Zmiany w transmisji Pucharu Świata. FIS pracuje nad nową grafiką telewizyjną
- 2020-06-01 12:47
Nowy sezon Pucharu Świata przyniesie znaczące zmiany dla kibiców obserwujących transmisje z zawodów. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) pracuje nad nowym zestawem grafik telewizyjnych, towarzyszących przekazom z rywalizacji najlepszych skoczków świata. Premiera w listopadzie.
Po raz pierwszy pogłoski o potencjalnej zmianie grafik telewizyjnych pojawiły się w październiku 2019 roku. Wtedy to podczas inauguracji sezonu w Soelden, nowy format graficzny otrzymał Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Przedstawiciele FIS zapewnili wówczas, iż to zmiana dotyczyć będzie wyłącznie tej jednej dyscypliny. Pozostałe cykle PŚ, w tym w skokach narciarskich, miały docelowo otrzymać nową grafikę od sezonu 2020/2021.
Teraz światowa federacja potwierdza swoje ubiegłoroczne przypuszczenia. Podczas majowego posiedzenia online komisji skoków narciarskich FIS doszło do prezentacji wstępnej propozycji nowej szaty graficznej Pucharu Świata, która będzie obowiązywać od sezonu 2020/2021. Dominuje biały kolor, uzupełniany przez czarne elementy. Za jej przygotowanie odpowiada firma Swiss-Timing, a jej główną bazą jest zestaw grafik używany podczas ostatniej edycji PŚ w narciarstwie alpejskim.
Idzie nowe. Redakcja @Skijumpingpl otrzymała podgląd na wstępny projekt odświeżonej grafiki telewizyjnej Pucharu Świata w skokach narciarskich.
— Adam Bucholz (@Bucholz_Adam) June 1, 2020
Kiedy premiera? Więcej szczegółów: https://t.co/SyRudKx3rz #skijumpingfamily #skokiTVP pic.twitter.com/Ssk9sgvLFL
- W sezonie 2019/2020 wdrożyliśmy nowy format graficzny do Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Teraz dostosowujemy cały layout pod kątem pozostałych dyscyplin. Nie chodzi w tym przypadku o treść, ale o układ graficzny - mówi w rozmowie ze Skijumping.pl Jürg Capol, dyrektor marketingu FIS.
Nowy format zastąpi dotychczasową grafikę telewizyjną, utrzymywaną w czarno-niebieskiej tonacji. Została ona wprowadzona w sezonie 2011/2012 i obowiązywała przez 9 sezonów. Był to najdłużej obowiązujący format graficzny Pucharu Świata w skokach narciarskich, odkąd FIS w połowie lat 90. XX wieku ujednoliciła system transmisji zawodów tego cyklu.
- Potrzebujemy jeszcze kilku tygodni, aby przedstawić dalsze szczegóły. Dzięki cierpliwości, a także aktywacji nowego formatu ostatniej zimy przy narciarstwie alpejskim, mamy już pewne doświadczenie - dodaje Capol: - Chcemy być gotowi do końca sierpnia ze wszystkim związanym z zimą 2020/2021.
Nowy format graficzny ma zadebiutować podczas inauguracji Pucharu Świata 2020/2021 w Wiśle (20-22 listopada). W trakcie Letniego Grand Prix 2020 obowiązywać będzie jeszcze dotychczasowa grafika telewizyjna.
-
Tomek88 profesor
@Oczy Aignera
Ciekawi mnie jeszcze czy gdzieś w pobliżu nie było ludzi ze wsi ze świeżymi jajami,mlekiem. Może gdzieś blisko znajdowali się sprzedawcy truskawek albo nawet Pan Kowalski rozmawiający ze swoimi kumplami o planach wyprawy na ryby czy Pani Krysia dyskutującą z sąsiadką o planach zasadzienia pomidorów w swoim ogródku.
-
Oczy Aignera profesor
@Morgensternowy_
To było pewnie tym bardziej ciekawe, że pomidorami rzucały same buraki.
-
Morgensternowy_ doświadczony
@Bajlando_pl
Jak to było z tymi pomidorami? Były osoby ranne? Chcę więcej szczegółów hehehe
-
Wojciechowski profesor
@Bajlando_pl
Cieszę się. :)
Nie mam tylko przekonania, czy tyle razy musimy o tym czytać. -
Morgensternowy_ doświadczony
@Kolos
Bo wtedy nadawano w sposób analogowy i większość telewizji była ustawiona na format obrazu 4:3, stąd nie upychali 10 na jedną stronę. Teraz cyfrowa technologia to można sobie pozwolić na więcej w obrazie transmisji. :)
-
Kolos profesor
@nanus111@onet.pl
W sumie to ja tęsknię :) Ja sobie puszczam na YouTube stare skoki to min. dzięki tamtym starym grafikom czuje się klimat tamtych lat.
W sumie podobało mi się, że na jednej stronie pokazywali tylko wyniki 6 skoczków. Teraz upychają tak, że całe top 30 za chwilę zmieszczą na jednej stronie... -
-
Wojciechowski profesor
@Bajlando_pl
Wielkie musisz mieć chyba ego, skoro tyle razy musisz się chwalić, co uważasz za równie interesujące jak zgierskie pomidory. Całe szczęście, że 99,9% czytelników nie robi tak samo, bo mielibyśmy tutaj tysiące komentarzy. ;)
-
Bajlando_pl początkujący
Ważne
Równie interesujące z dziś jest to, że w Zgierzu na placu targowym rozsypały się pomidory. Ale kolos pewnie odleciał:). Inny napisze o autograf, a kolejny zrobi tabelkę:))).
-
nanus111@onet.pl stały bywalec
Relacja internetowa
A kto tęskni za starą, niebieską relacją fisowską tekstową?
-
dawe19 doświadczony
A dla mnie to przydałoby się po skoku uzasadnienie przyznania not przez sędziów. :D
-
dervish profesor
Nawet podczas śledzenia relacji tekstowej nie zwracam uwagi na wielkość rekompensaty za belkę. Głowna informacja jakiej tam szukam to kompensaty wietrzne, w dalszej kolejności odległość i oceny sędziowskie bo te dane wystarczają mi do oceny warunków na skoczni i jakości skoku (zakładamy, ze nie widzę tego skoku w tv). Jeżeli chodzi o belkę to wystarcza mi informacja z której belki a nawet nie tyle która to dokładnie belka była tylko jak się ona miała względem belki startowej.
A tak na prawdę, to nawet taka informacja o belce do niczego mi nie jest potrzebna bo uważam, ze belka generalnie nie ma wpływu na wynik ( w sensie nie daje punktów za friko lub zabiera je) o ile nie jest ustawiona zbyt wysoko lub zbyt nisko by oddać bezpieczny skok czyli nie wylądować na buli albo na płaskim.
Osobiscie nie widzę nic złego gdyby tak jak chce kolega Wojciechowski były dostępne na ekranie tv obie informacje podawane osobno czyli kompensata za belke i za wiatr mimo, ze jak już wspomniałem mnie informacja o kompensacie za belkę podczas śledzenia transmisji na żywo do niczego nie jest potrzebna. Upieram się by informację skonsolidowaną "wind/gate" zastapic informacją "wind" tylko dlatego, ze przyjmuję do wiadomości dlaczego FIS zrezygnowała z pokazywania oddzielnie tych informacji.
Zniesienie informacji o kompensacie wietrznej uzasadniono tym, że zrobiono to ponieważ widz jest w krótkim czasie bombardowany zbyt dużą ilością informacji i że przez to widowisko staje się dla niego nieczytelne i niestrawne.
Jeżeli więc akceptujemy takie uzasadnienie, to niech liczba informacji na ekranie będzie taka sama (nie zwiększona) ale zamiast niepotrzebnej informacji "wind/gate" niech będzie wyświetlana bardzo istotna informacja "wind". -
-
Oczy Aignera profesor
@Wojciechowski
Wystarczy wyobrazić sobie Reinharda (czasami nawet Rainera) Schwarzenbergera z tymi grafikami.
-
Oczy Aignera profesor
Umiejscowienie skrotów narodowości
Ja osobiście poprawiłbym w tych grafikach jedną rzecz, a mianowicie umiejscowienie skrótów narodowości. Niektórzy widzowie mogliby pomyśleć, że na przykład NOR lub FIN to nazwisko. Te skróty powinny znajdować się w pobliżu flag.
-
Michalo15 bywalec
szata graficzna
szczerze, nie podoba mi się jakoś ta grafika
-
nanus111@onet.pl stały bywalec
Bardzo dobry pomysł. Obecne grafiki były bardzo takie bym powiedział średniowieczne. O wiele lepiej wyglądały te pojawiające się w sezonach 2006/2007 - 2010/2011
-
Wojciechowski profesor
@dervish
Nie za bardzo zgadzam się z tym, że linia „to beat” coś tu załatwia. Jeśli warunki wietrzne są wyraźnie zmienne, trudno z samej tej linii zorientować się, czy długość rozbiegu akurat kiedyś tam wcześniej zmieniła się, czy nie. Sama linia nieraz „nie nadąża”, a jej wahnięcia są zwykle większe z powodu zmienności wiatru, a nie zmienności belki startowej.
Co do ostatniego akapitu to chyba nadal się nie rozumiemy, bo jestem właśnie przeciw podawaniu zsumowanej kompensaty wiatru i belki, tylko osobno.
Ogólnie nie rozumiem za bardzo w czym problem, żeby wartość kompensaty za rozbieg podawać przy każdym skoku z innej belki niż bazowa, skoro przecież... tak jest od lat. Chodzi mi o to, że nie jest tak niestety zawsze, czego zupełnie nie rozumiem. -
Kolos profesor
@dervish
Tak samo można mówić, że nie trzeba podawać punktów za wiatr bo przecież linia To beat jest... I jest to na ogół faktycznie właśnie tak. W sumie i tak liczy się tylko kreska to beat która daje jakieś wyobrażenie, a dopiero gdy coś się nie zgadza (czytaj: ktoś nie prowadzi mimo przekroczenia linii, albo prowadzi mimo nie przekroczenia) zaczyna się analiza punktów belkowych czy wiatrowych.
Ilość punktów za belkę jest istotna, niemal kluczowa. Najlepiej żeby pokazywali ją za każdym razem przed skokiem skoczka na belce z imieniem/nazwiskiem i numerem skoczka. Wtedy wiemy co i jak, nawet jak przegapimy info o zmianie belki (o co nie trudno, zważywszy jak niechlujnie się o tym na ogół informuje widzą). Generalnie to powinno iść w tą stronę by podczas transmisji nie trzebabyło wspomagać się relacją tekstową. A jest niestety tak, że czasem trzeba... -
dervish profesor
@Wojciechowski
Ale nawet jak wyjdziesz i ominie cie informacja o zmianie belki to i tak podawanie takiej informacji nie powinno byc dla ciebie istotne. Bedziesz sledził linię to bit która zalatwi brak informacji o tym, ze w miedzyczasie zmieniono belkę (dziś na odległosci mało kto patrzy i tym bardziej mało kto analizuje je pod katem zmiany belki te wszystkie analizy zalatwia linia line to bit) a do oceny warunków na skoczni potrzebna jest informacja o rekompensacie wietrznej bo line to beat wszystkiego nie wytłumaczy.
Wpływ belki na odległość jest liniowy i stały (kompensata constans) dlatego w analizach graficznych łatwo go uwzględnić i w zasadzie się tym nie przejmujemy. Natomiast wpływ wiatru jest trudny do zobrazowania. Świadomy widz chcący rozumieć dany skok zawsze chce mieć informację jak mocno wiało i z której strony. Nie po to by dodawać cyferki do wyniku tylko by mieć lepsze pojęcie o skali trudności.
Wracając do przykladu. Ominęła cie informacja o zmianie belki. Wracasz przed TV i widzisz, że mimo wiatru pod narty skoczkowie ladują na buli to wyciagasz wniosek, że belka jest ustawiona zbyt nisko. Nie jest dla ciebie istotne jaką kompensatę dostaje skoczek za belkę i czy w międzyczasie została ona zmieniona tylko sam fakt, że belka jest za wysoko lub za nisko.
A gdy widzisz skumulowane info gate/wind to konkretna wartość liczbowa np. +6.5 lub -11.0 absolutnie nic ci nie mówi o warunkach na skoczni a wręcz może wprowadzać w błąd, bo żeby dowiedzieć się czegoś o wietrze musiałbyś wykonać rachunek odejmowania wpływu belki od tej wartości, a na to zwykle nie masz czasu ani ochoty by taką operacje przeprowadzać po każdym skoku.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się