Noriaki Kasai z najlepszym wynikiem w sezonie

  • 2021-02-11 15:41

Noriaki Kasai pomimo nieobecności w japońskiej kadrze desygnowanej do występów choćby w Pucharze Kontynentalnym na brak startów nie może tej zimy narzekać. Mocno rozbudowany program zawodów krajowych sprawia, że w ostatnim czasie ma możliwość regularnego stawania na starcie oficjalnych konkursów. Podczas rozegranego dziś w Sapporo 62. Megmilk Cup zajął 5 pozycję, co stanowi jego najlepszy wynik tej zimy.

Długowieczny Japończyk powetował sobie w ten sposób niepowodzenie, jakie stało się jego udziałem przed kilkoma dniami podczas zawodów na mniejszej skoczni w Sapporo, Miyanomori. Zajął wtedy dopiero 16 miejsce głównie za sprawą fatalnego pierwszego skoku na odległość 79 metrów, a była to próba o zaledwie trzy metry dłuższa od odległości skaczącego od dawna hobbystycznie Kazuyoshiego Funakiego. Tym razem pierwsza seria też nie była dla Kasaiego szczególnie udana. Po skoku na 114,5 metra zajmował 11 lokatę. Niemniej w drugiej części zawodów oddał próbę na 131 metrów, która okazała się najwyżej ocenionym skokiem tej serii. Blisko 49-letni skoczek zajął dzięki temu wysoką piątą pozycję. - Ostatnio oddaję tylko jeden dobry skok w konkursie. Celem na następne zawody jest oddanie dwóch tak dobrych skoków. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód ze strony warunków atmosferycznych, myślę, że uda mi się w końcu stanąć na podium. W każdym razie zrobię, co w mojej mocy. Bądźcie na to przygotowani - powiedział z uśmiechem Kasai, który tej zimy tylko raz wystartował w zawodach międzynarodowych - Pucharze Kontynentalnym w Engelbergu, ale rywalizację kończył poza czołową trzydziestką. Przypomnijmy, że Kasai wciąż deklaruje chęć startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich,a nie wyklucza także kontynuowania kariery w kolejnych latach.

Zdecydowanym zwycięzcą zawodów mocny ostatnio na krajowym podwórku 26-letni został Rikuta Watanabe po skokach na 132,5 i 131 metrów. Drugie miejsce zajął Tomofumi Naito (136,6 i 116 m.), a trzecie Keita Miyazaki (123i 127,5 m.). Wśród dziewcząt triumfowała Yuka Kobayashi.


Adrian Dworakowski, źródło: Nikkansports.com
oglądalność: (33301) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec
    Sylwetka Kasaiego w locie

    Z kolei sylwetka Kasaiego w locie łudząco przypomina mi lot szerszenia azjatyckiego. Który występuje przede wszystkim w Japonii. I jest największym przedstawicielem szerszenia na świecie. Wiem, że mało sympatyczne to stworzenie, ale niewątpliwie swoją technikę lotu ten gatunek opanował do perfekcji. Jest niezwykle szybki. Kto wie, może Noriaki podpatrzył szerszenia giganta? W końcu wielu pożytecznych rzeczy możemy nauczyć się od natury.
    Nasz Mateja słynął ze stylu zwanego ''odganianiem szerszeni'', a Kasai szerszeniem stał się?

  • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec
    starzy skoczkowie niech stają na głowie

    Najdłużej skaczącym zawodnikiem był chyba nasz Mistrz Stanisław Marusarz. Ostatni skok oddał w wieku 53 lat.Choć to były inne czasy, nie było też jeszcze PŚ. Ale zdaję się, że był wyjątkowo pozytywnie do życia nastawionym człowiekiem, mimo traum wojennych itd. Trochę mam wrażenie, że był w sposobie bycia zbliżony nawet do Piotrka Żyły(jeśli ktoś, to on może dorównać Noriakiemu) Ale to jest osobny Kosmos człowieka(Piotrek. Choć Noriaki też), wiemy wszyscy :) W ogóle nie ma wszak dwóch takich samych ludzi. Każdy jest inny.
    Cieszy mnie bardzo, że Funaki nadal sobie skacze w wolnych chwilach. Jak myślicie, dotrwa do 50tki? Skacząc na luzie, chyba spokojnie? Kibicuję Daikiemu Ito. Liczę na to, że jeszcze się odrodzi. Pamiętam jeszcze narodziny jego kariery i rekord we mgle w Bischofshofen(143m?). To były czasy. On też moim zdaniem mógłby jeszcze na niezłym poziomie kilka dobrych lat polatać. Tylko ewidentnie ma jakieś problemy mentalne, widać po nim jak się męczy, zdołowany.
    Pozostaje jeszcze kwestia wzrostu. Mam wrażenie, że po prostu ci niżsi zawodnicy mają znacznie większe szanse na długie kariery. Mniej się męczą i chyba mają po prostu lepszą dynamikę i zwrotność w locie. Obserwowałem Ahonena i miałem wrażenie, że strasznie się męczył nie tylko z racji coraz gorszej kondycji, ale właśnie także z powodu tego, że był dosyć wysoki, masywny jak na skoczka.
    Latem czytałem tutaj o tragicznym wypadku 40-letniego Francuza - Thomasa Lacroixa, który skakał już rekreacyjnie. To jednak dowodzi, jak niebezpieczny potrafi być ten sport i o tym się często nie pamięta.
    W każdym razie, życzę wszystkim skoczkom, żeby skakali sobie tyle lat, ile tylko zechcą, jeśli czują się w pełni pewni, oczywiście. Nie muszą najdalej.Oby lądowali cali. I żeby kolana wytrzymywały :)

  • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec

    Noriakiego szkoda mi w kontekście covidu szczególnie. Bo normalnie miałby pewnie szansę na więcej startów w PK. I wtedy można byłoby w pełni ocenić, czy jeszcze stać go na cokolwiek. A tak ma bardzo cenny, uciekający czas, w plecy. w końcu ''rok dla gnoja to to samo, co miesiąc dla dziadka'', jak śpiewał Jan Krzysztof Kelus.
    Ja obstawiam, że jednak Kasai skończy profesjonalną karierę po sezonie olimpijskim. Po prostu już chyba pobił wszelkie możliwe rekordy wiekowej wytrzymałości skoczka i jedzie już chyba tylko na niesamowitym uzależnieniu od adrenaliny. I po prostu oni kochają to robić. Ale to wymaga takich wyrzeczeń przecież i mordęgi, że to 50 lat jest już naprawdę tym ostatecznym sufitem(myślałem,że nikt nie przebije 44 l. Okabe) A dalej już tylko waleniem głową w mur. Na co nie chciał bym patrzeć. Boję się przede wszystkim o zdrowie Mistrza. Często się zastanawiam, jaki jest prywatnie. Biła od niego zawsze ogromna radość życia, taka nietypowa dla Japończyka nadekspresja, otwartość. Podobnie zachowuje się Ammann. Może bez tej iskry tak długo się nie da na wysokim poziomie? Marzyłbym, żeby jakaś telewizja nakręciła kiedyś dokument o Noriakim (a może już taki istnieje, tylko ja nie wiem?). Mam wrażenie, że musi być wyjatkowo niekonwencjonalnym człowiekiem. A może właśnie odwrotnie, żyje zupełnie zwyczajnie?

  • Bocian stały bywalec
    @W Punkt

    Ammann ostatnio był dziewiąty w konkursie, jeśli u Ciebie wzbudza to politowanie, to pozazdrościć Twoich sukcesów, bo muszą być olbrzymie. We mnie akurat Simon wzbudza podziw. 40 lat na karku i potrafi rywalizować z najlepszymi na świecie.

    Co do Twojego wywodu na temat Kasaia, to pamiętam dokładnie takie same teksty na sezon przed tym, zanim Noriaki zgarniał medale olimpijskie. Także tego...

  • senkow@tlen.pl początkujący

    [---]

    ---------- moderacja ----------
    Do widzenia. Może z tej dyskusji, może i z całej strony, czas pokaże. Chyba pomyliłeś lokale.
    ------------------------------------

  • nie byłem ci ja okabe ani watanabe stały bywalec
    @dejw

    No tak tak, racja. Ja się w ogóle cieszę, że PK w tym roku yako tako funkcjonuje. To super, że tak dużo konkursów krajowych jest w zastępstwie w Japonii. Dobra organizacja. I mimo tego, że skoki to nie jest tam sport narodowy, to na jeden z konkursów stawia się...setka zawodników. Wow, myślę sobie. Niby jest to gęsto zaludniony obszar, ale stu zawodników to ogromna liczba i przykro mi się robi, kiedy porównam to zestawię z frekwencją na naszych mistrzostwach kraju. Ale to temat na oddzielną dyskusję.

  • Boss28 początkujący
    @Nikt_ważny

    a niby kto i w jaki sposób miałby decydować o tym, żeby te zarobki w innych sportach były mniejsze?

  • Nikt_ważny profesor
    @nicoz

    Dla niektórych jedyna uczciwa praca, to zasuwanie po 10 godzin dziennie z łopatą. Bo jak to tak, skoczy dwa razy i ma 10.000 franków.

    Chociaż inną kwestią jest to, że zarobki w niektórych sportach są zbyt duże, ale to raczej nie temat na tę dyskusję.

  • alo profesor

    No i RA odwołany ehh
    Ciekawe czy mamut jakiś dadzą

  • Arsendis doświadczony

    O Noriaki, mam nadzieję że poskaczę jeszcze chociaż ze 30 lat

  • nicoz weteran
    @Shinosuke

    Sport to nieuczciwa praca? Taki Lewandowski zarabia miliony nieuczciwie? Jeszcze covida do tego doczepiasz. Może nienawidzisz sportu? Co tu robisz na tym Forum?

  • dejw profesor
    @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

    W przypadku takiego skrojonego kalendarza w PK, kiedy dopiero od lutego zawody rozgrywane są regularnie co tydzień, wyloty Japończyków na PK w grudniu i styczniu na jeden weekend i potem powrót do kraju to nie byłoby zbyt logiczne (po powrocie od razu kwarantanna) i opłacalne. Tym bardziej gdyby wybrali się np 12ką i wszyscy siedzieli w Europie od końca listopada do końca lutego.

  • dejw profesor
    @Nowyskoczek5

    Oczywiście że nie.

  • Nikt_ważny profesor
    @W Punkt

    No i co z tego, że się rozmienia? On nie jest niewolnikiem kibiców i jeśli ma ochotę, to niech skacze. Z tego co widzę, w dużej mierze robi to wszystko za własne pieniądze, więc nikt nic na tym nie traci.

  • butczan1 weteran
    @W Punkt

    Funaki już jakieś 10 lat skacze w krajowych zawodach, każdy go pamięta jako świetnego skoczka, nie buloklepa. Ahonen pod koniec kariery nie wchodził do II serii w PŚ, każdy pamięta jego sukcesy, dominacje, rekordy. Schmitt to samo. Nie tylko w skokach tak jest. Buffon ma 43 lata. Dalej jest aktywnym piłkarzem, choć głownie siedzi na ławce. Jednak każdy wie, że to legenda wśród bramkarzy.

    Będe się cieszył jak Kasai wróci do PŚ. Z dwóch powodów. Po pierwsze, z racji na to ile skacze jest legendą skoków narciarskich. Po drugie, kibicuję mocno dobrym skoczkom z zagranicy gdy im idzie słabiej.

  • Wojciechowski profesor
    @Shinosuke

    Co Ty z tą „uczciwą pracą”? Za państwowe żyje, czy o co chodzi, gdy jest na utrzymaniu jakiejś tam korporacji?

  • W Punkt doświadczony
    @Nikt_ważny

    Dlatego, że jest beznadziejnie słaby. To raz.
    Dlatego, że rozmienia się na drobne znacznie bardziej niż choćby, też wzbudzający politowanie, Ammann. To dwa.
    Dlatego, ze są kibice, którzy chcą go zapamiętać z tego, ze wygrywał i stawał na podium, a nie z tego, że zajmował piąte miejsce w zawodach krajowych, na kórych nie było przynajmniej siedmiu czy ośmiu najlepszych skoczków w kraju. To trzy.
    I tak jeszcze kilka punktów można by wymienić.

  • butczan1 weteran

    Mam nadzieję, że Kasai znajdzie się w składzie na Vikersund i Planicę. Na mamutach jest mocny. Szkoda, że Japończycy mają limit 5. Nakamura wskoczył do 55 w WRL, ale Ito z niej wypadł.

  • Shinosuke początkujący
    @Nikt_ważny

    Nie ma nic w przepisach o dzikiej karcie i bardzo dobrze, kto mialby to finansowac? A sama Japonia musi zatrudnic trenera, bo raz Ryoyu jest w top10, inni gruz, a raz dwoch Sato w top10,a Ryoyu gruz. Z Horngacherem ta druzyna walczylaby minimum o braz..

  • Shinosuke początkujący
    @nie byłem ci ja okabe ani watanabe

    Przydałoby sie zestawienie, czy Japonia woli pk czy fis cup, jaka jest u nich polityka w ostatnich latach? Bo oni i Norwegowie wyrozniaja sie.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl