Ruka gotowa na Puchar Świata. Zielone światło od FIS

  • 2022-11-13 18:50

Nic nie stoi na przeszkodzie, by najlepsi skoczkowie świata w ostatni weekend listopada zmierzyli się na Rukatunturi (HS142). Fińscy organizatorzy w tym tygodniu otrzymali zielone światło od delegatów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS), co pozwala wejść w ostatnią fazę przygotowań do tegorocznej edycji Pucharu Świata w Ruce.

W ostatnich dniach ośrodek narciarski położony w Ostrobotnii Północnej pozytywnie przeszedł inspekcję FIS. Ujemne temperatury panujące w tym regionie Kraju Tysiąca Jezior pozwalają na całodobową produkcję śniegu, oprócz naturalnych opadów w okolicy Kuusamo. W związku z tym impreza, w ramach której zmierzą się także biegacze narciarscy i kombinatorzy norwescy, odbędzie się zgodnie z planem - w ostatni weekend listopada.

- Po wspaniałym weekendzie inauguracyjnym w Wiśle wszyscy z niecierpliwością czekają na zawody w Ruce. W Wiśle wszyscy mogliśmy pokazać, że zawody najwyższej rangi w skokach narciarskich są możliwe również bez śniegu, więc przeżyliśmy iście historyczny weekend. Oczywiście miło jest teraz doświadczyć zimowych warunków przy okazji drugiej stacji Pucharu Świata - mówi Sandro Pertile, dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich.

- Miejmy nadzieję, że temperatura będzie taka jak w zeszłym roku, czyi mroźna - dodaje włoski działacz, cytowany przez berkutschi.com. Przypomnijmy, iż w listopadzie 2021 roku temperatura podczas rywalizacji skoczków oscylowała w granicach -20 stopni Celsjusza.

Tegoroczne konkursy odbędą się o nietypowej porze. Początek obu konkursów indywidualnych zaplanowano na godzinę 9:00 czasu polskiego. Wszystko ze względu na piłkarskie mistrzostwa świata, które zdominują popołudniową ramówkę telewizyjną.

W Ruce wystartuje siedmiu Polaków. Będą to Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Tomasz Pilch, Jakub Wolny oraz Aleksander Zniszczoł.

Program PŚ w Ruce (HS142):

Piątek, 25.11.2022
12:00 - Odprawa techniczna
14:15 - Oficjalny trening
16:45 - Kwalifikacje

Sobota, 26.11.2022
7:45 - Seria próbna
9:00 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 27.11.2022
7:30 - Kwalifikacje
9:00 - Pierwsza seria konkursowa

* wszystkie godziny według czasu polskiego


Dominik Formela, źródło: berkutschi.com
oglądalność: (17944) komentarze: (57)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor
    @Stajenny_ironiczniie

    Krykiet we Wrocławiu i Zgierzu? Ten drugi dobrze skomunikowany z pobliską Łodzią? Czemu nie? Jednorazowo, jako ciekawostka, mogłoby się sprzedać. Gorzej w Strzelcach Krajeńskich lub Parczewie. :-)

  • Stajenny_ironiczniie bywalec
    @break90

    No tak, bo sensownie byłoby np. rozgrywać zawody w krykieta czy polo we Wrocławiu albo w Zgierzu. Murowany sukces organizacyjny.

    A co do tego igelitu, to niech przeprowadzają nawet cały PŚ na sztucznej nawierzchni. Kilka osób tu będzie zadowolonych, bo wprawdzie odpłynie wtedy z tego sportu min. 3/4 publiki, ale oni pewnie się ucieszą. Znów tu na forum zostanie parę osób i będą się dzielić swoimi mądrościami tylko między sobą, we własnym sosie, jak to było na początku.

  • break90 weteran
    @Mucha125

    Jeżeli faktycznie fis wciąż stoi na stanowisku, że aby dany kraj mógł zorganizować zawody PŚ musi mieć zawodnika z prawem startu, to jest śmieszne. Ta dyscyplina chyli się ku upadkowi coraz szybciej

  • Kolos profesor
    @Mucha125

    Czy przypadkiem to nie Hofer stawiał tak sprawę a Pertile niekoniecznie? Po za tym, mają Szwedzi dwie zawodniczki z prawem startu, to też byłby jakiś argument co do PŚ.

    Z drugiej strony Szwedzi nie dali rady ostatnio z FIS Cupem i odwołali, więc gdzie tam do PŚ...

  • Lataj profesor
    @kwak11234@wp.pl

    *fińskiej

  • Mucha125 profesor
    @Oczy Aignera

    Az nie mogłem uwierzyc serio takie dziadostwo w Niemczech? Myślałem że tylko Willingen nie ma igielitu.

  • Mucha125 profesor
    @rybolow1

    Falun odpada bo mamy Włocha który mówił wyraźnie brak zawodników z prawem startu = brak zawodów. Tak samo jak grozili Rumuni.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Jak zwykle niczego nie zrozumiałeś o jakoś mnie to nie dziwi. My tu mówimy co odróżnia letnie skoki od zimowych i tu każdy myślący powie: latem skacze na igelicie a w zimie na śniegu, a nie to jak odczuwają rozbieg skoczkowie bo wiadomo, że między ceramicznym torem a mrożonym/wycinanym w lodzie jest różnica.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Drugorzędną dla Piotra na jego kanapie, dla zawodników rodzaj torów jest kluczowy, a to na czym ląduje już nie.

  • Kolos profesor
    @equest

    Oczywiście, że będą zimowe. W sumie czemu nie. Jak wymyślili pseudo-hybrydowe skoki, to niech będzie i druga odmiana hybrydy - tory letnie (ceramiczne) ale zeskok ze śniegiem. Na wiosnę (kwiecień) jak znalazł. Czemu nie.

    A tak na całkiem poważnie: zawsze lato od zimy różniło się przedewszystkim nawierzchnią zeskoku a tory to drugorzędna różnica.

  • equest profesor
    @Kolos

    "Sprawa jest prosta - jest igelit - jest LGP, jest śnieg - jest PŚ.
    Kwestia torów w tym aspekcie jest drugorzędna. Tym bardziej tego co jest wokół skoczni."

    Żałosna konstatacja. Tak pasuje Kolosowi do jego tezy, tak musi być.

    "Kwestia torów w tym aspekcie jest drugorzędna."
    To zorganizujmy PŚ na torach ceramicznych, polewanych wodą.
    Ale na zeskoku koniecznie sztuczny śnieg.

    Zgodnie z twoim wpisem, będą to zawody PŚ. :D :D :D

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Gdyby nie było ważne, to by nie było żadnego komentarza na ten temat. A były i to trudno znaleść pozytywny.

    Naprawdę nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby myśleć, że w życiu (w sporcie) liczy się tylko pieniądz. No tak nie jest. Na szczęście.

    No i jeszcze raz: gdyby liczyła się tylko kasa, to już dawno nie istniałby żaden FIS tylko inne komercyjne, prywatne organizacje, organizujące zawody bez FIS-owskich ograniczeń.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Pytał, pytał wystarczy poszukać, a że ci się nie chce to już nie mój problem. I tak liczy się kasa i punkty, wystarczy porównać obsady konkursów w lipcu i listopadzie. Nie wiem co trzeba mieć w głowie, aby uważać, że dla zawodnika ważniejsze jest, że ląduje na sztucznym sniegu, a nie sztucznym igelicie.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Swoją drogą to totalna głupota, że dla zawodników (też trenerów, działaczy) liczy się tylko i wyłącznie kasa. Przecież gdyby tak było, to taki FIS dawno byłby już zaorany.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Po nikt nie pytał. Więc opinie są niewiadome, raczej powodów do Wielkiej zmiany zdania nie było.

  • Kolos profesor
    @equest

    Sprawa jest prosta - jest igelit - jest LGP, jest śnieg - jest PŚ. Kwestia torów w tym aspekcie jest drugorzędna. Tym bardziej tego co jest wokół skoczni.

    We Wiśle mieliśmy w zasadzie trochę udawane LGP i podejście zawodników też w zasadzie takie było - niby PŚ, niby pula nagród się zgadza, ale jednak dziwnie, nietypowo i w zasadzie bliższe letniemu skakaniu niż zimowemu.

    Generalnie hurraoptymizmu nie ma. Wielkiej krytyki też oczywiście nie ma, bo i czemu? Zawody się odbyły bez problemu, na razie jako jednorazówka. Gdyby były plany zrobienia z tego czegoś stałego czy w większej ilości to dopiero wtedy będą gorące dyskusje i debaty.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Przed to przed, znajdź po jak zobaczyli, że to dużo lepsze niż sztuczny śnieg.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Tak, tak a te wszystkie negatywne/niechętne/zachowawcze (jak kto woli) wypowiedzi skoczków przed zawodami we Wiśle jakie to jest dziwne to niestnieją co?

  • equest profesor
    @Pavel

    No toż przecież jestem tego samego zdania.

    Mój post to polemika s kolegą Kolosem.

  • Pavel profesor
    @equest

    Dla zawodnika liczy się pula nagród i punkty do zdobycia, a nie nawierzchnia na której ląduje. Wystarczy porównać obsadę z Wisły w lipcu i Wisły w listopadzie, aby wiedzieć gdzie był PS, a gdzie LGP.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl