Wznowiono budowę skoczni olimpijskich na Pekin 2022

  • 2020-03-15 15:23

Po kilkutygodniowej przerwie wznowiono budowę skoczni olimpijskich, na których będą rywalizować skoczkowie narciarscy w ramach igrzysk w Pekinie w 2022 roku. Za sprawą epidemii koronawirusa obiektów nie da się prawdopodobnie oddać do użytku w terminie, który w ubiegłym roku wyznaczyli sobie odpowiedzialni za powstanie skoczni.

Miejsce budowy skoczni w Zhangijakou opustoszało w styczniu z powodu zagrożenia, jakim stał się koronawirus. Prace zostały zawieszone, a budowniczowie odesłani do domów. 12 marca wznowiono roboty. - Jesteśmy obecnie podzieleni na kilka zespołów - mówi Xi Xiaodong jeden z nadzorujących projekt budowy skoczni w rozmowie z Chinanews.com - Osobno pracują osoby odpowiedzialne za konstrukcje stalowe, osobno za obróbkę drewna, osobno pracują spawacze. Wszyscy pracownicy przed podjęciem pracy obowiązkowo mierzą temperaturę, a na placu budowy nie mogą pozostawać dłużej niż osiem godzin. 

Budowa skoczni od samego początku co rusz napotykała na różnego rodzaju przeszkody. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto jesienią 2017 roku, jednak długa i nadzwyczaj mroźna zima spowodowała, że działania na placu budowy centrum nordyckiego Kuyangshu, w skład którego wejdą skocznie narciarskie o punktach konstrukcyjnych K-95 i K-125, została wstrzymana do maja 2018 roku. Wówczas postawiono sobie za cel, by pierwsze skoki na przyszłych olimpijskich arenach można było oddać w grudniu 2019 roku. Założonego planu nie udało się zrealizować, szybko określono budowę skoczni najtrudniejszą pod względem technicznym konstrukcją do zrealizowania w procesie przygotowań do igrzysk olimpijskich. W ubiegłym roku padła deklaracja, że otwarcie skoczni nastąpi w czerwcu 2020 roku. Z powodu ostatnich wypadków szansa na dotrzymanie tego terminu jest minimalna. W sezonie 2020/21 w Chinach po raz pierwszy mają odbyć się zawody Pucharu Świata stanowiące próbę przed zaplanowanymi na 2022 rok igrzyskami olimpijskimi.

Skocznie narciarskie będą swoim kształtem przypominać Ruyi czyli chińskie berło, które nie jest jednak atrybutem władzy, a talizmanem mającym zapewnić szczęście, dobrobyt i spełnienie marzeń. W dziełach sztuki chińskiej od pradawnych czasów Ruyi pojawia się jako narzędzie, którym posługują się bogowie, niebiańscy urzędnicy lub dzieci.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6892) komentarze: (11)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • kuba923 stały bywalec
    @tibijczyk

    Niektóre jednak nadal się używa (patrz Salt Lake City [może nie zaczęsto ale jednak coś tam się dzieje], Hakuba, Lillehammer, Innsbruck, Sapporo, Oslo) jednak przyznam ci racje, bo to jest jednak przerażające. Fajny był by PŚ w Sochi, a nie w tym Niżnym Tagile. Czajkowski byłby już lepszy, tak samo z Pjongczangiem i Vancouver, o skoczni w Pragelato nie wspomnę bo to już nie skocznie tylko zarośnięta łąka

  • tibijczyk stały bywalec

    już teraz budowa skoczni specjalnie na igrzyska to tylko konieczność, wielomilionowe wydatki dla rozegrania raptem 6-7 konkurencji po których obiekt równie dobrze można rozebrać albo skazać na wegetację bez najmniejszych szans na późniejsze wykorzystanie (patrz Pyeongchang, Soczi, Vancouver, Pragelato, że już o Arbertville czy Lake Placid nie wspomnę)
    dobrze, że już podczas niedawnej uniwersjady zrezygnowano z tego typu fanaberii, inne obiekty typu hale czy trasy można później wykorzystać chociażby do innych konkurencji czy szkolenia młodzieży

  • Tomek88 profesor
    @Kolos

    Rzeczywiście może trochę zbyt odważnie to napisałem. Ale ja jestem dobrej myśli,wierzę,że się uda.

  • Kolos profesor
    @Tomek88

    Po tym co się dzieje obecnie raczej nie odważyłbym się już stwierdzić, że jakiekolwiek zaplanowane wydarzenie sportowe "na pewno się odbędzie"....

  • SchwarzerAdler weteran

    W 2022 wszyscy pojadą do Chin załapać nowego wirusa od węży i nietoperzy

  • Adrian D. redaktor
    @Morgensternowy_

    Projekt pozostał na papierze i nigdy nie zostanie zrealizowany.

  • Morgensternowy_ doświadczony

    Co ze skoczniami w Changbai, które miały być budowane? Mowa tu o skoczniach K-95 K130 i K195. Był nawet news o tym z parę lat temu.

  • Tomek88 profesor

    To chyba najlepsza informacja ze świata sportu w ciągu ostatnich dni. Ciekawe kiedy skocznie zostaną oddane do użytku. Wydaje mi się,że próba przedolimpijska raczej na pewno zostanie tam rozegrana.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl