Wymogi do startu w konkursie drużynowym - nowości w regulaminie Pucharu Świata

  • 2022-07-07 15:02

Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) opublikowała nowe regulaminy zawodów na sezon 2022/2023. W dokumentach dotyczących przepisów rozgrywania Pucharu Świata pojawiło się kilka zmian względem ubiegłej zimy.

Zmiany w przepisach konkursów drużynowych

Od sezonu 2022/2023 FIS uściśla zasady dotyczące obsady konkursów drużynowych. Od teraz każdy zespół musi składać się:

  • Z co najmniej trójki zawodników, którzy wywalczyli w swojej karierze punkt Pucharu Świata lub Letniego Grand Prix albo zdobyli punkt Pucharu Kontynentalnego w obecnym lub poprzednim sezonie,
  • Z najwyżej jednego zawodnika, który wywalczył co najmniej punkt cyklu FIS Cup w obecnym lub poprzednim sezonie.

W przypadku zawodów drużynowych w lotach narciarskich cały zespół musi spełniać warunki punktowania w PŚ lub LGP w ciągu kariery albo w PK w przeciągu obecnego lub poprzedniego sezonu.

Super Team, czyli konkursy duetów

Nowy regulamin Pucharu Świata wprowadza nowy rodzaj konkurencji, a mianowicie zawody duetów, określane jako "Super Team". Konkursy duetów będą składać się z trzech serii konkursowych.

  • W pierwszej serii wezmą udział wszystkie zgłoszone zespoły (po jednym na reprezentację narodową). Do drugiej rundy awansuje 12 najlepszych duetów. Przerwa między seriami ma wynosić 10 minut.
  • W drugiej serii kolejność startowa będzie zgodna z numerami startowymi drużyn. Do trzeciej rundy awansuje 8 najlepszych duetów. Przerwa między seriami ma wynosić 15 minut.
  • W trzeciej serii kolejność startowa pierwszej grupy jest zgodna z numerami startowymi, zaś w drugiej grupie będzie ona ułożona na podstawie aktualnych wyników zawodów.

Do noty końcowej drużyny zaliczane są noty punktowe ze wszystkich trzech serii konkursowych. Czołowe osiem drużyn zdobędzie punkty do klasyfikacji Pucharu Narodów (kolejno 200, 175, 150, 125, 100, 75, 50 i 25 punktów).

Lista startowa zawodów duetów będzie ułożona zgodnie z zasadami zwykłych konkursów drużynowych, czyli na podstawie klasyfikacji Pucharu Narodów. FIS zastrzega jednak, iż z przyczyn organizacyjnych kolejność startowa duetów może nie uwzględniać zmian po zawodach indywidualnych rozegranych tego samego dnia.

Wydłużony czas żółtego światła

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wydłużony został możliwy czas wyświetlania żółtego światła, podczas którego zawodnik siedzi na belce startowej, w gotowości na oddanie swojej próby. Od teraz wspomniana procedura będzie mogła trwać od 10 do 60 sekund (w poprzednich latach maksymalna długość wyświetlania żółtego światła wynosiła 45 sekund).

Obowiązkowe transpondery i czujniki ruchu

W nowym regulaminie Pucharu Świata FIS zastrzega, iż wszyscy uczestnicy cyklu muszą mieć zamontowane transpondery i czujniki ruchu do przednich wiązań nart w wyznaczonych przez federację seriach treningowych oraz konkursowych. Wyniki pomiarów będą dostarczane za darmo do FIS oraz krajowych związków narciarskich.

Zmiany w finale sezonu Pucharu Świata

Tradycyjnie w finale Pucharu Świata bierze udział 30 najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej sezonu, którzy mogą wystartować tego dnia w konkursie. Wyjątkiem są gospodarze zawodów, którzy przypadku posiadania mniej niż czterech zawodników we wspomnianej grupie, mogą dokooptować dodatkowych skoczków, aby mogli być łącznie reprezentowani przez czterech sportowców. Również i tutaj FIS zdecydowała się na zmiany w przepisach.

  • Pierwszą z nich jest zastrzeżenie, iż w finale każda z reprezentacji narodowych musi przestrzegać limitów startowych, obowiązujących w danym periodzie. Tym samym drużyny nie będą mogły zgłosić do finału większej liczby zawodników niż obowiązujący ich limit, nawet jeżeli większa liczba ich skoczków znajduje się w czołowej "30" klasyfikacji generalnej sezonu.
  • Druga zmiana dotyczy listy startowej finałowego konkursu sezonu. Od teraz obowiązkowo będzie ona ułożona na podstawie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, bez względu na organizację zawodów na mamuciej skoczni.

Kwalifikacje do konkursu KO możliwe w dniu zawodów

Nowy regulamin Pucharu Świata znosi obowiązek rozegrania kwalifikacji do zawodów w systemie KO na dzień przed planowanym konkursem. Od teraz taka opcja jest tylko proponowana, zaś rozegranie eliminacji w dniu konkursu nie wyklucza przeprowadzenia systemu KO.

Bez zmian w lotach narciarskich

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, nowy regulamin Pucharu Świata zachował liczbę 40 zawodników występujących w pierwszej serii konkursowej zmagań w lotach narciarskich. Tradycyjnie, począwszy od drugiego konkursu, lista startowa będzie ustalona na podstawie klasyfikacji Pucharu Świata w lotach.

Dodatkowe grupy krajowe również w Pucharze Kontynentalnym

W minionym sezonie reprezentacje Niemiec i Finlandii mogły skorzystać z dodatkowych grup krajowych, odpowiednio w Titisee-Neustadt oraz Lahti, z uwagi na przejęcie dodatkowych zawodów Pucharu Świata w miejsce odwołanej rywalizacji w Sapporo.

Od sezonu 2022/2023 wspomniany przepis, zgodnie z którym w dodatkowych zawodach przejętych od innego państwa nie obowiązuje limit kwot krajowych do wykorzystania w sezonie, będzie obowiązywał również w Pucharze Kontynentalnym.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (19741) komentarze: (99)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Skokownik weteran
    @Farek

    Mam nadzieję, że chodzi o kwestię niedokładnego tłumaczenia.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Nie "wymusza", ale wyraża chęć, a fis nie ma nic przeciwko

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Tak, tak PZN wymusza na FIS-e te drużynówki :) Jak chcesz to wierz w takie bajki :).

  • Pavel profesor
    @Kolos

    ;) ;) ;) Dziesiątki cytatów, a on dalej swoje ;) Piotrek jesteś niereformowalny.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    To FIS nam wciska drużynówki.

  • Wojciechowski profesor
    @Horenn

    Na wieczność żaden regulamin raczej nie został zapisany. ;)

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Podobnie jak nasi działacze, wszak co sezon sobie organizują dwie takie ;)

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Powiedz to FIS-owi, oni tam lubią drużynówki.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Dokładnie, niewiele na to wskazuje, dlatego ograniczyłby sezon do 3 konkursów drużynowych - otwarcie, jakieś mistrzostwa i Planica na koniec. Więcej mija się z celem.

    Sztuczne wydłużanie listy podwójnymi reprezentacjami jakoś mnie nie kręci, podobnie rywalizacja o to, która Norwegia czy Austria jest lepsza.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Tylko, że niewiele wskazuję, że duety będą ciekawsze. Tyle, że trochę zamieszano regułami, będą trzy serie i dwa razy będzie odpadać pewna ilość duetów.

    Mimo wszystko obecność dwóch duetów z każdego kraju podniosłoby poziom i raczej zagwarantowałoby na starcie więcej niż 12-15 ekip. Teraz takiej gwarancji nie ma.

  • Arturion profesor
    @Horenn

    Niektórzy sądzą, że tak by było lepiej. Ja uważam, że co najwyżej powinny być drużyny 3-osobowe.

  • Horenn stały bywalec

    Po co jakieś dywagacje na temat dwóch ekip z jednego kraju w zawodach duetów skoro już wiemy, że nie ma takiej możiwości

  • Arturion profesor
    @Pavel

    No więc chyba pary. Najlepiej bardzo zamieszane.. ;-)

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Dokładnie Piotrze, drużynówki są nudne jak cholera i to podkreślam na każdym kroku. Dodanie kadr B w duetach wcale tego nie zmieni, jakoś nie emocjonuje mnie walka NorwegiiA z NorwegiąB.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    W sumie teraz też co jest emocjonujące go (i co będzie) w tym, że 6 czołowych ekip okupuje 6 pierwszych miejsce drużynówkach? I wtedy i teraz emocji będzie na lekarstwo. W duecie złożonym z trzech serii największe emocje będą w tym czy do top 12 załapie się Kazachstan czy Rumunia... O ile w ogóle na starcie będzie więcej niż 12 ekip.

    Przy dopuszczonych dwóch duetach z każdego kraju przynajmniej byłoby (teoretycznie) nie 6 a 12 równorzędnych duetów i jakąś rywalizacja. Chociaż to i tak by niemal zupełnie wycięło słabszych a nawet średniaków z rywalizacji...


    No cóż zobaczymy jak duety wyjdą w praktyce...

  • Wojciechowski profesor
    @Lataj

    Równą walkę to byśmy mogli mieć, ale jednak chyba ogromna część widzów bardziej pasjonuje się rywalizacją międzynarodową, a nie wewnętrzną wplecioną w międzynarodową.


    Przede wszystkich niech najpierw w ogóle to wypróbują, bo widać, że są ostrożni, skoro nie wpisali na razie duetów w kalendarz PŚ.

  • Lataj profesor
    @Wojciechowski

    A moim zdaniem, jakby były zespoły P. Prevc-Lanisek i Jelar-Zajc, moglibyśmy mieć równą walkę z wieloma zmianami w pozycjach pomiędzy tymi duetami. A jakby jednemu skoczkowi przytrafiła się dyskwalifikacja, to konkurencyjny team z jego kraju nadal będzie w grze, a ten nadal będzie mógł walczyć o najwyższe cele.

  • Wojciechowski profesor
    @Pavel

    Albo jeszcze nawet mniej emocjonujące, bo w biegach przynajmniej to jest walka łeb w łeb na lini mety, a w skokach...

  • Pavel profesor
    @Wojciechowski

    Może i by walczyli tylko że dla kibica ta walka jest pasjonująca niczym mecz piłkarski pomiędzy pierwszym zespołem, a ich rezerwami, czasem te rezerwy nawet wygrają, tylko kogo to obchodzi prócz trenera. Co więcej skoki są na tyle chermetyczne, że te rezerwy zupełnie by zmarginalizowaly kogokolwiek spoza top 6. Niesamowicie pasjonujące zawody, w których 11 pierwszych zespołów to ekip z 6 państw.

  • Wojciechowski profesor
    @Pavel

    W sumie w sprincie drużynowym w biegach też trochę tak na siłę wydłużają listę startową drugimi zespołami, ale wbrew pozorom tam rywalizacja jest, a i cokolwiek więcej pieniędzy za to wpada. Jeśli dobrze pamiętam, to jakoś pod koniec zeszłego sezonu Norwegia I i Norwegia II tak mocno walczyły do końca o trzecie miejsce, że decydowała fotokomórka.

    Ale zgadzam się z tym, że jeśli tych – powiedzmy – 15 drużyn nie uzbierają, to trzeba będzie dać sobie spokój.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl