PŚ w Lahti: Zwycięstwo Niemców, Polska szósta

  • 2020-02-29 16:38

Reprezentacja Niemiec odniosła triumf w sobotnim konkursie drużynowym Pucharu Świata na skoczni w Lahti (HS130). Zawodnicy Stefana Horngachera pokonali ekipy Słowenii oraz Austrii. Polacy zajęli szóste miejsce.

29.02.2020 - Niemcy Podium PŚ w Lahti29.02.2020 - Niemcy Podium PŚ w Lahti
fot. Tadeusz Mieczyński

W pierwszej serii konkursowej najlepiej spisali się reprezentanci Niemiec. Drużyna Stefana Horngachera prowadziła już po skoku Constantina Schmida na odległość 127,5 metra. Próba Piusa Paschke na 121 metr spowodowała spadek na drugą lokatę, ale Stephan Leyhe (127 m) i Karl Geiger (128 m) pozwolili naszym zachodnim sąsiadom na odzyskanie pozycji lidera.

Drugie miejsce zajmowali Słoweńcy. Cene Prevc (121 m), Timi Zajc (130 m), Peter Prevc (120 m) oraz Anze Lanisek (127 m) tracili na półmetku rywalizacji 8 punktów do prowadzących Niemców.

Na trzeciej pozycji sklasyfikowani byli, uznawani za faworytów, Austriacy. Skoczkowie Andreasa Feldera tracili 20,9 pkt. do liderów. Czwarte miejsce zajmowali Norwegowie.

Polacy na półmetku rywalizacji plasowali się na piątej lokacie. Piotr Żyła (123 m), Jakub Wolny (119 m), Kamil Stoch (118 m) oraz Dawid Kubacki (123,5 m) znajdowali się o 5,2 pkt. za trzecią Austrią oraz o 3,2 pkt. za czwartą Norwegią.

Awans do finału wywalczyli również Japończycy, Szwajcarzy i Finowie. Na dziewiątej pozycji konkurs ukończyli Rosjanie.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 5. (grupy 1-2) oraz 4. (grupy 3-4) belki startowej.

W finale Niemcy od razu utracili prowadzenie po skoku Constantina Schmida (112 m). Po próbach Piusa Paschke (122 m) i Stephana Leyhe (125 m) podopieczni Stefana Horngachera utrzymywali drugą lokatę. Zwycięstwo odzyskał dla nich Karl Geiger, który w finale wylądował na 121 metrze.

O wygraną do samego końca walczyli Słoweńcy. Po skokach Cene Prevca (120,5 m), Timiego Zajca (124 m) oraz Petera Prevca (121,5 m), zawodnicy Gorazda Bertoncelja utrzymywali pozycję lidera. Finałowa próba Anze Laniska (121 m) oznaczała jednak spadek na drugą lokatę, ze stratą 2,3 punktu do zwycięskich Niemców.

Na najniższym stopniu podium stanęli Austriacy, którym do wygranej zabrakło 4,8 punktu. Czwarte miejsce ostatecznie przypadło Norwegom, a piąte - Japończykom.

Polacy nie zdołali utrzymać piątej lokaty, zajmowanej po pierwszej serii. Piotr Żyła (116 m), Jakub Wolny (113,5 m), Kamil Stoch (124 m) oraz Dawid Kubacki (117,5 m) zakończyli rywalizację w Lahti na szóstej pozycji, o 4,1 punktu za Japończykami. To najsłabszy występ naszej reprezentacji od 25 listopada 2017 roku, kiedy to Biało-Czerwoni również zajęli szóste miejsce w Ruce.

Siódma pozycja przypadła Szwajcarom, a czołową ósemkę zamknęli gospodarze, Finowie.

Rundę finałową rozegrano w całości z 5. platformy.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu najlepszy okazał się Stefan Kraft (127 m i 126,5 m) przed Karlem Geigerem (128 m i 121 m) oraz Timim Zajcem (130 m i 124 m). Dziesiąty był Kamil Stoch, czternasty Dawid Kubacki, dwudziesty pierwszy Piotr Żyła, natomiast dwudziesty piąty Jakub Wolny.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów prowadzenie utrzymali Austriacy (4536 pkt.), którzy wyprzedzają Niemców (4357 pkt.) oraz Norwegów (3899 pkt.). Polacy z dorobkiem 3746 punktów zajmują czwartą lokatę.

W niedzielę w Lahti rozegrany zostanie jubileuszowy, 1000. konkurs indywidualny w historii Pucharu Świata. Początek zawodów o 15:30 czasu polskiego. Z kolei o 14:00 rozpoczną się kwalifikacje z udziałem siedmiu reprezentantów Polski.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu i nieoficjalną klasyfikację indywidualną >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (38981) komentarze: (412)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Laborre początkujący
    @Lestek @Lestek - jak krytykujesz to sie najpierw naucz

    Lestek naucz sie wreszcie że nie odmieniamy tak jak mówimy w Seefeld a nie w Seefeldzie , mówimy w Sapporo a nie w Sapporowie - rozumiem że Ty sobie odmieniasz ale nie narzucaj błędnej formy innym i ni krytykuj jak jesteś w błędzie !

  • Lestek weteran
    @Laborre

    Naucz się wreszcie, że "Klingenthalu" i "Vikersundzie" to nie jest niepoprawnie. Można odmieniać, choć można też pozostać przy formie mianownika. Nie mądrz się, jak się nie znasz.

  • Laborre początkujący
    1000 konkurs

    też wolałbym ten jubileuszowy konkurs na Holmenkolen - w końcu tzw kolebka skoków. Szkoda tylko, że po kilku fajnych konkursach bez Babiarza, marazm pojawił sie też w kabinie komentatorskiej ... . Znowu wróciło jego Klingentalu i Vikersundzie - dziwne że obok siedzący red. Snopek lub red. Szczęsny potrafi poprawnie odmieniać , a ten swoje i swoje... ciekawe czy nauczy sie jeszcze mówic po polsku...

  • waldemarsson doświadczony

    Bodajże w studiu w piątek redaktor Miklas wspomniał, że rozmawiał z ojcem Kamila Stocha na temat tych butów polskich skoczków. Rozwinął ten temat potem o co tam chodzilo?

  • Toyminator profesor
    @xzcvvy -

    W sumie oby tak:) Ja bym wolał ten 1000 konkurs w Oslo.Tak jak być powinno.

  • Toyminator profesor
    @krzychoSt -

    Jasne. Sprzęt lepszy.Narty mają małe wiatraczki pod spodem ,kombinezony ogon sterowy ,a buty generują dodatkowe pkt...

  • krzychoSt weteran

    Chciałbym zobaczyć naszych na sprzęcie Niemców czy Austriaków. Możliwe że różnice nie są duże ale są na pewno. Zawsze odbiegaliśmy sprzętowo od najlepszych nacji a szkoda. Zasady powinny być jak w F1 z oponami - wszyscy korzystają z tych samych. Tylko że najsilniejsi nigdy na to nie pozwolą.

  • xzcvvy weteran
    @Adi33

    https://twitter.com/shieet24/status/1234034610486595585?s=09 sytuacja podczas kombinacji norweskiej.
    Podobno wiatr w ciagu dnia ma przybierac na sile. Oby sie jednak nie sprawdziło

  • alo profesor
    @Adi33

    Warunki dzisiaj mają być gorsze niż wczoraj. Zresztą już mocniej wieje. Konkurs kombinatorow norweskich z problemami przeprowadzany

  • Adi33 bywalec
    warunki

    ktoś się orientuje jakie dzisiaj zapowiadają warunki? kierunek wiatru itd?

  • skortom76 doświadczony
    @stawit

    Wyłącz TVN włącz myślenie.

  • Pavel profesor
    @bxi

    Uważasz, że jakąś niszową kadrę interesuje te 50pkt do PN? :)

  • bxi doświadczony
    @wiatrhula111 To może zmienić zasady punktacji w konkursach drużynowych?

    Dla przykładu:
    już sam start w drużynówce za wystawienie 4 skoczków daje dodatkowe, np 50 punkt.ów. Czyli za pierwsze miejscy byłoby 450 punktów (400+50) za drugie 400 (350+50) za dziewiąte miejsce 50 punktów.
    Inny sposób. Dawanie punktów za miejsca poniżej dziewiątego, np za dziewiąte 45 punktów, za dziesiąte 40 punktów, za jedenaste 35, etc.

  • Pavel profesor
    @alo

    Tak, tak. Albo warunki loteryjne, albo sprzęt nie taki. Jak nie urok to [***]czka :)

  • alo profesor

    Teraz wychodzi na to że w sprzęcie coś jest nie tak. Tak twierdzi Małysz. Być może. Sam Dawid twierdził że jego skok wydawał się dobry tylko nie chciało lecieć

  • Introverder profesor

    P.S. A w ogóle 3 drużynówki w ostatnim miesiącu rywalizacji - nie mam pytań. Nie wiem jak można wymyśleć i rozplanować tak konkursy drużynowe w sezonie, których notabene i tak jest za dużo w sezonie chyba. Może to do Raw Air tyle tego jest (2 w Raw Air), ale kompletnie bez sensu jest to podzielone. Już mogło drużynówki w Lahti nie być, skoro są aż 2 konkursy drużynowe w Raw Air. A właściwie wliczając MŚ w lotach to 4 drużynowe konkursy w ciągu miesiąca. Szkoda, że nie 5 albo 10.

  • Wojciechowski profesor
    @Maradona

    A, prawda, prawda, myślałem tylko o MŚ w lotach. Na innych imprezach trafiało się jeszcze parę razy później.

  • pablito weteran
    @Morgensternowy_

    racja co do Hubera w 1 seri troche presja na niego zadziałała za to w 2 pokazał już co potrafi

  • ivo bywalec

    Świetne zawody! Oby tak dalej, a będą 2 konkursy indywidualne w Zakopanem.

  • Tomek88 profesor
    @Maradona

    Dobrym przykładem są też igrzyska olimpijskie w Pjongczangu kiedy w konkursie drużynowym skład Koreańczyków uzupełnił kombinator norweski Park Je-Un,który na tych samych igrzyskach stratował w kombinacji norweskiej.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl