Falun gospodarzem MŚ 2027. FIS zatwierdziła kalendarze na sezon 2022/2023

  • 2022-05-25 19:24

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w 2027 roku rozegrane zostaną w Falun. Decyzja została ogłoszona w środę podczas Kongresu FIS w Mediolanie. Szwedzi byli jedynym kandydatem do organizacji tej imprezy. MŚ w lotach w 2026 roku zorganizuje z kolei Oberstdorf.

Po raz piąty w historii Falun będzie gospodarzem MŚ w narciarstwie klasycznym. Wcześniej ta ważna dla historii narciarstwa szwedzka miejscowość gościła czempionat kolejno w 1954, 1974, 1993 oraz 2015 roku.

Polscy sportowcy na poprzednich mistrzostwach świata organizowanych w Falun wywalczyli łącznie cztery brązowe medale. W 1974 roku na najniższym stopniu podium stanęli Jan Staszel (bieg na 30 km stylem klasycznym) oraz Stefan Hula senior (kombinacja norweska). Z kolei w 2015 roku po medale sięgnęli Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec (sprint drużynowy) oraz Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Kamil Stoch (konkurs drużynowy w skokach narciarskich).

Najbliższe mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbędą się w 2023 roku w Planicy. Dwa lata później impreza zawita do Trondheim.

W środę wyłoniony został również organizator mistrzostw świata w lotach narciarskich zaplanowanych na 2026 rok. Gospodarzem tej imprezy został Oberstdorf, który jako jedyny ubiegał się o przeprowadzenie tych zawodów.

Tym samym Oberstdorf po raz siódmy zorganizuje lotniczy czempionat. Wcześniej Niemcy gościli te zawody w 1973, 1981, 1988, 1998, 2008 oraz 2018 roku. Podczas ostatniej edycji na Heini-Klopfer-Skiflugschanze wicemistrzem świata w lotach został Kamil Stoch, który sięgnął ponadto po drużynowy brąz z Piotrem Żyłą, Stefanem Hulą i Dawidem Kubackim.

Najbliższe MŚ w lotach narciarskich rozegrane zostaną w 2024 roku w Bad Mitterndorf.

Jeszcze przed wyborem gospodarzy imprez mistrzowskich miało miejsce wiosenne spotkanie Rady FIS. Podczas posiedzenia zatwierdzono decyzje poszczególnych podkomisji z ostatnich tygodni.

W przypadku skoków narciarskich zatwierdzono m.in. zmiany w przepisach dotyczących czuba oraz promienia nart. Potwierdzono również nowe przepisy pomiaru wzrostu zawodników. Od teraz skoczkowie będą mierzeni w pozycji siedzącej oraz leżącej za pomocą laserowej aparatury.

Rada FIS zatwierdziła również inne decyzje podkomisji, m.in. zgodę na organizację lotów narciarskich kobiet (dla najlepszej "15" klasyfikacji Raw Air kobiet, która ukończyła 18 lat), przeprowadzenie zawodów duetów - "super team" (premiera 18 września podczas Letniego Grand Prix w Rasnovie) oraz organizację zawodów Pucharu Świata przy zastosowaniu lodowych torów najazdowych oraz mat igelitowych (5-6 listopada w Wiśle).

Z grona wszystkich wiosennych propozycji podkomisji, Rada FIS odrzuciła tylko jedną z nich, dotyczącą podwyżek premii finansowych dla uczestników zawodów Pucharu Świata. Zdaniem przedstawicieli światowej federacji, obecnie priorytetem powinno być zrównanie nagród pieniężnych kobiet i mężczyzn, a nie małe wzrosty stawek finansowych.

Zatwierdzone zostały również kalendarze na sezon 2022/2023. Tegoroczna edycja Letniego Grand Prix rozpocznie się 23 lipca w Wiśle. Na Skoczni im. Adama Małysza zorganizowana zostanie również inauguracja Pucharu Świata (5-6 listopada).

Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix mężczyzn 2022 >>

Zobacz kalendarz Letniego Grand Prix kobiet 2022 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata mężczyzn 2022/2023 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Świata kobiet 2022/2023 >>


Zobacz kalendarz Letniego Pucharu Kontynentalnego mężczyzn 2022 >>

Zobacz kalendarz Letniego Pucharu Kontynentalnego kobiet 2022 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Kontynentalnego mężczyzn 2022/2023 >>

Zobacz kalendarz Pucharu Kontynentalnego kobiet 2022/2023 >>



Zobacz kalendarz FIS Cup mężczyzn 2022/2023 >>

Zobacz kalendarz FIS Cup kobiet 2022/2023 >>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13717) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kolos profesor
    @TheDriger

    Odpuszczenie dwóch konkursów to żaden strzał w kolano. Tym bardziej jeśli większość zrobi to samo.

  • TheDriger doświadczony
    @Kolos

    No pewnie nie będą szykowali szczytu formy wtedy, ale na pewno nikt nie odpuści z europejskich nacji tych konkursów bo to jednak strzał w kolano w wyścigu po kryształową kulę. Jedynie może dla Japończyków to będzie problem bo musieliby przyjechać do Europy, potem wrócić do Japonii i za 3 tygodnie z powrotem do Europy. A umówmy się, że dla Kobayashiego strata dwóch konkursów jest jeszcze do nadrobienia w walce o KK.

  • Arturion profesor
    @Oczy Aignera

    Akurat współczesna kiełbasa tam pasuje.... A nie. Współczesny papier toaletowy jest lepszy. :-)

  • Arturion profesor
    @Seba Aka Krzychu

    W sumie MŚ można by robić rzadziej. Prestiż by wzrósł.

  • Arturion profesor
    @EddieKoteł

    Kasa, misiu, kasa. Dziś organizuje w praktyce ten, kto chce. I go stać.

  • Arturion profesor
    @Roxor

    Całą tę nadbudowę FIS-owską należy zaorać i wrócić do korzeni. Byleby trochę sponsorów zostało.

  • Arturion profesor
    @Wojciechowski

    To będzie Wielka Skocznia (jak będzie). :-)

  • Skokownik weteran

    Dobrze, że FIS reguluje pewne rzeczy, ale pewnie i tak wymsknie się mu wszystko sprzętowo spod kontroli. Wszystkie nowinki kalendarzowe(loty kobiet, duety i PŚ na igelicie) oceniam na minus. Co do pomiarów wzrostu skoczków aparaturą laserową, to ktoś chyba upadł na głowę. Wszędzie mówi się, żeby uważać z laserem i ograniczyć do minimum, bo to kontakt z promieniowaniem i realne zagrożenie zdrowia, a FIS każe skoczkom napromieniowywać się laserem w każdym tygodniu od grudnia do kwietnia i jeszcze kilka razy w listopadzie. Przecież to jest narażanie zdrowia ludzkiego!

  • Skokownik weteran
    @EddieKoteł

    Dla mnie MŚ 2015 były akurat ciekawe :)

    A co do co najmniej 20 letnich odstępów, to niestety za chwile trzeba będzie kręcić się w kółko, bo inaczej nie będzie po prostu kto miał tego organizować. Taka jest przykra prawda.

  • cms doświadczony
    PŚ w Rasnovie

    Czy wiadomo oficjalnie odnośnie drugiego konkursu PŚ w Rasnovie czy będzie indywidualny czy mixt?

  • StochMistrz{29465894} profesor
    @Kolos

    I prawdopodobnie tak będzie bo to jeszcze okres przygotowawczy do zimy, a na inaugurację sezonu 2022/2023

  • Brisco bywalec
    @Oczy Aignera

    Jakis argument?

  • Brisco bywalec

    Brazowy medal Kowalczyk ze slaba Jaskowiec to bylo cos.

  • Xander1 profesor

    Minusy:
    - inauguracja w Wiśle na początku listopada i później taka długa przerwa. Już mi to nie robi że na igelicie (co też będzie dziwne), ale taka długa przerwa mnie wkurza.
    - bardzo ubogi zimowy FC. Tak naprawdę zamiast się skupiać na nowych cyklach, powinni zastanowić się jak poszerzyć kalendarz.
    - PK też słabiej wygląda niż w poprzednich latach. Aż dwa weekendy w USA.
    - fatalny kalendarz LGP, gdzie wcisnęli dwa miksty. Na co w ogóle te zawody? Chyba największy cringe ostatnich lat.

    Plusy:
    - tylko trzy drużynówki + drużynówka MŚ. Według mnie bardzo dobra decyzja. Wkurzało mnie jak w poprzednich latach wciskali je na siłę. Jeden mikst też wystarczy, zawsze to jakieś urozmaicenie. Szkoda, że jednak nie wcisnęli tego konkursu duetów i tylko latem będą takie zawody. Tyle się o tym mówiło, a jednak coś nie wypaliło.
    - Powrót Rasnova (2 indywidualne) i Sapporo
    - Pojawienie się Iron Mountain. Chyba każdy czekał na te zawody w USA.
    - Bardzo rozbudowany kalendarz pań, turniej sylwestrowy.
    - loty pań

  • Adam90 profesor
    @StochMistrz{29465894}

    moze nie wszyscy przyjadą skoczkowie, będzie szansa ,ze jakiś Polak wykorzysta warunki letnie jak to bywało, a potem co kolejna przerwa długa...

  • Kolos profesor
    @StochMistrz{29465894}

    Podejrzewam, że te zawody PŚ z 5/6 listopada większość ekip potraktuje na luzie, zresztą w istocie to będą bardziej zawody LGP niż PŚ i kto wie czy większość ekip nie stawi się w rezerwowym składzie....

  • MrRadzio doświadczony
    @Kolos

    E tam farmazonisz. ZA MAŁO TEGO WŁAŚNIE! Czemu Wisła ma AŻ DWA PEŁNE KONKURSY NA KAŻDĄ PŁEĆ? Powinno być po jednym oraz mikst. Courchevel tez mogłoby zorganizować jakąś drużynówkę bo jeden konkurs to tak słabo wygląda.

    Rany... Ale suche to było XD Jeszcze któryś "z góry" to przeczyta i uzna za rewelacyjny pomysł -_-

  • Oczy Aignera profesor
    Niepasujące zakończenie

    Ten ostatni konkurs w kalendarzu żeńskiego PŚ wygląda jak kiełbasa położona na regale z papierem toaletowym. Tak bardzo tam pasuje.

  • Seba Aka Krzychu profesor
    @EddieKoteł

    Szwedzi nie organizują tych mistrzostw ze względu na skoki, tylko na biegi, w których są liczącą się nacją, a w biegach kobiet są wręcz potęgą. Jeśli chodzi o organizowanie mistrzostw to, skoro mało kto chce je organizować to wybierają tych samych gospodarzy, gdyby było tak jak piszesz, że nie powinno być mistrzostw w tym samym miejscu częściej niż co 20 lat to mogłoby się zdarzać, że w roku, w którym powinny być mistrzostwa, mogłoby ich w ogóle nie być ze względu na brak chętnych.

  • Brisco bywalec

    A Zakopane to wstyd, zeby zmarnowac Malyszomanie i stochomanie...

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl