W Pjongczangu znów zapłonie znicz olimpijski

  • 2020-10-15 14:46

Alpensia Ski Jumping Centre w powiecie Pjongczang znów będzie areną rywalizacji o medale olimpijskie. Tym razem mowa o zimowych igrzyskach młodzieży, które odbędą się w Azji w 2024 roku.

Znicz olimpijski w PjongczanguZnicz olimpijski w Pjongczangu
fot. Dominik Formela
Skocznie w PjongczanguSkocznie w Pjongczangu
fot. Tadeusz Mieczyński

Organizatorem IV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży (Youth Olymic Games) została południowokoreańska prowincja Gangwon. Do ogłoszenia gospodarza tego wydarzenia doszło na początku bieżącego roku, przy okazji 135. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

Koreańczycy jako jedyni zgłosili oficjalną kandydaturę i chęć organizacji imprezy. Nieoficjalne zainteresowanie wyrażali też działacze z Braszowa (Rumunia), Granady (Hiszpania) oraz Sofii (Bułgaria). Gangwon 10 stycznia otrzymał 79 spośród 82 możliwych głosów od członków MKOl. Faworytem w kontekście 2028 roku są Rumuni, którzy na ten właśnie termin przenieśli swoją kandydaturę.

Zobacz też: Premier obiecuje trybunę i oświetlenie. MZIO 2028 w Rumunii?

Przy okazji YOG 2024 wykorzystanych zostanie wiele aren sportowych, na których toczyła się rywalizacja w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018. Imprezy na otwartej przestrzeni mają odbyć się w powiecie Pjongczang, a do sportów halowych wykorzystana zostanie infrastruktura powstała w mieście Gangneung. Niewykluczone, że przy sprzyjających okolicznościach politycznych północnokoreańskie miasto Wonsan zostanie wykorzystane do przeprowadzenia części konkurencji w narciarstwie alpejskim.

Otwarcie imprezy i zapalenie znicza na stadionie olimpijskim zaplanowano na 19 stycznia 2024 roku. Zamknięcie ma nastąpić 2 lutego. Sloganem azjatyckich igrzysk młodzieży mianowano hasło: "Zróbmy to razem". YOG 2024 będzie pierwszą edycją tego wydarzenia, która odbędzie się poza Europą. W 2012 roku gospodarzem był austriacki Innsbruck, cztery lata później zawody odbywały się w norweskim Lillehammer, z kolei minionej zimy organizatorem YOG była szwajcarska Lozanna. 

W latach 2012-2020 rywalizacja skoczków narciarskich toczyła się w Seefeld (HS75), Lillehammer (HS100) oraz francuskim Premanon (HS90). Aktualnymi młodzieżowymi mistrzami olimpijskimi są Marco Woergoetter z Austrii oraz Anna Szpiniewa z Rosji. Polacy do tej pory nie doczekali się medalu w tej dyscyplinie. 

Konkursy chłopców na zimowych igrzyskach olimpijskich młodzieży
Rok I miejsce II miejsce III miejsce
2012 LANISEK Anze (SLO) BERGGAARD Mats Soehagen (NOR) SATO Yukiya (JPN)
2016 PAVLOVCIC Bor (SLO) LINDVIK Marius (NOR) SIEGEL Jonathan (GER)
2020 WOERGOETTER Marco (AUT) HAFNAR Mark (SLO) HAAGEN David (AUT)
Konkursy dziewcząt na zimowych igrzyskach olimpijskich młodzieży
Rok I miejsce II miejsce III miejsce
2012 TAKANASHI Sara (JPN) ALTHAUS Katharina (GER) BOGATAJ Ursa (SLO)
2016 KLINEC Ema (SLO) TICHONOWA Sofja (RUS) MALSINER Lara (ITA)
2020 SZPINIEWA Anna (RUS) PAGNIER Josephine (FRA) PTACKOVA Stepanka (CZE)
Konkursy mikstów na zimowych igrzyskach olimpijskich młodzieży
Rok I miejsce II miejsce III miejsce
2012 Niemcy Słowenia Kanada
2016 Słowenia Niemcy Austria
2020 Austria Japonia Francja

Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3629) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Oczy Aignera profesor
    Niesprawiedliwy format

    Igrzyska olimpijskie młodzieży są organizowane raz na cztery lata, a przedział wiekowy zawodników, którzy na nich startują, wynosi 14-18 lat.
    Według mnie format tej imprezy nie jest sprawiedliwy.
    Wiadomo, że dla większości jej uczestników wyniki nie mają większego znaczenia, ale trzeba przyznać, że czternastolatek jest z góry skazany na porażkę w starciu z zawodnikiem starszym o 3-4 lata.

  • Kolos profesor

    Z punktu widzenia skoków narciarskich to szkoda, że chęci Hiszpanów czy Bułgarów skończyły się na wstępnym zainteresowaniu :)

    A te młodzieżowe igrzyska w Koreii odbędą się o ile pandemia ustąpi do tego czasu...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl