Skocznia w Hinterzarten zostanie powiększona - trwa przebudowa

  • 2020-05-02 11:40

Okres międzysezonowy to czas wytężonej pracy dla włodarzy wielu aren. Tak jest między innymi na południu Niemiec, gdzie ruszyła wyczekiwana modernizacja skoczni normalnej w Hinterzarten. Już wkrótce konstrukcja zyska nowy blask, stając się dużym obiektem.

O zbliżających się pracach w Badenii-Wirtembergii informowaliśmy już w lipcu minionego roku, kiedy gospodarze Letniego Grand Prix w Hinterzarten potwierdzili konieczność przebudowania największego z obiektów wchodzącego w skład kompleksu Adler-Skistadion. To właśnie modernizacja Rothaus-Schanze (HS108) sprawiła, iż na ten sezon letni nie przewidziano wizyty najlepszych skoczków w powiecie Breisgau-Hochschwarzwald. Sezon 2020 jest dopiero drugim w historii Letniego Grand Prix, kiedy Hinterzarten zabrakło w terminarzu tego cyklu. Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w 2014 roku, kiedy na drodze organizatorów stanęły finanse.

Główną wadą wysłużonego obiektu, który ostatnią gruntowną renowację przeszedł w minionym wieku, była przestarzała wieża startowa. Konstrukcja znacząco odbiegająca od najnowszych światowych standardów już w 2018 roku została wyłączona z użytku zimowego. Taką decyzję podjęły lokalne władze, które swój ruch argumentowały zbyt dużym niebezpieczeństwem wiążącym się z przygotowaniem najazdu przez pracowników fizycznych. Letnia homologacja skoczni wygasła w październiku 2019 roku.

Kwietniowe prace rozpoczęły się od demontażu starych torów najazdowych, następnie budowniczy przystąpili do dekonstrukcji poszczególnych elementów najazdu. Na czas trwania modernizacji zmieniono też lokalizację drewnianych szatni, które na co dzień znajdują się pod wieżą startową. Już na tym etapie nie było się jednak bez pewnych problemów. Kłopotliwy okazał się aspekt prac ziemnych, które będą prawie dwukrotnie bardziej kosztowne niż pierwotnie planowano. O ile remont najazdu ma pochłonąć 1,2 mln euro, o tyle prace ziemne związane z dostosowaniem profilu zeskoku do nowych wymogów szacuje się na ponad 620 000 euro, zamiast planowanych 350 000 euro.

Ważną informacją są nowe parametry, które niebawem zyska Rothaus-Schanze. Skocznia zostanie przemianowana z normalnej na dużą, co wynika ze zmiany jej rozmiaru. Obiekt zostanie powiększony o trzy metry, a zmiana punktu HS ze 108. na 111. metr wpłynie na zmianę nomenklatury i klasyfikowania obiektu przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Badische-zeitung.de zwraca uwagę, że może to korzystnie wpłynąć na ewentualne starania o organizację zawodów męskiego Pucharu Świata. W przeszłości odbywały się tam już konkursy kobiet w ramach wyścigu o Kryształową Kulę. Przebudowa ma zakończyć się jeszcze w tym roku.


Dominik Formela, źródło: inf. własna + badische-zeitung.de + facebook.com/skispringenhinterzarten
oglądalność: (7716) komentarze: (19)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • grzesiek91_1991@o2.pl początkujący

    Jak wszyscy wiemy od 2004 roku o klasyfikacji skoczni decyduje nie punkt konstrukcyjny tylko rozmiar skoczni- który jest ściśle ustalony co do nachylenia zeskoku. Zatem przy sporze takim jak w Renie, Kranju czy teraz w Hinterzarten sprawa jest jasna- wg przepisów w Kranju mamy dwie skocznie normalne, a w Renie dwie skocznie duże- bo opieramy klasyfikację skoczni na HS. A co do regulaminu fis no to mamy przykład z Harrachovem gdzie nieużytkowana skocznia ma przesunięty hs o pięć metrów- także to inna bajka. Jedynie ciekawi mnie jak punktowane w takim razie są odległości- to tak apropo Kranju i Reny, bo same skocznie są przez te parametry bardzo ciekawe

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Tylko że ona jest raczej skocznia normalną „w papierach”, skoro nawet w protokołach z tamtejszych zawodów FIS piszą o „large hill”.

    Edit: o, czekaj, czekaj. Teraz zauważyłem, że najnowszy certyfikat ze stycznia 2020 jest na HS... 109 z wyraźną adnotacją o korekcie. Czyli jednak normalna...

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Tak, w nagłówku jest, że zależy od HS, ale w tabelce jest i HS i punkt K ujęty.

    Skocznię w Rena przesunęli na K-99/HS-111 po remoncie w 2012 roku. Po coś okroli tak dziwnie ten punkt K. A po to by to ciągle była skocznia normalna w papierach.

    Generalnie totalny bajzel jak to w FIS-owskich regulaminach zwykle...

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Narciarski Regulamin Sportowy mówi wprost: „Wielkość skoczni jest określana odległością punktu L (HS)”. Podane w tabelce rozmiary parametru W (punkt K) są tylko pochodną tego poprzedniego.

    Natomiast tu jest jeszcze inna kwestia. Obowiązujące równolegle normy budowy skoczni podają... inne wartości:
    – skocznie normalne – HS: 85–109 m, w: 76–98 m
    – skocznie duże – HS: 110–145 m, w: 99–130 m.

    Nie wiem, dlaczego różne parametry podają w NRS, a inne w normach konstrukcyjnych (witamy w świecie „wesołych przepisów FIS”), ale według tych drugich tym bardziej skocznia HS 111 w Renie mieści się w kategorii dużych.

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    A to nie jest przypadkiem tak, że łącznie jest brany pod uwagę i HS i punkt K przy ustalaniu wielkości skoczni?

    W przepisach, w tabelce są podane oba parametry.

    I tak skocznię normalne to skocznie z HS między 85 m a 109 m i punktem K między 75 a 99 metrem.

    A skocznie duże to skocznie z HS 110 m i (uwaga!) więcej i punktem K na 100 metrze lub więcej. (to swoją drogą ciekawe, że przepisy nie uwzględniają w jasny sposób górnej granicy rozmiaru punktu HS i K dla skoczni dużych)

    I dlatego skocznia w Renie ma taki nie typowy punkt K (99 m) zamiast prostych 100 m.

  • Domin10 weteran
    @Mati2121

    Akurat mamy 2 obiekty, które są dosyć problemowe pod wzgledem klasyfikacji (mam na mysli obecnie funkcjonujące z homologacją) (Rena K 99 HS 111) i Kranj (K100 HS 109). Pierwsza z nich zaliczana jest do skoczni dużych, przez co w Renie mamy 2 skocznie duże, a druga jest to skocznia normalna. Jest tak, ponieważ w sytuacjach spornych punkt HS decyduje czy jest to skocznia duża czy normalna.

  • Wojciechowski profesor
    @Mati2121

    Przepisy FIS jasno mówią, że skocznie klasyfikuje się według HS, więc w Renie czysto formalnie mają skocznię, która wymyka się ich logice. Pewnie kiedyś skorygują tabelkę z Narciarskiego Regulaminu Sportowego.

  • Mati2121 stały bywalec
    @Domin10

    Nie zgodzę się z Tobą. Rodzaj skoczni (duża, normalna itp.) nie zależy od jego rozmiaru tylko od punktu k. W wspomnianej przez Ciebie Renie nie ma dwóch skoczni dużych tylko duża i normalna, bo mniejszy z tych obiektów ma punkt k umiejscowiony na 99 metrze, a skocznie uznaje się za normalną wtedy, kiedy punkt k wynosi maksymalnie 99 metrów. Tak dla gwoli ścisłości.

  • komentator_sportowy bywalec
    @Oczy Aignera

    Jesteś tak śmieszny, że można Cię sklasyfikować w szeregu z moimi widelcami i łyżkami w szufladce. Ten dowcip rozwalił mnie na łopatki, które właśnie stoją w lodówce i czekają na jutrzejszego grilla.

  • komentator_sportowy bywalec
    @Fanskokowpolska

    Nie wyrównał go Hollwarth, Hollwarth skoczył 111 metrów, posiadam ten cały konkurs to wiem co mówię. Kasai oddał skok w ćwierćfinale przez co nie widnieje w oficjalnych wynikach

  • Oczy Aignera profesor
    Dieter Thoma o przebudowie Rothaus-Schanze

    "Coś strasznego, coś strasznego. Mam nadzieję, że skoczkowie na tym obiekcie będą szalenie odważnie ciągnąć odległość i pięknie kontrolować lot."

  • Kolos profesor

    W sumie takie przesunięcie HS skoczni o 3 metry to taka sztuka dla sztuki, odległości uzyskiwane przez skoczków się nie zmienią jakoś specjalnie. Szans na PŚ mężczyzn nie mają i tak, chociaż taki "pośredni" obiekt w PŚ byłby czymś ciekawszym.

  • Fanskokowpolska początkujący
    @komentator_sportowy rekord

    Ten rekord przeszedł do historii ( wyrównał go później Hoelwarth) jako najdłużej niepobity w LGP ma chyba z 20 albo 21 lat.

  • alo profesor
    @kuba923

    No właśnie,Hinterzarten nie ma szans. Skoro taki nowoczesny mamut z Oberstdorfu się nie mieści w kalendarzu to co dopiero Hinterzarten. Ta skocznia kojarzy sie wyłącznie z LGP.

  • kuba923 stały bywalec

    Tak, brakuje jeszcze więcej zawodów męskiego PŚ w Niemczech, a co tam!

  • Domin10 weteran

    Z tym odroznieniem skoczni normalnej od dużej to chyba żart. W wyniku tych ustaleń Rena ma obecnie 2 skocznie duze.
    Jak dla mnie skocznja duza powinna się zaczynać od k115 hs 127
    A powinna powstać oddzielna kategoria dla Obiektów k105HS 117 czy podobnych.
    Inna sprawa, ze jeśli przez to ze Hinterzarten nie organizowalo Pś, bo jest za małe, to jednak prawdą jest dyskryminowanie skoczni normalnych.

  • Szymon44 stały bywalec

    Ciekawe jak ta skocznia będzie wyglądała po przebudowie. Ja się już przyzwyczaiłem, że co roku była w kalendarzu LGP (oprócz jednego sezonu).

  • Seba Aka Krzychu profesor

    Chętnie bym zobaczył konkurs PŚ mężczyzn na tej skoczni.

  • komentator_sportowy bywalec

    HS 111, czyli rekord Kasaiego zagrożony

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl