Szwedzka rewelacja ambasadorką MŚ 2027

  • 2022-04-05 14:00

Flaga Kraju Trzech Koron w czołówce Pucharu Świata w skokach? Tej zimy był to regularny widok za sprawą występów Fridy Westman w rywalizacji skoczkiń. Szwedka trenująca pod okiem Roara Ljoekelsoeya oraz Andreasa Stjernena została doceniona za swoje sportowe osiągnięcia i wyznaczona na jedną z ambasadorek mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które już w 2027 roku zorganizuje Falun.

Frida WestmanFrida Westman
fot. Tadeusz Mieczyński

21-letnia Frida, której ojcem jest Magnus Westman - olimpijczyk z Albertville i Lillehammer, minionej zimy przebojem wdarła się do grona najlepszych skoczkiń świata. Skandynawka zadebiutowała w zawodach z cyklu Pucharu Świata wraz z inauguracją sezonu 2021/22, od razu sięgając po pierwsze punkty (20. pozycja w Niżnym Tagile). Tym samym Westman została drugą Szwedką w historii - po Astrid Norstedt - mogąca się poszczycić obecnością w czołowej "30" Pucharu Świata kobiet.

Przeczytaj także: Podopieczna Ljoekelsoeya i Stjernena szwedzką nadzieją

Zawodniczka urodzona w mieście Oernskoeldsvik punktowała we wszystkich konkursach olimpijskiej zimy, w których wzięła udział. W grudniu zabrakło jej na dużej skoczni w Klingenthal, kiedy skupiła się na treningach, a następnie zabrakło jej na przełomie roku w Ljubnie. Występ w Turnieju Sylwestrowym uniemożliwił jej kontakt z osobą przechodzącą COVID-19, przez który sportsmenka trafiła na kwarantannę.

Szwedka wróciła do międzynarodowej rywalizacji pod koniec stycznia, kiedy na Muehlenkopfschanze w Willingen dwukrotnie wskoczyła do czołowej "10" zawodów najwyższej rangi. Westman po udanym weekendzie w Hesji poleciała na pierwsze igrzyska w karierze. W Zhangjiakou zajęła 16. miejsce, na co niemały wpływ miały zaparowane gogle przed pierwszą z ocenianych prób.

- Moje pierwsze igrzyska dobiegły końca, była to naprawdę zabawna i emocjonująca podróż. Czuję się bardzo wdzięczna i zaszczycona możliwością reprezentowania Szwecji na imprezie czterolecia. Zawody były dla mnie trochę wyboiste... I chociaż jestem rozczarowana tym, co się stało, skupiam się na pozytywach i pracuję dalej! - przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych przed powrotem do domu.

Przeczytaj także: Zaparowane gogle Fridy Westman - kuriozalna sytuacja zabrała jej dobry wynik

Skandynawka po pechowym występie w Chinach błyskawicznie potwierdziła swój potencjał w gronie światowej elity. W Hinzenbach była dwukrotnie czwarta, a do podium traciła kolejno 0,9 pkt. oraz 2,6 pkt. Rezultaty w Górnej Austrii były jej najlepszymi w trakcie życiowego sezonu, który zakończyła na 13. miejscu w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata z dorobkiem 358 "oczek".

- Mój Boże, jaki fajny sezon 2021/22! Moje najlepsze wspomnienia to prawdopodobnie Pekin, Willingen i Hinzenbach. Czuję się dumna, że jestem 13. zawodniczką świata, to motywacja do dalszych działań! - zwróciła się do fanów po finałowym konkursie w Oberhofie.

Pod koniec zimy komitet organizacyjny MŚ 2027 w Falun ogłosił, że Frida Westman została jedną z ambasadorek światowego czempionatu w regionie Dalarna. Podobny zaszczyt spotkał Charlotte Kallę - biegaczkę narciarską.

- Obie są niesamowitymi sportsmenkami i ważnymi wzorami do naśladowania - argumentują szwedzcy działacze.

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) musi zatwierdzić kandydaturę Falun w maju, natomiast w tym przypadku to wyłącznie formalność, ponieważ Skandynawowie złożyli jedyną kandydaturę.

Falun po raz ostatni gościło MŚ w narciarstwie klasycznym w 2015 roku. Westman miała wtedy 14 lat, z kolei Kalla - będąca najbardziej utytułowaną szwedzką olimpijką wszech czasów - zdobyła cztery medale, ze złotem w biegu na 10 km stylem dowolnym na czele.

- Byłoby świetnie czekać i móc wystartować w mistrzostwach świata przed własną publicznością. Mam nadzieję, że do tego czasu zainteresowania skokami w Szwecji znacząco wzrośnie - czytamy słowa Westman na fis-ski.com.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4712) komentarze: (6)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Skokownik weteran
    @Arturion

    Ja również czekam :)

  • znawca_francuskiego weteran
    @Arturion

    Jest Tobias Froier z rocznika 2005 który wystąpił w niedawno zakończonym sezonie FC.

  • Arturion profesor
    @Adrian D.

    To czekam z wywalonym ozorem. ;-P

  • Adrian D. redaktor
    @Arturion

    Jest w planach większy tekst na temat aktualnej sytuacji szwedzkich skoków i perspektyw jakie się przed nimi rysują w kontekście Falun 2027.

  • Skokownik weteran

    Ok promotorki :) Co do samej kandydatury Falun MŚ organizowało w 2015 i to, że jest głównym kandydatem do organizacji tej imprezy w 2027 roku mówi samo za siebie - nikt nie chce tego organizować. FIS i Pertile zamiast myśleć o konkursach duetów czy nowym kadłubowym cyklu zawodów niech na razie zajmą się tym, by ktokolwiek chciał organizować stare dobre Mistrzostwa Świata. Dodać jakieś atrakcyjne nowości do tej imprezy(mogą być to wspomniane przeze mnie duety, ale wolałbym jeszcze inne, szczególnie w biegach i kombinacji), pokrycie części kosztów przez federację i będzie większe zainteresowanie kibiców, a co za tym idzie, więcej kandydatur. Całkiem nowe zmiany przeprowadzajmy, jak ogarniemy śmietnik na tym, co już jest. To tak jak budowa San Francisco na ściernisku - musi być jakaś podstawa.

  • Arturion profesor

    Westman jest świetna. Ale może przy okazji tego Falun coś się ruszy także w szwedzkich męskich skokach?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl