250 dni do Pekinu. Wiatr nie zaskoczy Chińczyków?

  • 2021-05-30 13:28

Dokładnie za 250 ma odbyć się ceremonia otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Chińczycy na ostatniej prostej do imprezy czterolecia szykują nie tylko obiekty, ale i technologie mające pomóc podczas rywalizacji na poszczególnych arenach.

Gospodarze na nieco ponad pół roku przed startem wydarzenia chwalą się stworzeniem technologii, która może okazać się pomocna w kontekście zawodów rozgrywanych na otwartym powietrzu. Mowa o zaawansowanym systemie, który będzie dostarczał prognozy pogody do Pekinu i Zhangjiakou w prowincji Hebei.

- System może rejestrować obrazy w wysokiej rozdzielczości i aktualizować dokładne dane dotyczące temperatury śniegu, kierunku wiatru, prędkości wiatru i innych wskaźników co 10 minut. Model prognozy będzie dalej aktualizowany w celu zwiększenia dokładności - wyjaśnia Yu Hong, szef technologii w komitecie organizacyjnym Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022.

Kompleks skoczni Snow Ruyi w Zhangjiakou jest położony na wysokości ponad 1500 m n.p.m., co może mieć niebagatelne znaczenie dla organizmów rywalizujących tam zawodników. Dla porównania - arena w Pjongczangu znajdowała się na wysokości 700 m n.p.m. Do tej pory - z powodu pandemii COVID-19 - nie udało się przeprowadzić próby przedolimpijskiej. Jej aktualny termin to pierwszy weekend grudnia, kiedy Chińczycy spodziewają się przyjazdu skoczków w ramach Pucharu Kontynentalnego. Data zawodów pokrywa się z Pucharem Świata w Wiśle, przez co na azjatyckiej arenie nie sprawdzą się czołowe postacie polskiej reprezentacji.

Skocznie olimpijskie w Chinach to nadal wielka niewiadoma dla wszystkich liczących się ekip. O specyfice kompleksu w Zhangjiakou niedawno wypowiedział się Robert Hrgota, szkoleniowiec słoweńskiej kadry narodowej, który widział nagrania z nowych obiektów. - Posiadam materiały wideo z pierwszych prób. Trudno o porównanie, ponieważ skakali tylko Chińczycy, natomiast mam pewne wyobrażenie na temat tego, czego się spodziewać. To skocznie porównywalne z wieloma współczesnymi, natomiast Planica jest dość podobna. Rzucę jeszcze na to okiem, natomiast nie zawracałbym sobie tym zbytnio głowy. Dobrze przygotowany zawodnik poradzi sobie na skoczni normalnej, a także mamuciej - stwierdził trener w rozmowie z siol.net.

Chińczycy przy okazji budowy skoczni zwracali uwagę na kwestie pogodowe. Futurystyczna konstrukcja areny ma ograniczyć wpływ wiatru na rywalizację o medale olimpijskie. Azjaci w tym celu ściśle współpracowali z europejskimi ekspertami. Przed przystąpieniem do budowy stworzono między innymi wietrzną symulację topografii terenu i trójwymiarowy model w oparciu o dane klimatyczne i strategiczne punkty planowanego obiektu

ZIO w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku. Przed czterema laty w Pjongczangu złote krążki zdobyli Andreas Wellinger (normalna skocznia), Kamil Stoch (duży obiekt), Maren Lundby (konkurs kobiet) i reprezentacja Norwegii (zawody drużynowe). W Chinach w olimpijskim programie zadebiutuje rywalizacja mieszanych ekip.


Dominik Formela, źródło: beijing2022.cn
oglądalność: (6241) komentarze: (16)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Prekursor Skoczni Vip weteran
    @Elsa

    A Ty "pale"za nieużywanie polskich znaków.

    ----- moderacja -----
    Proszę o powrót do rzeczowej dyskusji na temat. Tę samą prośbę kieruję do @Elsa.
    --------------------------

  • Elsa stały bywalec

    Chinczycy za swirusa powinni stracic Olimpiade i byc wykluczeni na 100 lat!!!!

    Gosc ponizej nie zaczynaj od atencji, szanuj język, na polskim bys pale zarobil, za te odstepy.

  • Skokowy Fan skoków początkujący

    Stękała może być tam mocny , ponieważ jest mocny na skoczni w Zakopanem , która jest na podobnej wysokości .

  • Oczy Aignera profesor
    @Kolos

    Panczeniści uwielbiają startować na torach, które są położone wysoko nad poziomem morza. Taki czynnik umożliwia bicie rekordów świata, co zresztą w Salt Lake City i Calgary było udowadniane wiele razy.

  • Gerwazy doświadczony
    @Pavel

    a skocznie w Park City nie leżą czasem ok. 2000 m.n.p.m? Miklas komentował wtedy że Austriacy przylecieli późno i nie zdążyli sią zaaklimatyzować i przez to ich forma na IO 2002 była fatalna.

    Tylko nie pamiętam czy te 2000 m.n.p.m to były skocznie czy wioska olimpijska. Ale na jedno wychodzi

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Mam pewne wątpliwości czy będą mieszkać na skoczni, bo w innym przypadku nie wiem skąd te 3 tygodnie :) Wioska olimpijska będzie leżała niżej.

  • dejw profesor
    @Pavel

    Przeciwnie. Po takich wyczynach, to kosmici z Marsa sami osobiście przylecą pogratulować Kamilowi.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Nie sądzę, żeby te 1500 m nad poziomem morza było dużym problemem... Ale dostrzegam różnicę między przebywaniem 30 minut na Giewoncie a przebywaniem na tej wysokości przez dwa albo i trzy tygodnie osób teoretycznie nie nawykłych.

    Problemów nie przewiduję, ale jednak różnica jest.

  • Maks113 doświadczony
    @Marco Gaccio

    Jak będzie medal to będzie dobrze ale z tym ze skończy karierę możesz mieć rację. Po 2 prędzej Żyła zdobędzie złoto niż Stoch chociaż brąz :P

  • Wojciechowski profesor
    @Pavel

    A to inna sprawa. Chodziło mi o samą różnicę wysokości, jednak jest dość spora. Jej znaczenia też bym nie przeceniał.

  • Grozny_Wasacz doświadczony

    A co ich tam zaskoczy XD?

  • Pavel profesor
    @Marco Gaccio

    A w kwietniu, aby dopełnić obrazu zaj[***] poleci na Marsa.

  • Marco Gaccio profesor

    Mi się wydaje, że tam Stoch wygra 2 złota i powie, że to były jego ostatnie igrzyska. A napędzony w końcówce sezonu zacznie skakać jak w 2018 i rzutem na taśmę wyrwię komuś KK.

  • Pavel profesor
    @Wojciechowski

    1500 m to nie jest jakaś niesamowita wysokość, która sprawiałaby problemy komukolwiek, a już na pewno skoczkom, u których wydolność gra drugorzędną rolę. Już całkiem pomijam te "niebagatelne znaczenie", autor chyba zdobywa Giewont z obozem na aklimatyzację po drodze :)

  • Wojciechowski profesor
    @Pavel

    Czy ja wiem? Szczyt Wielkiej Krokwi to jest jakieś 1050 m n.p.m. Trochę różnicy jednak jest.

  • Pavel profesor

    "Kompleks skoczni Snow Ruyi w Zhangjiakou jest położony na wysokości ponad 1500 m n.p.m., co może mieć niebagatelne znaczenie dla organizmów rywalizujących tam zawodników."

    Heh, skocznia w Zakopanem lezy niewiele niżej.

    Problemy to mają piłkarze w eliminacjach do MS w strefie południowoamerykańskiej podczas meczów w Boliwii na stadionie położonym ponad 3600m n.m.p. :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl