Piotr Żyła: To był najlepszy sezon w mojej karierze

  • 2023-04-02 18:39

Cztery podia w konkursach Pucharu Świata, szóste miejsce w klasyfikacji końcowej, 984 punkty, złoty medal mistrzostw świata - tak w skrócie przedstawia się dorobek Piotra Żyły w zakończonym właśnie sezonie. 36-letni filar naszej kadry uznaje minioną zimę za najlepszą w swojej długiej karierze. 

- Oj, nie będę tęsknił za skokami... Ale przez jakiś czas tylko, potem na pewno zatęsknię. Gdyby trzeba było skakać dalej to bym skakał, ale potrzebuję też legnąć sobie na kanapie i napić się piwa - śmiał się Piotr Żyła po dzisiejszym konkursie, w którym zajął 14. pozycję. W drugiej serii oddał drugi najdłuższy skok dnia - 241,5 m, ale słabsza pierwsza próba sprawiła, że nie był w stanie nawiązać do wczorajszego dnia i  miejsca na podium. 

- Pięknie było skończyć sezon takim skokiem. Skokiem z lepszego repertuaru. W pierwszej serii się trochę zagotowałem. Chyba chciałem za dużo, za bardzo chciałem wejść w rytm i było za dużo spięcia. Ale ten drugi... No piękne. Gdyby belka była niższa to można by tam jeszcze trochę bardziej "przyawansować", ale z drugiej strony fajnie, że jury pozwoliło na takie dalekie loty, tej frajdy z lotów nikt nam już nie odbierze. Olek też zrobił życiówkę, Jan Hoerl chyba też, Naoki - także można powiedzieć, że to fajnie ze strony jury - podsumował Żyła.

Zimę 2018/19 skoczek z Beskidów zakończył na czwartej pozycji z dorobkiem punktowym znacznie wyższym niż obecny, bo wynoszącym 1131 punktów. Ale to tę zimę, zakończoną w niedzielę w Planicy, ocenia wyżej: - Myślę, że to był mój najlepszy sezon w karierze. Był bardziej poukładany, wiedziałem co robić, jak robić, trenerzy pomagali... W jakimś sezonie miałem chyba więcej punktów, ale nie miałem medalu, a teraz mam. Więc był najlepszy. Medal na normalnej skoczni, obrona tytułu, nie był konkretnie moim celem, chciałem po prostu zrobić wszystko, żeby tego dnia być najlepszy jak tylko mogę. 

Koespondencja z Planicy, Dominik Formela i Adrian Dworakowski


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6763) komentarze: (17)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Mluki bywalec
    @Kolos

    No właśnie a uważam że to też jest pewien wyznacznik "lotności" danego zawodnika - nie tylko najdłuższy skok w karierze, ale częstotliwość z jaką lata powyżej pewnej odległości - dajmy na to 240 m.

  • Kolos profesor
    @Mluki

    Ja mam statystyki wszystkich 200-metrowych skoków jakie oddano :). Wszystkie "Polskie" takie skoki rozpisuję też w osobnych statystykach ale akurat nie w kategorii ile skoków powyżej 240 m mają konkretni skoczkowie.

    Generalnie to rzadko uzyskiwana przez Polaków odległość.

    Tyle i więcej uzyskali tylko Kamil Stoch, Piotr Żyła i Maciej Kot

  • skakanie_na_sniadanie stały bywalec

    Z Piotrkiem wiąże się bardzo ciekawa statystyka, otóż od sezonu 2012/13 Piotrek osiąga w generalce PŚ idealną sinusoidę - w jednym sezonie idzie w górę, by w następnym pójść w dół. Zatem jeśli teraz poszedł w górę, to chyba wiadomo co zrobi za rok ;D

  • Mluki bywalec
    @sheef

    A czy ktoś dysponuje może listą wszystkich najdłuższych skoków Polaków, powiedzmy powyżej 240 metra? Bo taki Stoch w samej Planicy skoków 240+ miał chyba z 8. Niestety nigdzie takich statystyk znaleźć nie mogę.

  • Kolos profesor
    @dervish

    Zdecydowanie najlepszy to nie - o detale można się kłócić ale w sezonie 2020/2021 też miał złoto MŚ i praktycznie identyczny wynik w PŚ (wtedy 7 lokata, teraz 6) a w sezonie 2018/2019 był wprawdzie bez medalu w MŚ ale w PŚ sezon życiowy - 4 lokata.

    A i samymi punktami w PŚ, rekordowy dla Żyły jest sezon 2018/2019. I wtedy miał najwięcej miejsc na podium (siedem - 0-3-4).

    W sezonie 2020/2021 miał wprawdzie trochę mniej pkt (ale więcej podiów w PŚ) niż teraz ale było też o wiele więcej konkursów w tym sezonie niż wtedy.


    To są twarde liczby, w kontrze - mniej jednoznaczne, subiektywne odczucia zainteresowanego i niektórych tu na forum.

  • dervish profesor

    Zdecydowanie najlepszy w karierze sezon Żyły.
    Dokonał rzeczy wiekopomnej - obronił tytuł mistrzowski. To rzadki przypadek w historii skoków.
    No i wiek oraz odczucia mistrza mają tu znaczenie.

  • Matrixun doświadczony

    Ja przychylam się do zdania Żyły. 4 lata temu miał świetny sezon, ale był też młodszy o 4 lata, więc o utrzymanie wysokiej dyspozycji fizycznej było łatwiej, niż teraz. W minionym sezonie widać było to poukładanie, o którym mówi Piotrek. Zwłaszcza na początku. Żyła ceni sobie poukładanie - przecież to niemal oksymoron. Ale może właśnie dlatego, że takiemu żywiołowemu człowiekowi jak nasz Wiewiór, udało się wreszcie to osiągnąć, to właśnie to było dodatkowym argumentem za uznaniem tego sezonu za lepszy, niż widać na pierwszy rzut oka?

  • Arturion profesor
    @Kolos

    No to zobaczymy w następnym sezonie... A Piotrek będzie starszy! :-)

  • Kolos profesor
    @Karpp

    Ty się kiwasz. Żyła miał conajmniej dwa lepsze sezony od obecnego. Niczego nadzwyczajnego Thurnbichler więc nie zrobił.

    Krótkotrwały efekt nowej miotły i powrót do formy z sezonu 2020/2021. Żadne cuda i wybitności. Zasługi Thurnbichlera w tyn dyskusyjne. O ile w ogóle.

  • znawca_francuskiego weteran

    Jak dla mnie najlepszym sezonem w karierze Piotrka był sezon 2018/2019. Ten był drugim albo trzecim najlepszym(za sezonem 2020/2021).

  • Tommy 97 bywalec

    Piotrek chwilą zasłużonego odpoczynku a wierzę że w przyszłym sezonie będzie również pięknie albo i lepiej jakieś zwycięstwo w PŚ by się sprzydal i medal MŚwL

  • sheef profesor
    Polacy z rekordami życiowymi powyżej 200 m.

    Poniżej zestawienie polskich skoczków, którzy legitymują się rekordem życiowym powyżej 200m. (kolejność od najdłuższego do najkrótszego lotu):

    1. Kamil Stoch - 251,5m. (Planica 2017),
    2. Piotr Żyła - 248m. (Planica 2019),
    3. Maciej Kot - 244,5m. (Vikersund 2017),
    4. Jakub Wolny - 237,5m. (Planica 2019),
    5. Dawid Kubacki - 236,5m. (Planica 2018),
    6. Stefan Hula - 236m. (Planica 2018),
    7. Aleksander Zniszczoł - 235,5m. (Planica 2023),
    8. Andrzej Stękała - 235m. (Vikersund 2016),
    9. Adam Małysz - 230,5m. (Vikersund 2011),
    10. Klemens Murańka - 221,5m. (Planica 2015),
    11. Paweł Wąsek - 216,5m. (Vikersund 2023),
    12. Jan Ziobro - 216m. (Oberstdorf 2017),
    13. Krzysztof Miętus - 210m. (Vikersund 2012),
    14. Robert Mateja - 205,5m. (Planica 2007),
    15. Łukasz Rutkowski - 203m. (Bad Mitterndorf 2010),
    16. Marcin Bachleda - 201,5m. (Planica 2010),
    Mateusz Rutkowski - 201,5m. (Planica 2004).

  • Karpp profesor
    @Kolos

    Wg statystyk? Dopiero pisałeś, że odnośnie Thurna cyferki nie maja znaczenia, (MŚ zauważyłeś)? ;) coś się zakiwujesz dzisiaj w swoim jak to napisał Maradona wyimaginowanym świecie ;)

    Czyli cytując klasyka
    Żyła- „to był najlepszy sezon w karierze”
    Kolos- „nie był”

    ;))))

  • Kolos profesor
    @Vow_Me_Ibrzu

    Niczego konkretnego o sztabie trenerskim Piotr Żyła nie powiedział.

    A po za tym czy on kiedykolwiek skrytykował metody szkorniowe któregokolwiek trenera (Kruczek, Horngaher, Dolezal) ?

  • Kolos profesor

    No nie wiem, sezony 2018/2019 (4 miejsce w PŚ) i sezony 2020/2021 (7 miejsce w PŚ ale więcej podiów i też tytuł MŚ) miał Piotrek jednak ciut lepsze.

    Przynajmniej według statystyk.

  • nicoz weteran

    Tylko pozostań sobą i poukładaj wszystko tak jak skoki w tym sezonie.

  • Vow_Me_Ibrzu doświadczony

    Ktoś jeszcze pyta o ocenę sztabu przez Przedwiecznych?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl