W Szczyrku odbył się FIS Camp

  • 2018-12-28 19:52

Od 17 do 22 grudnia Szczyrk gościł kilkudziesięcioosobową grupę zawodników i trenerów ze "słabszych" reprezentacji, którzy przyjechali do Polski szkolić się pod okiem ekspertów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w ramach tzw. FIS Campu.

FIS Camp to obóz treningowy organizowany przez Międzynarodową Federację Narciarską dla przedstawicieli "słabszych" państw. Pomysł takich spotkań rozwijany jest od 2012 roku. Jest on kolejnym elementem promocji sportów zimowych odbywającej się w ramach programu solidarnościowego wprowadzonego w sezonie 1997/1998. FIS organizuje swoje obozy dla wszystkich dyscyplin olimpijskich, którymi się opiekuje: narciarstwa alpejskiego (obóz letni odbywający się w Argentynie lub Chile i obóz zimowy w Austrii lub Włoszech – w odróżnieniu od pozostałych dyscyplin, gdzie w obozach biorą udział także trenerzy, oba przeznaczone wyłącznie dla zawodników), biegów narciarskich (po jednym obozie letnim i zimowym w Europie), snowboardingu i narciarstwa dowolnego (obóz letni na halowych obiektach w Holandii i zimowy w Szwajcarii) oraz skoków narciarskich i kombinacji norweskiej (2 obozy letnie i 1 zimowy; narciarstwo klasyczne gości w takich krajach jak Włochy, Austria, Rumunia, Słowenia i Polska).

O inicjatywie tej pisaliśmy już w przeszłości kilkukrotnie, szerzej opisując ją m.in. w roku 2014. Od tego czasu FIS Campy rozwinęły się i weszły na stałe do kalendarza przygotowań przedstawicieli "słabszych" reprezentacji, a przez obozy te "przewinął się" m.in. trzykrotny medalista mistrzostw świata juniorów w kombinacji norweskiej – Estończyk Kristjan Ilves. Tegoroczna zimowa edycja FIS Campu była wyjątkowo, gdyż zawodnicy i trenerzy przybyli do Polski, a konkretnie do Szczyrku, gdzie trenowali od 17 do 22 grudnia. Jak poinformował nas koordynator projektu z ramienia FIS Sandro Pertile w obozie treningowym wzięło udział 36 zawodników i zawodniczek oraz 15 trenerów z 9 państw (Białoruś, Bułgaria, Estonia, Gruzja, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Ukraina i Węgry). Sportowcy trenowali pod okiem Sandro Sambugaro, którego wspierali byli skoczkowie – Włoch Michael Lunardi i Bułgar Georgi Żarkow.

Wysoka temperatura sprawiła nieco problemów z przygotowaniem skoczni w Szczyrku w pierwszym dniu obozu, jednak od drugiego dnia wszystko działało już jak należy – starsi zawodnicy skakali w Szczyrku na skoczniach K-40 i K-70 w kompleksie Skalite, a młodsi na obiektach K-9 i K-19 wiślańskiego kompleksu Centrum. Program obozu obejmował dwie sesje skoków każdego dnia, przedzielone sesją treningową na sali gimnastycznej. Dodatkowo 20 grudnia uczestnicy zwiedzili skocznię im. Adama Małysza w Wiśle-Malince, a także muzeum ze zdobytymi przez niego trofeami. Na koniec obozu odpowiadająca w FIS-ie za rozwój kobiecych skoków Aga Baczkowska przeprowadziła wykład na temat wyposażenia, wyjaśniając zawodnikom i trenerom reguły dotyczące kontroli sprzętu.

W ostatnim dniu uczestników FIS Campu spotkała także wyjątkowa niespodzianka – odwiedził ich wówczas Adam Małysz, który nie tylko chętnie pozował do zdjęć z młodymi sportowcami, ale także śledził ich treningowe skoki.

Kolejny FIS Camp planowany jest na lipiec 2019 roku.


Paweł Borkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6406) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    @mario74 @Skokowy123

    Siedź cicho. Zografski też został mistrzem ... i to nie własnego kraju.

  • skokowy123 profesor
    @mario74 @mario74

    Tak, przyszły mistrz z Gruzji. Prędzej uwierzę, że Muminov ma kiedyś zdobyć punkt PŚ

  • mario74 stały bywalec

    co to za ferie sześciodniowe.... Ale kto wie, może tam stoi jakiś przyszły mistrz albo mistrzyni? Maly Kamil gdy występował w TV, to czy ktoś obstawiał, że to będzie legenda?

  • Kolos profesor

    Ciekawe zwłaszcza z Białorusi, Bułgarii oraz Gruzji kto się pojawił.

  • Labrador_Retriever profesor
    @RyoyuKobayashiFAN @RyoyuKobayashiFAN

    A właśnie że drążyć, drążyć. Jak dzieci nie zaczną się bawić w skoki, to nie będzie potem zawodowców. Tutaj mamy program FIS-u, warto o nim pisać, miło o tym czytać.

  • RyoyuKobayashiFAN doświadczony
    zawodnicy? przecież to dzieci z podstawówki , są na feriach z nartami

    Co tu więcej drążyć. Wszyscy mają banana na mordce i to najważniejsze :-)

  • Baciar stały bywalec

    Też chętnie bym zobaczył wyniki zawodów i dzieciaków którzy w nich startowali ..

  • Kolos profesor

    Też jestem ciekawy jacy zawodnicy brali udział w tym FIS Camp. Tyle redakcja mógła podać...

  • Henning stały bywalec

    Jest możliwość ujrzenia dokładnej listy zawodników z tego fis camp? Chodzi mi głównie o ilośc zawodników z danej narodowości oraz datę ich urodzenia ;)

  • anonim

    Wytłumaczenie zapewne jest trywialne, brak najmniejszych skoczni i bliska odległość między dwoma miastami, ale to wciąż śmieszne widzieć tytuł o Szczyrku ze skoczniami z Wisły w tle :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl