„Musimy dokładnie przyjrzeć się prędkościom na progu”. Nieudany występ Norwegów w Wiśle
- 2020-11-25 19:40
Reprezentacja Norwegii przyleciała do Polski z wielkimi ambicjami i nadzieją na podium. W konkursie drużynowym, po dość przeciętnych skokach, podopieczni Alexandra Stoeckla zajęli 4. miejsce. Najbardziej wyróżniał się Halvor Egner Granerud, który od pierwszego skoku w piątkowych kwalifikacjach oddawał bardzo dalekie próby. Według nieoficjalnych wyników indywidualnych, w sobotę 24-latek zajął 1. miejsce, uzyskując 282,2 punktów. W niedzielę Granerud wyrównał swój najlepszy wynik w karierze i zajął w Wiśle 4. pozycję.
Norwedzy liczyli jednak na dużo więcej. Jak tłumaczy dyrektor sportowy Clas Brede Braathen, przyczyną słabych skoków była przede wszystkim zbyt niska prędkość uzyskana na rozbiegu. Zawodnicy z innych krajów mieli o wiele lepsze wyniki. Różnica była spora. – Po raz pierwszy w tym sezonie mogliśmy rywalizować ze światową czołówką. Czuliśmy zniechęcenie, gdy zobaczyliśmy, jaką prędkość uzyskiwali nasi skoczkowie przy każdej próbie. To nie były indywidualne przypadki – mówi Braathen w wywiadzie dla dagbladet.no.
Przy pierwszym skoku Halvora Egnera Graneruda, podczas niedzielnego konkursu, jego prędkość wyniosła 84,7 km/h, przy drugim 84,8 km/h. Dla porównania, podczas prób Karla Geigera, który zajął tego dnia 2. miejsce, zmierzono odpowiednio 86,1 km/h oraz 85,9 km/h. Podobne rezultaty osiągnęli także Andreas Wellinger czy zwycięzca konkursu Markus Eisenbichler. Statystyki pokazały, że niemiecka drużyna odnotowała o wiele lepsze wyniki niż norweska.
- Jeśli chcemy zwyciężać, musimy być najlepsi również w tej kwestii. Rzadko zdarza się wygrywać, gdy różnica prędkości wynosi ponad 0,6 km/h – podkreśla Braathen. – W porównaniu do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, Granerud nie był najgorszy. O wiele bardziej zmartwiły nas występy Daniela Andre Tandego, Roberta Johanssona czy Robina Pedersena. Mieli gorszą prędkość niż zwykle. Ta trójka normalnie walczyłaby o więcej.
Norwedzy uważają, że Wiśle prawdopodobnie zawiodły ich źle przygotowane narty. - Musimy się temu przyjrzeć i dowiedzieć, czy problem tkwi w nartach. Uważamy, że chodzi głównie o smarowanie. Sprawa wosku, którego używamy, jest raczej drugorzędna. Jesteśmy również pewni, że nie cały zespół traci technicznie w tej kwestii.
W reprezentacji Norwegii o odpowiednie przygotowanie, a przede wszystkim o woskowanie nart dba Kenneth Gangnes, były skoczek narciarski, obecnie jeden z serwismenów kadry. - Wiemy, że Kenneth ma duże doświadczenie i kiedy nasi zawodnicy uzyskują świetne wyniki, to również jest jego zasługa – komentuje Braathen.
W norweskich mediach pojawiła się również informacja, że Kenneth Gangnes w poniedziałek spotkał się z przedstawicielami producenta nart w Niemczech, aby wspólnie skonsultować zaistniały problem. W środę wyruszył w dalszą podróż do Kuusamo.
- W okresie przygotowawczym nasi zawodnicy nie lądowali na śniegu. Pierwszą okazją do tego były zawody w Wiśle. Być może to również ma znaczenie, jeżeli chodzi o naszą dyspozycję. Intensywnie pracujemy, aby rozwiązać ten problem.
- Pamiętam, że podczas Mistrzostw Świata w Libercu w 2009 roku, dużo mówiono o uzyskiwanych przez skoczków prędkościach. Norwegia w skokach narciarskich jest uważana za kraj, który wyróżniają właśnie te aspekty. Teraz kiedy mamy problemy, jest to o wiele bardziej zauważalne, niż w przypadku innych reprezentacji – mówi Clas Brede Braathen i dodaje, że jego zdaniem Halvor Egner Granerud mógł w Wiśle po raz pierwszy stanąć na podium, gdyby uzyskał lepszą prędkość na rozbiegu.
Podczas pierwszego weekendu nowego sezonu, Norwegowie spisali się poniżej oczekiwań. W piątek będą mieli okazję, aby udowodnić, że są w stu procentach gotowi do rywalizacji o Kryształową Kulę. W Kuusamo zamiast Robina Pedersena pojawi się Johann Andre Forfang.
-
Karpp profesor
Tande w piątek zaczął świetnie a później gasł z każdym skokiem.
Co oczywiście niczego nie zmienia. W Ruce może skakac tak jak na MN gdzie byl lepszy od Graneruda -
INOFUN99 profesor
Niskie prędkości u Norwegów to tak jak bardzo niskie noty u Kamila Stocha, czyli coś niezwykle niecodziennego.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się