Niebawem otwarcie małej skoczni w Kielcach. Adam Małysz gościem specjalnym
- 2022-10-12 19:19
Dwie absolutne legendy sportu na otwarciu maleńkiej mini skoczni narciarskiej dla dzieci o punkcie konstrukcyjnym K-4? Takie rzeczy tylko w Polsce. 26 października w Kielcach swoje funkcjonowanie zainauguruje niewielki obiekt, dzięki któremu Kielce symbolicznie nawiążą do swoich narciarskich tradycji sprzed lat.
- Mogę potwierdzić, że 26 października nastąpi uroczyste otwarcie skoczni, na którym pojawią się: prezes Polskiego Związku Narciarskiego - Adam Małysz oraz Bogdan Wenta, prezydent Kielc, a wcześniej piłkarz ręczny i trener reprezentacji - mówi nam Alan Mazur z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach. - Podczas uroczystości rozegrany zostanie konkurs skoków, w którym będą mogli wziąć udział chętni. Co będzie dalej? Czy powstanie tutaj klub z sekcją skoków, czy będziemy w ten sposób nawiązywać do naszych tradycji? Zobaczymy, czas pokaże jak to się rozwinie - zastanawia się.
Skocznia stanie na terenie Szkoły Podstawowej numer 9. Powstała w następstwie zgłoszenia projektu do budżetu obywatelskiego przez Michała Filarskiego, mieszkańca Kielc. Przetarg na budowę mini skoczni wygrała firma CompArt Jakub Zając z Pabianic, a koszt jej powstania wyniósł 94 710 złotych. Inicjatorem budowy małych, mobilnych skoczni jest amatorski skoczek z Łodzi Dawid Jurga. Jego pierwsza skocznia, stworzona również przy współpracy z firmą Compart jest obecnie wykorzystywana przez najmłodszych skoczków klubu LKS Klimczok Bystra.
- Bardzo się cieszę, że projekt został zrealizowany i nie mogę doczekać się jego otwarcia - mówi inicjator całego przedsięwzięcia.- Pierwotnie miniskocznia miała stanąć w okolicy, w której znajdowała się stara kielecka skocznia, ostatecznie wspólnie z władzami miasta zdecydowaliśmy o jej zlokalizowaniu obok szkoły podstawowej. I chyba nawet lepiej się stało - dodaje. - Dzięki temu zainteresowanie skakaniem wśród dzieci wzrośnie, a w szkole być może wkrótce powstanie sekcja narciarska. Liczę też, że ta miniskocznia będzie miejscem rywalizacji dla wszystkich chętnych amatorów, którzy marzyli o tym, by kiedyś spróbować swoich sił jako skoczkowie. Niech to będzie taki żywy pomnik dawnych tradycji narciarskich i skoczni, która w naszym mieście była obiektem bardzo charakterystycznym i można chyba powiedzieć, że kultowym.
Na Pierścienicy, szczycie w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Posłowickim, o wysokości 367 m n.p.m.,już w latach 30. ubiegłego stulecia powstała pierwsza, prowizoryczna skocznia narciarska (niektóre źródła mówią nawet o latach 20.). Z kolei pierwsza profesjonalna skocznia w Kielcach stanęła w 1954 roku. Był to obiekt o drewnianej konstrukcji. Na inauguracyjne zawody, rozegrane 14 lutego, zjechało w Góry Świętokrzyskie wielu znanych skoczków z południa Polski. W 1970 roku drewnianą konstrukcję zastąpiła betonowa, która funkcjonowała przez około dekadę. Skakał na niej między innymi mistrz olimpijski z Sapporo Wojciech Fortuna.
Rodzi się nowa kielecka skoczeńka narciarska.#skijumpingfamily pic.twitter.com/cWzzwx6HTc
— Adrian Dworakowski 💙💛 (@AdrianDworakow2) September 22, 2022
Skoki narciarskie stają się w Polsce powoli dyscypliną dostępną dla każdego, którą można uprawiać rekreacyjnie. W dniach 7-9 października na skoczniach narciarskich w Gilowicach oraz Bystrej odbyła się druga edycja wydarzenia "Skocz po marzenia - weekend z treningami skoków dla każdego". Jest to jedyna w Polsce inicjatywa, podczas której każdy chętny może spróbować swoich sił jako skoczek narciarski na profesjonalnych skoczniach i sprzęcie. W wydarzeniu wzięło udział 21 osób z całej Polski w wieku od 6 do 36 lat. Zajęcia odbywały się na skoczniach K4, K14, K17, K19 i K29 pod okiem Dawida Jurgi oraz wspierającego go Jakuba Radziszewskiego z TKKF Łódź. Na zakończenie obozu rozegrano konkurs skoków.
-
Arturion profesor
A jeszcze do tej skoczeńki w Kielcach... KOnstrukcja stalowa, no, no. Ale dobrze. Takie kostrukcje stalowe są w prawie każdym ogródku jordanowskim i nazywają się "zjeżdżalnie". Ta będzie niewiele większa od klasycznej zjeżdzalni. Jakoś administracje osiedlowe wnoszą te obiekty (o konstrukcji stalowej) o wiele mniejszym kosztem. Z 5 tys. robi 100 tys, za sprawą kilku pieczątek? Kabaret.
EDIT - zjeżdzalnia na podwórku pod moim oknem, to jest przynajmniej K-2. Jak zjechać w kucki i się wybić na progu, to dorosły facet 2 m skoczy na pewno. W zasadzie tyle to i bez zjeżdżania, więc to może jest K-3. ;-)))
No, sorry, to raczej HS-4. Ale różnica nie jest zbyt duża. ;-))) -
Arturion profesor
@Lataj
Tak, ale - jak widzisz - pracują na tym. Nie bój nic, jak się trafią prawdziwe talenty, na poważnie będą trenować o rzut beretem - w Słowenii.
EDIT - Jakby się trafił za parenaście lat "chorwacki Małysz", to i u siebie zbudują coś większego. Na razie nie mają powodu. Dużo bliżej im do Słowenii, niż z Kielc do Zakopanego. :-) -
Lataj profesor
@Arturion
A Chorwacja nie ma jakiejś skoczni sensownej wielkości i po prostu w tym sporcie nie istnieje.
-
Arturion profesor
@Kolos
Takie małe mogą być wszędzie, ale niech będzie - na początek w co czwartym powiecie. Koszta będą mniejsze. niż się wydaje. Jakoś Chorwacja nie bankrutuje od tego. A to skoki są NAPRAWDĘ niszowym sportem. U nas ciągle narodowym.
Skocznia K-4 osamotniona zawsze będzie tylko ciekawostką i obiektem rekreacyjnym, ale już system dwóch skoczni może jakieś talenty wyłonić. Dla nich stypendium i SMS na Podkarpaciu. -
Skokownik weteran
@zimowy_komentator
Ale zaczyna się od skoczni około K-10. Wtedy skoczek ćwiczy pozycję dojazdową. Potem, gdy już opanuje jakiekolwiek podstawy skoków, może przenieść się na większe skocznie i tam doskonalić swój fach.
-
Kolos profesor
@Arturion
Po pierwsze skoki są zbyt niszowym (niestety) sportem na to, żeby stawiać skocznie/skoczenki w takich ilościach wszędzie.
Po drugie powinno być więcej skoczni na terenach górskich i podgórskich, wszędzie tam gdzie jest infrastruktura do uprawiania skoków i większe obiekty. Czyli nie po całej Polsce. W takich Kielcach skocznia o dowolnych rozmiarach będzie tylko ciekawostką turystyczno-promocyjną, a o poważnym treningu by wyłapać talenty nie ma szans. -
zimowy_komentator profesor
Te skoczeńki są za malutkie, nie ma prawie żadnej fazy lotu na nich. Uważam, że minimum powinno być K50, płaskie jak w Vikersund, dobre do wytrenowania fazy lotu i bezpieczne.
-
Arturion profesor
@Kolos
Nie raz pisałem, że "skoczeńki' powinny być w każdym powiecie. Takie, jak w Chorwacji - jedna maleńka i obok druga trochę większa, ale nie taką metodą. Powinien powstać narodowy program koordynowany przez państwo z udziałem samorządów. -
MrRadzio doświadczony
@papa_s
A przeczytałeś tylko początek mojego wywodu czy cały? To jest ledwo namiastka skoków. Nic nie da losowe stawianie małych obiektów jeżeli pełnoprawne kompleksy są kilkaset kilometrów dalej. Zresztą na K4 nikogo nie znajdziesz. To są skocznie dla malutkich ledwo chodzących dzieci bo dla starszych będą po prostu za ciasne. Tak jak mówiłem jak się stawia takie małe obiekty to i powinno się miec dostęp do większych. Bo obecnie to tylko taka zabawka. Tak jakbyś dał dziecku kolejkę do zabawy ale zamiast całości dałbyś sam pociąg bez torów. Wiadomo że będzie chciało więcej. Tylko gdzie to "więcej" jest? No właśnie.
-
Skokownik weteran
@papa_s
Tylko jak ten diament ma zostać oszlifowany, skoro najbliższe profesjonalne obiekty o profesjonalnych już rozmiarach znajdują się kilkaset kilometrów od Kielc? Na tak małej skoczni to można najwyżej przygotować formę do zawodów w Ruczynowie.
-
Horenn stały bywalec
K4? To do skoku w dal dla dzieci?
-
Lataj profesor
Jako mieszkaniec Kielc, też się spodziewałem, że skocznia będzie bliżej lokalizacji starego obiektu. Wtedy byłyby większe widoki na przerobienie terenu na kompleks skoczni wraz z obiektami typu K20/K25, maksymalnie K35/K40. Ale dzieciom będzie potrzebna przestrzeń, aby się wybiegać, wyszaleć. Jak powstanie tego typu kompleks w bardziej sensownym miejscu, wzbudzi on większe zainteresowanie lokalnej społeczności, a nuż znajdzie się ktoś, kto będzie miał majętniejszych rodziców i zechce zostać profesjonalnym skoczkiem narciarskim. Jak będą gotowi na przeprowadzkę, dziecko będzie miało okazję się zaznajomić z obiektami K70/K95. Ewentualny talent może się jeszcze ukuć - co prawda szansa mała, ale zawsze istnieje jakiś jej cień.
Póki co ten pomnik będzie miał zaledwie symboliczne znaczenie dla kieleckich skoków narciarskich. Będą na nim skakać głównie dzieci, ale też się znajdzie paru amatorów, którzy by chcieli spróbować podskoków na nartach. Jeśli był taki zamysł, że skakać się nauczyły dzieci, które dopiero co nauczyły się chodzić, takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze niż np. K15. Jak obywatele miasta przegłosowali ten projekt, a ktoś był gotów na to wyłożyć 100K, to ich sprawa. Ja nie zagłosowałem na skocznię. Albo po prostu nie brałem udziału w tej edycji. Nie pamiętam.
@Farek
Pozdrawiam świętokrzyskie! :) -
Lataj profesor
@Stajenny_ironiczniie
Naturalnie nie powinno jeszcze zabraknąć Dalajlamy i prezydenta Stanów Zjednoczonych ;)
-
ZXCVBNM_9999 profesor
@Stajenny_ironiczniie
Swoją wizytę potwierdził Joe Biden:
"Skocznia K4 będzie mieć kluczowe znaczenie dla całego NATO".
Oprócz prezydenta USA pojawi się też Elon Musk, a także Rowan Atkinson. -
Stajenny_ironiczniie bywalec
Podobno jeszcze papież ma się zjawić.
-
.....sieanieskoczy doświadczony
Idiotyzm jakich mało.
-
papa_s weteran
@MrRadzio -
Skocznia ma być bezpieczna bo będą na niej skakać dzieciaki, które nauczyły się dopiero co chodzić. Nie jest łatwo budować taki obiekt. Właśnie z takiego szaleństwa rodzą się talenty typu Adam Małysz. Na 100 dzieci, które tam będą skakać starczy jeden diamencik typu prezes Adaś.
-
niemamkolan początkujący
@Pavel
nie do końca może sobie każdy taką skocznie z dykty postawić, bo zrobił to pan Dawid Boksa i musiał swoje K20 bodajrze rozbierać bo się ktoś przywalił i jeszcze jakąś karę za to dostał
a jeżeli było to z budżetu obywatelskiego to możemy skończyć w tym miejscu tę dyskusję -
Kolos profesor
@Arturion
Przy takim podejściu jak twoje, to w zasadzie można zaorać skoki w Polsce. Inaczej zawsze będzie "za drogo"...
A potem się dziwić, że praktycznie żadne inwestycje związane z budową skoczni się w Polsce nie udają, bo to co powstało można policzyć na palcach jednej ręki.
Ostatnia większą inwestycja w zupełnie nowe skocznie to była budowa kompleksu małych skoczni w Chochołowie i też były narzekania, że "za drogo". A jak teraz ładnie służą te skocznie adeptom skoków...
Oczywiście za te 100 tys. równie dobrze można by postawić i skocznię K-15 tylko wtedy nie byłaby już skocznią powszechnego użytku tak jak ma szansę stać się to K-4.
To jest fenomenalna szansa na promocję skoków i każdy fan skoków powinien temu przyklasnąć.
Także tzw. "pompa" przy otwarciu tej skoczni nie jest tu przesadzona, wszak to pierwsza skocznia w rach budżetu obywatelskiego którą udało się przegłosować i wybudować.
-
Pavel profesor
@Arturion
Z tego co czytałem projekt wraz z kosztem budowy, jaki by nie był, był głosowany wszak to "budżet obywatelski", czyli mieszkańcy sami przeznaczyli 100tys. na budowę. Nie wiem gdzie ty widzisz problem ich podatki, ich wybór. Co więcej jako zakup publiczny zapewne sam projekt, "aby był w 100% bezpieczny", dla mniej kumatych, aby ktoś postawił stempelek i tym samym wziął na siebie odpowiedzialność w przypadku ewentualnych wypadków wynikających z błędów konstrukcyjnych, też trochę kosztował. Sam na swojej działce możesz postawić sobie skocznię z dykty i krytą papą za 10 tys i skakać do woli, ale niestety zamówienia publiczne tak nie działają. A czy to wszystko miało sens? Nie wiem i nie mnie oceniać, nie takie dziwactwa tworzy się w ramach "budżetu obywatelskiego" ;)
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się