W miejscowości Celje odbyła się w ostatnich dniach konferencja dla 120 psychoterapeutów pod hasłem przewodnim "Od strachu do wewnętrznego spokoju". W spotkaniu udział wzięła też aktualna mistrzyni olimpijska w skokach Ursa Bogataj, a także były utytułowany skoczek czeski, a obecnie trener, Jaroslav Sakala.
Specjaliści zgromadzeni na konferencji zajmują się logoterapią czyli, jak pisze Wikipedia: "metodą psychoterapii skupiającą się na umożliwieniu klientowi poznania i akceptacji siebie i swojego znaczenia jako części pewnej całości, w tym realnego świata, w którym musi on funkcjonować." Obecna na spotkaniu Bogataj przyznała, że tej metodzie panowania nad swoimi emocjami zawdzięcza wszystkie sukcesy, które stały się jej udziałem w ostatnim czasie.
- Kiedy po ciężkiej kontuzji w 2019 roku zaczęłam pracę z Klemenem Kobalem był to punkt zwrotny w mojej karierze. To tak jakbym nagle urodziła się pod szczęśliwą gwiazdą. Na szczycie skoczni nadal się denerwuję, ale wiem, w jaki sposób obrócić to na swoją korzyść. Klemen odwrócił wszystko do góry nogami, spojrzał na moją drogę sportową i życiową z zupełnie innej strony.
Jaroslav Sakala większość czasu podczas swojej kariery trenerskiej spędził w Słowenii, gdzie dał się przekonać do nowatorskich metod związanych z logoterapią - Jako młody skoczek byłem hamowany przez swoją głowę. Myślałem już o końcowym wyniku i to był duży błąd. Później dojrzałem, dokonałem zwrotu w moim myśleniu i przyszły sukcesy. Ale kiedy wygrałem mistrzostwa świata, zacząłem popełniać kolejny błąd. Myślałem, że teraz już zawsze będę wygrywał. Skoki narciarskie rozgrywają się w głowie – a logoterapia, wiem to już dzisiaj, pomaga ją odpowiednio „nastroić”.
Sakala przyznał, że boi się latania samolotem i przebywania na dużej wysokości. - Nie jestem pilotem i to co się dzieje podczas lotu nie zależy w żadnym stopniu ode mnie. Nie zbudowałem balkonu i nie wiem, czy murarz wykonał dobrą robotę. Tylko na nartach miałem pełną kontrolę, nad tym co się dzieje – powiedział, podkreślając istotę tego, co jest celem logoterapii, zaufanie do własnych możliwości.
- Skoczkowie narciarscy byliby dobrymi chirurgami – uważa wymieniony już wcześniej Klemen Kobal. - Jedni i drudzy nie mogą sobie pozwolić na najmniejszą pomyłkę. Pracę z Uršą Bogataj rozpocząłem w grudniu 2019 roku, kiedy była kontuzjowana. Wtedy widziała wszystko w czarnych barwach, chciała zakończyć karierę. Początek był trudny, stół operacyjny i szpital nie napawają optymizmem na przyszłość. Ale życie pokazało, że wszystko jest możliwe. Logoterapia oferuje właściwe rozwiązania, aby uświadomić sobie, że w sporcie lub ogólnie w życiu to, co wygląda na niekorzystne, w rzeczywistości można wykorzystać jako coś pozytywnego.
-
Arturion profesor
A jakby przestawić w tytule artykułu, to byłoby nowe pole do popisu dla chirurgów. ;-)
-
Skokownik weteran
@szczurnik
Można by te dwa wyrazy przestawić w kolejności i przekaz byłby w 100% taki, jaki ma dla nas autor.
-
szczurnik doświadczony
Skojarzenie
"były utytułowany" brzmi raczej jak opis jakiegoś Armstronga, niż uczciwego zawodnika :) Niby przestawienie słów o podobnej funkcji, ale według mnie mocno zmienia odbiór.
-
Arturion profesor
Może tak, może nie.
-
Skokownik weteran
Klemen Kobal to prawdopodobnie dobry terapeuta, skoro wyprowadził Bogataj na drogę sukcesu. Logoterapia wygląda na ciekawą i dość skuteczną metodę w walce ze swoimi słabościami i niesprzyjającymi okolicznościami losu - wszystko można przekuć w sukces. "Od strachu do wewnętrznego spokoju" - piękne hasło. Funkcjonowanie naszej psychiki jest ważne by to osiągnąć. Kiedy napiętrzy się w nas lęk, to tracimy do siebie zaufanie, za bardzo przejmuje nas otoczenie, to co od nas do końca nie zależy i zaczynamy się czuć jak jeden elemencik tego świata, który jest zasypywany i atakowany przez wszystkie inne. Zaczynamy być przytłoczeni przez czarny strach i nie widzimy żadnego światełka w tunelu. Dopiero, gdy coś zatrybi w naszej głowie i pokonamy część naszego strachu(bo wszystkiego na raz się po prostu nie da), to zaczynamy przechodzić na stronę wewnętrznej równowagi i żyjemy z jakimkolwiek światłem na przyszłość. To hasło jest piękne, proste i jakże prawdziwe.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się