PŚ w Lahti: Geiger wygrywa jubileuszowy konkurs, Żyła szósty

  • 2020-03-01 16:22

Karl Geiger został zwycięzcą jubileuszowego, tysięcznego konkursu indywidualnego Pucharu Świata, rozgrywanego na skoczni w Lahti (HS130). Reprezentant Niemiec wygrał dzięki próbom na odległość 122,5 metra oraz 130 metrów. Szóste miejsce zajął Piotr Żyła. Pucharowe punkty zdobyło trzech Polaków.

Karl GeigerKarl Geiger
fot. Tadeusz Mieczyński
Stefan Kraft i Michael HayboeckStefan Kraft i Michael Hayboeck
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Karl Geiger. Wicelider Pucharu Świata poszybował na odległość 122,5 metra i wyprzedzał o 1,1 punktu Ryoyu Kobayashiego (122,5 m). Trzeci był Stefan Kraft (119,5 m), a tuż za nim plasowali się Constantin Schmid (121,5 m) oraz Michael Hayboeck (118 m).

Szóste miejsce zajmowali ex aequo Stephan Leyhe (116,5 m), Yukiya Sato (118,5 m) oraz Keiichi Sato (119 m). Najlepszy z Polaków, Piotr Żyła z wynikiem 116 metrów był dziewiąty, przed Anze Laniskiem (119 m).

Awans do finału uzyskało jeszcze dwóch zawodników trenera Michala Dolezala. Trzynasty na półmetku był Dawid Kubacki (116 m), natomiast dwudziesty czwarty - Kamil Stoch (114 m).

Jakub Wolny oddał skok na odległość 111,5 metra i zakończył konkurs na trzydziestym drugim miejscu. Pięćdziesiąty był Aleksander Zniszczoł (101 m), pięćdziesiąty piąty Paweł Wąsek (97,5 m), a pięćdziesiąty ósmy Klemens Murańka (92 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 7. belki startowej.

W rundzie finałowej Karl Geiger poszybował na 130 metr i tym samym odniósł wygraną w 1000. konkursie indywidualnym w historii Pucharu Świata. Niemiec pokonał o 5,9 punktu lidera cyklu, Stefana Krafta (126 m). Na najniższym stopniu podium stanął Michael Hayboeck (125 m), który okazał się lepszy od Constantina Schmida (126 m) i Stephana Leyhe (125 m).

Piotr Żyła w finale uzyskał rezultat 127,5 metra i zaliczył awans na szóstą lokatę. Wiślanin wyprzedził Ryoyu Kobayashiego (122 m), Roberta Johanssona (127 m) oraz Daniela Andre Tandego (127,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął Anze Lanisek (124 m).

Dawid Kubacki po skoku na 125 metr awansował na jedenastą lokatę. Dwunastą pozycję zajął natomiast Kamil Stoch (126,5 m).

Druga runda zawodów została przeprowadzona z 9. platformy.

Liderem Pucharu Świata pozostał Stefan Kraft (1613 pkt.). Austriak o 118 punktów wyprzedza Karla Geigera (1495 pkt.) i tylko ta dwójka zawodników pozostała w grze o Kryształową Kulę w tym sezonie. Trzeci jest Dawid Kubacki (1131 pkt.), piąty Kamil Stoch (895 pkt.), a dziesiąty Piotr Żyła (604 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriacy (4720 pkt.) przed Niemcami (4578 pkt.) i Norwegami (3975 pkt.). Polacy zajmują czwartą pozycję z wynikiem 3832 punktów.

Teraz na najlepszych skoczków świata czeka czwarta edycja turnieju Raw Air. W piątek w Oslo (HS134) rozegrany zostanie prolog, zaliczany do klasyfikacji cyklu. W sobotę odbędzie się konkurs drużynowy, a w niedzielę - rywalizacja indywidualna.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (36275) komentarze: (402)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Bernat__Sola profesor
    @Introverder

    Hayboeck już od jakiegoś czasu sygnalizuje zwyżkę dyspozycji przecież. W Sapporo, Bad Mitterndorf, Rasnovie i Lahti kręcił się wokół top 10 lub do niej wchodził.

  • Bernat__Sola profesor
    @Introverder

    W zeszłym roku w styczniu była zima, tylko potem w lutym straszna odwilż. Poza tym śnieg jak najbardziej był w prognozie na niedzielę.

  • Bernat__Sola profesor
    @Morgensternowy_

    Najwolniejszymi zawodnikami na progu byli Aigro i Korniłow, obaj 86,9 km/h. Najsłabszy stylowo skok oddał Kytosaho - 42.5 pkt za styl. Plus jeszcze maleńki błąd - Norwegowie mieliby 931,4 pkt, nie 931,5.

  • Tomek88 profesor
    @bardzostarysceptyk

    Dziękuje Sceptyku :))

  • bardzostarysceptyk profesor
    @Tomek88

    Powodzenia.

  • Tomek88 profesor
    @bardzostarysceptyk

    Chodzi mi o zestawienie w którym piszesz ile punktów zdobyli polscy skoczkowie podczas każdej serii danego weekendu czyli np.

    1 trening (2,7,15,29,33,40,45) ........ 134 pkt. (4 zawodników) itd.

    i właśnie chciałbym pisać to zestawienie już od Oslo i kontynuować w przyszłym sezonie zimowym.

  • bardzostarysceptyk profesor
    @Tomek88 Ależ bardzo proszę.

    Tylko napisz o jakie zestawienia ci chodzi. Bo jeśli masz zamiar robić Puchar Narodów konkursów od Oslo, to daj znać,
    abym w swojej gorliwości niepotrzebnie cię nie zdublował.
    W każdym razie życzę owocnej i dającej satysfakcję pracy.

  • Introverder profesor
    @pawel96

    I tak jak mówisz na papierze się wszystko zgadza - ilość podiów, zwycięstw - nawet w T4S. A prawda zaczyna dopiero wychodzić pomału w Pucharze Narodów, gdzie Polska jest aktualnie 4., bo tutaj znaczenie zaczyna mieć brak 4-ego i kolejnych solidnie punktujących, coraz słabsze wyniki w drużynówkach i brak wartościowych zmienników.

    W klasyfikacji PŚ wszystko będzie cacy: bo Dawid 3/4, Kamil 5. pewnie (no nie wykluczam, że może też zdarzyć się przy słabszej końcówce, że 6, bo go np. Leyhe podgoni jeszcze), Piotrek może w 10-tce i powtórzenie historycznego wyniku - 3 Polaków w dziesiątce klasyfikacji końcowej PŚ (tam tylko trochę gorzej niż rok temu jeśli idzie o miejsca).

  • Introverder profesor
    @pawel96

    No Kamil w tym sezonie prawdopodobnie zakończy sezon z mniejszą liczbą podiów i jest zauważalna wyraźna tendencja spadkowa z sezonu na sezon - prawdopodobnie z 1. miejsca w PŚ 2 lata temu, na 3. roku temu i na 5. w tym roku. Jest to co prawda "starzenie z klasą", ale tego się nie zatrzyma - czasem Kamil w tym sezonie wydaje mi się ma jeden skok np. słabszy, bo chce więcej, niż jest w stanie.
    Piotrek Żyła też w tym sezonie raz doskoczył do podium, rok temu 7 razy, poziom tak o szczebel niżej niż rok temu,
    Dawid Kubacki będąc jeszcze zauważalnie młodszy chyba w tym sezonie osiąga swoje maksimum, które może dać mu 3-4. miejsce w PŚ i ilość zwycięstw i podiów Dawida generalnie najbardziej zaciemnia obraz, za rok możliwy myślę dobry sezon, czy tak dobry jak ten nie wiem, później zapewne w dół,
    Jakub Wolny - b. słaby sezon - na pewno będzie to wyraźnie słabszy sezon niż rok temu - REGRES, choć on jeszcze ma trochę czasu, ale tegoroczne skoki nie napawają optymizmem i nadzieją,
    Maciej Kot - co najwyżej słaby sezon jeśli jakoś wybitnie wypadłby na koniec (miejsca co najmniej w drugiej dziesiątce) - na razie b. b. słaby - 3-i słaby sezon z rzędu,
    Stefan Hula - tutaj to nic już nie widzę, najlepszy sezon już miał, b. prawdopodobne, że wkrótce zakończy karierę, ale jak nie zakończy to i tak niewiele to zmienia,
    Aleksander Zniszczoł - brak regularnej formy nawet na punkty i progresu,
    Klemens Murańka - nadal blisko dna, zresztą z Murańką tak jest od lat - nic nowego,
    Paweł Wąsek - b. nieudana przygoda z PŚ,
    Andrzej Stękała - b. nieudana przygoda z PŚ.

    I brak póki co chyba kogoś, kto mógłby wkrótce pójść w ślady nie tylko Kamila, ale i Dawida czy Piotrka. W tym sezonie już zaczęłoby się narzekanie, ale Dawid "załatał dziurę" w dużej mierze, bo przecież bez podiów to od razu pojawiłaby się masa głosów: "Czemu jest tak słabo, skoro było tak dobrze?"

    Tyle, że Dawid to też nie jest ktoś kto na lata pociągnie skoki w Polsce. Mam wrażenie, że w tym sezonie osiągnął tzw. "życiową formę". Oczywiście nie wiem tego na pewno, ale i tak że gdzieś miesiąc bodajże nie schodził z podiów, to była i tak imponująca seria ogólnie i zwłaszcza dla Dawida wydaje się.

  • Bernat__Sola profesor
    Statystyki cz. 4

    Zwycięzcy kwalifikacji przy wcześniejszych zasadach (top10 prekwalifikowane) i Man of the Day (najlepszy zawodnik spoza top10):

    Wisła Q: Killian Peier, Wisła MOTD: Daniel Andre Tande
    Ruka Q: Robert Johansson, Ruka MOTD: Philipp Aschenwald
    Niżny Tagił 1 Q: Johann Andre Forfang, Niżny Tagił 1 MOTD: Yukiya Sato
    Niżny Tagił 2 Q: Johann Andre Forfang, Niżny Tagił 2 MOTD: Killian Peier
    Klingenthal Q: Piotr Zyla, Klingenthal MOTD: Marius Lindvik
    Engelberg 1 Q: Stephan Leyhe, Engelberg 1 MOTD: Marius Lindvik
    Engelberg 2 MOTD: Peter Prevc
    Oberstdorf Q: Junshiro Kobayashi, Oberstdorf MOTD: Dawid Kubacki
    Garmisch-Partenkirchen Q: Markus Eisenbichler, Garmisch-Partenkirchen MOTD: Dawid Kubacki
    Innsbruck Q: Timi Zajc i Junshiro Kobayashi, Innsbruck MOTD: Stephan Leyhe
    Bischofshofen Q: Daiki Ito, Bischofshofen MOTD: Daiki Ito
    Predazzo 1 Q: Stephan Leyhe, Predazzo 1 MOTD: Constantin Schmid
    Predazzo 2 Q: Stephan Leyhe, Predazzo 2 MOTD: Piotr Zyla
    Titisee-Neustadt 1 i 2 Q: Stephan Leyhe, Titisee-Neustadt 1 MOTD: Stephan Leyhe i Constantin Schmid
    Titisee-Neustadt 2 MOTD: Timi Zajc
    Zakopane Q: Timi Zajc, Zakopane MOTD: Stephan Leyhe
    Sapporo 1 Q: Michael Hayboeck, Sapporo 1 MOTD: Yukiya Sato
    Sapporo 2 Q: Domen Prevc, Sapporo 2 MOTD: Stephan Leyhe
    Willingen Q: Timi Zajc, Willingen MOTD: Johann Andre Forfang
    Bad Mitterndorf 1 MOTD: Karl Geiger
    Bad Mitterndorf 2 Q: Anze Lanisek, Bad Mitterndorf 2 MOTD: Domen Prevc
    Rasnov 1 Q: Markus Eisenbichler, Rasnov 1 MOTD: Philipp Aschenwald
    Rasnov 2 Q: Constantin Schmid, Rasnov 2 MOTD: Constantin Schmid
    Lahti 1 Q: Timi Zajc, Lahti 1 MOTD: Anze Lanisek
    Lahti 2 MOTD: Michael Hayboeck

  • Bernat__Sola profesor
    Statystyki cz. 3

    Zawodnicy punktujący w każdym konkursie:

    W tym sezonie pierwszą "30." w Wiśle utworzyło 5 Austriaków (Philipp Aschenwald, Jan Hoerl, Daniel Huber, Stefan Kraft i Gregor Schlierenzauer), 5 Japończyków (Daiki Ito, Junshiro Kobayashi, Ryoyu Kobayashi, Naoki Nakamura i Yukiya Sato), 3 Niemców (Richard Freitag, Karl Geiger i Pius Paschke), 6 Norwegów (Johann Andre Forfang, Robert Johansson, Marius Lindvik, Thomas Aasen Markeng, Robin Pedersen i Daniel Andre Tande), 3 Polaków (Maciej Kot, Dawid Kubacki i Kamil Stoch), 1 Rosjanin (Roman Sergeevich Trofimov), 6 Słoweńców (Tilen Bartol, Rok Justin, Anze Lanisek, Domen Prevc, Peter Prevc i Timi Zajc) i 1 Szwajcar (Killian Peier).

    Po konkursie w Ruce odpadli Tilen Bartol, Johann Andre Forfang, Daiki Ito, Robert Johansson, Rok Justin, Naoki Nakamura, Killian Peier, Yukiya Sato i Roman Sergeevich Trofimov.

    Po 1. konkursie w Niżnym Tagile odpadli Thomas Aasen Markeng, Domen Prevc i Timi Zajc.

    Po 2. konkursie w Niżnym Tagile odpadli Marius Lindvik i Gregor Schlierenzauer.

    Po konkursie w Klingenthal odpadli Richard Freitag, Daniel Huber, Junshiro Kobayashi, Maciej Kot i Robin Pedersen.

    Po 1. konkursie w Engelbergu odpadł Daniel Andre Tande.

    Po 2. konkursie w Engelbergu odpadł Dawid Kubacki.

    Po konkursie w Innsbrucku odpadł Pius Paschke.

    Po konkursie w Bischofshofen odpadli Jan Hoerl i Anze Lanisek.

    Po 1. konkursie w Predazzo odpadł Philipp Aschenwald.

    Po 1. konkursie w Bad Mitterndorf odpadł Peter Prevc.

    Po 1. konkursie w Rasnovie odpadł Ryoyu Kobayashi.

    Na placu boju pozostało 3 skoczków: 1 Austriak (Stefan Kraft), 1 Niemiec (Karl Geiger) i 1 Polak (Kamil Stoch).

  • Bernat__Sola profesor
    Statystyki cz. 2

    Walka o Kryształową Bulę:

    1. Jewhen Marusiak: 691
    2. Sabirżan Muminow: 553
    3. Matthew Soukup: 547
    4. Witalij Kaliniczenko: 492
    5. Alex Insam: 484
    6. Vojtěch Štursa: 455
    7. Arttu Pohjola: 443
    8. Kevin Bickner: 442
    9. Choi Heung-chul: 408
    10. Artti Aigro: 359
    11. Klemens Murańka: 345
    12. Filip Sakala: 329
    13. Andreas Alamommo: 325
    14. Andrew Urlaub: 290
    15. Dmitrij Wasiljew: 284

    Puchar Neptyków (zawodów drużynowych nie wliczam):

    1. Finlandia: 1914
    2. Rosja: 1803
    3. Polska: 1531
    4. Czechy: 1261
    5. Stany Zjednoczone: 1227

  • Bernat__Sola profesor
    Statystyki cz. 1

    Bardzo dawno tych moich głupot tu nie wrzucałem, więc proszę bardzo:

    Juniorzy z prawem startu w PŚ:

    Austria: HAAGEN David, KROELL Florian, MOERTH Claudio*, RESINGER Peter, WACKERNELL Julian, WOERGOETTER Marco*
    Estonia: MALTSEV Kevin
    Finlandia: AHONEN Mico, POHJOLA Arttu, VETELAINEN Jonne
    Francja: CONTAMINE Mathis, LEAROYD Jonathan*
    Japonia: NIKAIDO Ren
    Kazachstan: VASSILYEV Danil
    Niemcy: GERISCH Tom, GOLLER Max (zakończył karierę), HAAS Claudio, MAERKL Killian, MODRICKER Quirin, RAIMUND Philipp, ROTH Luca*
    Norwegia: BAARSET Ole Kristian, ERIKSEN Sander Vossan*, MARKENG Thomas Aasen*
    Polska: GRUSZKA Mateusz, HABDAS Jan, JUROSZEK Kacper, NIZNIK Adam, PILCH Tomasz*
    Rosja: LOGINOV Aleksandr, MANKOV Ilya, MARCHUKOV Aleksandr, PURTOV Mikhail*, SADREEV Danil
    Rumunia: CACINA Daniel Andrei
    Słowenia: BOMBEK Jan, GRILC Tjas, HAFNAR Mark, MOGEL Zak*, PRESECNIK Jernej, VODUSEK Lovro, ZAJC Timi*
    Stany Zjednoczone: DEAN Decker*, URLAUB Andrew
    Szwajcaria: HAUSWIRTH Sandro*, KINDLIMANN Lars, PETER Dominik*
    Ukraina: MARUSIAK Yevhen
    Włochy: BRESADOLA Giovanni, MORODER Daniel

    * - dożywotnie

  • pawel96 profesor

    Tak w ogóle, przyszło mi do głowy zdanie, które idealnie oddaje ocenę polskich skoków w tym sezonie:
    "Bardzo dobry sezon, który bardzo źle wróży na przyszłość."

    Ot, paradoks ;)

  • Maradona profesor
    @Tomek88

    W Rasnovie miał minimalnie lepszy wynik - 15 i 3 miejsce, czyli 76 pkt.

  • dervish profesor
    @MAURYCY_0105

    Ok. zdążyłem doczytać. Czytałem wpisy od góry i dopiero później doszedłem do komentarza w którym to wyjasniałeś. :)

  • dervish profesor
    @Triv44

    Ani KK ani Złoto MS czy IO nie są zbyt wiele warte (w znaczeniu, że nie świadczą o wielkości danego skoczka) jeżeli nie są podparte innym trofeum spośród wymienionych.
    Wielcy mistrzowie dlatego są wielcy, że nie ograniczyli się do incydentalnego zdobycia któregoś z wymienionych trofeów. Z tego powodu Benković mimo mistrzowskiego tytułu nigdy nie był uważany za wybitnego skoczka.

  • MAURYCY_0105 bywalec
    @dervish

    wskaźniki za sezon to liczba punktów w sezonie tylko za miejsca w pierwsze pietnastce, podzielone przez liczbę konkursów w sezonie. Kiedyś punktowało tylko 15 zawodników w konkursie. Poza tym, aby lepiej porównać sezony, różniące się liczbą konkursów, lepszy jest wskaźnik, niż liczba punktów. Pełna klasyfikacja to suma wskaźników danego zawodnika za wszystkie sezony w karierze. W pierwszym zestawieniu podałem najlepszą 30. wszech czasów, w kolejnym podałem miejsca w tej klasyfikacji, zawodników, którzy chociaż raz w tym sezonie zajęli miejsca 1-15, czyli mają jakikolwiek wskaźnik za ten sezon.

  • Tomek88 profesor
    @Introverder

    Zdecydowanie tak. Za dużo jest tych drużynówek. Według mnie powinien być limit maksymalnie 5 w sezonie. Nie mam nic do tych konkursów ale jest ich trochę za dużo. Terminarz też powinien być ułożony w inny sposób. Mianowicie moim zdaniem nie powinny mieć miejsca sytuacje gdy np. w ciągu sezonu jest 6 drużynówek i aż 4 w 1 miesiącu.

    To powinno być rozłożone w bardziej mądry sposób np. 1 drużynówka na początku sezonu, 2 w styczniu i 2 w marcu albo po 1 drużynówce w każdym miesiącu zaczynając od listopada(wtedy wyjdzie 5 drużynówek w sezonie).

  • MAURYCY_0105 bywalec
    @Raptor202

    bo umieściłem w nim tylko tych, którzy w tym sezonie zdobyli punkty

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl