Po dwutygodniowej przerwie, skoczkowie narciarscy powracają do rywalizacji w tegorocznej edycji Letniego Grand Prix. Tym razem zawitają do francuskiego kurortu Courchevel, który od lat jest stałym przystankiem na trasie cyklu. Dla Trójkolorowych jest to jedyna okazja w roku do podziwiania najlepszych skoczków świata we własnym kraju. Przy okazji zbliżających się zawodów we francuskich alpach przyjrzyjmy się wybranym, co ciekawszym wydarzeniom z historii tamtejszych skoczni.
Do czasu igrzysk w Pekinie skocznia Le Praz była jedyną, na której nie odbyła się próba przedolimpijska w ramach Pucharu Świata. Oczywiście pod uwagę bierzemy tylko imprezy rozegrane po 1980 roku. Zawody w Courchevel zaplanowane na 13 i 14 stycznia 1991 roku nie doszły do skutku powodu zbyt wysokich temperatur. Skocznię udało się przetestować tylko kombinatorom norweskim, którzy rywalizowali tu w grudniu 1991 roku.
Konkursy rozegrane podczas igrzysk w Albertville w 1992 roku były popisem 16-letniego młokosa z Finalndii, Toniego Nieminena. Reprezentant Suomi wywalczył na La praz złoty medal na dużej skoczni i w konkursie drużynowym, a także wyskakał brąz na normalnym obiekcie. Mimo to z Courchevel wyjeżdżał mocno niepocieszony, a wręcz sfrustrowany. Jego założeniem było wyrównanie osiągnięcia Mattiego Nykaenena sprzed czterech lat, który w Calgary trzy razy stawał na najwyższym stopniu podium. Brązowy krążek na skoczni 90-metrowej przyjął z ogromnym rozczarowaniem. Albertville to także pierwsze z ośmiu igrzysk Noriakiego Kasaiego. Japończyk, który miał bardzo udaną drugą część tamtej zimy, we Francji spisał się jednak słabo.
17 grudnia 1993 roku w Courchevel rozegrano jeden jedyny konkurs Pucharu Świata. Triumfował Andreas Goldberger przed Jinyą Nishikatą oraz Jaroslavem Sakalą. Cztery lata później francuski kurort po raz pierwszy gościł zawody Letniego Grand Prix. Francuzi jednak, by sztucznie podnieść rangę zawodów, przez lata reklamowali je jako Coupe du Monde, czyli Puchar Świata. Debiutanckie dla Courchevel w tym cyklu zawody wygrał Masahiko Harada, rok później wielkie powody do zadowolenia mieli gospodarze, bowiem triumfatorem konkursu został Nicolas Dessum, który wyprzedził o ledwie 1,3 punktu Janne Ahonena. Jest to po dziś dzień ostatnie zwycięstwo reprezentanta Francji w zawodach najwyższego szczebla. Dwa lata wcześniej Dessum zwyciężył w zawodach Pucharu Świata w Sapporo.
W 2000 roku na Tremplin Le Praz doszło do historycznego wydarzenia. Po raz pierwszy (dziś są już dwa takie przypadki) w dziejach cyklu Letniego Grand Prix na najwyższym stopniu podium zawodów stanęło dwóch zawodników. Mowa o Janne Ahonenie i Hideharu Miyahirze. W finale konkursu Fin i Japończyk lądowali na 125,5 metrze i zostali identycznie ocenieni przez sędziów. Rok później Courchevel mogło być polskie. Po pierwszej serii zmagań na olimpijskiej skoczni przodowało dwóch biało-czerwonych! Liderem po locie na 121,5 metra był Wojciech Skupień. Zakopiańczyk o blisko sześć punktów wyprzedzał drugiego Adama Małysza. W drugiej serii zaczął kręcić wiatr. Ostatecznie zwyciężył dopiero 10. po pierwszej serii Andreas Widhoelzl, drugie miejsce utrzymał Małysz, a trzeci był Janne Ahonen, wyprzedzając o zaledwie 0,2 pkt. Wojciecha Skupnia. Skoczek z Poronina miał jednak głównie pretensje do siebie: - Niestety. To jest tak, że tłumaczyłem sobie przed finałem: nie myśl o prowadzeniu, zapomnij o zwycięstwie, w ogóle o podium – masz skoczyć dobrze technicznie. Nie wyszło. Presja, nerwy, w efekcie przyspieszyłem trochę odbicie - mówił po konkursie.
W 2004 roku doczekaliśmy się pierwszej wygranej skoczka znad Wisły we francuskim kurorcie. Wszystko za sprawą Adama Małysza. Trzykrotny mistrz świata prowadził już po pierwszym skoku na 128 metr. Taki sam wynik osiągnął Thomas Morgenstern, ale uzyskał niższe noty za styl. W finale Adam utrzymał przewagę i dzięki próbie na 126 metr odniósł drugą z rzędu wygraną w konkursie LGP. Kolejne lokaty zajęli Martin Hoellwarth i Rok Benkovic. „Morgi” ostatecznie znalazł się tuż za podium. Bliski zwycięstwa był Małysz także w 2009 roku, ale nie obronił prowadzenia po pierwszej serii i spadł na czwartą lokatę. Został jednak dzięki wynikowi 134,5 metry osiągniętemu w kwalifikacjach rekordzistą skoczni i był nim przez dwa lata. W 2011 roku status rekordzisty odebrał mu Kamil Stoch. Polak zajął trzecie miejsce dzięki finałowej próbie na 137 m. W zawodach najwyższej rangi do dziś nikt nie osiągnął na Le Praz lepszej odległości.
- Pamiętam ten skok - mówił przed rokiem w rozmowie z naszym portalem trener Łukasz Kruczek, który w 2011 roku machał chorągiewką Kamilowi.- Wiąże się z nim ciekawa historia. Kamil skakał tutaj bardzo dobrze, był w gronie faworytów. W Courchevel w charakterystyczny sposób zmieniają się warunki. Razem z nami był tu Piotr Fijas, który w momencie wejścia Kamila na belkę przekazywał informacje dotyczące wiatru. Mówił, że jest tak dobrze, że będzie rekord skoczni, jeśli Miran Tepes go teraz puści. No i puścił...
W 2012 roku na normalnej skoczni we francuskim Courchevel rozegrano historyczny, pierwszy konkurs mieszany w skokach narciarskich. Premierowe zmagania zakończyły się wygraną Japonii. Azjaci okazali się lepsi od Niemców i Austriaków. Nazajutrz rozegrano pierwszy indywidualny konkurs w ramach kobiecego cyklu Letniego Grand Prix. Zwyciężyła Alexandra Pretorius. Kanadyjka dokonała niecodziennej rzeczy, wygrywając zawody w których rozpoczynała pierwszą serię zmagań.
W Courchevel odbyły się jeszcze dwa konkursy niezwykle udane z polskiego punktu widzenia. W 2016 roku triumfował tam Maciej Kot przed Kamilem Stochem, a rok później Dawid Kubacki przed Maciejem Kotem.
Program zawodów kobiet w Courchevel 2022:
Piątek, 05.08.2022
19:00 - Odprawa techniczna
Sobota, 06.08.2022
9:00 - Oficjalny trening
11:00 - Kwalifikacje
16:30 - Seria próbna
18:00 - Pierwsza seria konkursowa
Program zawodów mężczyzn w Courchevel 2022:
Sobota, 06.08.2022
20:30 - Odprawa techniczna
Niedziela, 07.08.2022
9:00 - Oficjalny trening
11:00 - Kwalifikacje
16:50 - Seria próbna
18:00 - Pierwsza seria konkursowa
-
-
-
pb88 stały bywalec
A dlaczego nazwę gór Alp napisaliście małą literą?
-
Lataj profesor
@Lataj
A teraz wystarczy jednorazowy skok jakiegoś ogórka na 129 m i cyk, obniżka belki o co najmniej 1 stopień, przez co inne ogórki nie mają szans go wyprzedzić. A potem dopiero wjeżdża czołówka i wygrywa z nim, nawet mimo oddania skoku krótszego o 5 m.
-
Lataj profesor
Szkoda, że Francuzi nie starają się o PŚ zimą właśnie tam. Być może ktoś by skoczył na 140 m albo dalej, a tak to nie, teraz belkowy nawet by nie dał skoczyć tak blisko tej granicy. Oczywiście, te zawody byłyby fajną odmianą, gdyby była lepsza kamera w tym miejscu.
-
kibicsportu profesor
Mogli by w końcu ogarnąć kamerę. W 2012 roku ostatnio była normalna kamera.
Zastanawiam się dlaczego nikt z dziennikarzy nie dopyta się FISu czemu jest taka beznadziejna kamera.
Co komu przeszkadzała kamera z 2012 czy 2011 roku?
Nawet ta która była np: w 2016 czy 2017 roku nie była tragiczna, ale potem strasznie zaczęli kombinować. -
Parkourowiecc początkujący
nie wiedziałem że Stoch skoczył 137,5m...
proszę przejrzeć artykuł i poprawić błędy, a Adam skoczyl 134,5
134 skoczyl w 2010r. -
Oczy Aignera profesor
Rekord
Polecam obejrzeć rekordowy skok Kamila. Spiker "leciał" wtedy w innym wymiarze.
-
Arturion profesor
"W finale konkursu Fin i Japończyk lądowali na 125,5 metrze i zostali identycznie ocenieni przez sędziów".
I wygrali obaj. Ale nie mierzono wiatru. :-)
EDIT - Kot ma tu dobrą tradycję, to może powalczy z AUT-ami? Przyznaję, że nie bardzo na to liczę.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się