Włosi chcą Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Mediolanie i Cortinie

  • 2019-04-09 12:00

Średnio czterech na pięciu obywateli Włoch popiera organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w ich kraju. Te według planu miałyby odbyć się w 2026 roku, a ich gospodarzem zostałyby Mediolan i Cortina d'Ampezzo. Oferta przedstawiona przez oba miasta zyskała spore poparcie w ankiecie przeprowadzonej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Liczby nie kłamią. Włosi w zdecydowanej większości z aprobatą podchodzą do kwestii ewentualnego rozegrania XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich na swojej ojczystej ziemi. W badaniu MKOL-u inicjatywę poparło 83% mieszkańców Italii. Co więcej, zaledwie czterech na stu mieszkańców kraju położonego na Półwyspie Apenińskim powiedziało stanowcze „nie” wspomnianemu pomysłowi. Pozostała część z grupy 2515 ankietowanych nie miała żadnego zdania na ten temat.

Jeszcze lepiej statystyki te prezentują się biorąc pod uwagę ankietę przeprowadzoną wśród samych mieszkańców Mediolanu. W tym przypadku swoją opinię wyraziło nieco ponad 600 osób, z których aż 87% uznało, że organizacja najważniejszych rangą zawodów w ich mieście jest dobrym pomysłem.

- Po pięciu dniach spędzonych tutaj możemy śmiało powiedzieć, że przytłaczająca popularność, poparta ostatnim badaniem przeprowadzonym przez MKOL, nie jest zaskoczeniem - powiedział  Octavian Morariu, członek komisji, która przeprowadzała inspekcje na południu Europy. - Jesteśmy również pod wrażeniem szerokiego wsparcia politycznego ze wszystkich szczebli rządowych dla tego projektu - dodał.

Dla Włochów to zdecydowanie krok milowy w stronę przyznania organizacji tak ważnej, nie tylko dla świata sportu, imprezy. Rezultat, jaki przyniosło badanie komitetu, bije na głowę najpoważniejszego kandydata Mediolanu i Cortiny w walce o igrzyska - szwedzk Sztokholm. Propozycja Skandynawów nie spotkała się z tak pozytywnym odbiorem wśród tamtejszej społeczności. Jedynie 55% ankietowanych z kraju nordyckiego poparło wspomnianą inicjatywę, co sprawia, że ta znalazła się daleko za plecami swoich konkurentów.

Morariu poinformował także, iż oficjalny raport jego komisji zostanie opublikowany 24 maja, czyli dokładnie miesiąc przed decydującym głosowaniem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, które obędzie się w szwajcarskiej Lozannie. Wtedy poznamy gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026. Warto przypomnieć, że za niespełna trzy lata tego honoru dostąpi Pekin, który w 2008 roku gościł sportowców z całego świata przy okazji letniej odsłony IO.


Adam Suski, źródło: insidethegames.biz
oglądalność: (6082) komentarze: (30)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Bernat__Sola profesor
    @W Punkt

    W 2026 będą skakać już inni Polacy (a wyniki będą mierne), więc to niczego nie zmieni.

  • Bernat__Sola profesor
    @Bishop

    Ciężko wzbudzić zainteresowanie w Kanadzie czy Korei, jeśli skoczkowie nie mają wyników.

  • W Punkt doświadczony
    byłoby pięknie...

    Gdyby Predazzo dostało organizację konkursów skoków.
    Zwyczajnie, po prostu, profil leży Polakom. To jest główny powód, dla którego można będzie się cieszyć jak Włosi dostaną igrzyska. Żeby go czasem tylko nie zmienili.
    No i miejmy nadzieję, że do 2026-go roku zdołają założyć tam sztuczne tory.

  • EmiI profesor
    @Kolos

    Profil skoczni. Parametry w sensie wielkość przy ocenie nowoczesności jest bez znaczenia. Istotne jest bardziej nachylenie rozbiegu, progu, zeskoku, wybiegu, by skoki były możliwie jak najbezpieczniejsze, a przy tym gwarantowały widowisko i były najlepiej dostosowane do obecnej techniki skoczka.

  • Tomek88 profesor
    Kalendarze na przyszły sezon pś

    We wstępnym kalendarzu na przyszły sezon pś znalazło się Iron Mountain.Skocznia jest jednak bardzo przestarzała co potwierdziło się podczas tegorocznego pucharu kontynentalnego.Czy są zaplanowane lub już podjęete tam jakieś prace,modernizację by możliwe było rozegranie tam zawodów najwyższej rangi czy to,że znalazło się w kalendarzu to tylko chwilowe.

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Tomek88 profesor
    @Kolos O co chodzi ?

    "Pytanie czym ta nowocześność w chińskich skoczniach olimpijskich się objawi. Bo po parametrach (ma być K-125 oraz K-95) tego nie widać..."

    Nie wiem o co ci chodzi z parametrami.K - 125 i K- 95 to normalne punkty konstrukcyjne dla dużych i małych skoczni a wizualizacja,która była na ski jumping pokazała,że będą to nowoczesne obiekty.

  • Kolos profesor
    @Oczy Aignera

    Znam te wizualizacje. Po za ciut futurystycznym wyglądem, nowoczesności nie widać.

  • Oczy Aignera profesor
    @Kolos

    Projekt skoczni już był pokazywany i wygląda nowocześnie. Tutaj widoczna jest wizualizacja:
    https://twitter.com/Skijumpingpl/status/1111377196575121411

  • Kolos profesor
    @Oczy Aignera

    Pytanie czym ta nowocześność w chińskich skoczniach olimpijskich się objawi. Bo po parametrach (ma być K-125 oraz K-95) tego nie widać...

  • Oczy Aignera profesor
    @Gerwazy Skocznie duże na IO od 2002 roku

    Skocznie duże na IO od 2002 roku (HS obowiązuje od sezonu 2003/04):
    2002 - Utah Olympic Park (Park City) - K120.
    2006 - Trampolino Olimpico (Pragelato) - K125, HS140.
    2010 - Whistler Olympic Park (Whistler) - K125, HS140.
    2014 - RusSki Gorki (Krasnaja Polana) - K125, HS140.
    2018 - Alpensia Jumping Park (Pjongczang) - K125, HS142.

  • Oczy Aignera profesor
    @Gerwazy Skocznie duże na MŚ od 2001 roku

    Skocznie duże na MŚ od 2001 roku (HS obowiązuje od sezonu 2003/04):
    2001 - Salpausselkä (Lahti) - K116.
    2003 - Trampolino Dal Ben (Predazzo) - K120.
    2005 - Schattenbergschanze (Oberstdorf) - K120, HS137.
    2007 - Ōkurayama (Sapporo) - K120, HS134.
    2009 - Ještěd (Liberec) - K120, HS134.
    2011 - Holmenkollbakken (Oslo) - K120, HS134.
    2013 - Trampolino Dal Ben (Predazzo) - K120, HS134.
    2015 - Lugnet (Falun) - K120, HS134.
    2017 - Salpausselkä (Lahti) - K116, HS130.
    2019 - Bergisel (Innsbruck) - K120, HS130.

  • sheef profesor
    Włosi z podium Pucharu Świata

    Poniżej zestawienie włoskich skoczków, którzy w ciągu swojej kariery stanęli na podium Pucharu Świata (w przypadku remisu o końcowej kolejności decyduje liczba wygranych konkursów w karierze):

    1. Roberto Cecon - 17 razy (6 wygranych),
    2. Massimo Rigoni - 5 razy,
    3. Virginio Lunardi - 4 razy,
    4. Ivan Lunardi - 1 raz (1 wygrana),
    5. Andrea Morassi - 1 raz.

    RAZEM: 28 razy (7 wygranych)

  • ExoFan początkujący
    @Iwo

    Chyba że dotyczą konkursów w Polsce, bo wtedy FIS ma wymagania królewskie.

  • Iwo bywalec
    @Gerwazy

    No wymagania FISu są raczej mniej wygórowane od MKOLu.

  • Gerwazy doświadczony
    @Oczy Aignera

    To wgl ciekawe, że na IO budowane są nowoczesne obiekty- stąd od IO 2006 rozgrywane są konkursy na k125. Minęło 13 lat, a na MŚ jeszcze nie było konkursu na skoczni o takim rozmiarze... dopiero w 2023 roku na Planicy będzie taka okazja :)

  • Oczy Aignera profesor
    Skocznie w Predazzo

    Jeżeli Włosi chcą wykorzystać skocznie w Predazzo na IO, to wtedy niezbędna byłaby ich gruntowna modernizacja. To nie są nowoczesne obiekty. Od 2001 roku są w niezmienionej formie, a ich wygląd od momentu ich powstania w 1988 roku się nie zmienił. Jedynie parametry tych skoczni ulegały zmianom. Na czas igrzysk oba obiekty muszą być powiększone i unowocześnione, bo jeżeli w 2022 roku chiński kompleks będzie bardzo nowoczesny, to w 2026 roku regres techniczny byłby nie na miejscu. Nikt przecież nie chce przesiadać się z Mercedesa do Malucha.

  • Wojciechowski profesor
    @Leon88

    Jeśli nic się nie zmieniło w ciągu kilku ostatnich lat, na rozbiegu jest kupa zapadniętych dawno desek.

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Nie mówiłem że nie stoi :) Ale jednak nie skakano tam od lat. (wg. Bazy p. Kwiecińskiego to oprócz PŚ 1985 w Cortinie rozegrano jeszcze jakieś lokalne zawody w 1998 roku). Jeśli hasłem Włochów będzie robienie IO po kosztach to wykorzystają któryś z działających kompleksów czyli w praktyce Predazzo. Zamiast budować niemal od zera (praktycznie trzebaby zburzyć skocznie w Cortinie i wybudować je na nowo).

  • Leon88 bywalec
    @Wojciechowski

    Stoi, jest dobrze widoczna, jak widziałem ją 3 lata temu to na dole było boisko piłkarskie. Nie widziałem tylko w jakim stanie jest rozbieg, pewnie w tragicznym

  • kryska stały bywalec
    @Bishop

    tak, to ta.
    Włosi są pod tym względem wyjątkowi, oni nieużywane skocznie nadal utrzymują jako obiekty turystyczne i nie pozwalają im popaść w ruinę, patrz obiekty w Cortinie, Pragelato i Galio. No ale skakać tam raczej już nikt nie będzie.
    Zasadniczo jeśli Włosi się przychylą do propozycji MKOlu i użyją toru bobslejowe w Sankt Moritz, to się okaże że nic poważnego nie muszą budować na te igrzyska.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl