„Jest niewiele rzeczy, które irytują mnie bardziej” – problematyczny brak igelitu w Oslo

  • 2023-02-08 21:42

Jakiś czas temu w Norwegii rozpoczął się spór z Holmenkollbakken w roli głównej. Krajowy związek narciarski i gwiazdy skoków, takie jak aktualny lider PŚ Halvor Egner Granerud, domagają się wyposażenia obiektu w igelit. Radni miasta wzbraniają się jednak przed kosztowną modernizacja jednej z najsłynniejszych skoczni narciarskich na świecie.

Oburzenie wynika z faktu, że w przeciwieństwie do większości skoczni Pucharu Świata, w Oslo nie można skakać latem. –  Jest niewiele rzeczy, które irytują mnie bardziej niż brak igelitu na Holmenkollen. Jeśli otwierasz skocznię tylko na weekend Pucharu Świata, to równie dobrze możesz tego nie robić. Wydaje mi się, że skupiono się tutaj na czymś niewłaściwym – mówi Halvor Egner Granerud w rozmowie z Dagbladet.

Według wyliczeń federacji remont kosztowałby około 30 milionów koron norweskich, a miasto nie jest zbyt chętne do pokrycia tej sumy. –  Doskonale rozumiem, że istnieją dobre argumenty za igelitem na Holmenkollen. Miasto prowadzi dialog z Norweskim Związkiem Narciarskim na temat tego, jak można to zrealizować – mówi Omar Samy Gamal, radny miejski ds. kultury, sportu i wolontariatu w gminie Oslo. – Jest wielka potrzeba funkcjonowania obiektów sportowych w naszym mieście, ale powiedzieliśmy federacji, że priorytetowo traktujemy pieniądze gminy pod kątem potrzeb dzieci i młodzieży – dodaje.

Z milionem odwiedzających rocznie Holmenkollenbakken jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. –  Politycy nie rozumieją możliwości komercyjnych, jakie oferuje skocznia w Oslo. Nie rozumiem tego, że nie widzą przychodów, jakie może przynieść igelit. Wiemy, że jeśli pojawi się na skoczni, to Międzynarodowa Federacja Narciarska zorganizuje tam Letnie Grand Prix –  zapewnia Marit Gjerland z Norweskiego Związku Narciarskiego. Dodaje, że trwa proces, który ma uporządkować kwestie finansowe wokół ewentualnej inwestycji, ale nie oczekuje decyzji przed 2024 roku.

Inny pracownik federacji dodaje, że dzięki położeniu igelitu na skoczni „możliwe byłoby przedłużenie czasu użytkowania obiektu z dwóch do dziesięciu miesięcy”. Skocznia w Trondheim, która została niedawno otwarta, jest wyposażona w igelit. Oprócz nowego obiektu norwescy skoczkowie mogą trenować na dużej skoczni latem jeszcze tylko w Lillehammer. 


Jagoda Karpińska, źródło: Dagbladet/Eurosport.de
oglądalność: (4409) komentarze: (9)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor
    @.....sieanieskoczy

    Dlatego Wisłę należy zmniejszyć, Choćby do rozmiaru Lake Placid.

  • Arturion profesor
    @Adrian AZ

    No to Willingen czas wyremontować! Ale lepiej tylko te tory, bo gotowi zrobić z fajnej, mimo wszystko, skoczni, drugą obecną Wielką Krokiew... Ta przed remontem mogła być porównywana z Willingen.

  • Pavel profesor

    Ta skocznia to podobny bubel jak Wisła, konstrukcja sprawia,w nawet jak minimalnie wieje to i tak kręci i zawody są loteryjne. Co zabawniejsze w momencie gdy totalnie nie wieje, mamy mgłę przez którą nic nie widać. A to czy ma igelit czy nie to w zasadzie bez znaczenia, jakieś ciekawe konkursy trafiają się tam raz na 10 lat.

  • .....sieanieskoczy doświadczony
    @Adrian AZ

    Dokładnie tak! Te gnioty z przeciwstokami to właśnie takie dziury-miednice z problematycznym ruchem powietrza:

    - Oslo
    - Wisła
    - Tagił
    - Innsbruck

    Między innymi rzecz jasna! Ciasne dziury z przeciwstokami gdzie byle podmuch powietrza to wariacja w przelicznikach.

  • Adrian AZ profesor
    @Arturion

    Weź pod uwagę, że skocznia w Willingen nie była remontowana od ponad 20 lat, a skocznia w Oslo przeszła bardzo kosztowny remont przed MŚ 2011.

  • Arturion profesor

    A co do igelitu... Zdaje się Willingen nie ma nawet mrożonych torów...

  • Arturion profesor

    Są takie rzeczy, które irytują bardziej. Np. brak Krzysztofa Lei w zawodach Pucharu FIS gdy nie wykorzystujemy limitu...

  • SaraT stały bywalec
    @Adrian AZ

    Tam zawsze się skakało do takiej betonowej miednicy ze stromymi betonowymi trybunami wokół. Bardzo mało sympatycznie to wygląda.
    I ta stercząca w powietrzu wieża - tam to dopiero musi .... wiać.

  • Adrian AZ profesor

    Ogólnie coś chyba poszło nie tak przy modernizacji tej skoczni przed MŚ 2011. Za grube miliony zbudowano skocznię bez igelitu (który jest standardem od kat 90.) i z wielką niecką z okrągłymi trybunami, w której zawsze tworzy się dziura wietrzna, lub zawirowania powietrza takie, że na dole wieje w przeciwną stronę, niż na górze, co gwarantuje loterie wietrzne regularnie co roku na ten skoczni.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl