Książki o skokach i nie tylko

  • 2004-11-26 20:47

Czy zastanawialiście się kiedyś ile książek poświęconych skokom ukazało się na polskim rynku wydawniczym? Niestety nie było ich za wiele, a wyłącznie o tej dyscyplinie mikroskopijnie wręcz mało. Dlatego też postanowiliśmy przedstawić Wam te publikacje, w których zawarto informacje o skokach - warto wiedzieć jakich tytułów szukać ewentualnie w antykwariatach, księgarniach czy bibliotekach.

Oczywiście wymienione książki to tytuły z "górnej półki" - prac typowo komercyjnych nie uwzględniamy, gdyż to z pewnością nie są książki dla fachowców i prawdziwych kibiców...

Oto polecane przez nas książki (kolejność alfabetyczna, według nazwisk autorów):


a) Biedroń Wiesław, "Na światowych skoczniach i trasach. Narciarstwo klasyczne", Krosno 2000 - kompendium wiedzy o konkurencjach klasycznych, opis rywalizacji na najważniejszych imprezach świata.


b) Fischer Ludwik, Kapeniak Józef, Matzenauer Marian, "Kronika śnieżnych tras", Warszawa 1977 - wspaniała praca spożądzona przez wybitnych dziennikarzy - miłośników narciarstwa - wiele opisów pasjonujących wydarzeń, m.in. na skoczniach.


c) Praca zbiorowa "Igrzyska stare jak świat", Warszawa 1976 - w książce tej dyscyplinę: narciarstwo, opisuje Marian Matzenauer


d) Kapeniak Józef, "Tatrzańskie diabły", Warszawa 1973 - praca poświęcona polskim narciarzom okresu przedwojennego i ich startom na najważniejszych zawodach


e) Marusarz Stanisław, "Na skoczniach Polski i świata", Warszawa 1955 - wspomnienia naszego wspaniałego skoczka; wiele bardzo ciekawych informacji


f) Młodzikowski Grzegorz, Ziemilski Andrzej, "Narciarstwo. Zarys encyklopedyczny", Warszawa 1957 - fachowa praca naukowców badająca dzieje narciarstwa.


g) Szatkowski Wojciech, "Stanisław Marusarz - król nart", Zakopane 1999 - tytuł w zupełności wystarczy...


h) Szatkowski Wojciech, " Od Marusarza do Malysza", Zakopane 2002 i 2003 - dwa wydania książki poświęconej czołowym naszym skoczkom, biografie zawodników wzbogacone są własnymi ich wypowiedziami; w drugim wydaniu dodano sylwetki skoczków zagranicznych.


i) Szujecki Krzysztof, "Mistrzowie śnieżnych aren", Warszawa 2003 - przekrojowa praca dotycząca dyscyplin narciarskich; kompendium wiedzy (Polacy, gwiazdy zagraniczne)


j) Tajner Aniela, "Białe szaleństwo", Cieszyn 1991 - sylwetki naszych najlepszych sportowców zimowych (jednakże pominięto kilka dyscyplin)


k) Zdebska Halina, "Mistrzowie nart", Kraków 2000 - praca wydana z okazji 80-lecia PZN - biografie naszych narciarzy, także cytowane są ich wypowiedzi.

Ponadto interesujące informacje znaleźć można w wydawnictwach encyklopedycznych: Lipoński Wojciech, "Encyklopedia sportów świata", Poznań 2001; Zieleśkiewicz Władysław, "Encyklopedia sportów zimowych", Warszawa 2001.

Wszystkie wymienione wyżej pozycje to naszym zdaniem najlepsze prace, naprawdę warte przeczytania.


Krzysztof Szujecki, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10848) komentarze: (8)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    hce

    hce skakać na tej skoczni w zakopanem 23 stycznia ale niewiem od Ilu lat sie tam szkacze

  • anonim
    Marusarz the best

    Miałam przyjemnośc przezczytania ksiązki Marusarza Stanisława, "Na skoczniach Polski i świata" Musze przyznac ze to bardzo fajna rzecz. To jakby historia skoków w pigułce. Po tej lekturze inaczej parze na Maruszarza. Bo oprócz talentu do skakania pozkazał tez swoja odwage. Szkoda tylko ze jego karierze sportowej musiała przeszkodzic wojna. Kto wie co by osiągnął gdyby nie ona..

  • Ania doświadczony

    @Greg - a propos filmu to słyszałam, że kręci się coś o Eddim Edwardsie, ale czy to prawda? Tego już nie wiem.

  • anonim
    Film

    Oczywiscie ze jes to spox proponuje : Skoki po medale najluzsze skoki rekordzistow pod wzgledem zwyciestw :

  • Boy profesor

    Popieram nakręcenie filmu o skokach i pokazanie go w telewizji. Należałoby tam umieścić jak najwięcej archiwalnych skoków, szczególnie takich rekordowych.

  • Espen początkujący

    Mit - nie sądze aby Twoja uwaga była słuszna. Przecież chodziło mi o wszystkie profesjonalne wydawnictwa poświęcone skokom. To, że akurat książkę napisał również autor artykułu jest w tym przypadku nieistotne.

  • anonim
    samoreklama

    Konkurs odwołany, więc zdaje się Redakcja zafundowała temat zastępczy. I o ile sam pomysł zaprezentowanie bibliografii tematycznych książek o skokach jest ciekawy, to postępowanie autora tego newsa zakrawa na skandal i kpinę z podstawowych zasad etyki dziennikarskiej, a także z prostej, ludzkiej przyzwoitości. Autor bowiem w spisie uwzględnia i promuje swoją własną książkę !!! Samoreklama doprawdy sprytna. Ale niestety poniżej granicy dobrego smaku. I właśnie dlatego niestety coś tu śmierdzi...

  • Boy profesor

    Nie ma tych książek za wiele, szczególnie nie ma za wiele ksiażek typowo o skokach narciarskich. A szkoda. Mnie interesują skoki. Szkoda, że jest ich tak mało.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl