W środę Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) opublikowała zaktualizowane wersje wstępnych kalendarzy na sezon 2022/23. Jedną z największych niespodzianek jest powrót inauguracji Pucharu Świata do Wisły, gdzie skoczkowie mieliby zacząć walkę o Kryształową Kulę najwcześniej w historii. Jak słyszymy w Polskim Związku Narciarskim, termin zawodów nie został jeszcze potwierdzony.
Podczas środowego zebrania podkomisji skoków narciarskich FIS ds. planowania kalendarza zapadła decyzja, iż Puchar Świata w skokach narciarskich mężczyzn ma rozpocząć się już 5 listopada na obiekcie im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Pomysł musi zostać zaakceptowany podczas majowego Kongresu FIS.
- Wskazana data nie jest jeszcze pewna. FIS, która wyszła z taką inicjatywą, chce spróbować wariantu jak w narciarstwie alpejskim - mówi nam Jan Winkiel, sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego. We wspomnianej dyscyplinie sezon rusza już w październiku na lodowcu w Soelden, po czym jest wznawiany po krótkiej przerwie w listopadzie.
Okazuje się, że skoczkowie po raz pierwszy w historii mogą zacząć sezon zimowy od najeżdżania na próg po lodowych torach i lądowania na igelicie.
- Czekamy na informację czy wariant z torami lodowymi i igelitem jest w porządku. Jeśli nie, wówczas wracamy z zawodami na śniegu w pierwszy weekend grudnia - dodaje Winkiel.
Komisja kalendarzowa potwierdza - inauguracja Pucharu Świata w Wiśle (5-6 listopada) odbędzie się pod warunkiem, iż FIS wyrazi zgodę na organizację konkursów z torami lodowymi, ale na igelicie.
— Adam Bucholz (@Bucholz_Adam) April 13, 2022
Bez zgody FIS, Wisła wróci na termin 3-4 grudnia #skijumpingfamily @skijumpingpl pic.twitter.com/qpKyr6GOEE
W rozmowie ze Skijumping.pl taki plan w ostatnim czasie zapowiedział Sandro Pertile, dyrektor Pucharu Świata.
- W kontekście przyszłości myślę bardziej o wykorzystaniu października i listopada, kiedy moglibyśmy skakać na lodowym najeździe i lądować na igelicie. To pomysł w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju naszego sportu. Wszyscy wiemy, że produkcja sztucznego śniegu wiąże się z dużymi kosztami dla organizatorów - przekazał włoski działacz.
- Listopadowy termin wiąże się z tym, że w inauguracji wzięłyby udział także kobiety - kontynuuje Winkiel. Na ten moment inauguracja Pucharu Świata pań jest zaplanowana na 3-5 grudnia w Lillehammer.
Grudniowa data oznacza z kolei kolizję z piłkarskim mundialem, co ma ogromne znaczenie w kontekście planowania transmisji telewizyjnych.
- Będzie to problem, który dotknie także Rukę, Titisee-Neustadt i Engelberg - kończy Winkiel.
Przeczytaj także: Skoczkowie ustąpią piłkarzom? "Dostosujemy godziny"
-
Seba Aka Krzychu profesor
@Wojciechowski
Moim zdaniem zawody na większych obiektach są ciekawsze od tych na obiektach normalnych, ale w sezonie widziałbym tak ze dwa weekendy na skoczniach normalnych.
-
Wojciechowski profesor
@Kolos
Mnie tych czasów weekendów normalna-duża szkoda, dodawało to kolorytu. Niestety dochodzi do tego głównie problem przestawiania aparatury do mierzenia wiatru (reszta to zwykle finansowo pikuś). Tyle że skocznie normalne zaczęły masowo znikać z kalendarza daleko przed wprowadzeniem przeliczników.
Trudno, widocznie tak ma być. A to, że argumentów o jakiejś wyjątkowo mniejszej atrakcyjności skoków na obiektach normalnych nie za bardzo kupuję, to już swoją drogą. I tak pewnie jestem w zdecydowanej mniejszości, nie tylko wśród sympatyków skoków, ale zwłaszcza w porównaniu z decydentami (bo skoczkami tu już chyba nie aż tak). -
Kolos profesor
@Wojciechowski
No cóż spora część organizatorów MŚ to ośrodki które i tak regularnie organizują PŚ, ale jak np. były MŚ w Predazzo które za często nie organizuje PŚ, to rok wcześniej te zawody mieli w kalendarzu PŚ.
FIS po prostu wychodzi z założenia że normalnych skoczni nie trzeba testować.
To oczywiście wszystko dywagacje na logikę, bo przecież żadnych przepisów regulujących takie kwestie nie ma. To wszystko uzus zwyczaju i obyczaju.
W ogóle kiedyś w ramach weekendów PŚ często w jeden dzień skakano na mniejszym obiekcie a w drugi dzień na większym. Dziś to nie do wyobrażenia że względów logistycznych, kosztów itp. -
Wojciechowski profesor
@Kolos
W sumie Seefeld też sobie pewnie darowali w PŚ w skokach z tego powodu, że tam rok w rok i tak startują dwuboiści. Bo w sumie nawet przez moment nie kojarzę jakichkolwiek spekulacji o włączeniu ich choćby na jeden sezon do PŚ skoczków.
-
Kolos profesor
@Wojciechowski
To chyba przez kwestie logistyczne i finansowe by organizator nie musiał przygotowywać dwóch obiektów na PŚ.
Generalnie liczy się przetestowanie kompleksu (zwykłe obie te skocznie są budowane razem koło siebie) a nie każdej poszczególnej skoczni.
Przynajmniej tak by wynikało z praktyki. -
-
Wojciechowski profesor
@Arturion
Z pełnym przekonaniem powiem, że Czechy, jeśli mówimy o konkursach międzynarodowych zimą, są dużo bliżej stanu „RIP” niż choćby jednego jedynego konkursu PK. Nawet u kobiet wypadł Frensztat z LGP, co jest trochę niespodzianką. Oni się zbliżają do Słowacji w tempie geometrycznym...
-
Arturion profesor
@Julixx05
Liczą na raszystów, ale się przeliczą. Powinni coś wykombinować. Choćby Szczyrk i coś w Czechach. Byłyby normalne skocznie ku uciesze wielu forumowiczów. :-)
-
Julixx05 weteran
Najgorsze nie jest to, że będzie konkurs PŚ na Igielicie. Tylko całkowicie bezsensownym pomysłem, jest to że będzie 3-tygodniowa przerwa
-
Wojciechowski profesor
@Kolos
No tak nie do końca na wszystkich, bo na skoczniach normalnych zwykle nie. Widocznie uznają, że nie gra to większej roli.
-
Kolos profesor
@Wojciechowski
Owszem, ale to nie zmienia faktu, że takie zawody na rok przed IO na olimpijskich obiektach się przeprowadza i to na wszystkich obiektach. Zresztą w ramach MŚ a nawet MŚ w lotach też się robi takie zawody na rok przed imprezą.
-
Wojciechowski profesor
@Mucha125
Ale nie mieli go przed odwołanymi konkursami sprzed sezonu olimpijskiego.
-
Wojciechowski profesor
@Kolos
Ten obowiązek to też raczej z domysłu i co najwyżej ze zwyczaju, bo nie ma takich przepisów, a i różnie z tymi próbami bywało. Zresztą co to za próby, które nie obejmują obu skoczni (a nieraz tak to wyglądało).
-
Mucha125 profesor
@Wojciechowski
Jak to już mają prawo startu w PŚ. Próba przed zawodami zawsze się odbywa nawet jak prawa nie mają zawodnicy. Tak było w Falun przed MŚ
-
Kolos profesor
@Pavel
Walki z ciepłem to nie było, w dniach zawodów pogoda zawsze była idealna. Jedyną kwestią są koszty produkcji śniegu w połowie listopada. I tylko dlatego to nie ma sensu.
Ja mówiłem jestem za zawodami igielitowymi w ramach PŚ, ale nie zdziwię się, jeśli zostanie to potraktowane przez sztaby jako zawody trzeciej kategorii, tzn. wystąpią raczej najlepsi ale ich forma zaoptymalna nie będzie. No i nie zdziwię się, jeśli po rozegraniu tych zawodów skoczkowie i trenerzy będą kręcić nosem, że to dziwne, że nie czuć zimy ani atmosfery PŚ itd.
Więc niech się odbędzie, róbmy to ale żadnych zachwytów nad tym nie będzie. -
Pavel profesor
@Karpp
Nie widzę potrzeby walki z ciepłem w imię lądowania na śniegu, gdy poza sentymentem nie ma to większego sensu. Mamy igelit to z niego korzystajmy.
-
-
Lataj profesor
@Wojciechowski
Możemy jako pierwsi zorganizować PŚ w hybrydowej formule i tym samym zrewolucjonizować skoki.
-
Karpp profesor
@Pavel
Dla biegów i kombinacji są to pierwsze zawody PŚ w sezonie dla skoków też mogą być. Poza tym w Europie już od kilku lat mamy zimowe kwietnie a ciepłe listopady. Dlatego można zaczynać skoki w grudniu i kończyć w połowie kwietnia gdzie przecież po zimie łatwiej o śnieg.
Ps. Podobnie z innym konkurencjami jest w Lahti i Oslo. Dlatego coś podejrzanie późno ma być właśnie to Lahti. -
SaraT stały bywalec
Przy sztucznym naśnieżaniu najczęściej tylko skocznia jest biała, a cała okolica szaro - bura. Przy białym igelicie nie będzie różnicy.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się