Wielka ofensywa, czyli co wiemy o chińskich próbach podboju świata skoków
- 2019-07-31 09:16
Słoweński portal Siol.net poinformował wczoraj, że Primoż Peterka został trenerem młodych, chińskich dziewcząt, które od podstaw mają się zaznajomić z trudną sztuką skakania na nartach. To kolejna już inicjatywa będąca częścią wielkiej ofensywy Państwa Środka związanej z rozwojem skoków narciarskich, do którego bodźcem stały się zaplanowane na 2022 rok igrzyska olimpijskie w Pekinie.
Dzięki funduszom przeznaczonym na rozwój mniej popularnych w Chinach dyscyplin przed letnimi igrzyskami w Pekinie w 2008 roku gospodarze wygrali klasyfikację medalową z dorobkiem 100 medali, w tym 51 złotych. Trudno wyrokować jak rzecz będzie się miała w związku z innymi dyscyplinami zimowymi, ale wydaje się, że działania mające na celu przygotowanie skoczków narciarskich do odnoszenia sukcesów, o ile organizowane są z ogromnym wprost rozmachem, to rozpoczęły się stanowczo za późno, by ich zwieńczeniem mógł stać się za niespełna trzy lata medal olimpijski. Przyjrzyjmy się jednak wszystkim bazom, w których na nowo rodzą się chińskie skoki, podsumujmy to, o czym do tej pory dowiedzieliśmy się na ich temat.
Norwegia
Pierwsze wieści informujące o tym, że Chińczycy w przygotowaniach swoich skoczków do startu w Pekinie nie będą samowystarczalni pojawiły się w październiku 2017 roku, kiedy to Norweski Związek Narciarski ogłosił podpisanie umowy z chińską federacją. Na jej mocy Skandynawowie zobowiązali się do wpojenia młodym sportowcom i sportsmenkom z Państwa Środka skokowego abecadła. - Rodzaj wariactwa, ale z szansą powodzenia – tak określił całą sytuacje Clas Brede Braathen. - Nie podjęlibyśmy się tego zadania, gdybyśmy wątpili w możliwość jego realizacji – dodał.
Norweski trener Kjetil Standbraaten wraz z asystentami rozpoczął w Chinach selekcję potencjalnych skoczków wśród tamtejszej młodzieży. Spośród ponad stu kandydatów początkowo zamierzano wybrać dziesięć osób, ostatecznie jednak sito selekcji przeszły dwadzieścia dwie, wśród których znajdowały się zarówno przyszli skoczkowie jak i skoczkinie. Przez pierwsze pół roku wybrani sportowcy ćwiczyli w swojej ojczyźnie, od sierpnia 2018 roku zaczęli treningi w Lillehammer.
Wspomniany Kjetil Standbraaten był w przeszłości m.in asystentem Miki Kojonokoskiego w okresie, gdy ten odnosił największe sukcesy z Norwegami, a także trenerem szwedzkich skoczków, jak również pracownikiem norweskiej federacji odpowiedzialnym za kształcenie trenerów i rozwój metod szkoleniowych. Jego asystentami w projekcie Pekin'22 zostali Erik Renmalemo oraz Haavard Bredesen.
- Moi podopieczni mają od 15 do 22 lat - wyjaśniał Standbraaten we wrześniu ubiegłego roku - Każdy z nich uprawiał jakąś dyscyplinę sportu i osiągał w niej bardzo dobre wyniki. Mamy tu sprinterów, wspinaczy, gimnastyków, spadochroniarzy. Póki co porozumiewam się z moimi podopiecznymi za pomocą tłumacza, ale uczymy ich norweskiego, mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli porozumiewać się bezpośrednio.
Ostatni meldunek dotyczący stanu przygotowań norweskiej grupy szkoleniowej chińskie media opublikowały w lutym tego roku. Wynikało z niego, że spośród 22 kandydatek i kandydatów do miana skoczka narciarskiego po okresie pół roku w grupie ostało się zaledwie czterech zawodników i pięć zawodniczek. Ekipa trenowała wówczas na kompleksie w Gausdal m.in. pod okiem Li Yanga, byłego skoczka, którego największym sukcesem było trzecie miejsce w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Braunlage, jedyne z resztą podium chińskiego skoczka w zawodach FIS.
Finlandia
Druga europejska baza Chińczyków powstała w fińskim Kuopio, a jej nadzorcą został człowiek o jednym z najgłośniejszych nazwisk w świecie skoków narciarskich, Mika Kojonkoski. - To wszystko wydarzyło się szybko i niespodziewanie. Przemawiałem podczas Chińsko-Europejskiej Rady ds. Zdrowia i Sportu. Chińscy oficjele złożyli mi wówczas tę propozycję. Zostałem zaproszony do Chin, gdzie przedstawiłem plan przeniesienia ich zawodników do fińskiego Kuopio - opowiadał Mika Kojonkoski.
- Skoczkowie zostali wyselekcjonowani z grona ponad 1500 kandydatów. Mają od 14 do 20 lat. Większość z nich nie widziała jeszcze nawet śniegu na oczy. Mam jednak nadzieję, że najzdolniejsi już w przyszłym roku będą w stanie oddać skok ze skoczni 90-metrowej. Fascynuje mnie wyjątkowość tego projektu, próba wykonania czegoś, co wydaje się niemożliwe – wyjaśniał fiński trener.
Na początku października 2018 roku chińscy skoczkowie mieli zawitać do Kraju Tysiąca Jezior. Kuopio. W tamtejszym centrum szkoleniowym miało znaleźć się około trzydziestu zawodników oraz sześciu trenerów. Głównym celem czteroletniego projektu ogłoszono jak najbliższe doszusowanie chińskich skoków narciarskich kobiet i mężczyzn do światowej czołówki przed rozpoczęciem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Przylot przyszłych zawodników opóźnił się z powodów formalnych o ponad miesiąc. Ostatecznie na fińskiej ziemii trzynastu chłopców oraz jedenaście dziewcząt wylądowało 10 listopada. Ogłoszono wówczas, że podczas ich 3,5 rocznych przygotowań do igrzysk będzie towarzyszyła im ekipa filmowa, ekranizująca ich zmaganiaw ramach filmu dokumentalnego "Od zera do bohatera".
Do sztabu szkoleniowego dokoptowani zostali m.in: Janne Happonen, były utalentowany skoczek, który zakończył karierę za sprawą ciężkich kontuzji oraz Pekka Niemelae, opuszczając tym samym stanowisko trenera reprezentacji Turcji. - Dwunastu kandydatów na skoczków po dwóch miesiącach treningu oddaje już skoki ze skoczni K-65 w Kuopio – informował Kojonkoski w styczniu na łamach portalu Is.fi. - Mieliśmy dość ostrożne oczekiwania, co do postępów, jakie są w stanie poczynić ci młodzi sportowcy. Poszło łatwiej i szybciej niż się spodziewaliśmy.
Jak opowiadał fińskim mediom, jego podopieczni trenują po 5-6 godzin dziennie, wolne mają tylko niedziele. Dodał też, że kilkunastu niedoszłych skoczków zostało odesłanych do Chin, a on sam ponownie odwiedził Państwo Środka celem wyselekcjonowania nowego narybku i, jak twierdził, jest to materiał ludzki z jeszcze większym potencjałem. Były szkoleniowiec kilku czołowych reprezentacji jest jednak realistą i uważa, że dopiero na kolejnych igrzyskach, w 2026 roku, Chiny mogą dysponować silną reprezentacją. Nie daje swoim zawodnikom żadnych szans na medale podczas swojej domowej olimpiady, a o takich nieśmiało marzą chińscy decydenci sportowi. - To inteligentni ludzie, ale ich oczekiwania są komletnie oderwane od rzeczywistości – twierdzi Topi Sarparanta, odpowiedzialny za szkolenie chińskich specjalistów od kombinacji norweskiej, którzy za swą bazę także obrali Kraj Tysiąca Jezior.
Kojonkoski miał zamiar część podopiecznych odesłać na treningi do Polski. Na takie rozwiązanie bardzo entuzjastycznie zapatrywał się Jarosław Konior, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, widząc w tym szansę na promocję swojej placówki. Dużo bardziej sceptycznie do sprawy podeszli jednak działacze Polskiego Związku Narciarskiego.
Japonia/Słowenia
Wiosną ubiegłego roku reaktywowano reprezentację Chin składającą się – w przecieństwie do wyżej omawianych grup szkoleniowych – z zawodników, którzy czynnie uprawiali skoki narciarskie. Założenie było takie, by kolejnej zimy reprezentanci Państwa Środka zaczęli powoli wracać do startów w międzynarodowych zawodach. Przygotowania do sezonu rozpoczęli na dobre w maju wizytą w Japonii. Trenowali tam na skoczniach w Sapporo i Hakubie. W lipcu kontrakt z chińską federacją podpisał Słoweniec Jure Radelj, który do sezonu 2006/07 był czynnym skoczkiem. Na przestrzeni całej swojej kariery zaliczył jednak tylko jedną w miarę udaną zimę. Klasyfikację generalną za sezon 2000/01 zakończył na 19 miejscu, w poszczególnych konkursach trzykrotnie meldował się wtedy w czołowej dziesiątce.
Po zakończeniu kariery pracował jako trener bądź asystent ze skoczkami z Turcji, Rumunii i Korei Południowej, ma więc doświadczenie szkoleniu zawodników z egzotycznych krajów. Pierwsze zgrupowanie pod wodzą nowego szkoleniowca Chińczycy odbyli w połowie lipca ubiegłego roku w japońskim Asahi. Radelj chcąc rozpocząć od postaw pracę nad techniką swoich podopiecznych zabrał ich na skocznię HS 45 i HS 68. W sierpniu skoczkowie powrócili na treningi do Hakuby. Właśnie Hakuba i Planica są, i do czasu otwarcia skoczni olimpijskich w Zhangijakou mają być, najczęstszymi lokalizacjami zgrupowań reprezentacji Chin. Radelj ma pod swoimi skrzydłami dziesięciu zawodników, najstarszym z nich jest 35-letni Yang Guang, który ma za sobą start olimpijski w 2006 roku w Turynie. Marzy o tym, by po 16 latach ponownie wystartować na igrzyskach, a gdyby mu się to udało, byłoby to wydarzenie bez precedensu w całej historii skoków narciarskich.
Ostatniej zimy zgodnie z zapowiedziami tamtejsi skoczkowie wrócili do rywalizacji w zawodach FIS. Wystartowali z miernym skutkiem na mistrzostwach Świata w Seefeld. Czterech z nich zdobyło punkty do klasyfikacji generalnej FIS Cup. W tej chwili słoweński szkoleniowiec wraz ze swoją ekipą przebywa ponownie w Hakubie. W sierpniu prowadzeni przez niego skoczkowie wrócą do startów w zawodach międzynarodowych.
Austria
W lipcu ubiegłego roku ogłoszono, że nowym trenerem chińskiej reprezentacji pań będzie Heinz Kuttin, który po sezonie 2017/18 zakończył pracę na stanowisku trenera kadry Austrii. Pod jego skrzydłami znalazło się osiem zawodniczek, znających już w różnym stopniu smak międzynarodowej rywalizacji, także mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Bazą dla podpiecznych 48-letniego trenera jest Arnoldstein w Karyntii, a głównym miejscem treningów, Villach i Planica.
Za sprawą Kuttina projekt szybko nabrał profesjonalnych ram. Były trener Austriaków zbudował kompletny team, w którym ważną rolę pełni lekarz, fizjoterapeuta, tłumacz, asystenci. Sam Kuttin jest nie tylko trenerem. Zakres jego obowiązków jest dużo szerszy, organizuje wyjazdy, zajmuje się kwestiami wiz dla skoczkiń, dbaniem o jakość sprzętu, szkoleniem chińskich trenerów. Póki co dużego progresu u jego zawodniczek nie udało się zauważyć. Najlepsza z nich, Xueyao Li, zajęła 36 miejsce w klasyfikacji generalnej minionej edycji Pucharu Świata, była zresztą jedyną punktującą Chinką w tym cyklu. Podczas tegorocznych mistrzostw świata w Seefeld Chińczycy planowali wystawić drużynę w konkursie mieszanym, do czego ostatecznie nie doszło. Kuttin wycofał swoje podopieczne ze startu w konkursie, tłumacząc to wyczerpaniem fizycznym i psychicznym Chinek związanym z intensywnością startów tej zimy.
Słowenia
Po krótkiej i nieudanej współpracy z reprezentacją Turcji mogłoby się wydawać, że były znakomity skoczek, Primoże Peterka, może mieć problemy ze znalezieniem następnego pracodawcy. Tymczasem Słoweniec ma już nową misję. Został trenerem chińskich skoczkiń mających docelowo stanowić zaplecze ekipy prowadzonej przez Kuttina. Spośród 77 młodych sportsmenek, głównie siatkarek wyselekcjonował 14 dziewcząt w wieku od 13 do 17 lat, które póki co zamieszkają w Kranskiej Gorze, a trenować będą rzecz jasna w Planicy. Asystentami Peterki zostali Andraz Pograjc i jego siostra Mania. Ekipę wspiera dwóch tłumaczy, docelowo dziewczęta mają się nauczyć sprawnie posługiwać językiem angielskim. Interaktywnie będą nadal brać udział w zajęciach szkolnych po chińsku, a jedzenie będzie im serwował kucharz przybyły z Państwa Środka. - Czeka nas dużo pracy, ale cieszę się z tego wyzwania, jak nigdy wcześniej – wyznaje Peterka – Cele mamy bardzo ambitne, ale na razie nie chcę o nich mówić.
Chiny
Szkolenia trwają także w samych Chinach, choć dostępne informacje na ten temat są bardzo skąpe. Wiadomo, że w lutym na skoczniach K-50 i K-90 w Jilin rozegrane zostały zawody międzyszkolne, w których udział wzięło 46 uczestników, zarówno chłopców jak i dziewcząt.
-
wiatrhula111 weteran
Kasa jest to można szaleć, jednak czasu za pieniądze się nie cofnie, a Chińczycy nawet jeśli dzięki tym wydatkom będą mieli świetnych zawodników to dopiero po igrzyskach
-
Fanskokowpolska początkujący
skocznie
Ciekawe co ze skoczniami w Yabuli ,chyba popadły w zapomnienie .
-
Raptor202 profesor
@kryska
Ewentualnie chcieli się go pozbyć, żeby nie musieć mu załatwiać kolejnej roboty "za zasługi" gdzieś, gdzie jeszcze mógłby narobić szkód dla słoweńskich skoczków.
-
-
-
Gerwazy doświadczony
@pi0ter
Z tymi Norwegami to nie wiem czy było tak na spokojnie. Długo upierali się przy stylu klasycznym, przez co mieli kompletnie nieudany sezon 91/92- żadnego zawodnika w top 25 Pś.
-
kryska stały bywalec
@pi0ter
Koreańczycy bardziej niż na igrzyska u siebie to przygotowywali się na Nagano, ale ostatecznie nie zdążyli porządnie wytrenować zawodników i byli gotowi dopiero na Salt Lake City. Pewnie podobnie się zakończy chińska epopeja.
-
Kolos profesor
Chińczycy dużo robią w temacie skoków ale niewiele z tego wynika. No ale przynajmniej skoki w Chinach nie zginą. Wielkich sukcesów Chińczyków w skokach bym się nie spodziewał nawet na IO 2026. Sukcesem będzie jeśli do tego czasu któryś z Chińskich skoczków będzie miał prawo startu w PŚ i od czasu do czasu kwalifikował się do zawodów PŚ.
-
pi0ter bywalec
Taki mały "risercz" zrobiłem odnośnie przygotowań organizatorów większych imprez w ostatnich latach:
- Norwegowie do Igrzysk w 1994 roku nie musieli się "aż tak bardzo" przygotowywać bo mieli już skoczków na poziomie i wyniki mieli dalej
- Japończycy zaczęli odnosić sukcesy już na kilka lat przed Igrzyskami w Nagano (symbolicznie przyjmuje się zwycięstwo Kasaiego w Harrachovie w 1992) i na zwycięstwa byli po prostu "skazani", przez następnych kilka lat dalej skakali bardzo dobrze
- Amerykanie wychowali sobie w sumie tylko Alborna, który potem większych sukcesów nie odnosił, w SLC niczego godnego uwagi nie pokazali
- u Włochów wyniki zaczęły się pojawiać dopiero po Igrzyskach (gdy pokolenie Morassiego i Colloredo trochę dorosło)
- Kanadyjczycy na Igrzyskach zaliczyli klapę (ale to temat na dłuższą opowieść, Bafia sporo o tym mówił) i z tamtej grupy ostał się tylko Boyd-Cloves
- Rosjanie w pewnym momencie przygotowań do Soczi wyglądali zupełnie nieźle, u siebie zaliczyli wpadkę a wyniki pojawiły się jakiś czas po Igrzyskach, ale to już przy okazji trochę zmienionego składu
- Koreańczycy - tutaj nie zrobili praktycznie nic, poza pojawieniem się kilku nowych twarzy na rok przed Igrzyskami
- Chińczycy fajnie że już od jakiegoś czasu się przygotowują, ale może się właśnie tak stać, że dopiero 1-2 lata po Igrzyskach zaczną osiągać zadowalające wyniki. Dobrze jednak zrobili, że rozsiali swoich zawodników po Europie, dzięki czemu będą mieli różną myśl trenerską, poza tym nie skreślili obecnych i wcześniej startujących -
pi0ter bywalec
@Qwerty_PL
Właśnie to trochę dziwne, ostatnio z Turkami mu nie wyszło i to współpraca zakończyła się dość szybko...
-
Gerwazy doświadczony
Jeśli utrzymają taki rozmach to mogą być super efekty, ale dopiero na IO 2026
-
Luk profesor
@Kolos
No tak.
Peterka ma mierne umiejętności trenerskie, ale w końcu to jeden z dwóch najlepszych słoweńskich skoczków w historii (tuż obok P. Prevca) oraz jeden z lepszych skoczków całego świata). -
atalanta weteran
Trzeba im przyznać, że zabrali się do tego z prawdziwie chińskim rozmachem. Ci wszyscy młodzi ludzie przeżyją przygodę życia i kiedyś będą mieli o czym opowiadać swoim wnukom. Na tym prawdopodobnie korzyści się skończą, może (bardzo może) najzdolniejsi zdobędą jakieś punkciki PŚ i to wszystko. A po Pekinie o chińskich skokach wszyscy zapomną.
-
ZXCVBNM_9999 profesor
@Qwerty_PL
Mimo wszystko wolę Polskę - tam bogactwo kraju wynika z totalnego wyzysku obywateli, tam panuje taki dziwny kapitalizm, każdy maksymalnie obniża koszty produkcji - robotnicy pracują po 12-16 h dziennie dostając za to jałmużnę. U nas mimo wszystko są zachdnie standardy.
Ale to wynika z kultury - Azjaci są przekonani, że dobro publiczne jest najważniejsze i nawet nie będą narzekać na system - dlatego czerwoni się tam utrzymują, choć i tak są przypadki protestów, które są błyskawicznie tłumione. Obywatel Chin jest jak śmieć wobec władz, nie ma własności prywatnej.
No i u nich zdarzają się takie praktyki jak nagroda dla zawodnika który strzeli) bramkę w przegranym meczu, ale reszta (wraz z trenerem) do obozu pracy... Nie wiem jak to jest ze skoczkami i nie chcę wiedzieć. -
Kolos profesor
@Qwerty_PL
Chińczykom najwyraźniej chodziło o to żeby pozatrudniać znane nazwiska na trenerskie stołki. Realne umiejętności trenerskie chyba mniej się liczyły. Taka Chińska megalomania.
-
kryska stały bywalec
Peterka musi mieć niezłe plecy w słoweńskim związku, że go polecili a nie jakiegoś lokalnego trenera klubowego w typie Kazia Długopolskiego.
-
Qwerty_PL bywalec
Zastanawiam się, kto przy zdrowych zmysłach daje setną szansę alkoholikowi. Z drugiej strony, Chiny były na niższym poziomie ekonomicznym niż Polska pod koniec komuny, a dziś są potęgą, my montownią i z miliardem zachodnich marketów. Zobaczymy.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się