Własnym nakładem sił i środków. Tak buduje się skoki na Słowacji
- 2022-04-18 13:02
Po 1993 roku, kiedy doszło do rozpadu Czechosłowacji, na Słowacji zaczęto kłaść nacisk na finansowanie wybranych tylko dyscyplin sportowych. Skoków nie było na tej liście. Mimo to stosunkowo długo jakoś jeszcze utrzymywały się na powierzchni, by w końcu utonąć. Od kilku lat trwa reanimacja dyscypliny za sprawą lokalnych oddolnych inicjatyw.
Historycznie najlepszym z tamtejszych skoczków był skaczący jeszcze dla Czechosłowacji Martin Svagerko, o którym szerzej pisaliśmy >>>TUTAJ<<<. W 1999 roku tytuł wicemistrza świata juniorów zdobył balansujący pomiędzy skokami i kombinacją norweską Michal Psenko, ale ten niewątpliwy sukces nie stał się bynajmniej uwerturą do dużej kariery. W XXI wieku kibicom najbardziej dał się zapamiętać Martin Mesik, który robił, co mógł, bronić honoru słowackich skoków. Cały plon jego kariery to 49 punktów zdobytych w zawodach zaliczanych do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Ostatnim skoczkiem zza wschodniej części naszej południowej granicy, który zostawił po sobie jakiś namacalny ślad był Tomas Zmoray. Dwunastokrotnie stawał na podium zawodów z cyklu FIS, dwukrotnie kończył klasyfikację generalną w czołowej trójce, w sezonie 2010/11 był w stanie nawet ją wygrać. 29 miejsce podczas LGP w Pragelato w 2009 roku pozwoliło mu zdobyć dwa punkty, ostatnie dwa jakie w zawodach, teoretycznie najwyższej rangi, zdobył reprezentant Słowacji. Walczył jeszcze potem przez kilka lat, ale już bez zadowalających rezultatów. W 2014 roku zawiesił swoją karierę, by do tej pory jej nie odwiesić.
I to byłby definitywny koniec słowackich skoków, gdyby nie ekipa lokalnych animatorów sportu, która w 2014 roku rozpoczęła wszytko od absolutnego zera. Grupa pasjonatów z Bańskiej Bystrzycy powołała do życia "Klub priateľov Skoku na lyžiach", zaczęła rekrutację dzieciaków, a następnie podstawowe szkolenie młodych adeptów. Do słowackiego miasta zawitał nawet zaciekawiony Walter Hofer. Rok później niezależnie od działań w Bańskiej Bystrzycy do życia powołano drugi ośrodek skoków znajdujący się w nieodległej wsi Selce skupiony wokół SKI Club Selce. Na czele inicjatywy stanęła rodzina Mesików, a pierwsze skrzypce od samego początku grał brat wspomnianego Martina, Marian. Również i tu zawitał Hofer jeszcze za czasów swojego panowania w FIS.
- Skocznia w Selcach została zbudowana w latach 50. XX wieku. W 2015 roku własnym sumptem zaczęliśmy przywracać ją do życia - opowiada Marian. - Od początku zdecydowana większość działań była wykonywana na mój koszt, bez pomocy państwa. Wołałbym nie podliczać tego, ile własnych środków włożyłem w to wszystko, bo mogło by się od tego zakręcić w głowie. Pomogli nam tylko przyjaciele, byli skoczkowie, kilku sponsorów, wieś Selce.
- Obecnie mamy w klubie około dwudziestu podopiecznych, a co najważniejsze dołączają kolejni - cieszy się Mesik. - W tym sezonie Tamara Mesikova zajęła 25. miejsce podczas mistrzostw świata juniorów (wyższe od lokat wszystkich Polek - przyp red.) i zadebiutowała w konkursie głównym Pucharu Świata. Mamy kilkoro ciekawych zawodników w młodszych kategoriach wiekowych. Warto zapamiętać takie nazwiska jak: Teodor Bezúch, Tomáš Zlevský, Matúš Polony, Peter Polóny, Vladimír Ďurka, Lucia Sirágiová, Larisa Pálová, Emma Mastišová, Emilly Hlaváčik czy Ella Wittmannová.
- Nasi młodzi sportowcy trenują nie tylko skoki, ale i kombinację norweską. W pracę z dziećmi zaangażowanych jest sześciu trenerów. Stawiamy sobie wysokie cele, bo po to przecież robimy to wszystko - Puchar Świata, mistrzostwa świata, igrzyska olimpijskie. Mamy świadomość jednak, że przed nami długa droga i prawdziwy ogrom pracy - przyznaje inicjator skoków w Selcach.
Jak rzecz się ma w kwestii infrastruktury do uprawiania skoków na Słowacji? - W tej chwili działa u nas w kraju 10 skoczni wylicza Słowak. - Pięć u nas w Selcach od K-10 do K-65, ale dostępnych tylko zimą, trzy w Bańskiej Bystrzycy pozostające do dyspozycji wyłącznie latem i dwie w miejscowości Kraliky nieposiadające igelitu. Nadal nieczynna jest skocznia w Szczyrbskim Jeziorze. To nie zmieni się dopóki nie zainteresuje się nią państwo. Pozostaje czekać.
Od najbliższego sezonu już piątka tamtejszych skoczków będzie wiekowo uprawniona do rywalizacji w międzynarodowych zawodach FIS, dzięki czemu Słowacy mogliby teoretycznie wystawić drużynę podczas mistrzostw świata juniorów. Po raz ostatni słowacki zespół wystąpił podczas juniorskiego czempionatu rozgrywanego w Szczyrbskim Jeziorze. W Pucharze Świata dwukrotnie pojawiali się na starcie konkursów drużynowych, jeszcze w latach 90.- w 1995 roku w Planicy i cztery lata później w Willingen, w obu przypadkach zajmując ostatnie 11 miejsce
-
Arturion profesor
@placek08
Co do tego "dzika", to jestem starej daty, ale ta dyscyplina zawsze mnie śmieszyła. A Greszkiewicz zdobył medal i nawet widziałem to! Tylko zapomniałem. :-)
-
Lataj profesor
Dziwne, że musieli sami wybierać, które sporty zimowe wspierać. W demokratycznym kraju, nawet takim jak Polska, coś takiego by nie przeszło.
Niemniej życzę powodzenia w rozwoju Kapiasowi, Mesikovej i ich kolegom i koleżankom z rocznika uprawniającego do startów w FC od najbliższego sezonu! -
placek08 doświadczony
@Arturion
Jednocześnie od niemal wieku rozgrywamy zawody o MP w piłce ręcznej. Do tego regularnie startujemy w Q do ME, a w 1989 i 1991 nawet w samych ME.
Co do strzelania do sylwetki biegnącego dzika do radzę następnym razem doczytać, aby nie wprowadzać ludzi w błąd. Taki mi się coś wydawało po Tokio, że nie ma tej dyscypliny w programie - i faktycznie. Ostatni raz rozgrywano ją na IO w 1988r. Łącznie była w programie 5-krotnie (Polska startowała 4-krotnie - bojkot w USA), zdobyliśmy 1 medal (brąz, Jerzy Greszkiewicz, 1976r.) Wydaje mi się, że skuteczność 1/12 nie jest wcale taka zła (rozgrywano tylko zawody w kategorii open). Ponadto 2 złota MŚ w ostatnich 4, do tego aktualny wicemistrz świata :) Nie wiem, czy to taki brak sukcesów.
Nazwa konkurencji w j. angielskim: 50m running target (gdyby kogoś jeszcze to interesowało). -
Arturion profesor
@Adam90
Bez przesady. Jakieś muldy, czy pływanie synchroniczne możemy sobie śmiało odpuścić. Piłkę wodną odpuszczamy od dziesięcioleci... Ale dziwne, że mając takie lobby myśliwskie, nie mamy sukcesów w strzelaniu do sylwetki biegnącego dzika (jest taka dyscyplina olimpijska). ;-)
EDIT - Słowakom, zwłaszcza rodzinie Mesików, życzę powodzenia! -
Adam90 profesor
Słowacja też jest zimowym krajem. Dziwie się ,ze wybrane sporty. W Polsce tak by nie poszło. My za dużym krajem jesteśmy zeby wybierac sobie sporty.
-
QuatrusPL bywalec
Życzę im owocnych sukcesów i powodzenia w przyszłości! Kto wie co z tego wyjdzie!
-
Skokownik weteran
Czasem niektórzy śmieją się z zawodników z outsiderskich drużyn, ale gdy weźmiemy ich pod lupę, to ich szanujemy. To są zazwyczaj ludzie z oddolnych inicjatyw, którzy walczą z problemami finansowymi i po prostu stawiają na swoją pasję. To są ludzie nie do zdarcia, którzy nie poddają się z byle powodów i robią wszystko, by mimo przeciwności losu się spełniać. Powodzenia dla Erika Kapiasa, Tamary Mesikovej i ich kolegów i koleżanek wchodzących w roczniki z prawem startu w FIS Cup w przyszłym sezonie!
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się