Dokładnie za 250 ma odbyć się ceremonia otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Chińczycy na ostatniej prostej do imprezy czterolecia szykują nie tylko obiekty, ale i technologie mające pomóc podczas rywalizacji na poszczególnych arenach.
Gospodarze na nieco ponad pół roku przed startem wydarzenia chwalą się stworzeniem technologii, która może okazać się pomocna w kontekście zawodów rozgrywanych na otwartym powietrzu. Mowa o zaawansowanym systemie, który będzie dostarczał prognozy pogody do Pekinu i Zhangjiakou w prowincji Hebei.
- System może rejestrować obrazy w wysokiej rozdzielczości i aktualizować dokładne dane dotyczące temperatury śniegu, kierunku wiatru, prędkości wiatru i innych wskaźników co 10 minut. Model prognozy będzie dalej aktualizowany w celu zwiększenia dokładności - wyjaśnia Yu Hong, szef technologii w komitecie organizacyjnym Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022.
Kompleks skoczni Snow Ruyi w Zhangjiakou jest położony na wysokości ponad 1500 m n.p.m., co może mieć niebagatelne znaczenie dla organizmów rywalizujących tam zawodników. Dla porównania - arena w Pjongczangu znajdowała się na wysokości 700 m n.p.m. Do tej pory - z powodu pandemii COVID-19 - nie udało się przeprowadzić próby przedolimpijskiej. Jej aktualny termin to pierwszy weekend grudnia, kiedy Chińczycy spodziewają się przyjazdu skoczków w ramach Pucharu Kontynentalnego. Data zawodów pokrywa się z Pucharem Świata w Wiśle, przez co na azjatyckiej arenie nie sprawdzą się czołowe postacie polskiej reprezentacji.
Skocznie olimpijskie w Chinach to nadal wielka niewiadoma dla wszystkich liczących się ekip. O specyfice kompleksu w Zhangjiakou niedawno wypowiedział się Robert Hrgota, szkoleniowiec słoweńskiej kadry narodowej, który widział nagrania z nowych obiektów. - Posiadam materiały wideo z pierwszych prób. Trudno o porównanie, ponieważ skakali tylko Chińczycy, natomiast mam pewne wyobrażenie na temat tego, czego się spodziewać. To skocznie porównywalne z wieloma współczesnymi, natomiast Planica jest dość podobna. Rzucę jeszcze na to okiem, natomiast nie zawracałbym sobie tym zbytnio głowy. Dobrze przygotowany zawodnik poradzi sobie na skoczni normalnej, a także mamuciej - stwierdził trener w rozmowie z siol.net.
Chińczycy przy okazji budowy skoczni zwracali uwagę na kwestie pogodowe. Futurystyczna konstrukcja areny ma ograniczyć wpływ wiatru na rywalizację o medale olimpijskie. Azjaci w tym celu ściśle współpracowali z europejskimi ekspertami. Przed przystąpieniem do budowy stworzono między innymi wietrzną symulację topografii terenu i trójwymiarowy model w oparciu o dane klimatyczne i strategiczne punkty planowanego obiektu
ZIO w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku. Przed czterema laty w Pjongczangu złote krążki zdobyli Andreas Wellinger (normalna skocznia), Kamil Stoch (duży obiekt), Maren Lundby (konkurs kobiet) i reprezentacja Norwegii (zawody drużynowe). W Chinach w olimpijskim programie zadebiutuje rywalizacja mieszanych ekip.
-
Prekursor Skoczni Vip weteran
@Elsa
A Ty "pale"za nieużywanie polskich znaków.
----- moderacja -----
Proszę o powrót do rzeczowej dyskusji na temat. Tę samą prośbę kieruję do @Elsa.
-------------------------- -
Elsa stały bywalec
Chinczycy za swirusa powinni stracic Olimpiade i byc wykluczeni na 100 lat!!!!
Gosc ponizej nie zaczynaj od atencji, szanuj język, na polskim bys pale zarobil, za te odstepy. -
Skokowy Fan skoków początkujący
Stękała może być tam mocny , ponieważ jest mocny na skoczni w Zakopanem , która jest na podobnej wysokości .
-
Oczy Aignera profesor
@Kolos
Panczeniści uwielbiają startować na torach, które są położone wysoko nad poziomem morza. Taki czynnik umożliwia bicie rekordów świata, co zresztą w Salt Lake City i Calgary było udowadniane wiele razy.
-
Gerwazy doświadczony
@Pavel
a skocznie w Park City nie leżą czasem ok. 2000 m.n.p.m? Miklas komentował wtedy że Austriacy przylecieli późno i nie zdążyli sią zaaklimatyzować i przez to ich forma na IO 2002 była fatalna.
Tylko nie pamiętam czy te 2000 m.n.p.m to były skocznie czy wioska olimpijska. Ale na jedno wychodzi -
Pavel profesor
@Kolos
Mam pewne wątpliwości czy będą mieszkać na skoczni, bo w innym przypadku nie wiem skąd te 3 tygodnie :) Wioska olimpijska będzie leżała niżej.
-
dejw profesor
@Pavel
Przeciwnie. Po takich wyczynach, to kosmici z Marsa sami osobiście przylecą pogratulować Kamilowi.
-
Kolos profesor
@Pavel
Nie sądzę, żeby te 1500 m nad poziomem morza było dużym problemem... Ale dostrzegam różnicę między przebywaniem 30 minut na Giewoncie a przebywaniem na tej wysokości przez dwa albo i trzy tygodnie osób teoretycznie nie nawykłych.
Problemów nie przewiduję, ale jednak różnica jest. -
Maks113 doświadczony
@Marco Gaccio
Jak będzie medal to będzie dobrze ale z tym ze skończy karierę możesz mieć rację. Po 2 prędzej Żyła zdobędzie złoto niż Stoch chociaż brąz :P
-
Wojciechowski profesor
@Pavel
A to inna sprawa. Chodziło mi o samą różnicę wysokości, jednak jest dość spora. Jej znaczenia też bym nie przeceniał.
-
Grozny_Wasacz doświadczony
A co ich tam zaskoczy XD?
-
-
Marco Gaccio profesor
Mi się wydaje, że tam Stoch wygra 2 złota i powie, że to były jego ostatnie igrzyska. A napędzony w końcówce sezonu zacznie skakać jak w 2018 i rzutem na taśmę wyrwię komuś KK.
-
Pavel profesor
@Wojciechowski
1500 m to nie jest jakaś niesamowita wysokość, która sprawiałaby problemy komukolwiek, a już na pewno skoczkom, u których wydolność gra drugorzędną rolę. Już całkiem pomijam te "niebagatelne znaczenie", autor chyba zdobywa Giewont z obozem na aklimatyzację po drodze :)
-
Wojciechowski profesor
@Pavel
Czy ja wiem? Szczyt Wielkiej Krokwi to jest jakieś 1050 m n.p.m. Trochę różnicy jednak jest.
-
Pavel profesor
"Kompleks skoczni Snow Ruyi w Zhangjiakou jest położony na wysokości ponad 1500 m n.p.m., co może mieć niebagatelne znaczenie dla organizmów rywalizujących tam zawodników."
Heh, skocznia w Zakopanem lezy niewiele niżej.
Problemy to mają piłkarze w eliminacjach do MS w strefie południowoamerykańskiej podczas meczów w Boliwii na stadionie położonym ponad 3600m n.m.p. :)
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się