MŚ w Planicy: Piotr Żyła obronił tytuł mistrza świata!

  • 2023-02-25 18:06

Wspaniały występ polskich skoczków w Planicy! Piotr Żyła jako drugi skoczek w historii obronił tytuł mistrza świata na normalnej skoczni (HS102)! Wiślanin w drugiej serii ustanowił oficjalny rekord skoczni - 105 metrów. Srebro wywalczył Niemiec Andreas Wellinger, a brąz jego rodak, Karl Geiger. Piąty był Dawid Kubacki, a szósty Kamil Stoch. Biało-Czerwoni w komplecie awansowali do finału.

Piotr ŻyłaPiotr Żyła
fot. Tadeusz Mieczyński
Andreas WellingerAndreas Wellinger
fot. Tadeusz Mieczyński
Karl GeigerKarl Geiger
fot. Tadeusz Mieczyński
Reprezentacja PolskiReprezentacja Polski
fot. Tadeusz Mieczyński
Reprezentacja PolskiReprezentacja Polski
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii prowadził Stefan Kraft. Trzykrotny mistrz świata poszybował na odległość 102,5 metra, czym ustanowił oficjalny rekord skoczni. Austriak wyprzedzał o 0,8 punktu Andreasa Wellingera (101 m) oraz o 2,1 pkt. Karla Geigera (100 m). Czwarte miejsce na półmetku zajmował Dawid Kubacki, który w trudnych warunkach wietrznych wylądował na 97 metrze. Wicelider PŚ tracił 2,4 pkt. do liderującego Krafta.

Na kolejnych pozycjach uplasowali się Constantin Schmid (97,5 m) i Anze Lanisek (99,5 m). Siódme miejsce zajmowali ex aequo Michael Hayboeck (98,5 m) i Timi Zajc (99 m). Dziewiąty był Kamil Stoch (99 m) ze stratą 2,5 punktu do podium. Czołową dziesiątkę zamykał Halvor Egner Granerud (96,5 m). Lider Pucharu Świata tracił 4,7 pkt. do prowadzącego Krafta.

Polacy w komplecie awansowali do serii finałowej. Trzynasty na półmetku był obrońca tytułu, Piotr Żyła (97,5 m). Dwudzieste piąte miejsce zajmował Aleksander Zniszczoł (97,5 m), a trzydzieste - Paweł Wąsek (93,5 m).

Pierwszą serię zawodów rozegrano z 10. i 9. belki startowej.

Seria finałowa okazała się być popisem Piotra Żyły. Trzynasty na półmetku obrońca tytułu poszybował na 105 metr, ustanawiając nowy rekord skoczni. Polak objął prowadzenie, którego już nie oddał do końca zawodów. Tym samym wiślanin po raz drugi z rzędu sięgnął po złoty medal z przewagą 2,6 punktu nad drugim Andreasem Wellingerem (102 m). Na najniższym stopniu podium stanął Karl Geiger (101,5 m), który wyprzedził o 0,4 punktu lidera na półmetku, Stefana Krafta (99 m).

Z dobrej strony pokazali się również pozostali Polacy. Piąte miejsce zajął Dawid Kubacki (102 m), z kolei szósty był Kamil Stoch (102 m). W czołowej dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla Constantina Schmida (101 m), Jana Hoerla (101 m), Anze Laniska (100 m) i Timiego Zajca (101 m). Na jedenastej pozycji konkurs ukończył lider Pucharu Świata, Halvor Egner Granerud (97,5 m).

Paweł Wąsek dzięki próbie na 96 metr awansował z trzydziestej na szesnastą pozycję. Dwudzieste miejsce zajął Aleksander Zniszczoł (93 m).

Jednym z bohaterów drugiej serii został Jewhen Marusiak. Reprezentant Ukrainy lotem na 103 metr ustanowił rekord Srednjej Skakalnicy (pobity następnie przez Piotra Żyły) i ukończył konkurs na siedemnastej pozycji.

Rundę finałową rozegrano z 9. i 8. platformy. Za przepuszczalność kombinezonu zdyskwalifikowany został Ryoyu Kobayashi.

Piotr Żyła jest drugim skoczkiem w historii, który obronił tytuł mistrza świata na normalnej skoczni. Wcześniej tej sztuki dokonał tylko Adam Małysz, zwycięski w Lahti (2001) i Val di Fiemme (2003).

To 33. polski medal na Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym, a dwudziesty wywalczony w skokach narciarskich. To jednocześnie trzynastu złoto, zaś dziesiąte w skokach.

Dla Piotra Żyły to siódmy medal mistrzostw świata. Wcześniej miał złota w drużynie w Lahti (2017) i indywidualne w Oberstdorfie (2021) oraz trzy brązowe krążki - indywidualny z Lahti (2017) oraz zespołowe z Val di Fiemme (2013) i Falun (2015). 36-letni reprezentant Polski jest najstarszym indywidualnym mistrzem świata w skokach narciarskich w historii, pobijając... swój własny rekord sprzed dwóch lat.

Na niedzielę w Planicy zaplanowano konkurs drużyn mieszanych z udziałem 15 reprezentacji narodowych. Polacy wystąpią w składzie: Kinga Rajda, Kamil Stoch, Nicole Konderla i Piotr Żyła. Początek zawodów o 17:00, zaś o 15:30 rozpocznie się seria próbna.

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (132570) komentarze: (992)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • King profesor
    @sorantor250

    Tylko czy z drugiej strony gdyby nie specyfika Żyły to czy osiągnąłby więcej? Możliwe, że gdyby Żyła miał inną mentalność to może byłby na przestrzeni kariery bardziej stabilny, ale myślę że mógłby mieć np. więcej drugich. czy trzecich miejsc, ale niekoniecznie miałby te 2 tytuły mistrzowskie. On mentalnie jest na takim poziomie, że potrafi się niesamowicie skoncentrować i wtedy jest bezkonkurencyjny jak trafi ten swój dzień, ale z drugiej strony czasami przesadzi o czym sam wspominał. Mimo wszystko nadal Piotrek jest taką tykającą bombą.

  • sorantor250 profesor
    @Qrls

    wg mnie Żyła miał i ma ogromny potencjał, którego bardzo często nie wykorzystuje w 100% przez głowę. on jak jest skupiony całkowicie na swoim zadaniu to jest gotów wygrywać w każdych warunkach. niestety - zdarza mu się to bardzo, bardzo rzadko.. a szkoda.

  • Fan_Gruszki profesor
    @Arturion

    Sędziowie moim zdaniem niech są tak jak są, tylko niech trzymają się oficjalnych wytycznych...

  • Arturion profesor

    A w ogóle to na dużej możemy zaszaleć! Nie chcę pompować balonika, ale wśród faworytów ewidentnie trzech naszych jest. Może Wewiór dorzuci złoto do złota? :-)
    A może wreszcie Kamil?! No i Dawid odpuścił miksty... Po coś przecież. :-)

  • Arturion profesor
    @Fan_Gruszki

    Możliwe. Paru rozgarniętych na tym forum się znajdzie. To piszesz, że na temat sędziów się nie wypowiadałeś? To ciekaw jestem, co sądzisz o sędziowaniu tutaj. :-)
    Ja zgadzam się z "vox populi", że naszym dobrych not poskąpiono, zaś "płyn do zmywania" dostał za dużo. Do tego niedawne wyczyny Turczynki... Stąd poruszyłem temat sędziów, jako takich i zasadności sędziowania w obecnym kształcie.

  • Fan_Gruszki profesor
    @Fan_Gruszki

    Jeszcze Wojciechowski też nie widziałem, żeby skomentował.

  • Fan_Gruszki profesor
    @Arturion

    Że niby ja? Nie przypominam sobie. Chyba mylisz mnie tutaj z kimś innym.

  • Arturion profesor
    @war3d

    Zachowanie OK. Cieszył się po prostu.

  • war3d bywalec

    Piotrek za skoki i miejsce gratulacje. A za zachowanie po skokach i samych zawodach niestety jedynka. Byłem zażenowany i wyłączyłem TV. Spokojny nigdy nie był ale to co wyprawiał to przechodzi ludzkie pojęcie; nawet znający go zawodnicy byli chyba zniesmaczeni a może i przerażeni (np. Wellinger).

  • Arturion profesor

    Ale pytanie zasadnicze, czy Piotrek da radę powtórzyć to na dużej? To był superwyczyn!
    Szanse ma. I umiejętności też. Także formę.

  • Arturion profesor
    @vvorm

    Tu jednak sędziowie oceniali lepiej... Jak dla kogo, oczywiście. :-)
    O sędziach to można niestrudzenie. Czasami to otwiera się taki sprężynowiec, że idzie się zgodzić z nieustannym wnioskiem red. Hetnała, żeby sędziów w tym sporcie w ogóle wyeliminować...
    Chyba kiedyś i @FanGruszki miał podobne wnioski, jak się nie mylę. Ale mogę się mylić. W każdym razem przeciwników sędziów w skokach trochę jest.

  • Arturion profesor
    @vvorm

    Ja widywałem i "18,5" a nawet chyba więcej. Kobieta kosmosu. :-)

  • vvorm stały bywalec
    @Arturion

    Tak, potem to sobie upodobała liczbę ,,18" ;) niby fajnie, że i skoczkowie i sędzina z egzotycznego kraju, ale pytanie, co ona w ogóle wie na temat dyscypliny, w której ma wpływ na wyniki profesjonalnych sportowców...

  • Arturion profesor
    @vvorm

    Także i do @Bernat_Sola
    Tak sobie myślę, w kontekście Marusiaka, że wysyłanie kogoś do psychiatry za przewidywanie wyników za rok, to nie jest najlepszy pomysł. ;-)
    Może ktoś mieć dar wieszczy...

  • Arturion profesor
    @vvorm

    Lepszy jeszcze kabaret, że ta Turczynka w drugim konkursie z kolei znacznie zawyżała. Powinna już nie sędziować niczego. Nawet domniemanych zawodów FIS w Turcji.

  • Arturion profesor
    @King

    1. Żyła jakby dostał 5x20 od sędziów, to wcale nie byłoby nadużycie. A 5x19,5 to było - IMVHO - minimum.
    2. Kraft narzekał, Granerud i Słoweńcy - ci ostatni dziwią mnie najbardziej (bo Kraft to po prostu bezczelność). Ale może jakoś musieli wytłumaczyć się z zawodu, którzy uczynili kibicom.
    3. Czy lepszy Dawid, czy Piotrek? To pytanie dla statystyków. Za całość kariery jednak Dawid, obecnie - Piotrek. Zresztą porównamy na dużej. :-)
    4. Czy Lepszy Adam, czy Kamil nie ma sensu się zastanawiać, bo obydwaj to czołówka wszechczasów. Takich zawodników to nawet porównywać nie wypada. Choć statystycy to robią i dobrze, taka ich rola. :-)

  • kubilaj2 weteran
    @King

    Co do emocjonujących konkursów - to poza oczywistą oczywistością jak Oberstdorf 2005, to polecam Trondheim 1997 z normalnego obiektu - wpisowym o wejście do II rundy było przekroczenie punktu K(co w tamtych czasach wcale nie było takie oczywiste), 11 not powyżej 250 punktów(dla porównania, parę tygodni po MŚ na zawodach w Kuopio nikt nie zbliżył się do takiej noty)

  • Qrls weteran
    @King

    Dla mnie fenomenem jest to że Żyła wygrał dwa mistrzowskie konkursy, czyli tyle samo co wygrał konkurs PŚ i to nie jest przypadkowy medal jakie w tej dyscyplinie się pojawiają czasem, to nie jest medal po absurdalnym konkursie (jak ten Kubackiego, nie jest może przypadkowy bo w formie był ale absurdalny jest), po prostu dwa razy był najlepszy!

  • vvorm stały bywalec
    @Arturion

    Też przyszło mi do głowy, że muszą się podporządkować pod nadawców TV, a co za tym idzie sponsorów itd. Może jakby dostawali na gorąco powtórki samego lądowania? Tak sobie gdybam, ale może nie byłoby wtedy takich kuriozalnych sytuacji, że turecka sędzina daje przy co drugim skoku notę 16 pkt, podczas gdy skoczek lądował telemarkiem na takie - powiedzmy - 17,5pkt... podobnie wczoraj śmieszne noty dla Bjoerseth w II serii, dziewczyna ewidentnie ratowała się przed podpórką, a tu noty jak za nieidealny, delikatnie zachwiany, ale jednak telemark. I wiele innych przypadków... Granerud mowił, że w sobotę była parodia skoków, ale może jakiekolwiek zmiany w sporcie na świeżym powietrzu warto zacząć jednak od czegoś, na co wpływ ma człowiek?

  • King profesor

    Trzeba było trochę ochłonąć po tym konkursie i na chłodno już oceniając to był jeden z najlepszych konkursów mistrzowskich jakie miałem okazję oglądać. Ścisk był niesamowity. Żeby 17 Jelar tracił, o ile dobrze pamietam, jakieś 5-6 punktów do lidera to było niesamowite. Żyła jak już skoczył te 105m byłem wręcz pewien po ujrzeniu tej noty 261 pkt. że jest to atak na medal, ale w życiu bym nie przypuszczał, że na złoto!

    Niemcy również mocni. Horngacher potwierdził, że jeśli chodzi o przygotowanie na konkretny punkt sezonu to jest szefem i drugiego takiego nie ma (no może Thurnbichler będzie podobnie jak on, bo na ten konkurs przygotował naszych wybitnie).

    Śmieszy mnie trochę Kraft i jego narzekanie na warunki. Przecież to nic wobec tego co tutaj przytrafiło się Tschofenigowi i Hayboeckowi. Jeszcze jakby oni narzekali to bym to zrozumiał. Dodatkowo Kraft był również beneficjentem szalonego konkursu w Seefeld. Szkoda, że wtedy nie narzekał po brązowym medalu jak to innych wycięło, a on miał szczęście w 2 serii jak Polacy :)

    Największy zawód konkursu to Lanisek. Szczerze mówiąc jeszcze przed treningami zakładałem, że to on będzie murowanym kandydatem do złota. Pierwsze treningi potem zdawały się potwierdzać moje przewidywania. A w konkursie ostatecznie czegoś zabrakło. Jeśli chodzi o Zajca byłem pewien, że skończy w TOP10, ale o medalu będzie mógł zapomnieć. On jest zbyt niestabilny.
    W przypadku Graneruda tuż przed rozpoczęciem treningów coś tak mi chodziło z tyłu głowy, że on wróci jeszcze z tych MŚ bez indywidualnego medalu, ewentualnie z jakimś brązowym na dużej skoczni. Póki co wygląda na to, że wszystko zmierza w tę stronę.
    Cieszy zdecydowana poprawa Wąska i dzięki temu ma ogromne szanse na występ na LH i w drużynie. Ale nie należy skreślać Zniszczoła, któremu normalne skocznie nie leżą, a i tak zajął miejsce w TOP20 tutaj. Więc w mojej opinii ma spore szanse występu na LH.

    A to czego dokonał Żyła to jest coś niesamowitego. Zdobyć 2 tytuły mistrzowskie w okolicach 35 roku życia to jest wyczyn. Teraz to można dyskutować kto lepszy Dawid czy Piotrek ;) Mi szczerze mówiąc ciężko to na ten moment określić. Musiałbym chyba poddać analizie bardzo wiele czynników wraz z osiągnięciami. Zachowując proporcję to chyba trochę obecnie taki temat jak dyskusja czy lepszy Stoch czy Małysz.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl