Trzy zimowe igrzyska, czyli zdarzyło się w Lake Placid

  • 2023-02-02 20:00

Dzięki niesłychanej determinacji Sandro Pertile Puchar Świata, pomimo rezygnacji Iron Mountain, zawita ponownie do Stanów Zjednoczonych. Po długich trzydziestu trzech latach zawody najwyższej rangi już w przyszłym tygodniu powrócą do Lake Placid, które w pierwszej dekadzie funkcjonowania cyklu było żelaznym punktem zmagań najlepszych skoczków. Ale poza pucharową rywalizacją na MacKenzie Intervale Ski Jumping Complex odbywały się inne ciekawe, warte przypomnienia zawody.

Kąpiel w błocie

Wieś w stanie Nowy Jork dwukrotnie gościła igrzyska olimpijskie. O organizację imprezy w 1932 starało się aż siedem amerykańskich miejscowości. Lake Placid miało jednak za sobą wielkiego sprzymierzeńca w osobie gubernatora stanu - Franklina D. Roosevelta, przyszłego prezydenta USA. W związku z kryzysem ekonomicznym istniało duże ryzyko, że do USA nie przybędą sportowcy z innych kontynentów. W celu podniesienia atrakcyjności imprezy przygotowano zniżki dla zawodników przypływających statkiem, zaś prezydent Herbert Hoover zwolnił ich z wysokich opłat wizowych. Batalia o wyjazd na igrzyska polskich sportowców trwała od wczesnej jesieni i na całe szczęście skończyła się powodzeniem. W połowie stycznia ekipa ruszyła do Warszawy. Ze stolicy dotarła pociągiem do Havru z przesiadką w Paryżu. Tam czekał na nich transatlantyk SS „Ile de France”. Skromny budżet PKOl-u spowodował, że naszym sportowcom zapewniono bilety trzeciej klasy, ale gościnni Francuzi dowiedziawszy się, że na pokładzie goszczą przyszłych olimpijczyków, udostępnili Polakom pomieszczenia drugiej i pierwszej klasy. Rejs trwał aż dziesięć dni, a część górali doświadczała w tym czasie nieprzyjemnych objawów choroby morskiej. Po kilku godzinach spędzonych w Nowym Jorku zespół ruszył pociągiem do Lake Placid. Cała podróż w jedną stronę z Zakopanego do miasta gospodarza trzecich zimowych igrzysk trwała dwa tygodnie... Na nieszczęście organizatorów na czas igrzysk przypadła najcieplejsza zima od stu lat. Skoczkowie swoje próby kończyli w bagnistym błocie, wszak przyszło im rywalizować w temperaturze kilkunastu stopni na plusie. Najlepiej w tych ekstremalnych warunkach potrafił odnaleźć się Birger Ruud z Norwegii, który został mistrzem olimpijskim. 

Wioska olimpijska więzieniem

Jedynym kontrkandydatem Lake Placid do organizacji igrzysk w 1980 było Vancouver, ale Kanadyjczycy wycofali swoją kandydaturę. Jak pisał Adam Bucholz na łamach naszego portalu: "Amerykanie w trakcie przygotowań do imprezy natknęli się na wiele problemów, zaś komitet organizacyjny znalazł się na skraju bankructwa. Brakowało funduszy na niemal wszystkie inwestycje z budową wioski olimpijskiej na czele. Dodatkowo, problemem były organizacje ochrony środowiska, które protestowały m.in. przeciwko poszerzeniu tras narciarskich na Whiteface oraz budowie normalnej skoczni w Lake Placid. Przebudowa kompleksu skoczni oraz lodowiska hokejowego była opóźniona, albowiem zbankrutował dostawca stali. Osoby podpisujące kontrakty zaczęto oskarżać o nepotyzm. W końcu problemy udało się zażegnać. Organizatorzy otrzymali 47 milionów dolarów od Federalnego Biura Więzień. W zamian, wyjątkowo ciasna i niewygodna wioska olimpijska została po igrzyskach przemieniona w więzienie dla nieletnich." Złote medale z USA przywieźli Austriak Toni Innauer oraz Fin Jouko Toermaenen. O krok od podium był Stanisław Bobak, który na mniejszej skoczni zajmował czwarte miejsce ze stratą dwóch punktów do podium, ale słabszy drugi skok zepchnął go na dziesiątą pozycję.

Patent Vettoriego

W latach 1983-1990 Lake Placid było stałym i pewnym punktem kalendarza Pucharu Świata. Najlepsi skoczkowie latali za ocean co sezon. Areną rywalizacji była zarówno normalna jak i duża skocznia, łącznie osiemnastokrotnie przeprowadzano tam konkursy najwyższej rangi. Szczególny patent na te skocznie znalazł austriacki mistrz olimpijski z Albertville i dwukrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni Ernst Vettori. Na podium w Lake Placid stawał aż osiem razy, dwukrotnie był to najwyższy stopień podium. Najwięcej zaś zwycięstw, bo trzy, zanotował rodak Vettoriego, były trener reprezentacji Austrii, Andreas Felder. Ostatni konkurs w Lake Placid rozegrano 2 grudnia 1990 roku. Spektakularne zwycięstwo odniósł młody, 21-letni reprezentant Niemiec Andre Kiesewetter. Drugiego w klasyfikacji zawodów Szwajcara Stephana Zuenda wyprzedził o blisko 25 punktów. Był jednym z odkryć Pucharu Świata w sezonie 1990/91, ale był to jego jedyny udany sezon w karierze.

Trzecie igrzyska 

W 1986 roku powołano do życia Igrzyska Dobrej Woli, multidyscyplinarną imprezę sportową powstałą na skutek przedłużającego się kryzysu olimpizmu związanego z bojkotem igrzysk w Moskwie i Los Angeles. Pierwszą edycję rozegrano w stolicy Rosji w lipcu 1986 roku, a na starcie po raz pierwszy od igrzysk w Montrealu w 1976 roku stanęli zarówno gospodarze jak i Amerykanie. Do 2001 rozegrano pięć edycji imprezy, w 2000 roku w Lake Placid odbyła się jej jedyna zimowa edycja. W programie nie zabrakło konkursów skoków narciarskich. Na dużej skoczni przeprowadzono rywalizację indywidualną i drużynową. Na starcie stanęło 23 zawodników, a złoty medal po skoku na 128 metrów wywalczył Norweg Morten Aagheim zmarły w 2017 roku w wieku zaledwie 37 lat. Drugie miejsce zajął jego znacznie mniej znany rodak, Arne Sneli, a trzecie późniejszy wieloletni reprezentant Niemiec, Michael Neumayer. Druga seria została odwołana, więc o medalach rozstrzygał jeden skok. W konkursie drużynowym po złoto sięgnęła Norwegia, po srebro Austria, a po brązowy krążek Niemcy. Patrząc z perspektywy kolejnych lat, najlepiej wówczas rokującym zespołem była ekipa austriacka w składzie: Florian Liegl, Christian Nagiller, Stefan Kaiser i Martin Koch. Każdy z nich zostawił swój, mniejszy lub większy, ślad w w poważnych skokach. Ten ostatni ustanowił rekord skoczni, lądując w konkursie drużynowym na 133 metrze. W jedynej serii zawodów indywidualnych osiągnął nawet 136 metrów, ale przestraszył się niebezpiecznej odległości i zaliczył upadek, który pozbawił go medalu. Następna edycja Zimowych Igrzysk Dobre Woli miała odbyć się w 2005 roku w Calgary, ale nie doszła do skutku. 

Polskie akcenty

Do czasu przebudowy obiektów polskie osiągnięcia w Lake Placid prezentowały się bardzo skromnie. Jedyne podia biało-czerwonych w stanie Nowy Jork przypadły na październik 2005 roku. Swój życiowy sezon igelitowy zanotowali wtedy Wojciech Skupień i Marcin Bachleda, co jednak nijak nie przełożyło się na zimę. Zawody na MacKenzie Intervale Ski Jumping Complex stanowiły zwieńczenie cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego. Pierwszy z konkursów padł łupem Skupnia, który wyprzedził o 2,5 punktu Bachledę. Trzecie miejsce zajął późniejszy zdobywca Kryształowej Kuli Anders Bardal. Dzień później to Norweg był najlepszy, a Bachleda drugim miejscem przypieczętował zdecydowane zwycięstwo w klasyfikacji generalnej całego letniego cyklu. Jesienią ubiegłego roku już na nowych skoczniach do tamtych rezultatów nawiązali Aleksander Zniszczoł i Tomasz Pilch. Ten pierwszy zajął dwa drugie i jedno trzecie miejsce, Pilch natomiast uplasował się na drugiej i trzeciej pozycji. We wszystkich trzech konkursach niedościgniony pozostał Michael Hayboeck. W styczniu Lake Placid po raz drugi w historii organizowało Zimową Uniwersjadę, która okazała się medalowymi żniwami dla reprezentantów Polski. Mnogość konkurencji oraz słaba obsada spowodowała, że biało-czerwoni wywieźli stamtąd cały worek trofeów. Trzy złota i srebro zgarnęła Nicole Konderla, złoto i dwa brązowe krążki stały się udziałem Kingi Rajdy, a po srebrnym medalu zdobyły Anna Twardosz i Paulina Cieślar. Z pustymi rękami nie pozostali skoczkowie. Adam Niżnik wywalczył złoto w jednej z konkurencji, a Szymon Jojko brąz. 

Powrót po latach

Tegoroczne zawody w Ameryce Północnej będą przedostatnim przystankiem dla wszystkich ekip przed imprezą sezonu, a więc mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym. Program wydarzenia w Lake Placid zakłada aż trzy konkursy - dwa w sobotę i jeden w niedzielę, które zostaną poprzedzone piątkowym treningiem i kwalifikacjami.

W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w historii Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich odbędzie się konkurs duetów. W składzie każdej ekip znajdzie się dwóch zawodników. W pierwszej rundzie ocenianej wystartują wszystkie zgłoszone zespoły, do drugiej dostanie się dwanaście najlepszych, a w trzeciej serii wystartuje osiem czołowych drużyn. Oprócz tego na 128-metrowej skoczni dwukrotnie dojdzie do indywidualnych zmagań skoczków walczących o Kryształową Kulę.

Organizatorzy imprezy przygotowali dla kibiców atrakcyjne cenowo wejściówki. Dorośli i nastolatkowie za jeden dzień przeżywania emocji konkursowych (11 lub 12 lutego) zapłacą $30.00, z kolei dzieci oraz seniorzy $20.00. Dla najbardziej zaangażowanych sympatyków narciarstwa klasycznego przygotowano także dwudniowe pakiety (11 oraz 12 lutego), kolejno za $45.00 (dorośli oraz nastolatkowie) i $30.00 (dzieci oraz seniorzy). Koszt wejścia na terenu obiektu w dniu piątkowych kwalifikacji to $20.00 w kontekście dorosłych oraz nastolatków, a także $15.00 w przypadku dzieci oraz seniorów. Dzieci w wieku 6 lat i młodsze obejrzą zawody za darmo.

Kliknij, aby kupić bilety na Puchar Świata w Lake Placid!

Do Światowej Stolicy Sportów Zimowych zapraszają Olimpijski Urząd Rozwoju Regionalnego Stanu Nowy Jork (ORDA), USA Nordic Sport (USANS) i Międzynarodowa Federacja Narciarska oraz Snowboardu (FIS).

Bilety na PŚ w Lake Placid (HS128)
Kwalifikacje (10 lutego)

- dorośli i nastolatkowie (wiek 13-64) - $20.00
- młodzież i seniorzy (wiek 7-12, 65+) - $15.00
- dzieci (wiek 6 i mniej) - $0.00
Jeden dzień (11 lub 12 lutego)
- dorośli i nastolatkowie (wiek 13-64) - $30.00
- dzieci i seniorzy (wiek 7-12, 65+) - $20.00
- dzieci (wiek 6 i mniej) - $0.00
Dwa dni (11 i 12 lutego)
- dorośli i nastolatkowie (wiek 13-64) - $45.00
- dzieci i seniorzy (wiek 7-12, 65+) - $30.00
- dzieci (wiek 6 i mniej) - $0.00

Program PŚ w Lake Placid (HS128)*
10.02.2023 (piątek):
21:00 - oficjalny trening
23:00 - kwalifikacje
11.02.2023 (sobota):
15:00 - seria próbna przed konkursem indywidualnym
16:00 - konkurs indywidualny
22:00 - seria próbna przed konkursem duetów
23:00 - konkurs duetów
12.02.2023 (niedziela):
14:45 - kwalifikacje
16:15 - konkurs indywidualny
* - wszystkie godziny według czasu polskiego (+6 godzin względem Lake Placid)

Lake Placid World Cup 2023

 


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5618) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Adrian D. redaktor
    @Farek

    Sporo się od tego czasu zmieniło, jeśli chodzi o dorobek Polaków na tych skoczniach, dlatego pojawiła się konieczność, by go zaktualizować 😉

  • Farek doświadczony

    Nie żeby coś, ale ten artykuł już tu byl w zeszłym roku 22 września

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl