W ubiegłym tygodniu portale sportowe rozpisywały się na temat symulacji dokonanych przez amerykańską firmę Gracenote Nielsen dotyczącą prognoz medalowych w odniesieniu do igrzysk olimpijskich w Pekinie i wróżącą naszym skoczkom liczne zdobycze medalowe. Czy zestawienie statystyczne przygotowywane przez algorytm można traktować jako coś więcej niż tylko zabawę i medialną ciekawostkę? Niekoniecznie.
Według prognoz firmy Gracenote polscy skoczkowie wrócą z Pekinu z workiem medali. Po złoto na normalnej skoczni miałby sięgnąć Piotr Żyła, a po brąz Dawid Kubacki. Na dużej skoczni medal brązowego koloru powinien wywalczyć Kamil Stoch, a jeden z krążków ma zdobyć też polska drużyna. Takie zestawienia oparte na wynikach najważniejszych imprez rozegranych po ostatnich igrzyskach w Pjongczangu przygotowywane na kilka miesięcy przed omawianą imprezą nie mogą mieć jednak większego sensu, ponieważ zwyczajnie oderwane są od rzeczywistości. Nie są one wszak w stanie przewidzieć formy zawodników w lutym 2022 roku, ich dyspozycji dnia czy ewentualnych dolegliwości na tle zdrowotnym lub wpływu warunków atmosferycznych. Owszem w przeszłości zdarzało się autorom prognoz zaliczyć pojedyncze trafienia, ale takie stają się udziałem nawet niedzielnych kibiców. Sprawdźmy jak kształtowały się przewidywania amerykańskich statystyków dotyczące rozstrzygnięć w zmaganiach skoczków przed dwiema poprzednimi edycjami zimowych igrzysk i jak przełożyło się to na rezultaty na olimpijskich arenach.
Soczi 2014 - prognozy
Duża skocznia:
1. Kamil Stoch 2. Gregor Schlierenzauer 3. Thomas Morgenstern
Normalna skocznia:
1. Anders Bardal 2. Gregor Schlierenzauer 3. Thomas Morgenstern
Konkurs drużynowy:
1. Austria 2. Niemcy 3. Norwegia
Soczi 2014 - rozstrzygnięcia
Normalna skocznia
1. Kamil Stoch 2. Peter Prevc 3. Anders Bardal
Duża skocznia:
1. Kamil Stoch 2. Noriaki Kasai 3. Peter Prevc
Konkurs drużynowy:
1. Niemcy 2. Austria 3. Japonia
W 2013 roku firma, wtedy jeszcze pod nazwą Infostrada, wskazała poprawnie tylko jednego złotego medalistę, Kamila Stocha, na skoczni normalnej. Typowani do medali Austriacy na mniejszej skoczni znaleźli się poza czołową dziesiątką, a na dużym z kolei obiekcie Schlierenzauer wywalczył siódmą pozycję, ale Morgenstern zamknął czwartą dziesiątkę plasując się za Seou Choiem z Korei Południowej. Typowana do podium w zawodach zespołowych Norwegia uplasowała się dopiero na szóstej pozycji.
Pjongczang 2018 -prognozy
Duża skocznia:
1. Stefan Kraft 2. Kamil Stoch 3.Andreas Wellinger
Normalna skocznia:
1. Stefan Kraft 2. Andreas Wellinger 3.Kamil Stoch
Konkurs drużynowy:
1.Polska 2. Norwegia 3. Austria
Pjongczang 2018 - rozstrzygnięcia
Duża skocznia:
1. Kamil Stoch 2. Andreas Wellinger 3. Robert Jonansson
Normalna skocznia:
1. Andreas Wellinger 2. Johan Andre Forfang 3. Robert Johansson
Konkurs drużynowy:
1. Norwegia 2. Niemcy 3. Polska
Typowany do zdobycia dwóch złotych medali na kompleksie Alpensia Resort Stefan Kraft zakończył olimpijskie konkursy na 13. i 18. pozycji, a Polacy, którym prognozowano mistrzostwo olimpijskie w drużynie, nie mieli szans na nawiązanie walki z Norwegią, dodatkowo wyprzedziła ich reprezentacja Niemiec, której statystyczni eksperci nie widzieli na podium. Na plus można zaliczyć założenia dotyczące Andreasa Wellingera, który faktycznie zdobył dwa medale, choć ich kolory jednak się nie zgadzają.
Typować każdy może, nie warto jednak przeceniać siły liczb odnoszących się do przeszłości. Warto wziąć za to pod uwagę maksymę wypowiedzianą niegdyś przez gospodarza studia Eurosportu: "tam gdzie kończy się logika, zaczynają się skoki narciarskie."
-
MaciejoS stały bywalec
Takie wyliczenia to mógłby zrobić losowy niedzielny kibic, który nie zna więcej niż 10 skoczków. W skokach w takim okresie czasu tego typu wyliczenia nie mają najmniejszego sensu. Nie dość, że zostało kilka miesięcy, to:
- covid może wszystko zmienić
- nikt nie skakał na tej skoczni oprócz Chińczyków
- nie wiadomo, w jakiej formie będą wtedy skoczkowie
+ wiele więcej. -
Arturion profesor
Liczę na więcej. Ale... W ciemno wziąłbym. :-)
-
-
semion weteran
Medale można rozdać po 1. treningu.
-
Kolos profesor
W sumie gdyby przewidywania analityków sprawdzały się w 100% to nie trzebaby już rozgrywać zawodów. Wszystko wyliczyłby komputer i tyle.
Patrząc na te prognozy to i tak w sporym procencie pokryły się z rzeczywistością - oczywiście mam na myśli nazwiska i reprezentacje typowane do medali a nie konkretne miejsca które zajęli.
Z drugiej strony gdyby Wellinger nie miał nieco przypadkowo wyskoku formy na MŚ 2017 i na IO 2018 (bo pomiędzy aż tak dobrze nie skakał, ani tym bardziej po IO) to te typy wyglądałby dużo gorzej pod względem trafności. -
Mucha125 profesor
@Kolos
Typowanie Medali jest bez sensu patrząc na to że można wykopać ekipę przez covid to raz a dwa TO CHINY, a jak wiemy będą na pewno oszukiwać/ kombinować. Trzeci nie wiemy jakie będą warunki a ostatnim czasie niestety takie imprezy są bombardowane przez złe warunki i na siłę rozgrywane.
-
King profesor
@kwak11234@wp.pl
Po każdym medalu zdobytym przez Polaków wspomnę twoje słowa, więc nie musisz się martwić :)
-
kwak11234@wp.pl profesor
Zdobędziemy równe 0 medali na ZIO. Wspomnicie moje słowa
-
Funegosum weteran
Równie dobrze można czytać (i wierzyć) w horoskopy z gazet :-)
-
Karpp profesor
Jak dla mnie to w skokach możemy przywieźć i 4 medale (jeśli będziemy w podobnej formie co tamtej zimy) ale równie dobrze możemy wrócić z niczym i to chyba dotyczy każdej reprezentacji.
-
INOFUN99 profesor
Ładnie wyglądają te wyliczenia, tylko mają taką wartość jak skoki z wysokich belek.
-
Kolos profesor
Sprawa jest dość prosta - typowanie na podstawie poprzedzających Igrzyska MŚ jest bez sensu. Przynajmniej w skokach narciarskich, bo są sporty gdzie rozgrywa się dodatkowo choćby mistrzostwa Europy i parę innych ważnych zawodów to wtedy takie prognozowanie wychodzi inaczej.
Tak czy inaczej nie ma co narzekać kiedy prognozy dla Polaków są pomyślne :) -
Julixx05 weteran
Te typy mało się sprawdzają ale fajnie by było gdyby Polska miała jakiś medal na IO
-
ironicznie_skikomicznie doświadczony
Lineker też kiedyś palnął, że w piłkę na końcu zawsze i tak wygrywają Niemcy. W skokach to równie dobrze można rzucać kostką, efekt będzie podobny, a może nawet lepszy.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się