Fińscy skoczkowie walczyli w mistrzostwach w kombinacji norweskiej

  • 2022-04-02 16:54

Nietypowe wydarzenie miało miejsce w sobotę w Rovaniemi. W mistrzostwach Finlandii w kombinacji norweskiej rozegranych w mieście Świętego Mikołaja wzięli udział niemal wszyscy najlepsi skoczkowie z Krainy Tysiąca Jezior. W walce o medale nie mieli jednak szans ze swoimi kolegami, którzy na co dzień łączą skakanie i bieganie na nartach. 

Po serii skoków na czele znajdował się wczorajszy zwycięzca konkursu o mistrzostwo Finlandii w skokach, Niko Kytoaho, uzyskawszy 97 metrów. Trzy metry dalej skoczył Kalle Heikinen, startował jednak z wydłużonego najazdu i do lidera tracił 11 sekund. Trzeci był Eetu Nousiainen wczorajszy wicemistrz kraju. Po skoku 95 metry tracił w przeliczeniu na czas 24 sekundy do prowadzącego. Czwarty był Andreas Alamommo, piąty, najlepszy z kombinatorów, Perttu Reponen. Dopiero siódmą pozycję zajmował faworyt zmagań i wczorajszy brązowy medalista w skokach, Ilkka Herola. 

Podczas biegu doszło do licznych przetasowań, czego zresztą można się było spodziewać. Tytuł mistrza Finlandii w kombinacji norweskiej wywalczył Reponen, wyprzedzając o prawie dwie minuty Ilkkę Herolę. Trzecie miejsce zajął Amerykanin Niklas Malacinski. Najlepszy z grona skoczków był Kalle Heikinen, który zajął szóste miejsce, tracąc ponad 10 minut do złotego medalisty. Prowadzący po skokach Kytosaho finisował jako dziesiąty, a Nousiainen trzynasty.

Przypomnijmy, że według nowego planu fińskiej federacji drużyny skoczków i kombinatorów mają ze ściśle współpracować i tworzyć niejako jedną grupę. Łącznikiem pomiędzy sztabami zespołów a związkiem będzie Mika Kojonkoski.

Wyniki po skokach
Końcowe wyniki 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5658) komentarze: (14)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Polonus początkujący
    @ZKuba36

    Jak zawsze masz rację trenerze Maciusiak.

  • ZKuba36 profesor
    Uczcie się, trenerzy.

    Kojonkoski zrobił to, co powinien zrobić Małysz, gdy został dyrektorem odpowiedzialnym za skoki i kombinację norweską. Trzeba mieć pełną informację o zawodnikach.
    Kojonkoski zrobił na zakończenie sezonu to o czym ja bezskutecznie piszę od kilkunastu lat.
    Zaczął "roztrenowanie" od treningu wytrzymałościowego, tylko że zrobił to w formie dawki uderzeniowej, po której zawodnicy przez tydzień będą mieli kłopoty z chodzeniem.
    Ja zawsze proponowałem ćwiczenie wytrzymałości w formie łagodnej, sprawiającej w końcowym etapie wielką przyjemność i pewność zawodnika, że jest bardzo dobrze przygotowany do dalszych treningów, siłowych.
    Ponadto treningi wytrzymałościowe nie kolidują z treningami techniki skoku.
    Mając dobrą wytrzymałość, można trochę zwiększyć liczbę skoków na 1. treningu, pod warunkiem, że będą to skoki z bardzo niskich belek, gdyż lądowanie powyżej punktu K, gdy nagle podwieje większy wiatr, może być niebezpieczne.
    Treningi siłowe najlepiej zaczynać po zakończeniu przygotowań ogólnorozwojowych, wytrzymałościowych i techniki skoku. Po zakończeniu treningów siłowych należy zrobić co najmniej 1. tydzień przerwy, przed rozpoczęciem treningów na skoczni. W przeciwnym razie możemy sobie całkowicie rozwalić technikę skoku i będzie duuużo do naprawy.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Powrót do dawnych czasów. Kiedyś (60-70 lat temu i więcej) to była prawie norma łączyć skoki, biegi i kombinację norweską przynajmniej na tyle żeby od czasu do czasu w tych konkurencjach startować, co lepsi jeszcze dokładali do tego starty w narciarstwie alpejskim :)

  • Oczy Aignera profesor
    @Pavel W stylu Jacka Wiśniewskiego

    On biegał, jakby miał dwa wozy węgla na plecach.

  • Nikt_ważny profesor
    @Ondraszek

    Bieganie to nie jest trening siłowy.

    Nie wydaje mi się, żeby bieganie na nartach miało jakkolwiek im pomóc na skoczni, ale nie będę tu udawał, że jestem mądrzejszy niż ich trenerzy.

    Zapewne chodzi jednak wyłącznie o symboliczne pokazanie tej współpracy, a dla skoczków to zwykła zabawa, która na tym etapie ani im nie pomoże ani nie zaszkodzi.

  • Pavel profesor
    @borek99

    Ciekawie tam mają, zawodnik wystartował w 3 różnych konkurencjach na jednych mistrzostwach ;)

  • borek99 doświadczony
    @Pavel

    Herola między skokami a biegiem do kombinacji zaliczył dzisiaj jeszcze 10 km zmianę w ramach biegów narciarskich :P

  • Shoutaro doświadczony

    Moim zdaniem poradzili sobie nieźle. Spodziewałem się, że nie ukończą trasy.

  • Julixx05 weteran
    @INOFUN99

    Ale urodziny ma w sierpniu więc ma 21 lat

  • INOFUN99 profesor
    @Bunia

    Krzak to rocznik 2000, więc ma 22 lata.

  • Ondraszek stały bywalec
    @Kolos

    No nie wiem. Może to w ramach treningu siłowego? Przynajmniej widać zainteresowanie inną dyscypliną niż skoki.

  • Kolos profesor

    Jeżeli ścisła współpraca kadry skoczków z kadrą kombinatorów ma oznaczać startowanie skoczków w zawodach w kombinacji norweskiej to tak średnio :) :) :)

  • Bunia początkujący

    I tu macie odpowiedzi. Pochwała, Leja, może Krzak by dał radę, ale to ostatni gwizdek, te 21 lat...

  • Pavel profesor

    Herola to chyba biegł z kolegą na plecach ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl