LPK w Oslo: Wiktoria Buskuma, Polacy poza czołową dziesiątką

  • 2021-09-18 16:32

Andreas Granerud Buskum wygrał sobotni konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego na skoczni Midtstubakken (HS106) w Oslo. Reprezentant gospodarzy oddał skoki na odległość 104,5 m oraz 104 m. Drugie miejsce zajął Manuel Fettner, a trzecie Timon-Pascal Kahofer. Polacy w komplecie awansowali do finału, ale żaden z nich nie znalazł się w czołowej dziesiątce. Najlepszym z Biało-Czerwonych okazał się piętnasty Stefan Hula.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Manuel Fettner. Reprezentant Austrii wylądował na 103 metrze i wyprzedzał o punkt Andreasa Graneruda Buskuma (104,5 m) oraz o 6,5 pkt. Timona-Pascala Kahofera (98 m). Czwarty był David Haagen (100,5 m), piąty Rok Masle (99 m), a szósty Eetu Nousiainen (99,5 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Daniel Tschofenig (98 m) oraz Fredrik Villumstad (98 m) wspólnie z Bendikiem Jakobsenem Hegglim (99,5 m). Dziesiąte miejsce zajmowali ex aequo Mika Schwann (97,5 m) i Daniel Andre Tande (99 m).

Polacy w komplecie awansowali do serii finałowej. Szesnaste miejsce na półmetku zajmował Stefan Hula (93,5 m). Osiemnasty był Jakub Wolny (96 m) przed Maciejem Kotem (94,5 m) i Klemensem Murańką (93 m), dwudziesty czwarty Aleksander Zniszczoł (93,5 m), natomiast dwudziesty szósty Kacper Juroszek (94,5 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 8. belki startowej.

W finale udanie zaatakował Andreas Granerud Buskum. Norweg wylądował na 104 metrze i ostatecznie triumfował z przewagą 0,3 punktu nad Manuelem Fettnerem (102,5 m). Na najniższym stopniu podium stanął Timon-Pascal Kahofer (103,5 m), który okazał się lepszy od Fredrika Villumstada (103 m), Bendika Jakobsena Heggliego (102,5 m) oraz Daniela Tschofeniga (101 m).

Na siódmej pozycji zawody zakończył David Haagen (100,5 m). Ósmy był Mika Schwann (101,5 m), dziewiąty Daniel Andre Tande (99,5 m), zaś pierwszą dziesiątkę zamknął Rok Masle (97 m).

Stefan Hula po finałowej próbie na odległość 100 metrów zajął piętnastą lokatę. Na osiemnastej pozycji sklasyfikowany został Maciej Kot (98 m) tuż przed Klemensem Murańką (97,5 m). Dwudziesty szósty był Jakub Wolny (93 m) przed Aleksandrem Zniszczołem (93,5 m), natomiast dwudziesty dziewiąty Kacper Juroszek (90 m).

Rundę finałową przeprowadzono z 10. platformy.

Liderem Letniego Pucharu Kontynentalnego pozostał Mika Schwann (477 pkt.), który wyprzedza Manuela Fettnera (410 pkt.) i Eetu Nousiainena (280 pkt.). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest zajmujący szesnaste miejsce Kacper Juroszek (132 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs w Oslo. Początek zawodów o 12:45, zaś godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniego Pucharu Kontynentalnego >>>
Zobacz aktualną klasyfikację 2. periodu LPK >>>
Zobacz aktualny ranking CRL >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9187) komentarze: (38)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kamil G bywalec
    @Wiewior

    Też w pierwszej chwili zastanawiałem się jaka Wiktoria🤔😄

  • Oczy Aignera profesor
    @Pavel

    Działacze PZN: "Innych zawodów nie było. Tylko my potrafimy organizować letnie zawody.".

  • Wiewior doświadczony

    Przecież Wiktoria Buskuma to jakaś rosjanka, o czym wy piszecie ?

  • dejw profesor
    @J.paqlak@zspnieqo.pl

    Norwescy liderzy rok temu nie skakali poza krajem, ale w swojej serii zawodów wrześniowych i październikowych z niskich belek ze skoczni znanych z PŚ pokazywali, że mogą być bardzo groźni zimą. Już wtedy, w oczy rzucał się przede wszystkim późniejszy dominator całego sezonu.

  • Lataj profesor
    @J.paqlak@zspnieqo.pl

    Moim zdaniem ocknęli się. Latem nie startowała mocna obsada z powodów pandemicznych. Zabrakło też m.in. Japonii. A zimą Norwegowie tak naprawdę zbudowali pozycję 5 zawodnikami (choć Forfang był bez szału) i nie mieli stabilnego nr 6, nie mówiąc już o 7. Tak naprawdę niewielu punktowało, za to równa ilość zawodników z Polakami stawała na podium.

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    Polacy są słabo przygotowani na wrzesień

    No, ale najważniejsza jest zima. Jak dla mnie mogą bulę skakać latem jeśli to ma dać wysoką formę zimą

  • J.paqlak@zspnieqo.pl stały bywalec

    Czy ja wiem czy zawzieli się na igrzyska olimpijskie norwegowie . Sądze że narazie skaczą dobrze ale jest jedno ale gdyby byli inni w Czajkowskim chodzi mi mocniejsza obsada prawdopodobnie liczyłby się tylko Granerud może jeszcze Forfang ale takie dalekie skakanie w lecie nie jest czymś dobrym dla Norwegów w tamtym sezonie w lecie wogóle nie skakali tylko rezerwy w wiśle a potem w pś dominowali

  • Lataj profesor

    Wybuchy Buskuma i Kahofera oraz zaskakująco równa forma Fettnera mimo wieku. Kolejnym zaskoczeniem Kahofer. Norwegowie i Austriacy - co zrozumiałe - zdominowali zawody. Skandynawowie w końcu zawzięli się na sezon olimpijski.

    "Dziesiątkę" zamyka Masle, a kolejną otwiera równie fenomenalny Nousiainen. Kurde, musi w końcu wystąpić w LGP/PŚ, żeby nie było, że to drugi Ziobro!

    Freitag słabo. Inni Niemcy też nie odkrywają kart. Bayer jest nieletni, ale jest lepszy tylko od Estończyków i Korczuka. Jednak jeszcze ma szansę.

    Słabsi Finowie powinni być na miejscu tych lepszych w FC, a Estończycy (lub chociaż jeden z nich) też powinni być na odwrót.

    Znów zawodzą Polacy. Teraz wszyscy w II serii, ale 7. miejsce na Tagił i Wisłę nam odjeżdża. Jedynie Hula doskoczył do 100 m, ale jego pierwszy skok trochę słaby. Kot już lepiej, bo jest mocny na NH, ale jego wynik wciąż nie jest fenomenalny. Szkoda, że takiego wyniku Murańka nie miał na MŚ w Oberstdorfie. Forma Wolnego jednak jest kiepska. Kuba jest lepszym lotnikiem niż casualowym skoczkiem. Odbicie to bardzo ważny czynnik, który przekłada się na długość, a tego odbicia trochę zabrakło. Zjazd Zniszczoła i Juroszka, choć w drugim przypadku to nadal dobry wynik.

  • dejw profesor
    @King

    Na pseudoskocznie w Hinzenbach to równie dobrze jako wsparcie dla podstawowej czwórki mogliby wysłać nawet Habdasa i Kota, który zwykle tam czuł się dobrze, nawet jak był bez formy - on mimo wszystko, nawet tutaj w Oslo na NH trochę zyskał względem Bischo.

    Austriacy i Norwegowie rozwalają period drużynowo i są o jakieś dwie klasy wyżej od reszty. Ciekawie się będzie śledziło ich wewnętrzną rywalizacja o kwoty. Słoweńcy jak na arsenał który rzucili do walki, owszem też wyglądają średnio, ale jednak Lanisek natłukł im punkty tydzień temu, a w odwodzie mają jeszcze młodziutkią perełkę Masle, który nadrabia na razie nad wszystkimi (!) Niemcami i Polakami. Zimą jest bardzo prawdopodobne, że ten układ się zmieni; niemniej na ten moment, jest to warte odnotowania.

    @Pavel
    O ten limit pod koniec lata mimo wszystko zawsze warto się schylić, szczególnie kiedy poziom walki o trzecie miejsce jest tak niski. Tutaj może wystarczyć jeden lepszy weekend w Klingenthal. W zeszłym roku, choć niewiele na to wskazywało, okazało się że na początku zimy maksymalna kwota dla Polaków byłaby przydatna.

  • Mucha125 profesor
    @Lataj

    Najlepszy pod względem ilościowych konkursów oraz przed samym T4S. (blokowanie miejscówki dla innych nacji zawsze dobre). A czy będziemy mieli 7 to zależy jak sobie poradzą z obecnymi problemami. Ostatnio mieliśmy 12 co punktowali, a jak będzie teraz to nie tylko zależne od naszych(liczę że 6-5 będzie stale punktować, a obowiązkowo 4), ale także od innych jak się będą spisywać.

  • Lataj profesor
    @dejw

    Idąc tym tropem, Nousiainen powinien solidnie punktować w PŚ. Jego formy w pierwszej lidze będziemy pewni tylko, jak Vaatainen go tam wyśle.

  • J.paqlak@zspnieqo.pl stały bywalec

    rzeczywiście może forma Polaków jest bardzo słaba ale trzeba pamiętać że to jest lato pamiętam jak Wolny w tamtym lecie też skakał słabo a w zimie był w 30 Pś to jest tylko lato też pamiętam jak Austriacy mieli fatalne lato 2019 letnie grand prix a potem zajęli 2 miejsce w pucharze narodów i w pucharze Kontynentalnym i fis Cupie dominowali lepiej mieć gorsze lato i lepszą zimę niż dobre lato a słabą zimę bo jednak w zimie jest więcej konkursów a forma musi nadejść zimą .

  • Lataj profesor
    @Mucha125

    Czemu turniejowy period nie jest lepszy?

  • Lataj profesor
    @PawelK95

    Na tym samym etapie przygotowań w zeszłym roku też się prezentował beznadziejnie, ale cała zima była druga w karierze pod względem punktowym. Czemu więc miałaby nie nadejść życiowa zima?

  • Pavel profesor
    @Mucha125

    Czy ja wiem czy taka wielka szkoda, mam pewne obawy, że nie będziemy mieli 7 skoczków w formie na PŚ.

  • Mucha125 profesor
    @kibicsportu

    Tylko szkoda że znów utracimy miejscówkę akurat na najlepszy period

  • kibicsportu profesor
    @dejw

    Przypomnę, że rok temu w Wisle w tym samym czasie na LPK tez było przeciętnie. Nie ma co brac tego pod uwagę. Aczkolwiek skijumping.pl mogłoby się wypytać trenerów, dlaczego nasi gorzej skacza

  • Pavel profesor
    @Prekursor Skoczni Vip

    Nasi działacze mają parcie na LGP w Polsce bo fajnie wygląda to propagandowo dlatego trenerzy lepiej czy gorzej przygotowują swoich podopiecznych an te konkursy. Natomiast konkurencja ma gdzieś te zawody i przystępuje do nich z marszu lub nie startuje w ogóle, stąd przeważnie niesamowite wyniki w Polsce w lipcu, a później spokojny powrót do normy.

  • Prekursor Skoczni Vip weteran

    Co się stało z Wolnym..Jak to jest ze nasi w lecie skaczą fenomenalnie, a po nim zaczyna się spadek formy.

  • MaciejoS stały bywalec

    Frekwencyjnie w drugiej serii tak, jak miało być, ale wynikowo... Bez szału. No nic, jutro będzie szansa na lepsze lokaty, choć to tylko LPK. Niestety 7 miejsce na zimę ucieka.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl