Ameryka Północna nie będzie jednym z przystanków zawodników walczących o Kryształową Kulę w sezonie 2022/23. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) w pierwszej połowie sierpnia ogłosiła, iż planowany powrót elity do Stanów Zjednoczonych nie dojdzie do skutku przy okazji najbliższej zimy. Działacze ze stanu Michigan jako główny powód wskazują zbyt mały budżet oraz braki w infrastrukturze obiektu.
- Zorganizowanie Pucharu Świata kosztuje prawie sześć razy więcej niż Pucharu Kontynentalnego - zwraca uwagę Susie Fox, sekretarz korespondencyjna Kiwanis Ski Club, w rozmowie z uppermichiganssource.com.
Amerykanie podają, że lokalny klub musiał pozyskać 1,5 mln dolarów w celu poprawy infrastruktury, a także znaleźć sponsorów, którzy do lutego wnieśliby 600 tysięcy dolarów. Wszystko w celu organizacji zawodów najwyższej rangi. Działacze z USA postanowili zrezygnować z lutowego wydarzenia, chroniąc klub przed popadnięciem w kłopoty finansowe.
Przeczytaj także: Puchar Świata w Iron Mountain odwołany!
Arena Pine Mountain (HS133) w stanie Michigan przez ostatnie lata przeszła znaczącą modernizację. Przestarzały zeskok zyskał nowy profil po pracach ziemnych, a do tego powstał zupełnie nowy rozbieg ze stalowej konstrukcji, z klatką schodową i ogrzewanym pomieszczeniem na szczycie. Braki wskazane przez FIS to winda na szczyt wieży najazdowej, dodatkowe platformy dla kamer telewizyjnych czy większa przestrzeń dla trenerów, a także personelu imprezy. Wszystko to poza kwotą 2 mln dolarów, które zainwestowano w ostatnim roku.
Niestety niewiele wskazuje na to, by Iron Mountain pojawiło się w kalendarzu Pucharu Świata za rok - w sezonie 2023/24. Amerykanie jako realny cel wskazują dopiero 2025 rok, skupiając się na organizacji dwóch edycji Pucharu Kontynentalnego, który od lat przyciąga liczne grono kibiców - w dużej mierze Polonię.
Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) aktualnie poszukuje zastępstwa dla amerykańskiego weekendu, który zaplanowano na 10-12 lutego 2023 roku. Amerykańskim kibicom na pocieszenie pozostaną zmagania drugoligowców, których oficjalna data nie została jeszcze potwierdzona. W terminarzu na bieżący sezon zapowiedziano aż dwa weekendy - 28 i 29 stycznia, a także 4 i 5 lutego.
W poprzednim sezonie na Pine Mountain odbyły się trzy konkursy w ciągu dwóch dni. Wszystkie padły łupem Słoweńców. Raz triumfował Ziga Jelar, a dwukrotnie Domen Prevc. Rekordzistą obiektu od 2020 roku jest Clemens Aigner, który poszybował na 144. metr. Miasto czeka na powrót Pucharu Świata od 2000 roku, kiedy dwa razy wygrywał Niemiec Martin Schmitt.
-
Lataj profesor
@Arturion
FIFA =/= FIS
Co do wymagań, faktycznie federacja nie daje taryfy ulgowej państwom spoza Starego Kontynentu, które w tym sporcie *chcą* się rozwijać, ale regulamin to regulamin. W latach 90. Ameryce i Azji (poza Japonią i wiadomo jakim państwem może) uciekła reszta świata. Ale poza tymi miejscami gdzie można zawodowo uprawiać ten sport? Pozostaje tylko Europa. Jak teraz nie ma największego kraju na świecie, to pozostaje jeszcze nadzieja, że w Japonii zawody się odbędą. To będzie zawsze jakaś odskocznia od krajów alpejskich, nordyckich i Europy Środkowej. -
Lataj profesor
@Pavel
I niestety, nawet takie talenty jak Jones czy Alborn nie zmieniły tej sytuacji. Jest jeszcze Bickner, ale to nie to samo co przed przerwą. Pierwsza dekada XXI w. to były zupełnie inne czasy - wtedy Małysz miał potężną siłę wybicia, a dziś poziom profesjonalizmu wzrósł, co nie znaczy, że Aigro może się liczyć w szerokiej czołówce, do której wciąż aspiruje. Nie twierdzę jednak, że Kevin ma mniejszy talent. Może ma, może nie, ale jego wyskok w Vikersund i PB 244,5 m (dalej od jakiegokolwiek Szwajcara czy też Fina, a żaden Rosjanin nie ustał tak dalekiego lub dalszego skoku) mogą o nim w jakiś sposób świadczyć. Albo o dyspozycji dnia, albo o tym, że jego talent stosunkowo rzadko się objawia. Amerykanin chciał jednak pozostać na jak najwyższym miejscu i dlatego tak przeciągnął drugi skok, że upadł. Kto wie, czy nie byłby nawet w top 10, gdyby nie gleba, a tego samego dnia i tak zajął najwyższe miejsce w karierze. Dla porównania Estończyk pierwszego dnia w Ruce w 2020 stanął na 14. miejscu (najwyższym w karierze), a dzień później na półmetku był 5. Potem jednak nie wytrzymał presji i się wystraszył panujących warunków wietrznych - i tak spadł z 5. miejsca na 30.
-
Pavel profesor
@Adam90
Sport wchodzi na coraz wyższy poziom profesjonalizacji, tyczy to się tak samo sportowców jak i aren ich zmagań. Amerykanie ze swoimi obiektami zostali w latach 90', a świat skoków ruszył dalej. Mieli szansę powrócić do zmagań dzięki IO, ale po igrzyskach, co jest typowe, zupełnie położyli krzyżyk na skokach.
-
Adam90 profesor
@Lataj
Eh co poradzisz taki sport. A w latach 80 patrzyłem na kalendarz to nawet było sporo za oceanem i dało sie rozegrać..nie wiem czemu tak jest teraz obecnie.
-
Kolos profesor
@TheDriger
Wymogi FIS-u, jeśli zażyczają sobie windę...
Po za tym Iron Mountain to był dość przestarzały obiekt więc przy wyśrubowanych rządzaniach FIS, to ta infrastruktura kosztuje... -
-
-
Arturion profesor
@TheDriger
Generalnie wymagania FIFA generują koszty, których organizatorzy w dobrze liczących krajach nie chcą ponosić. Zwłaszcza, jeśli w tych krajach sport ogólnie ma się dobrze i skokom mało kto kibicuje.
-
Pavel profesor
@TheDriger
Nie wiem czy te ich wyliczenia są prawdziwe, ale jedno jest pewne, pisanie z polskiej perspektywy oceniając rentowność zawodów zza granicą mija się z celem. Polska i Niemcy tworzą niemal cały ruch wokół skoków reszta to jakiś plankton i ciężko tu pisać o biletach, sponsorach i telewizji gdy brakuje zainteresowanie. Czyli otrzymujesz wyższe koszta nie idące w parze z przychodami bo po prostu nie ma kto ich generowac.
-
TheDriger doświadczony
Niech mi ktoś racjonalnie wyjaśni jakim cudem PK jest 6x tańszy od PŚ. Oczywiście rozumiem, że koszty organizacji i przede wszystkim płace zawodników są o wiele większe, ale za tym idą również droższe bilety, większe przychody z praw TV itd.
-
-
alelesz22 bywalec
2025 to optymistyczne założenie. Obawiam się jednak, że w 2025 usłyszymy, że znowu trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać.
-
Lataj profesor
Im więcej tego typu newsów jest, tym bardziej przestaję wierzyć w PŚ za oceanem.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się