W 2016 roku wizytę w gruzińskim ośrodku narciarskim Bakuriani złożył Walter Hofer. Szef światowych skoków w porozumieniu z tamtejszym rządem sondował możliwość odbudowy skokowej infrastruktury i włączenia Gruzji do kalendarza międzynarodowych zawodów rozgrywanych pod egidą FIS. Ówczesna wizytacja Hofera nie przyniosła za sobą żadnych następstw. Wszystko wskazuje jednak na to, że skoki narciarskie w Gruzji, przynajmniej w wymiarze infrastrukturalnym, wkrótce się odrodzą.
Europejski Komitet Olimpijski (EOC) przyznał organizację Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w 2025 gruzińskiemu Bakuriani. - Rozpoczyna się nowy i bardziej odpowiedzialny etap rozwoju sportów zimowych w naszym kraju. Czas na energiczne działania, rozwiązywanie konkretnych zadań i poważne inwestycje w sporty zimowe - brzmi fragment oświadczenia Gruzińskiego Komitetu Olimpijskiego. W programie zawodów na dzień dzisiejszy znajdują się zawody w skokach narciarskich, mimo że przeprowadzenie zmagań w tej dyscyplinie nie jest dla organizatora imprezy obowiązkowe.
Aby ten plan urzeczywistnić konieczna będzie przebudowa tamtejszego kompleksu skoczni. Już rok temu, wkrótce po przyznaniu Gruzinom organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Dowolnym w 2023 roku tamtejsza minister gospodarki Natia Nurnava oznajmiła: - Plany obejmują powstanie nowych tras narciarskich, biathlonowych, lodowisk. Bardzo poważnie traktujemy przywrócenie infrastruktury do uprawiania skoków narciarskich, która przez ostatnich czterdzieści lat została bardzo mocno zaniedbana. Czas na powrót tej dyscypliny do ojczyzny Koby Cakadze.
Festiwal został zaplanowany na 8-14 lutego 2025 r., a data ta została ustalona na podstawie wieloletnich obserwacji meteorologicznych. Okazuje się, że statystycznie w tym przedziale czasowym znajduje się tam wystarczająco dużo śniegu. Organizatorzy mają zamiar wystawić reprezentantów swojego kraju we wszystkich przeprowadzanych konkurencjach.
Pierwsza skocznia narciarska w Bakuriani powstała w 1935 roku. Na niej sportowego abecadła uczył się legendarny reprezentant ZSRR, Koba Cakadze, którego historię przedstawialiśmy >>TUTAJ<<. W 1969 roku na jej miejscu powstały cztery nowe obiekty (K110, K88, K45 i K15). W latach 1971-80 skocznie tętniły życiem i były areną wielu zawodów rożnej rangi, potem przestały być używane. Dopiero w 2001 roku na najmniejszym obiekcie rozegrano krajowe mistrzostwa, w których triumfował Levani Kosanaszwili. Za sprawą byłych gruzińskich skoczków skocznia K-45 w 2011 roku ponownie została reaktywowana.
Corocznie organizowane są na niej mistrzostwa kraju. Najwięcej tytułów w swoim dorobku posiada mające rodzinne tradycje w skokach rodzeństwo Gobozovi, 17-letnia Esmeralda i jej o rok młodszy brat Alan. Oboje pierwsze triumfy zanotowali w wieku 13 lat. Marzą, by wystąpić kiedy w igrzyskach olimpijskich. Póki co skromna kilkuosobowa grupa tamtejszych zawodników i zawodniczek, która sporadycznie pojawia się w imprezach niższej rangi, musi szukać bazy treningowej poza granicami swojego kraju, najczęściej jest to Kazachstan lub Turcja.
-
Zlotousty bywalec
Co tu oczekiwać
od tak biednego kraju, jak Gruzja. Ich reprezentanci praktycznie w każdej dyscyplinie startując wyłącznie na IO. Jeden nawet zginął w saneczkarstwie lodowym, gdyż nie poradził sobie z bardzo szybki i trudnym torem. O ile dobrze pamiętam, ich sukcesy można było zobaczyć jedynie w podnoszeniu ciężarów (mają wybitnego ciężarowca, Lasza Tachaladze). ;)
Osobiście jestem za popularyzowaniem danej dyscypliny. Z drugiej jednak strony nie podnosi to jednak specjalnej jej poziomu, jedynie popularność. W skokach, tak jak zresztą w każdym sporcie zimowym, mamy ograniczoną ilość krajów walczących o najwyższe cele. Na szczęście w skokach ta walka jest wyrównana. Bo nie w każdej dyscyplinie zimowej tak można oznajmić. -
Janeman profesor
Niemal pewne wydaje się wykreślenie skoków narciarskich z programu imprezy, jak to drzewiej w podobnych przypadkach bywało. W najlepszym wypadku może dojść do rozegrania skoków w jakimś "bratnim kraju" - możemy od razu startować ze średnią krokwią...
Ale swoja drogą miło było by zobaczyć skoczków szybujących na tle winnic i hamujących przed herbacianym polem ;) -
-
Blumiś bywalec
@Kolos
I te twoje porownania. A ja bym powiedzial, ze nie ma tlumow garnacych sie do uprawiania skokow w Polsce, co skutkuje ze na duzej skoczni sa sytuacje typu 38 skoczkow zgloszonych, 34 startuje, 2 zdyskwalifikowanych i jakis Fickowski skaczacy 65m wchodzi do 2 serii.
-
Blumiś bywalec
@Kolos
Jedynie modernizacji...czas najwyzszy zebys sie ogarnal, a nie spamowal glupotami. Skoro to takie jedynie to czemu tam nie budujesz, to samo skocznia w Karpaczu...jedynie do modernizacji..
-
Fan Tkaczenki i Aalto profesor
W sumie fajnie by było skoki w Gruzji oglądać -> mają skoczków paru (według bazy FISu 13) więc kto wie?
-
KX_Keytinho stały bywalec
@paw_ski
No ale jednak ta infrastruktura pomaga i już były tam konkursy i mogą tam trenować. Jest mnóstwo juniorów rumuńskich i tureckich, może kiedyś trafi się jakiś talent. Same ich występy w PŚ (Ipcioglu i Cacina) to już sukces bo startowali prawie od zera. W PK też w zeszłym sezonie się pojawiali.
Co do Kazachstanu to w zeszłym sezonie pierwszy raz zdobyli punkty od 10 lat (3 razy Tkaczenko) więc nie jest "od lat padaka". a raczej ogromny progres - nawet Muminow zaczął się kwalifikować do konkursów, też mają regularną reprezentację i dużo juniorów. To, że w tym roku jeszcze nigdzie nie wystartowali to wina COVIDu i restrykcji z przemieszczaniem się. To samo u Turków, przygotowania były przez to storpedowane. Normalnie byśmy ich widzieli i w PŚ i w PK. Więc nie skreślałbym Gruzinów, choć wiadomo nie od razu i też wsparcie finansowe na pewno by pomogło. -
Kolos profesor
@paw_ski
Turcy i Rumunii jak najbardziej startują w PK, na ogół z miernym rezultatem, ale czasem jednak łapią nawet prawo startu w PŚ i tam startowali. Rumun nawet w tym sezonie.
Tyle, że i w Turcji i Rumunii skoki nie działają tak dobrze jakby mogły z różnych przyczyn, także a może i przede wszystkim po za sportowych. Oby w Gruzji poszło im lepiej... -
paw_ski początkujący
Już Turcja I Rumunia zrobily sobie infrastrukture, a tyle lat minęło a nawet w PK nie startują, Kazachstan nawet tyle skoczni ma a od lat padaka, a w tym sezonie to chyba nigdzie nie skakali. I akurat Gruzini coś zmienią, akurat. Powinien chyba jakieś rekompensaty FIS robić za same starty nowych Państw tak na zachęte, na początek chociaż, moze takby przyciągnęli nowe kraje
-
Wojciechowski profesor
@Kolos
Chociaż wtedy to chyba wszystkie punkty zrobił im Švagerko, całkiem niezły zawodnik, ale też „produkt” dawnego czechosłowackiego wojskowego systemu szkolenia (nawet Parma, przecież Czech, trenowal w tym samym klubie wojskowym w Bańskiej Bystrzycy).
Przywołałeś Francję i Włochy. Mam wrażenie, że główna różnica między nimi a Słowacją polega w tym momencie na tym, że po prostu są dużo bogatsze, więc nawet sporty zupelnie niszowe i tak mają łatwiej przetrwać. Na Słowacji zaniedbano wszystko naraz. -
Kolos profesor
@Wojciechowski
I pomyśleć, że w sezonie 1993/1994 Słowacja zgromadziła więcej punktów w Pucharze Narodów PŚ od nas (!).
No cóż, przynajmniej od kilku lat coś tam się odbudowuje i pewnie w perspektywie paru lat zobaczymy jakiegoś Słowaka ponownie w PŚ.
Aczkolwiek nie uważam, żeby mała popularność danej dyscypliny w danym kraju nie pozwalała na jej egzystowanie w jako takiej formie. Parę przykładów jest, choćby Włochy, Francja trudno skoki w tych krajach uznać za popularny sport. Po za tym Słowacy wciąż mają sensowną infrastrukturę z dużą skocznią na czele (nawet dwoma ale druga jest ju_ nie używana od 8 lat i mocno zaniedbana). -
Kolos profesor
@Joorny
Całą inicjatywą FIS-u co do egzotyki to jest organizowanie tych "FIS-campów" czyli obozów szkoleniowych. Co moim zdaniem zdaje akurat zerowy efekt. Natomiast zadaniem FIS-u nie jest ani powoływanie mieszanych teamów ani budowa skoczni u egzotyki. Oni mogą tylko zachęcić życzliwym słowem i w sumie tyle.
Walter Hofer mam wrażenie, to lubił wycieczki, a z góry zdawał sobie sprawę, że konkretów z tych wycieczek to nie będzie. bo każdy chyba pamięta jak to wyglądało ktoś przychodził z pomysłem jakimś a Hofer dział w stylu "no widzicie rozumicie, nawet nawet ciekawy pomysł ale sami za wszystko zapłaćcie, sfinasujcie, zróbcie, od nas musi wystarczyć dobre słowo, a my może łaskawie się zgodzimy, ale spełnicie jeszcze 100 kolejnych takich i takich naszych wymogów".
No i w efekcie za Hofera skoki się zwinęły z części państw zamiast rozwinąć na więcej. -
Wojciechowski profesor
@KX_Keytinho
Ze Słowacją jet tak, że tam skoki nigdy nie odgrywały większej roli. Oczywiście bywało znacznie lepiej, ale od lat zupełnie się nie przebijają i dla przeciętnego Słowaka są raczej na jednej półce z curlingiem, skeletonem czy skibobami, jeśli chodzi o kojarzenie. Do tego po podziale Czechosłowacji szybko rozsypał im się system finansowania szkolenia w skokach.
Hokej, hokej, hokej, później spora przerwa, dalej narciarstwo zjazdowe i może biathlon, przerwa i dalej już reszta sportów zimowych. -
Kolos profesor
@Prekursor Skoczni Vip
Różnie to z tymi egzotyka i wygląda, ale jednak w Gruzji te skocznię fizycznie są, wymagają jedynie modernizacji. Więc tu jestem ostrożnym optymistą. Są spore szanse.
Z drugiej strony póki co to nie ma tłumów Gruzinów skaczących na nartach więc pytanie czy będzie im miał kto obskakać ten EYOF.
-
Joorny stały bywalec
Swego czasu Walter Hofer latał tu, latał tam, wizytował egzotyczne miejsca. Od 20 lat powtarzał, że skokowa rodzina musi się powiększać - kierunek ekspansja na wschód. Co z tego wyszło każdy widzi - efekt przeciwny do zamierzonego. A teraz wyobraźcie sobie sytuację - pojawią się sponsor jeden lub kilku - zostaje stworzony taki "Exotic Skijump Team" zrzeszający wyselekcjonowanych nastolatków (załóżmy w wieku 13-15 lat) po jednym lub dwóch z takich krajów jak: Ukraina, Rumunia, Turcja, Estonia, Słowacja, Szwecja, Francja, Gruzja. Gdzie Ci wybrańcy mają dostęp do skoczni, sprzętu na najwyższym poziomie, trenerów z najwyższej półki. Ile by to dało tej dyscyplinie gdyby skoczkowie z tych krajów regularnie pojawiali się w TOP50 a potem 30. W dalszej części budowa skoczni w takich krajach jak Łotwa (gdzie są obiekty K-20), Bułgaria - 2 lata temu był wywiad z Zografskim, który opowiadał o planach budowy skoczni w jego rodzinnej miejscowości czy w Bośni, gdzie mnóstwo amatorów buduje swoje własne mini skocznie. Impuls do rozwoju dyscypliny byłby niesamowity. Takie zadanie powinno się postawić przed Pertile bo żal patrzeć jak dopiero w 7 zawodach pierwsze punkty zdobywają Czesi, Francuzi są w PK a jeszcze parę lat temu Chedal, czy Decomb-Savoie solidnie punktowali. Ehhh to tylko czczce marzenia fana tej dyscypliny .
-
KX_Keytinho stały bywalec
@KX_Keytinho
Zawsze to jakaś ciekawa egzotyka. Choć mnie akurat zastanawia dlaczego niestety ani Szwecja ani Słowacja nie mają rozwiniętych skoków narciarskich, mimo tradycji sportów zimowych.
-
KX_Keytinho stały bywalec
Fajnie fajnie, trzymamy kciuki!
-
Prekursor Skoczni Vip weteran
Mysle ze nic w skokach tam nie ruszy
-
Kolos profesor
@Oreo
Też tajemnica... Niejaki borek99 zdobywa i udziela wielu informacji na temat bardziej egzotycznych zakątków skoków narciarskich.
Po za tym przecież fakt, przyznania Gruzinom organizacji EYOF 2025 też nie jest przecież żadną tajemnicą... -
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się