Modernizacja w Einsiedeln - skoczkowie biorą sprawy w swoje ręce

  • 2020-08-26 16:22

Po 15 latach intensywnego używania kompleks skoczni w Einsiedeln zaczął odstawać od międzynarodowych standardów. Jeszcze dwa lata temu odbyły się tam zawody z cyklu Letniego Grand Prix, które wygrali ex-aequo Piotr Żyła i Kamil Stoch. Dziś organizacja międzynarodowych konkursów w szwajcarskim mieście nie jest możliwa, czynione są jednak nieustannie starania, by skocznie zmodernizować.

W maju ubiegłego roku nad tamtejszym kompleksem skoczni zawisły czarne chmury. W kantonie Schwyz odbyło się referendum w sprawie dofinansowania przebudowy kompleksu skoczni w Einsiedeln ze środków publicznych. Ku rozczarowaniu włodarzy obiektu i osób zaangażowanych w projekt, mieszkańcy gminy nie poparli pomysłu. Frekwencja głosowania wyniosła 56,9%. Przeciwnych idei przekazania 1,1 mln CHF na rozbudowę i funkcjonowanie skoczni było 4369 osób, a poparło ją zaledwie 1814 mieszkańców Einsiedeln. Projekt zakładał, iż gmina przekaże na prace remontowe dwa razy po 200 000 CHF, a do tego co roku – przez 10 lat – będzie wspierać funkcjonowanie areny kwotą wynoszącą 70 000 CHF. Daniel Kaelin, członek spółki zarządzającej skoczniami, nie zamierzał jednak rezygnować z inwestycji w utrzymanie funkcjonowania skoczni. - Zrobimy wszystko, by skocznie mogły gościć zawody i codzienne treningi - mówił w rozmowie z portalem Srf.ch. - Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, obiekt stanie się w końcu ruiną. Do wiosny zamierzamy zebrać brakującą kwotę, poszukując prywatnych sponsorów.

Sytuacja finansowa zarządców skoczni nie uległa jednak od tego czasu znaczącej poprawie. Sprawę w swoje ręce wzięli szwajcarscy skoczkowie, którzy rozpoczęli w internecie akcję crowdfundingową pod nazwą "W drodze do sukcesu!". Głównym przeznaczeniem środków pozyskanych ze zbiórki mają być tory najazdowe, które nie spełniają już międzynarodowych norm. - Jakość tych torów pogarszała się z każdym rokiem, coraz gorzej imitują zimowy rozbieg. Potrzebujemy nowych torów, by złapać właściwe czucie podczas najazdu - mówi Kilian Peier. - Chcielibyśmy w dalszym ciągu trenować w dobrych warunkach w Einsiedeln i nie wyjeżdżać daleko za każdym razem na zgrupowania. Tylko w ten sposób możemy być konkurencyjni na arenie międzynarodowej. 

W przypadku powodzenia całej akcji Einsiedeln chce ponownie zgłosić akces do organizacji zawodów z cyklu LGP. 


Adrian Dworakowski, źródło: Bote.ch
oglądalność: (3663) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • mokulowski@wp.pl stały bywalec
    @Oczy Aignera

    To też jest rekord świata w długości skoku ale na skoczni dużej. Mowa o Willingen. Pozdrawiam.

  • Matthias88 doświadczony

    Mam nadzieję, że nie będzie to modernizacja do nudnych parametrów K- 125 HS 140...

  • Oczy Aignera profesor
    @Luk

    Takie obiekty są tylko w DSJ 3.
    Ostatnio nawet rozmyślałem nad różnicą między rekordem świata a najdłuższymi skokami na dużych obiektach.
    W 2001 roku rekord świata wynosił 225 m, natomiast na skoczni dużej najdłuższa była próba Adama Małysza w Willingen (151,5 metra). Różnica wynosiła zatem 73,5 m.
    Obecnie ta różnica to już 101,5 m. Widać zatem wzrost o 28 m.
    Pogłoski o powiększaniu skoczni do lotów są na porządku dziennym. Niestety na temat powiększania skoczni dużych rzadko dowiadujemy się czegoś nowego.
    Najbardziej zatrważające jest to, że najdłuższy oficjalny skok na dużej skoczni ma już 15 lat!

  • Oczy Aignera profesor
    TVP

    Jacek Jońca: "Ajzenzideln".
    Link: http://www.youtube.com/watch?v=jsstjyc36GE

  • Pavel profesor

    Ciekawostka na dziś. Nauczyciel w Szwajcarii zarobi w ciągu roku więcej niż tapomoc dla skoczni czyli ponad 80 tys. franków brutto o_0. Rozumiecie, robili referendum żeby rozdysponować w ciągu lat 10 pensję jednego nauczyciela w przeliczeniu. Trochę przerost formy nad treścią :)

  • Luk profesor

    Niby całkiem nowa skocznia, a już przechodzi modernizację.
    Poza tym szkoda, że w Pucharze Świata nie ma więcej takich obiektów (czyli "małych" skoczni dużych). Brakuje mi jeszcze pośrednich skoczni pomiędzy punktem K130 a K185 (czyli bardzo dużych skoczni, lub jak kto woli - małych mamutów).

  • Najman96 początkujący
    Modernizacja

    A może coś serwis wspomni o modernizacji w Iron Mountain. Z tego co widać na profilu Fb, tamtejsza skocznia może rzeczywiście zagościć w kalendarzu PŚ.

  • SchwarzerAdler weteran

    Skoki w odwrocie ciąg dalszy... Ale niechaj próbują może znajdą się sponsorzy.

  • ms_ weteran

    Oby się udało, fajnie by było jakby wróciły tam zawody LGP

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl