też, że w przypadku tylniego wiatru i zbyt nisko ustawionej belki, zawodnik nawet jak oddał dobry przeważnie nie ma tak pochylonej sylwetki jaką powinien mieć z uwagi na fakt, iż leci już od wyjścia progu nisko.

    Moim zdaniem te dwa elementy oceny skoku tj. "wykorzystanie aerodynamiki i kontrola dynamicznego ułożenia ciała", w praktyce są oceniane przez sędziów po odległości skoku. Sędziowie mają zbyt mało czasu by zastanawiać się nad takimi detalami. Należy też mieć świadomość, iż sędziowie również są oceniani przez FIS. Gdyby sędziowie na serio traktowali kryteria oceny, które są zawarte w regulaminie, to oceny byłby bardziej zróżnicowane w porównaniu z obecną praktyką. Obecny stan rzeczy pogłębia fakt, iż sędzia, który odbiegałby zbytnio od obecnej normy oceniania skoków, od razu byłby wywalony z międzynarodowej karuzeli. Zatem to jest błędne koło.

  • EmiI profesor
    @wikidajlo @Tim

    Czyli mamy zawodnika co skacze belki nr 10, mając metr pod narty 140 m, i wg sędziów leci "wykorzystuje aerodynamikę", a mamy drugiego skaczącego z belki nr 5 mającego + 25 za belkę i 0,5 m/s z tyłu. skacze 120 metrów i leci wg sędziów "mniej aerodynamicznie" mimo że oddał skok lepszy.

  • dar06 doświadczony
    @Nasir @Homeomorfismus

    cyt
    Zmiana belek i punkty za wiatr moim zdaniem są tego przyczyną. Teraz długie skoki już tak nie emocjonują jak kiedyś, bo nie sama długość ma znaczenie.


    Powinni zmienić nazwę ...Przelicznikowy konkurs
    bo ze odległościami kto najdalej ten wygrywa jak w innych sportach to teraz ma coraz mniej wspólnego

  • Homeomorfismus doświadczony
    @Mateusz1806 @Mateusz1806

    Daj spokój, Major_Kuprich to nasz forumowy troll. Nie warto się nim przejmować...

  • Homeomorfismus doświadczony
    @zimowy_komentator @zimowy_komentator

    "Proszę zobaczyć, jak daleko..."

  • Homeomorfismus doświadczony
    @Nasir @Nasir

    Zmiana belek i punkty za wiatr moim zdaniem są tego przyczyną. Teraz długie skoki już tak nie emocjonują jak kiedyś, bo nie sama długość ma znaczenie.

  • Mateusz1806 początkujący
    @anonim @Ravv

    Hmm... Na pewno z jego wpisów bije zawiść. Najbardziej uderza w Stocha bo najwięcej osiągną i najbardziej mu zazdrość A na deser mamy jeszcze ta anty polskość

  • Ravv doświadczony
    @anonim @Mateusz1806

    Nie "kawał chama i prostaka", tylko troll... Nie popieram trollingu tego typu, ale na pewno nie jest"zawistnym Januszem".

  • Mateusz1806 początkujący
    @anonim @Tomeson

    Wiecie bo to po prostu jest kawał prostaka i chama za razem, ma wyimaginowane pojęcie o świecie i skokach.
    A Polskim skoczką źle rzyczy bo sam nic nie osiągną i jest zawistnym Januszem

  • pawel96 profesor
    @HAZARD @HAZARD

    Mam podobne odczucia. Początek sezonu jest bardzo różnorodny i zaskakujący. Dzisiaj w TOP15, aż 10 nacji, żaden kraj nie wprowadził do drugiej serii więcej niż czterech zawodników.

  • pawel96 profesor

    Dziwny konkurs.

    Szkoda (znowu!) tych ułamków, tym razem 0,2 pkt...

  • Tomeson weteran
    @anonim @skijumpingexpert

    Nie przejmuj się, co by się nie stało, jakby Polacy nie wygrywali, to zawsze będzie zły i niezadowolony, 'bo przecież Norwegia lepsza'. Choć z tym wyrażeniem "A teraz wasi", to moim zdaniem popisał się zupełnym ignoranctwem brakiem szacunku do polskich skoczków.

  • skijumpingexpert profesor
    @anonim @Major_Kuprich

    Rozumiem że masz swoją misję na tym forum, ale osiągasz co komentarz apogeum głupoty i za dużo filmów science fiction. Co do Stocha nie uważam, a żeby musiał być w formie by stawać na podium. Dla mnie Kamil w formie to Kamil wygrywający seryjnie konkursy po 10-28 pkt jak to było w zeszłym sezonie

  • polishsoldier1 początkujący
    50-te podium w PŚ za kadencji Horngachera

    Kamil Stoch 27 razy

    Piotr Żyła 4 razy

    Dawid Kubacki i Maciej Kot po 3 razy

    Drużyna 13 razy

  • Cejot stały bywalec
    Rozwinę wcześniejszy komentarz!

    Stara tradycja wydaje się zatem sprawiedliwsza.
    Brak dodatkowych ruchów w powietrzu, równo prowadzone narty (bez skrzyżowania), dobre lądowanie = wysokie oceny.

    Nie wyobrażam sobie skoków bez ocen sędziów. Totalnie straciłyby urok. Mielibyśmy "ammanowskie lądowania". To byłby upadek dyscypliny.

    PS: Swoją drogą nie wiecie, który ze skoczków narzekał, że po wprowadzeniu "ciasnych" kombinezonów trudniej o dobre lądowanie?

  • Cejot stały bywalec
    @wikidajlo @OjciecMarek

    Też mam takie zdanie na temat skoków. Skok krótki = skok brzydki.
    Niemniej jednak w dobie dzisiejszych zmian belek, punktów na plus i minus...
    Dajmy na to, że zmieniamy belkę o 3-4 poziomy i skoki stają się krótsze, mniej cieszące oko. Zawodnik, który odda skok wcześniej jest niesamowicie premiowany, bo skacze najczęściej dalej co bezpośrednio przekłada się na wynik końcowy.

    Troszku lipa.

  • gosposia weteran
    @wikidajlo @OjciecMarek

    Nie byłoby tematu, gdyby FIS chciał raz, a dobrze rozwiązać problem.
    Ale nie chce. Woli, żeby przepisy były nieprecyzyjne.
    jaki to problem napisać, że długośc skoku nie ma wpływu/ma wpływ na notę za styl.
    Byłby spokój. Ale wtedy wszystkim trzebaby było obcinać albo nie obcinać not , jak to ująłeś, "za estetykę". A tak? Jednym obcinają, innym nie obcinają.
    Mam nadzieję na jedno. Po odejściu Hofera na tronie zasiadzie ktoś, kto uczyni przepisy jednoznacznymi i przejrzystymi. jak tego nie zrobi, to dalej działacze będą mieli ocenowe eldorado.

  • OjciecMarek profesor
    @wikidajlo @MarcinBB

    W przepisach jest wskazana klauzula generalna "ogólnego wrażenia estetycznego" - a trudno mieć wysokie ogólne wrażenie estetyczne o krótkim skoku.

  • yyy profesor

    Ja tam nie myślę o Zografskim tylko o tym czy wystąpimy w żółtych koszulkach liderów Pucharu narodów w Planicy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl