Historyczne osiągnięcie Kanadyjczyków. "To niczym bycie na haju"

  • 2022-02-07 19:42

Reprezentacja Kanady sprawiła jedną z największych niespodzianek w historii rywalizacji olimpijskiej w skokach narciarskich. Alexandria Loutitt, Matthew Soukup, Abigail Strate i Mackenzie Boyd-Clowes stanęli na najniższym stopniu podium w rywalizacji mikstów, zdobywając pierwszy, historyczny medal igrzysk w skokach dla Kraju Klonowego Liścia.

Kanadyjczycy nie byli wymieniani w gronie faworytów do zajęcia miejsca na podium, lecz dzięki licznym dyskwalifikacjom w pozostałych reprezentacjach, wywalczyli trzecie miejsce w zmaganiach drużyn mieszanych.

- Dyskwalifikacje się zdarzają. To dość powszechna rzecz w skokach narciarskich. Fakt, że wydarzyło się to na igrzyskach olimpijskich pokazuje, że zasady są surowo przestrzegane na najwyższym poziomie rywalizacji – przyznała Abigail Strate na łamach Toronto Star.

- Czy trudno mi w to uwierzyć? W końcu uwierzę. Nie wiedziałem, jak skoczył przede mną Ryoyu. Byłem na górze, czekałem na swoją kolej – zdradził lider ekipy, Mackenzie Boyd-Clowes w rozmowie z Kacprem Merkiem z Eurosportu.

- Mój telefon chyba zaraz umrze. Mam być szczery? Zdobycie medalu olimpijskiego jest niczym bycie na haju – przyznał Kanadyjczyk na Twitterze. Dodał również, iż dobrze byłoby wykorzystać tę sytuację i na fali sukcesu wskrzesić dyscyplinę w jego ojczyźnie. – Budowa małych skoczni narciarskich i stworzenie wspólnie programu w Kanadzie, aby móc to kontynuować. Być może warto poświęcić trochę dolarów na naszą dyscyplinę? Czy proszę o zbyt wiele? – zaapelował.


W podobnym tonie wypowiedziała się Alexandria Loutitt. – To zapomniany sport, który u nas umiera. Mamy nadzieję, że ten sukces to zmieni – przyznała. Dla 18-latki poniedziałkowe zmagania były szczególne. W konkursie indywidualnym została zdyskwalifikowana ze względu na nieregulaminową długość nart w stosunku do masy ciała. Zawodniczce pochodzącej z Calgary zabrakło na wadze 300 gramów. W rywalizacji drużyn mieszanych nie miała jednak problemów z przejściem kontroli, a skoki na odległość 84 i 90 metrów w znaczącym stopniu przyczyniły się do osiągnięcia historycznego wyniku. - Płakałam w sobotę, byłam zdenerwowana i sfrustrowana. Tym razem czułam jednak dumę i ekscytację. Widać, jak szybko wszystko może się zmienić.

Loutitt dodała, że do podniesienia jej poziomu sportowego w znaczącym stopniu przyczyniły się przenosiny do Słowenii i treningi w Europie.

- Czuję, że dzięki temu nie tylko stałam się lepszą zawodniczką na skoczni, ale również biorę to wszystko bardziej na poważnie, w sensie sportowym. Obserwując, jak funkcjonują inne zawodniczki i jak poświęcają życie sportowi, zdecydowałam, że zrobię tak samo.

Wtóruje jej Boyd-Clowes. – Otrzymaliśmy dużą pomoc. Przenieśliśmy się do Słowenii. Wielu trenerów było dla nas bardzo pomocnych. Pracowaliśmy razem z ekipą Stanów Zjednoczonych. Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, a teraz jesteśmy w tym miejscu – podsumował z zadowoleniem w rozmowie z CBC 16. skoczek zmagań indywidualnych na obiekcie HS106.


Piotr Bąk, źródło: Toronto Star/CBC/Eurosport
oglądalność: (11525) komentarze: (26)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Skokownik weteran
    @j_sakala

    Coś skaczą tu podejrzanie dobrze w Zhangjiakou. Może wiedząc o współpracy międzynarodowej komunistycznych Chin i Rosji, Chińczycy udzielili Rosjanom jakiś informacji o skoczniach i byli lepiej poinformowani od innych(to tylko teoria, niemalże spiskowa).

  • nicoz weteran
    @zimowy_komentator

    Tylko bez fajerwerków z miksta.

  • nicoz weteran
    @Blue Bird

    Nie radzę Słoweńcom zadawania się z Chińczykami i pomagania im w skokach narciarskich. Kilku europejczyków już się na tym poparzyło.

  • rybołów bywalec

    oby w Kanadzie wzrosło zainteresowanie skokami, bo to kraj z tradycjami a w ostatnich latach kadrę ciągnęli Mackenzie i Soukup

    od początku skakali przyzwoicie na igrzyskach, liczę że na dużej Boyd Clowes będzie w top 10

  • Julixx05 weteran

    Uwielbiam Abi cieszę się że Kanada zdobyła brąz

  • Monzanator doświadczony

    W Kanadzie była 4:30 rano jak startował konkurs. Abigail Strate zachęcała na Instagramie rodaków do oglądania, ale podejrzewam, że cała Kanada raczej wolała short track (jeśli ktoś wstał o tej porze). Generalnie znakomity wynik, bo skoki narciarskie nie dostają tam złamanego grosza. Na pewno można się cieszyć ich sukcesem.

  • j_sakala stały bywalec
    @dervish

    Rosjanie to akurat kombinują na potęgę, sądząc po gigantycznej liczbie dyskwalifikacji ich skoczków w kilku ostatnich sezonach.

    Najbardziej poszkodowane są reprezentacje spoza top 8 i nie jest to tylko kwestia poprawek sprzętowych dokonywanych przez posiadające całe sztaby ludzi najmocniejsze federacje na bieżąco. Wynika to w pierwszej kolejności z ograniczonej liczby kombinezonów jakimi dysponują mniejsze drużyny.
    To dlatego niemal wszystkie dziecięco-juniorskie talenty z egzotycznych nacji przepadają potem w rywalizacji na poziomie seniorskim.

    Najlepszym moim zdaniem rozwiązaniem byłoby ewidencjonowanie kombinezonów przed startem sezonu, gdzie na każdego zgłoszonego zawodnika przypadałaby ściśle określona regulaminem ich ilość. Kontrole w trakcie zawodów służyłyby jedynie sprawdzeniu czy w międzyczasie nie naniesiono jakichś poprawek, a kary za zmiany w stroju z przedsezonową plombą powinny być bardzo surowe i nie ograniczać się do DSQ w pojedynczym konkursie.

    A podium Kanady ucieszyło mnie niemal w tym samym stopniu co medal Kubackiego. Z Soukupem, wspólnie z synem, mieliśmy okazję kiedyś nawet chwilę porozmawiać na FC w Zakopanem - przesympatyczny gość, był wtedy mocno zdziwiony, że ktoś w ogóle kojarzy jak ma na imię. ;) No a teraz mamy w rodzinnym albumie zdjęcie z medalistą olimpijskim.;)

  • dervish profesor

    Kanada zdobywa medal bo wreszcie pokarano oszustów i nagle po zniwelowaniu przewagi technologicznej różnice miedzy Kandyjczykami a resztą się spłaszczyły.

    To samo dotyczy Rosjan.

  • INOFUN99 profesor
    @Seba Aka Krzychu

    Co prawda okoliczności w jakich Kanada znalazła się na pudle są łagodnie pisząc "nietypowe", lecz to dobrze, że pokazała się jakaś "nowa" nacja. Potrzebny jest impuls, w postaci innych podiumowiczów.

  • mokulowski@wp.pl stały bywalec
    @Skokownik

    Horst Bulau był znakomitym zawodnikiem tylko że skakał w nieodpowiednich czasach. Bo wszystkie trofea zabierał w większości nieodżałowany Matti Nykaenen

  • Skokownik weteran
    @KX_Keytinho

    Też mam taką nadzieję. Jest Boyd-Clowes, Soukup i długo długo nic. Mam nadzieję, że młodzi Kanadyjczycy będą chcieli być jak Mackenzie, a młode Kanadyjki jak Abigail Strate, pójdą na skocznie i zostaną dobrymi skoczkami. Doceniam M. Boyd-Clowesa za apel na Twitterze. Podczas największego sukcesu w karierze nie zapomniał o bardzo przyziemnej, ale jakże ważnej sprawie.

  • KX_Keytinho stały bywalec

    Miejmy nadzieję, że będzie to impuls do rozwoju, zwłaszcza u panów.

  • Seba Aka Krzychu profesor

    Jakoś niezbyt lubię takie niespodzianki, wolałbym, żeby zamiast Kanady na podium stanęła któraś z czołowych nacji.

  • Skokownik weteran
    @Year Winter

    Zgadza się, Collins to najmłodszy w dziejach triumfator konkursu Pucharu Świata. Mając 15 lat wygrał zawody w Lahti w 1979 roku. Innym ciekawym Kanadyjczykiem był Horst Bulau, jedyny skoczek z Ameryki Północnej, który stanął na podium klasyfikacji generalnej TCS. Trzykrotnie był na podium generalki Pucharu Świata. Wygrał 13 pojedynczych konkursów PŚ i stanął 29 razy na podium.

  • Blue Bird bywalec
    @zimowy_komentator Też mi się zawsze z bulą kojarzył

    Medalu akurat nie zdobył ale 3x podium generalki PŚ, podium TCS, PŚwL i 13 wygranych konkursów (29 pudeł) robią wrażenie.
    To wynik prawie taki jaki nastukał Funaki

  • Year Winter bywalec
    @zimowy_komentator

    Kanadyjczycy to w ogóle mieli kiedyś ciekawych zawodników, np. Stephen Collins - Indianin, prowadzący narty stylem delta, nie wiem czy nie najmłodszy skoczek w historii, który wygrał konkurs PŚ.

    Btw. Popłakałem się dzisiaj przy drugim skoku Mackenziego... wiem, lamuwa straszna, ale nic nie poradzę.

  • zimowy_komentator profesor
    @W Punkt

    Liczę na jakąś niespodziankę w indywidualnym konkursie mężczyzn. Może jakiś outsider dobije do brązu na skoczni dużej?

  • zimowy_komentator profesor
    @Ondraszek

    Serio legenda kanadyjskich skoków, która zdobyła kiedyś medal zwie się BULAU? Mam wrażenie, że kanadyjscy skoczkowie w ostatnich latach zbyt dosłownie czcili jego nazwisko :o

  • Blue Bird bywalec
    @W Punkt Soukup skoczył swój max

    Dziewczyny mają jeszcze rezerwy. Zwłaszcza najmłodsza.
    W ogóle ciekawa wypowiedź Loutitt na temat profesjonalizmu.
    Widać, że chce coś osiągnąć i to ma odzwierciedlenie w wynikach, tak jak u Westman i Pagnier.

  • kasztanowyskoczek bywalec

    Ja tam się cieszę z tego medalu, szkoda tylko, że jest tak przyćmiony przez te dyskwalifikacje bez których de facto by go nie było

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl