Podsumowanie mistrzostw Estonii, Kazachstanu, Rumunii oraz Ukrainy

  • 2019-10-22 21:37

Październik to okres, kiedy o medale krajowego czempionatu walczy się nie tylko w państwach liczących się w walce o najwyższe laury. W ostatnim czasie poznaliśmy również tegorocznych mistrzów Estonii, Kazachstanu, Rumunii oraz Ukrainy.

Estonia:

Złoto na igelicie w zawodach rozegranych na obiekcie HS97 w mieście Otepää wywalczył Martti Nomme. 26-letni olimpijczyk z Pjongczangu skakał najdalej w obu seriach ocenianych, uzyskując 98 oraz 100,5 metra. Drugie miejsce, ze stratą 13,5 pkt., zajął 20-letni Artti Aigro (96 i 94 metry). Tuż za jedynym Estończykiem, który punktował w minionej edycji Pucharu Świata, znalazł się Robert Lee. 18-letnie kombinator norweski skoczył 97,5 oraz 93,5 metra, a do Aigro stracił tylko punkt. 

Obrońca tytułu sprzed roku - Kevin Maltsev (91 i 88 metrów) - finiszował czwarty z ogromną stratą do triumfatora. 12-letni Kaimar Vagul - niespodziewany zwycięzca tegorocznych zawodów FIS Youth w Hinterzarten - był siódmy w stawce dwunastu uczestników wydarzenia.

W trzyosobowej stawce pań najlepiej poradziła sobie Annemarii Bendi (90 i 86,5 metra). Za 18-latką wylądowały rok młodsza Triinu Hausenberg (82,5 oraz 85 metrów) i 14-letnia Carena Roomets (55 i 61 metrów).

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki zawodów kobiet i mężczyzn >>>

Konkurs drużynowy padł łupem gospodarzy. Trio reprezentujące Otepää - złożone z Andero Kappa, Markkusa Altera i Arttiego Aigro - z dużą przewagą pokonało zespół z Nõmme. Trzecie były kobiety z Võru. Poza kategorią wystąpiła ekipa mieszana, w składzie której startował złoty medalista zmagań indywidualnych

Kliknij, aby zobaczyć wyniki zawodów drużynowych >>>

Kliknij, aby zobaczyć nieoficjalne indywidualne wyniki zawodów drużynowych >>>

Kazachstan:

Niespodziewane rozstrzygnięcia przyniosła rywalizacja na obiekcie HS140 w Ałmatach, gdzie najlepszym Kazachem na niegdysiejszej arenie zawodów z cyklu Pucharu Świata i Letniego Grand Prix został Danił Wassiljew. 15-latek, który tego lata zadebiutował w Pucharze Kontynentalnym, wyprzedził niemniejsze zaskoczenie tegorocznych mistrzostw na dużej skoczni - Nurszata Tursunżanowa. 16-latek - znany dotąd szerszej publiczności z dużych problemów z jazdą na nartach skokowych podczas ubiegłorocznej inauguracji sezonu w Wiśle - zdołał pokonać Siergieja Tkaczenkę i Sabirżana Muminowa. Lepiej spośród wymienionej dwójki zaprezentował się brązowy medalista mistrzostw świata juniorów, który sięgnął po brąz. 20-letni Tkaczenko zrewanżował się młodszym rodakom na skoczni normalnej (HS100), gdzie drugi był Wassiljew, a skład podium uzupełnił Muminow. 

Zmagania pań zostały zdominowane przez Walentinę Sdierżykową. Triumfatorka lipcowych zawodów rangi FIS Cup w Szczuczyńsku brylowała na obu obiektach. Dwukrotnie druga była Weronika Szyszkina, natomiast na na trzeciej pozycji plasowały się Dajana Pecha (K-95) i Amina Tuchtajewa (K-125).

Kazachski Związek Narciarski do tej pory nie opublikował pełnych wyników żadnego z opisywanych wyżej konkursów.

Rumunia:

W Rasnovie, gdzie w lutym po raz pierwszy odbędą się zawody męskiego Pucharu Świata, poza konkurencją krajanów był Daniel Andrei Cacina. Jedyny Rumun posiadający prawo występowania w elicie, które wywalczył w tym sezonie, skoczył 91 i 90,5 metra w mistrzostwach rozgrywanych na obiekcie HS97. Takie wyniki dały mu 21 punktów przewagi nad zdobywcą srebra - Mihneą Alexandru Spulberem (85 i 87,5 metra). Trzecią notę łączną uzyskał Radu Mihai Pacurar (82 i 84 metry). 

Konkurs pań - podobnie jak przed rokiem - wygrała Daniela Haralambie (86 i 87,5 metra). Na pozycjach 2-3 zostały sklasyfikowane Andreea Diana Trambitas (73 i 68 metrów) oraz Daria Maria Chindris (57 i 58 metrów). Druga z nich straciła do najlepszej Rumunki blisko 130 punktów.

W ramach krajowego czempionatu umożliwiono też rywalizację na skoczni HS71. Tam również najdalej latali Cacina i Haralambie, a układ podium w obu przypadkach okazał się niemal identyczny. Jedyną zmianą była brązowa medlistka wśród kobiet. Tym razem trzeci wynik - kosztem Chindris - wyskakała 15-letnia Delia Anamaria Folea.

Rywalizację drużynową na swoją korzyść rozstrzygnęli członkowie CSS Dinama Rasnov (Mircea Stefan Jipescu, Radu Mihai Pacurar oraz Daniel Andrei Cacina). W mikście po złoto sięgnął duet z Dinama Braszów - Daniela Haralambie i Mihnea Alexandru Spulber.

Wyniki wszystkich kategorii wiekowych dostępne są >>>TUTAJ<<<.

Ukraina:

Wcześniej, bo od 10 do 14 października, w Worochcie rozstrzygnięto losy letnich mistrzostw Ukrainy. Na kompleksie wybudowanym w okresie przedwojennym mierzono się w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Złoto na obiekcie K-75 w starciu skoczków wywalczył Dmytro Mazurczuk (80,5 oraz 78 metrów). Za 20-letnim dwuboistą znaleźli się Witalij Kaliniczenko (84 i 71,5 metra) oraz Jewhen Marusiak (dwukrotnie 76 metrów). 

Drużynowe złoto zdobyła ekipa złożona ze skoczkow reprezentujących obwód tarnopolski. W jej składzie znaleźli się Andrij Pyłypczuk, Wiktor Pasicznyk, Ołeksandr Szumbarec i Dmytro Mazurczuk. 

Kliknij, aby zobaczyć pełne wyniki zawodów indywidualnych i drużynowych (w cyrylicy) >>>


Dominik Formela, źródło: inf. własna + suusaliit.ee + frschibiatlon.ro + facebook.com/skifederation.ukraine
oglądalność: (6670) komentarze: (5)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Oczy Aignera profesor
    @PoloTajner4ever

    Ta jasna łata na wypłaszczeniu dodaje tej skoczni "uroku".

  • dejw profesor

    Chyba po raz pierwszy tak oczekuję na oficjalny protokół z mistrzostw u egzotyki. Nie uwierzę, póki nie zobaczę na własne oczy, że Tkaczenko przegrał na LH z Tursużanowem, nie zaliczając jakiegoś upadku (lub nawet dwóch), czy dyskwalifikacji w jednym skoku.

  • PoloTajner4ever początkujący
    Worochta

    Nie wiem jak tam można skakać, strach...

  • alo profesor

    W Kazachstanie niewątpliwie sensacja. Tkachenko dopiero 3. W Estonii bez niespodzianki-wygrał Nomme,chociaż z dosyć niespotykaną wyraźną przewagą nad Aigro. Na Ukrainie niespodzianka- kombinator lepszy od zawodowych skoczków Marusiaka i Kalinichenko.
    Szkoda że niektórzy kombinatorzy którzy dobrze skaczą nie przebranżowią się na skoki. Być może osiągaliby sukcesy. Wielu jest takich jak np.Samuel Costa, Akito Watabe,czy Johannes Rydzek.
    W Rumunii do przewidzenia- Cacina wyróżnia się ostatnio na tle innych Rumunów.

  • Oczy Aignera profesor
    "Pracochłonne" protokoły

    Kazachski i Ukraiński Związek Narciarski jak nie opublikowały pełnych wyników, tak tego nie zrobią już. Protokoły to nie są skomplikowane rzeczy do wykonania, a skoro mistrzostwa Ukrainy odbyły się ponad tydzień temu, to szczegółowych danych nie poznamy.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl