Rozbiórka w Trondheim i zmiany w Vikersund

  • 2021-06-11 17:11

W najbliższych latach Norwegia dwukrotnie stanie się polem bitwy o medale dla najlepszych skoczków narciarskich. Już w przyszłym roku światowa czołówka powalczy tam o tytuł mistrza świata w lotach narciarskich, a w 2025 roku zawodnicy spróbują swoich sił podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. W Vikersund i Trondheim trwają intensywne przygotowania do przyjęcia sportowców oraz kibiców.

MŚ w lotach Vikersund 2022MŚ w lotach Vikersund 2022
fot. Vikersund 2022
MŚ Trondheim 2025MŚ Trondheim 2025
fot. Trondheim 2025

Vikersundbakken i Granåsen - z uwagi na wspomniane wydarzenia - wypadły z kalendarza Pucharu Świata na sezon olimpijski. Szczególnie ucierpi przyszłoroczna edycja Raw Air, która odbędzie się tylko na dwóch skoczniach - w Lillehammer oraz Oslo. Po jej zakończeniu ekipy przeniosą się do Drammen, gdzie mieści się baza noclegowa najbliższego światowego czempionatu w lotach.

Vikersund, gdzie mistrzostwa świata w lotach odbędą się już po raz piąty, ugości skoczków w terminie 11-13 marca 2022 roku. Gospodarze imprezy podczas 52. Międzynarodowego Kongresu Narciarskiego podzielili się kolejnymi szczegółami dotyczącymi nadchodzących zawodów.

- Za cel postawiliśmy sobie wypełnienie areny kibicami podczas trzech dni konkursów. Mamy nadzieję, że pandemia COVID-19 jest pod kontrolą, co pozwoli nam na organizację unikalnego święta sportu - słyszymy w materiale wideo przygotowanym przez Skandynawów, którzy informują, iż otrzymali rządowe wsparcie w postaci 1 mln euro, co pomoże zabezpieczyć imprezę od strony finansowej. Budżet całego wydarzenia to 4 mln euro.

Skoczkowie po raz ostatni latali na Vikersundbakken w 2019 roku. Od tego czasu nachylenie progu zmieniło się z 10,5 do 11 stopni, co ma wpłynąć na parabolę lotu i zwiększyć bezpieczeństwo zawodników. Do tego o 15 metrów skrócono wybieg, by zwiększyć strefę dla dziennikarzy i zbliżyć kibiców do swoich idoli. Obie zmiany zaakceptowała już Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS). Norwegowie zamierzają też zbudować tymczasowe trybuny na 5 500 osób, aby zwiększyć komfort fanów oglądających rywalizację spod skoczni, na której w 2017 roku Stefan Kraft ustanowił rekord świata w długości skoku (253,5 metra). Sprzedaż biletów ruszy w sierpniu tego roku.

Tymczasem na Granåsen pojawił się już ciężki sprzęt, przy pomocy którego pracownicy rozpoczęli demontaż starych skoczni w Trondheim. Do tej pory, co raportuje między innymi Joakim Aune, wyburzona została część drewnianych trybun i towarzyszące im pomieszczenia, a także w dużym stopniu rozebrano już najazdy dużej i normalnej skoczni.

Realizacja projektu nowoczesnego kompleksu nad rzeką Nidelvą ma pochłonąć ponad 61 mln euro. Puchar Świata ma wrócić do Trondheim w ramach Raw Air 2023. Oficjalnym rekordzistą burzonej skoczni HS138 na zawsze pozostanie Kamil Stoch, który w 2018 roku - ruszając z 1. platformy startowej - poszybował na 146 metr.

Portowe miasto położone u ujścia rzeki Nidelvy po raz drugi w historii organizuje światowy czempionat narciarzy klasycznych. Po raz pierwszy mistrzostwa odbyły się tam w 1997 roku.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (7987) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Maks113 doświadczony
    @Oczy Aignera

    Może ale mam nadzieje że będzie chociaż HS142

  • Oczy Aignera profesor
    @Maks113

    Bez wahania mogę stwierdzić, że normalna skocznia w Trondheim zostanie nieznacznie powiększona (jej punkt konstrukcyjny zapewne przesunie się na 95. metr). Duży obiekt być może powróci do rozmiarów sprzed ostatniej modyfikacji (ponownie HS 140).

  • EddieKoteł weteran
    @Kolos

    Przede wszystkim jeżeli 11 stopni to na pewno nie nachylenie zeskoku tylko progu... Autor chyba nie ogarnął tłumaczenia. Lądowanie na 11 stopniach to jest śmierć lub kalectwo.

    Bardziej nachylony próg pewnie spłaszczy lot i zniweluje wyższą parabolę po obniżeniu buli. Bez zmiany przepisów i wydłubania ziemi na dole nie ma większych szans na nowy rekord świata.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Pytanie jak to 0,5 stopnia różnicy w nachyleniu wpłynie na parobolę lotu? Generalnie po poprzedniej modernizacji był dramat, więc teraz naprawią to co wtedy popsuli...

  • Pavel profesor

    No dobra i teraz niech mi ktoś to wyjaśni. Vikersund była jedną z najbezpieczniejszych skoczni z powodu niskiej paraboli lotu, zdecydowanie niższej niż w Planicy czy Tauplitz i teraz zwiększają nachylenie zeskoku "dla bezpieczeństwa", a jak wiadomo im większe nachylenie tym wyższa parabola lotu, a im wyższa parabola lotu tym skok mniej bezpieczny, gdzie tu logika?

    Podejrzewam, że chcą sprawić, aby słabsi zawodnicy latali dalej, bez zabawy belkami, bo jak wiadomo Vikersund była bardzo selektywna, ale że głupio by to brzmiało w przekazie medialnym to mamy stwierdzenie-wytrych "dla bezpieczeństwa" :)

  • Maks113 doświadczony

    Ciekawe jakie rozmiary będzie miała

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl