PŚ Pań w Zao: Loutitt z pierwszym triumfem dla Kanady

  • 2023-01-13 09:38

Alexandria Loutitt została pierwszą w historii reprezentantką Kanady, która wygrała zawody Pucharu Świata pań w skokach narciarskich. 19-latka z Calgary triumfowała w piątkowym konkursie w Zao (HS102) dzięki skokom na odległość 98,5 m oraz 95 m. Drugie miejsce zajęła Eva Pinkelnig, a trzecia była Chiara Kreuzer. Polki nie startowały.

W pierwszej serii konkursowej rywalkom odleciała Alexandria Loutitt. Reprezentantka Kanady uzyskała odległość 98,5 metra i na półmetku zmagań liderowała z przewagą 9,6 punktu nad Evą Pinkelnig (93,5 m) oraz 11,7 punktu nad Seliną Freitag (95 m). Czwarte miejsce zajmowała Sara Takanashi (95 m), piąta była Nika Kriznar (93,5 m), natomiast szósta Yuki Ito (91 m).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiara Kreuzer (92,5 m), Abigail Strate (93,5 m) i Yuka Seto (89 m). Czołową dziesiątkę zamykała Anna Odine Stroem (91 m).

Pierwszą rundę rozegrano z 31. belki startowej. Jako jedyna z 28. platformy swoją próbę oddała dwudziesta pierwsza Eirin Maria Kvandal (88,5 m).

W finale Alexandria Loutitt wylądowała na 95 metrze i przypieczętowała tym samym pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata pań w historii reprezentacji Kanady. Druga Eva Pinkelnig (94,5 m) straciła 8,5 punktu do triumatorki. Na najniższym stopniu podium stanęła Chiara Kreuzer (92,5 m), która wyprzedziła Selinę Freitag (97 m) oraz Nikę Kriznar (96 m).

Na szóstej pozycji rywalizację w Zao zakończyły ex aequo Anna Odine Stroem (88,5 m) oraz Katharina Althaus (93,5 m). Ósma była Nozomi Maruyama (91 m), natomiast dziewiąta Sara Takanashi (89,5 m). Pierwszą dziesiątkę konkursu zamknęła Yuka Seto (90,5 m).

Serię finałową przeprowadzono z 31. platformy, zaś z 29. belki swój skok oddała czternasta Eirin Maria Kvandal (94 m).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi niezmiennie Eva Pinkelnig (916 pkt.) przed Kathariną Althaus (717 pkt.) oraz Anną Odine Stroem (587 pkt.). Na czterdziestej pierwszej pozycji sklasyfikowana jest Nicole Konderla (6 pkt.).

Na czele Pucharu Narodów znajdują się Austriaczki (1902 pkt.), które wyprzedzają Niemki (1745 pkt.) oraz Norweżki (1698 pkt.). Polki z dorobkiem 56 punktów zajmują dwunastą pozycję.

Na sobotę w Zao zaplanowano premierowy konkurs duetów z udziałem 12 reprezentacji narodowych. Początek zawodów o 9:00 czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Świata Pań >>>
Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów Pań >>>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (10213) komentarze: (50)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kolos profesor

    Fajnie, że Loutitt wygrała, ale liczyłem na Takanashi, a ona znowu wyskakała się w treningach i kwalifikacjach, a w zawodach blado...

  • Julixx05 weteran

    Jestem zadowolona, że Loutitt wygrała. Fajnie, że skoki kobiet w Kanadzie się fajnie rozwijają. Alex to prawdziwy diament, w skokach kobiet i myślę, że zostanie czołową skoczkinią na lata. Czekam też na wskoczenie na podium Strate. Zaskoczyło mnie to, że Krezuer wskoczyła na podium

  • Farad stały bywalec

    Serce od razu rośnie kiedy widzi się triumfatora z nowego kraju.

  • sheef profesor
    Statystyki konkursu

    1 zwycięstwo Loutitt (1 podium w karierze),
    24 podium w karierze Pinkelnig,
    17 podium w karierze Kreuzer.

  • Aizix bywalec
    @Aizix

    *I poza Japonią. Tak jak napisałem, optymalna para z tych trzech serii to Takanashi i Ito, ale rożnica była minimalna (1.3 pkt), więc pewnie postawili na lepszą w konkursie Maruyamę.

  • Wojciechowski profesor
    @Adrian D.

    Collins wygrał tylko jeden konkurs PŚ, w 1980, wtedy gdy został najmłodszym zwycięzcą i pozostanie nim pewnie na zawsze. W 1985 był trzeci.

  • Aizix bywalec

    Ranking duetow z kwali + konkursu:
    1. KANADA 661,5
    2. AUSTRIA 659,7
    3. NIEMCY 657,9
    4. SŁOWENIA 632,9
    5. NORWEGIA 628,3
    6. JAPONIA 623,6
    7. FRANCJA 568,8

    Brałem pod uwagę tylko kraje, który miały co najmniej 2 zawodniczki z trzema ocenianymi skokami oraz wybrałem najkorzystniejsze pary dla danego kraju po trzech skokach, czyli Pinkelnig + Kreuzer (mimo lepszych kwali Kramer), Krizanr+Klinec (lepsze kwali Prevc), Takanashi+Ito (w konkursie lepsza Maruyama). Reszta oczywista.
    Konkurs natomiast utwierdził mnie w przekonaniu, że nie dopuszczą Kvandal, a więc Norweżki mogą być jeszcze niżej. Nota Bjoerseth+Stroem to 613.80, a jak odwalą i polecą z Opseth to jeszcze gorzej. Ciekawe jakie będą składy.

    EDIT: Nie zauważyłem, że Adam już zapostował składy na Twitterze. No więc wszystkie kraje poza Norwegią wystawią właśnie te optymalne składy.

  • Wojciechowski profesor
    @Lataj

    A, no tak, przepraszam za zamieszanie. Zapomniałem, że w drugim konkursie zgłosili tylko sześć.

  • Lataj profesor
    @Adam90

    Przecież Japonia wystawiła 12 zawodniczek. Może standardowo startować 6, ale z tytułu gospodarza ten kraj może wystawić dodatkowych 6.

    @Wojciechowski
    Japonia tylko raz wykorzystała ten przywilej tydzień temu. Wtedy też było 12 skoczkiń.

  • Lataj profesor
    @Lataj

    A Takanashi się spaliła po dobrych skokach przed konkursem. Jednak tendencja wzrostowa jest, więc następnym razem będzie 8 ;)

  • Wojciechowski profesor
    @Adam90

    Japonki wykorzystały grupę krajową w zeszłym tygodniu.

  • Lataj profesor

    Widzicie? A jednak się da! Pierwsze podium Kanadyjki, ale również zwycięstwo to kwestia czasu. Myśleliśmy, że pierwsza będzie Strate, a jednak po kontuzji Loutitt nie opadła z sił. Aż tak dobrego występu młodziutkiej Kanadyjki się nie spodziewałem, a ta już nieco popsuła konkurencyjnego typera. Dla mnie kandydatka nr 1 do złota na domowych mistrzostwach. PZN, do dzieła! Trzeba zatrudnić lepszych trenerów dla kobiet, a nie jechać dalej na obecnym chłamie. Kolejne miłe zaskoczenie to pierwsze od 3 lat podium Kreuzer. Z obecną tendencją wzrostową ma potencjał na więcej! Nawet niezły występ Liu jak na brak startów Państwa Środka w międzynarodowych zawodach. W drugiej serii już nie tak dobrze, ale punkty są. A jednak Chinki nie zostaną zesłane do obozu za te wyniki ;-) Teraz oddech Qi czuje Konderla, która przed japońskim tournee startowała w PŚ regularnie. A już od jakiegoś czasu Polka ogląda plecy również nieobecnej Arnet.

  • Adam90 profesor

    A w Japonii wystawili krajówkę az 7 zawodników ,a tutaj nie mogą dziwne .

  • Wojciechowski profesor
    @przemek82

    Będą trzy i choćby zgłosiło się np. tylko osiem drużyn, też byłyby trzy serie.

  • przemek82 początkujący
    zawody sobotnie duety

    Czy ktoś z Was może wie czy jutro w duetach będą 2 czy 3 serie konkursowe ? Zgłosiło się 12 drużyn i nie wiem

  • Babba_Jaga początkujący
    @zimowy_komentator

    Z tą różnicą, że Kanada już zapisała się w historii ZIO brązowym medalem w mikście, my mamy medal jedynie w bajdurzeniach eks-prezesa.

  • Fan_Gruszki profesor

    Alexandra Loutitt odniosła pierwsze zwycięstwo dla Kanady w PŚ w skokach od prawie 40 (!) lat (ostatni raz Horst Bulau 10 grudnia 1983 roku w Thunder Bay) i pierwsze podium od prawie 8 lat (ostatni raz Taylor Henrich 13 marca 2015 roku w Oslo).

    Chiara Kreuzer wywalczyła pierwsze podium od zmiany nazwiska.

    Liu Qi zdobyła pierwsze punkty od 9 lat (ostatni raz punktowała 4 stycznia 2014 roku w Czajkowskim).

  • zimowy_komentator profesor
    @padu

    Szkoda, że Kanadyjczycy nie mają panów na chociażby przeciętnym poziomie, bo wtedy w zawodach duetów czy mikstów mogliby przynajmniej walczyć o podia.

    To znamienne, że Polska w świecie skoków kobiecych pełni rolę Kanady w świecie skoków męskich. Gołym okiem widać jak działacze zawalili skoki kobiece - bo skoro Kanada może wybić zawodniczki na podium to Polska powinna mieć je tam regularnie.

  • M_B profesor

    Piekielnie zdolna jest Loutitt :) . Potencjał ma na przyszłą zdobywczynię kryształowej kuli zdecydowanie :). I bardzo dobrze - Kanada parę lat temu na dnie pokazuje że jak się chce to się da

  • znawca_francuskiego weteran

    Na początku sezonu myślałem że ta pierwszą kanadyjką na podium zostanie Strate ale niestety troszkę opadła z sił a pałeczkę po niej przejęła młodziutka Loutitt.

    Pierwsze w sezonie punkty dla Chin. Tym razem się udało ale skoczkini z Chin(ta która zdobyła punkty) w treningach skakała lepiej.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl