Vasja Bajc: "Musieliśmy zacząć wszystko od zera"

  • 2021-07-26 12:55

Pierwsze zawody Letniego Grand Prix nie przyniosły żadnego przełomu dla pogrążonych od wielu miesięcy w ciężkim kryzysie skoczków z Czech, których wiosną tego roku objął Vasja Bajc. Słoweński trener zachowuje jednak całkowity spokój, twierdząc, że na wszystko potrzeba czasu i cierpliwości. 

- Mogę powiedzieć, że biorąc pod uwagę aktualne okoliczności, robimy wszystko, co da się zrobić. Kiedy zaczynaliśmy dwa miesiące temu, sytuacja była  zupełnie inna. Chłopcy mieli inną technikę i nie do końca idealny sprzęt. Musieliśmy więc zacząć od zera, wiele rzeczy zmienić, co oczywiście jest trudne do zrobienia w tak krótkim czasie - mówi twórca największych sukcesów Jakuba Jandy w rozmowie z portalem Skoky.net.

- Na razie jest ciężko, bo kiedy przyjechałem, chłopcy byli w kiepskiej kondycji fizycznej. W porównaniu ze słoweńską drużyną wypadli podczas testów gorzej o około 30%, musieliśmy więc zacząć od ciężkiego treningu fizycznego. To oczywiście ma teraz negatywny wpływ na technikę. Na trening fizyczny potrzebowaliśmy znacznie więcej czasu niż zwykle ma to miejsce. Gdy chłopcy osiągną lepszy poziom i staną się bardziej dynamiczni, łatwiej będzie poprawić samą technikę - uważa Bajc.

- Postanowiliśmy wspierać tylko tych, którzy postępują zgodnie z naszymi wytycznymi. Musimy być twardsi, bo wcześniej bywało tak, że skoczkowie sami podejmowali decyzje. To nie było właściwe, w innych zespołach istnieją pewne zasady, które mogą nam służyć jako wzorzec. Razem z Janem Maturą, który będzie w dużej mierze odpowiedzialny za kombinezony zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby równać do najlepszych. Chłopcy muszą robić to, czego od nich oczekujemy - tłumaczy słoweński trener.

- Cały czas bardzo się cieszę, że tu jestem i nadal wierzę, że prędzej czy później staniemy się konkurencyjni dla innych, zwłaszcza gdy wróci Roman. Jest teraz w dobrych rękach, pracuje nad rehabilitacją, wie co ma robić. Jest liderem drużyny, a kiedy wróci, będzie silny i na pewno podciągnie za sobą również pozostałych - zakończył szkoleniowiec Czechów. 


Adrian Dworakowski, źródło: Skoky.net
oglądalność: (5860) komentarze: (33)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Julixx05 weteran
    @Luk

    Muminov nie ale Tkaczenko może by pukał, w końcu zdobył medal na MŚJ

  • Elsa stały bywalec
    @ironicznie_skikomicznie

    Swietny komentarz. Pisz czesciej ;) Bez ironii to pisze i umiesz dow[***]owac, co musze przypomniec, ze Oczy Aignera nie potrafi, a na sile wrzuca niesmieszne totalnie zarty. Zartowac potrafia ludzie inteligentni.

  • Elsa stały bywalec
    @dar06_

    Czy jestes botem? Gdzie kropki?

  • ironicznie_skikomicznie doświadczony
    @Kolos @Wojciechowski @Oczy Aignera

    To nie są wytyczne PZLA dotyczące lekkoatletyki, tylko na ich stronie były podane odnośnie całości Q do igrzysk w różnych dyscyplinach. pzla.pl/file/7912-io-tokio-2020-1-wskazniki-i-zasady-kwalifikacji-aktualizacja.pdf

    Teraz doczytałem w innych źródłach, że w dyscyplinach kabaretowych, jeszcze bardziej zabawnych niż skoki w lecie, faktycznie poszczególne federacje mogły sobie ustalać własne zasady, co jest komedią. Niedługo wprowadzą skok przez kałużę, rzut oscypkiem, koszykówkę 1x1 oraz gotowanie ziemniaków na czas, gdzie ta z dwoma opakowaniami Vifonu na głowie rozda medale. Dla kontrastu tylko przypomnę, że chcieli usunąć m. in. zapasy. Jakaś zabawa małolatów na deskorolce to już niewiarygodne kuriozum.

    PS. Nie mam czasu oglądać igrzysk, bo szkoda go marnować na to coś, co się aktualnie odbywa, ale widziałem skróty dwóch spotkań naszych złotych medalistów w kosza 3x3. Po obejrzeniu stwierdzam, że ograliby ich do zera 12-letni chłopcy z Bronxu czy slumsów LA, którzy od niemowlaka grają godzinami na ulicach. Tragedia, Pierre de Coubertin w grobie się przewraca.

  • Kolos profesor
    @ironicznie_skikomicznie

    Każda dyscyplina sama ustala sobie limity wieku (albo ich brak) co do startu olimpijskiego. Skateboarding nie ma też nic wspólnego z Lekkoatletyką

    W deskorolce było zupełnie niezłe - złoto zdobył a zawodniczka która 14 lat skończy za miesiąc, druga był a zawodniczka mająca 13, 5 roku a trzecią 16 latka, za to czwarta byli a zawodniczka kto Ra mogłaby być ich matką (38 lat).

    Jest jeszcze druga konkurencja i tam wszystkie może przebić Brytyjka Sky Brown (13 lat i kilkanaście dni w dniu startu) oraz 12 letnia Japonka.

    To i tak wszystko daleko od rekordów wszech czasów...

  • Elsa stały bywalec
    @ZXCVBNM_9999

    Po wolsku, przymiotniki mala pisz.

  • Wojciechowski profesor
    @ironicznie_skikomicznie

    W różnych dyscyplinach są różne zasady i była np. pingpongistka z rocznika 2009. Limit 16 lat jest tylko w kilku dyscyplinach.

  • RET_RET doświadczony
    @Kolos

    A mnie śmieszy mówienie: "Niestety patrząc jak Świątek gra w ostatnich miesiąca to może pójść w ślady Radwańskiej a to oznacza, że nic więcej po za tym jednym Rolandem Garrosem już nie wygra."

    Radwańska przez prawie całe 8 lat - a przez 4 lata bez przerwy - utrzymywała się w pierwszej dziesiątce rankingu światowego. Wygrała 20 turniejów singlowych, w tym kończące sezon Finały WTA (2015), oraz dwa deblowe. Do dziś – 3 lata po zakończeniu kariery, a ponad 4 i pół od ostatnich dużych sukcesów – jest na 9 miejscu listy wszechczasów pod względem wysokości nagród (zarobków) na korcie.

  • dar06_ weteran

    Dla mnie Świątek nie dorasta do pięt Radwańskiej
    Panuję w tenisie bez rybie to wygrana jaką ma w Roland Garros ze słabszymi tenisistkami jaką miała na swojej drodze ,tylko świadczy że pierwsza 100 rankingu WTA może wygrać znaczący turniej
    Obejrzałem jej finał pierwszy i ostatni raz, tak słabych w tenisie jakie są w tym okresie...jeszcze w historii nie było
    To przegrana na olimpiadzie nie jest zaskoczeniem , która tylko demonstruję siłę uderzenia, a w innych elementach nie istnieje

    Nie warto o takiej nawet wspominać, tak jak o Hurkaczu darmowej wycieczki na koszt Państwa
    Zakaz występu dla Polskich tenisa na olimpiadzie powinna być wprowadzona,

  • Oczy Aignera profesor
    @ironicznie_skikomicznie

    A od kiedy to konkurencje związane z deskorolką podlegają pod PZLA?
    Poza tym w skateboardingu nie ma dolnego limitu wiekowego.
    Każda dyscyplina podlega pod dany związek, który ustala zasady, tak więc oczywiste jest, że w różnych sportach mogą panować różne reguły kwalifikacji.

  • kibicsportu profesor
    @Kolos

    Za 3 lata IO są w Paryżu, a będzie to turniej na mączce, czyli na ulubionej nawierzchni Igi.
    Iga ostatnio mówiła, że ma nadzieję, że to doświadczenie zaprocentuje na następnych Igrzyskach w Paryżu.

    Jak Iga gra?
    Przecież gra dobrze. wygrała dwa turnieje w tym roku, w tym jeden prestiżowy, więc jest ok. No bez jaj, nie możemy oczekiwać, że będzie co turniej wygrywała. Tenis jest takim sportem, że ciężko wygrywać turniej za turniejem. Poza tym są to dla niej pierwsze Igrzyska. Presja na pewno była. Naprawdę skończmy z pisaniem, że będzie jak Radwańska, bo to są całkiem dwie inne zawodniczki.
    Iga ma dobra siłę i technikę. Z każdym rokiem będzie lepsza przede wszystkim mentalnie, bo jednak w takim wieku też nie jest łatwo. Poza tym zainteresowaniem wokół jej osoby po RG było duże, to też się na pewno mogło odbić na niej, ale poradziła sobie z tym nieźle.

  • INOFUN99 profesor
    @Kolos

    Wiekiem jest młoda, lecz specyfika IO polegająca na tym, iż odbywają się one co 4 lata, jeszcze bardziej sprawia, iż tego czasu jest coraz mniej, na poważne zaistnienie w historii IO.

  • Kolos profesor
    @kibicsportu

    Mnie śmieszy mówienie " ma 20 lat i ma czas", no niestety więcej szansy na medal może nie być. Niestety patrząc jak Świątek gra w ostatnich miesiąca to może pójść w ślady Radwańskiej a to oznacza, że nic więcej po za tym jednym Rolandem Garrosem już nie wygra.

    Obym się mylił, bo jednak jest na tyle młoda, że jakiś jeszcze jeden szczyt formy powinna kiedyś jeszcze mieć, tym bardziej, że na razie startuje z wysokiego pułapu możliwości.

  • kibicsportu profesor
    @RET_RET

    Mnie śmieszy krytykowanie Świątek.
    Ona ma dopiero 20 lat.
    Wygrała coś co wcześniej nie udało się żadnej zawodniczce i zawodnikowi z naszego kraju.
    Poza tym wygranie turniejow w tym roku w Adelajdzie i prestiżowy turniej Wta 1000 w Rzymie nie są przypadkiem. Ćwierćfiinał RG, czy finał w deblu RG, to są też dobre osiąnięcia.
    Przecież nie można od niej oczekiwać wygrywania cały czas trofeów, bo tak się nie da, szczególnie w tenisie kobiecym.
    Iga cały czas trzyma równy, dobry poziom. Do tego top 10 rankingu WTA, to naprawdę jest dużo. Poza tym w ostatnich latach próżno szukać sukcesów w tenisie kobiecym w tym wieku, albo nawet na utrzymanie się dłużej w czołówce, bo wiadomo są pojedyncze przypadki wygranych, a potem zawodniczka znika, Iga nie znikła, a w tej czołówce jest. Jest jedną z najlepszych tenisistek na świecie, gdzie inni z szacunkiem na nią patrzą. Barty top 1, a też nie wygrywa wszystkiego. Osaka tak samo. W tenisie właśnie trudno jest wygrywać cały czas turnieje, bo droga do finału jest długa, a jeden gorszy dzień i się odpada. Dlatego jak ten sezon się skończy będzie można uznać za udany sezon Igi.

  • RET_RET doświadczony
    @Elsa

    cd.
    Turniej olimpijski w Tokio to trochę inna sprawa. Świątek nałożyła na siebie chyba zbyt dużą presję (opowieści ojca, jakie to są wyjątkowe zawody, postawa - medal, albo nic). Zresztą zawody rozgrywane są na dosyć dziwnych, tępych kortach i w ekstremalnych warunach pogodowych. Jak na razie faworytki odpadają hurtem i mam wrażenie, że tym razem zwyciężczyni będzie dosyć przypadkowa. Właśnie jak w LGP.
    Notabene, czy sądzisz, że znasz się na tenisie lepiej niż międzynarodowi eksperci, którzy widzą w Świątek przyszłą wielokrotną zwyciężczynię turniejów wielkoszlemowych? Te opowieści o trzynastolatkach na deskorolce... No, właśnie - to deskorolka. A obecnie w tenisie kobiecym nastolatki raczej nie wygrywają - sytuacja bardzo się zmieniła od czasów Hingis. Dużo trudniej młodym tenisitkom przebić się do czołówki. A do tego, tak jak w innych sportach (ze skokami narciarskimi włącznie) bardzo podniosła się granica wieku, w którym kończy się karierę. Dziś już nikt nie uważa 30-letniej tenisistki za emerytkę.

  • RET_RET doświadczony
    @Elsa

    Co do Świątek. W Roland Garros 2020 z najlepszych zawodniczek tak naprawdę zabrakło tylko Barty i Naomi Osaki. Na 32 rozstawione tenisistki nie było tylko 5 (rozstawiona z nr 32 była sklasyfikowana na poz. 37 w rankingu WTA). To już USOpen 2020 było wyraźnie słabiej obsadzone (rozstawiona z nr 32 to nr 46 WTA), a nikt się jakoś nie pcha, żeby podważać zwycięstwo Osaki w tamtym turnieju. Ponadto Iga Świątek po drodze do zwycięstwa we French Open pokonała nr 19, nr 2 i nr 4 rankingu. Wśród zwyciężczyń turniejów wielkoszlemowych możnaby znaleźć bez problemu takie, które miały łatwiejszą drabinkę, a których zwycięstwa nikt nie podaje w wątpliwość. Chociażby Ashley Barty, której najwyżej sklasyfikowaną przeciwniczką na drodze do wygranej w Roland Garros 2019 była Madison Keys (nr 14 WTA), a w finale zwyciężyła Marketę Vondrousovą, wówczas nr 38 WTA, którą rok później Świątek pokonała w pierwszej rundzie. Co więcej - Madison Keys była w ogóle jedyną rozstawioną zawodniczką, jaką w Roland Garros 2019 musiała pokonać Barty, żeby wygrać turniej!
    Czyli twoje opowieści o wygranej, jak w LGP, to kompletna bzdura. Zresztą Świątek potwierdziła niejako zeszłorocznego RG wygrywając w tym roku w świetnym stylu bardzo mocno obsadzony turniej na Foro Italico w Rzymie - najważniejszy na mączce po RG, dokładając w finale przeciwniczce z pierwszej dziesiątki rankingu 6:0, 6:0. Ćwierćfinał na tegorocznym RG to też niezły wynik - obronić ten tytuł to może się udało ze dwóm lub trzem zawodniczkom w całej historii tenisa ery open. Być może też wpływ na to, że nie udało się w nim Idze zajść wyżej, miał dosyć niekorzystny układ pomiędzy jej meczami singlowymi a deblowymi.
    cdn.

  • ironicznie_skikomicznie doświadczony

    Jaki złoty medal, jaka deska i jaka 13-latka. Krótka lekcja zasad kwalifikacji do IO, wiek uczestników:

    "W zawodach olimpijskich nie będą mogli brać udziału zawodnicy młodsi niż 16-letni. Zawodnicy w wieku 16 – 17 lat nie mają prawa uczestniczyć w wielobojach, biegu na 10 000 metrów, maratonie oraz chodzie". *żródło: pzla kropka pl

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    @Elsa

    Teraz poproszę jeszcze raz o napisanie komentarza, ale po Polsku

  • Elsa stały bywalec

    Prosze o jakis watek na forum, gdzie jest forum?
    Albo temat, przypiety moze byc Olimpiada w Tokio 2021, bez tekstu, ale zeby komentarze byly jak tu. Hurkacz jest ogolnie slaby, cos jak Fyrstenberg, a Światek to druga Radwanska. Wygrala Garosa, bo wirus, slaba obsada, czyli ma to wartosc jak wygranie LGP. Radwanska na Olimpiadzie i Wielkim Szlemie dostawala lomot. 20 to dla tenistki idealny wiek, tu 23 i 27 lat, bo na 4 Olimpiadzie bedzie miala juz 31, a po 30 trudno sie wygrywa.
    Abstra[***]c 13latka zloty medal na Desce i to nie do prasowania xd Widzialam kawalek, jak rywalki sie wywalaly. Moze presja Swiatkowej.
    Ciekawe jaka jest dolna granica wieku.

  • Elsa stały bywalec
    @INOFUN99

    Mam wrażenie, ze samym talentem mimo, ze Czesi od lat nie maja trenera by sporo zdzialal, jak Stoch pomimo Kruczka. Kruczek kompletnie nie zna sie na trenowaniu. Nie ma czucia i podejscie wafla, w twarz bym mu tez to powiedziala, zreszta mysle wie to. Typ bimba, oszukal Wlochow. Oszukuje Polki. Gdyby mial reke to nawet ze Szwabowej by cos wyciagnal, a tak totalnie nie ogarnia, raz Karpiel skacze, raz Twardosz, teraz Nicole juz talentem ja okrzykneli, a tu [***], brak awansu do konkursu. Rownie dobrze Beltowska moze w nastepnym konkursie byc najlepsza z Polek. A za pol roku Sara Tajner bedzie wymiatac. Wtedy wzielabym z nia slub, bo z przegrywkami nie chce, lepiej byc sama :)))
    Wracajac do arcyciekawego Polaska, Bajc to miernota trenerska, wylecial z obiegu za Jandy, a tak to sie bujal i bez sukcesow.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl