Przypomnijmy, że to nie Zakopane miało pierwotnie gościć skoczków w ramach Pucharu Świata w najbliższy weekend, a chińskie skocznie olimpijskie zlokalizowane około 200 kilometrów od Pekinu w miejscowości Zhangjiakou. Z powodów, których nie trzeba nikomu tłumaczyć, skoczkowie spotkają się jednak ponownie pod Giewontem. To jednak dobry moment, żeby podsumować wiedzę, jaką posiedliśmy dotąd na temat tamtych wyjątkowych obiektów.
1. Pierwsze przymiarki do rozpoczęcia budowy skoczni poczyniono jesienią 2017 roku. Długa i nadzwyczaj mroźna zima spowodowała, że budowa centrum nordyckiego Kuyangshu, w skład którego weszły skocznie narciarskie o punktach konstrukcyjnych K- 95 i K-125, musiała zostać wstrzymana. Za oficjalną datę rozpoczęcia prac przyjęto dzień 1 maja 2018 roku. Na nowo ruszyły wtedy też roboty związane z powstaniem dróg dojazdowych i tzw. inżynierią krajobrazu, a także przyspieszyła budowa nowoczesnej linii kolejowej, oddana do użytku przed kilkoma miesiącami, która zapewni możliwość przemieszczenia się między Pekinem a Zhangjiakou w niespełna 50 minut.
2. Miejsce budowy skoczni w Zhangijakou opustoszało w styczniu 2020 roku z powodu zagrożenia, jakim stał się koronawirus. Prace zostały zawieszone, a budowniczowie odesłani do domów. 12 marca wznowiono roboty. - Jesteśmy obecnie podzieleni na kilka zespołów - mówił Xi Xiaodong jeden z nadzorujących projekt budowy skoczni w rozmowie z Chinanews.com - Osobno pracują osoby odpowiedzialne za konstrukcje stalowe, osobno za obróbkę drewna, osobno pracują spawacze. Wszyscy pracownicy przed podjęciem pracy obowiązkowo mierzą temperaturę, a na placu budowy nie mogą pozostawać dłużej niż osiem godzin.
3. Skocznie narciarskie swoim kształtem przypominają Ruyi czyli chińskie berło, które nie jest jednak atrybutem władzy, a talizmanem mającym zapewnić szczęście, dobrobyt i spełnienie marzeń. W dziełach sztuki chińskiej od pradawnych czasów Ruyi pojawia się jako narzędzie, którym posługują się bogowie, niebiańscy urzędnicy lub dzieci. - Kiedy zauważyliśmy, że skocznia narciarska swym wyglądem może przypominać literę S, stwierdziliśmy, że dobrze by było ją wystylizować do wyglądu ruyi - mówił szef budowy Zhang Li. - Pierścień na górze i okrągła przestrzeń na dole tworzą naturalnie kształt, który jest wysoce kompatybilny z ruyi. Taka konstrukcja sprawia, że obiekt nabiera bardziej dynamicznego wyglądu, a jednocześnie odnosi się do chińskiej kultury i tradycji.
4. W październiku 2020 roku po kilku przesunięciach terminu zakończenia prac budowniczowie centrum narciarskiego w Zhangjiakou ogłosili, że budowa Narodowego Centrum Biathlonu, Narodowego Centrum Narciarstwa Biegowego i Narodowego Centrum Skoków Narciarskich została ukończone i obiekty te są gotowe do użytku. W dniach 10-11 listopada skoczniom został przyznany certyfikat, uprawniający je do goszczenia zawodów międzynarodowych.
5. Chińskie media nie ukrywają swojego zachwytu nad, bądź co bądź, nieco egzotyczną dla nich areną, nazywając ją "najbardziej lśniącym klejnotem" spośród wszystkich obiektów przygotowanych pod kątem igrzysk. Zwracają uwagę na niesamowity widok roztaczający się z góry skoczni oraz na specyfikę samej konstrukcji. Podkreślają, że jest to pierwsza na świecie w całości żelbetonowa skocznia posiadająca na górze pomieszczenie w kształcie ogromnego pierścienia, które w przyszłości znajdzie swoje przeróżne zastosowania. Kilkakrotnie w mediach pojawiała się informacja, że stojąc na wieży, będzie można dostrzec Wielki Mur Chiński.
6. Chińczycy bardzo duży nacisk położyli na kwestie pogodowe. Na etapie planowania poczyniono szereg zabiegów, by ograniczyć wpływ warunków atmosferycznych: - Konstrukcja skoczni uwzględnia jej maksymalną ochronę przed wiatrem - mówi Zhang Li.- Bardzo pomógł nam w tej kwestii Ingo Hopfgartner, wybitny austriacki ekspert. Przeprowadził wietrzną symulację topografii terenu i stworzył trójwymiarowy model w oparciu o dane klimatyczne i strategiczne punkty planowanego obiektu. Takie a nie inne umiejscowienie skoczni ma zminimalizować wpływ wiatru na przebieg rywalizacji - tłumaczył Li. Przed kilkoma dniami zespół służby meteorologicznej dywizji Zhangjiakou w Pekinie i biuro meteorologiczne dystryktu Chongli miasta Zhangjiakou udały się do Narodowego Centrum Skoków Narciarskich, aby skonfrontować na miejscu prognozy pogody z aktualnie panującą aurą. Pod uwagę brano temperaturę powietrza, wilgotność, kierunek i prędkość wiatru, temperaturę śniegu i inne dane meteorologiczne.
7. Skocznie w Zhangjiakou mają być miejscem rywalizacji w zawodach FIS także po igrzyskach, a ponadto będą wykorzystywane w celach komercyjnych, do organizacji koncertów czy, podobnie jak w przypadku skoczni olimpijskich w Pjongczangu, meczów piłki nożnej.
8. Obiekty olimpijskie powstają w malowniczej scenerii, na wysokości ponad 1600 m n.p.m. Jak podaje FIS - obiekty w Pjongczangu leżały na wysokości 700 m n.p.m. Dotychczasowy rekord należy do Salt Lake City (2200 m n.p.m.).
9. Państwo Środka, organizując próbę przedolimpijską miało stać się dwudziestym drugim krajem - po Włoszech, Niemczech (RFN), Austrii, Kanadzie, Japonii, Polsce, Francji, Szwajcarii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Jugosławii, Czechosłowacji, Stanach Zjednoczonych, NRD, Słowenii, Czechach, Rosji, Kazachstanie, Korei Południowej i Rumunii – w którym zostaną rozegrane konkursy zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn. Wobec niemożliwości rozegrania przedolimpijskiego testu spekuluje się obecnie o zorganizowaniu próby podczas Letniego Grand Prix.
10. Bliźniacze w odniesieniu do kompleksu olimpijskiego pod względem parametrów skocznie postawiono w miejscowości Laiyuan, które docelowo ma stać się jednym z największych ośrodków skoków narciarskich na świecie wyposażonym między innymi w skocznię przeznaczoną do lotów narciarskich. Na tę chwilę gotowe są dwie skocznie, HS95 i HS140 oraz supernowoczesny tunel aerodynamiczny. Chińscy skoczkowie, skoczkinie i specjaliści od kombinacji norweskiej w Laiyuan mają przebywać do czasu igrzysk w Pekinie zaplanowanych na przyszły rok.
-
-
Arsendis doświadczony
Żem nie wiedział że tam jest tyla tych skoczni :o
-
Jellycrusher bywalec
Żelbetowa, a nie żelbetonowa.
Chodzi nie o beton z żelu, tylko żelazobeton, w skrócie żelbet.
-
Andy113 początkujący
@nicoz Chiny
A ja myślę, że to tylko kwestia czasu. Do tej pory nie było skoczni ani popularności, to i wyników nie było... Jak załapią bakcyla, to będzie tak jak z gimnastykami...czy muzykami. Małe dzieci, a wymiatają..
-
nicoz weteran
Chiny są przykładem jak ciężko jest budować od podstaw podwaliny pod dobre wyniki w skokach narciarskich. Skocznie wybudują a ze skoczkami jak na razie kiepsko. Kto jak kto ale jak oni sobie nie poradzą to czarno widzę przyszłość tego "sportu" na świecie. Na ich miejscu zatrudniłbym nie kilko a kilkudziesięciu Japońskich skoczków, którzy dobrze skaczą a takich nie brakuje do pomocy w treningach a nawet do trenowania. Japonia niedaleko a Europa nie sprawdza się w roli przykładu dla Chin. Co tam zaszłości.
-
KX_Keytinho stały bywalec
@Robert Johansson252
Ale jednak związane jest to z odległością i słabym poziomem tamtejszych skoczków. Chociaż np. w Rosji skoki się rozwijają, ktoś chyba trenuje tam w Soczi a i mają ten Niżny Tagił. Chińczycy dużo zainwestowali w skoki ogólnie, więc może tam pozostaną. Ja tam na pewno im kibicuję, fajnie gdyby był nowy kraj na skokowej mapie świata, liczę że kiedyś zdobędą punkty PŚ.
-
KX_Keytinho stały bywalec
@Xenkus
Dlaczego nie? Jak zainwestowali tak dużo w te skocznie i w tę kadrę to będą chcieli ją wykorzystywać. Na pewno chociaż w jakiś COC czy FIS Cupach tak jak jest w Pjongczang chociażby. I tak, też żałuję, że nie ma tam zawodów w tym sezonie, ach ta pandemia :(
-
Gerwazy doświadczony
Mam nadzieję że skocznia faktycznie będzie mało podatna na wiatr i nie będzie takich akcji jak w Pjongczangu
-
-
tibijczyk stały bywalec
@Robert Johansson252
w sumie może to i dobrze, w końcu się decydentom otworzą oczka, że inwestowanie w kontekście Igrzysk w skocznie jest nieopłacalne gdyż rozegrane tam jest tak naprawdę 5-6 konkurencji i pójdą szlakiem Uniwersjady, gdzie się już skoków nie rozgrywa, co innego hale, które można wykorzystać do wielu różnych zastosowań
-
tibijczyk stały bywalec
u tych Chińczyków to jednak technologia zaszła o wiele dalej, w Polszy dopiero Luty 2021r. a oni już ''W październiku 2021 roku po kilku przesunięciach terminu zakończenia prac budowniczowie centrum narciarskiego w Zhangjiakou ogłosili''
-
Robert Johansson252 profesor
Wiele skoczni olimpijskich kończy swoją przygodę po olimpiadzie
W Pjongczangu żadnych zawodów PŚ/ LGP nie było po IO. Do Soczi też Puchar Świata nie chce zagościć. Whistler nie jest w najlepszym stanie. Salt Lake City podobnie. Hakubę obecnie tylko na GP się wykorzystuje... Oby Pekin nie skończył tak samo
-
Xenkus profesor
Obiekty faktycznie piękne, godne IO.
"Skocznie w Zhangjiakou mają być miejscem rywalizacji w zawodach FIS także po igrzyskach"
W to trochę powątpiewam.
Ale żałuję, że w tym sezonie nie ma tam zawodów PŚ
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się