Niebawem ruszą prace w Val di Fiemme, znamy rozmiary olimpijskich skoczni

  • 2023-04-05 19:42

Kompleks Trampolino Dal Ben w Predazzo w malowniczo położnej Dolinie Płomieni (Val di Fiemme) trzykrotnie gościł w swojej historii konkursy mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Za trzy lata skocznie staną się areną imprezy jeszcze wyższej rangi - igrzysk olimpijskich, których gospodarzem formalnie będzie Mediolan i Cortina d'Ampezzo.

 - Jesteśmy w początkowej fazie jednej z głównych inwestycji zaplanowanych w Trydencie w ramach wielkiego międzynarodowego wydarzenia, jakim będą igrzyska olimpijskie – mówi prezydent regionu Maurizio Fugatti. - Przebudowa stadionu do skoków narciarskich to praca o absolutnie priorytetowym znaczeniu, która sprawi, że obiekty w Predazzo będą dostosowane do najnowocześniejszych standardów olimpijskich. Inwestycja ta z czasem będzie miała pozytywny wpływ na relacje między sportem a lokalną społecznością - dodaje.

W miejscu obiektów o rozmiarach 135 i 106 metrów powstaną skocznie HS143 i HS109. Termin składania ofert na przeprowadzenie inwestycji wycenionej na 17 milionów euro mija 16 maja. W czasie stu dni od daty podpisania umowy musi zostać sporządzony projekt wykonawczy, następnie w ciągu 450 dni obiekty mają zostać ukończone. 

Na skoczniach w Val di Fiemme ze zdobycia czterech medali cieszyli się Polacy. W 2003 roku oba konkursy indywidualne mistrzostw świata wygrał Adam Małysz, dziesięć lat później na dużym obiekcie triumfował Kamil Stoch, a brązowy medal w niezwykle dramatycznych okolicznościach wywalczyła biało-czerwona czwórka w składzie: Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Maciej Kot.

Ostatnie zawody Pucharu Świata rozegrano w Val di Fiemme 11 i 12 stycznia 2020 roku na obiekcie normalnym. Podium obu konkursów wyglądało tak samo, wygrał Karl Geiger przed Stefanem Kraftem i Dawidem Kubackim. Rok wcześniej na dużej skoczni Kubacki odniósł swoje pierwsze z 11 zwycięstw w Pucharze Świata. W tej chwili włosi nie dysponują żadną czynną normalną lub dużą skocznią na terenie swojego kraju. Nie ma więc mowy o krajowych zgrupowaniach reprezentacji, a jesiennie mistrzostwa Włoch zostały z konieczności zorganizowane w Villach. 

 

 


Adrian Dworakowski, źródło: Ufficiostampa.provincia.tn.it + informacja własna
oglądalność: (28556) komentarze: (31)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • cms doświadczony

    I jak z tymi rozbiegami? Będą modernizowane czy wyburzone i wybudowane od nowa?

  • Oczy Aignera profesor
    @Pavel

    Skocznia w Ironwood ma wszystko nieustalone, a w szczególności kwestię najważniejszą - jej przyszłość.

  • Oczy Aignera profesor
    @Adrian AZ

    Jeszcze przed rzeczywistą zmianą miała homologację z HS 128. Niektórzy zastanawiali się, czy będzie oznaczało to zmniejszenie rozmiaru, bo wówczas jej wielkość wynosiła 130 metrów. Ostatecznie do tego doszło trochę później.
    Z Muehlenkophschanze była podobna sytuacja, ponieważ po zmianach przepisów była mowa o zmianie rozmiaru tego obiektu na 147 metrów, ale trochę z tym zwlekano.

  • Arturion profesor
    @Skokownik

    Pewnie nawet na Bahrajn i Kuwejt, ale nie posądzam szejków aż o taki brak rozsądku. ;-)

  • cms doświadczony
    Rozbiegi skoczni

    Czy wieże startowe i rozbiegi zostaną wyburzone i wybudowane od nowa czy zostanie wykorzystane to co jest tylko zostaną zmodernizowane?

  • Mati2121 stały bywalec
    @Adrian AZ

    Za punkt K i na dużej, i na normalnej skoczni w Trondheim jest nietypowy. Na dużej są to 124 metry, a na normalnej 94 metry.

  • Skokownik weteran
    @Arturion

    Szejki mogą i u siebie. Zbudowaliby wtedy skocznię w hali, gdzie będzie sztucznie utrzymana ujemna temperatura. Ich na to stać. Zresztą Pertile by się ucieszył, bo on sam marzy o skokowym show w Dubaju. Ale na Dohę czy Arabię Saudyjską myślę, że też by się zgodził.

  • Tomek88 profesor

    Dobrze, że będą nietypowe rozmiary, zawsze to jakieś urozmaicenie. Te skocznie będą rozmiarowo prawie identyczne jak te w Pjongczangu w 2018.

  • Gerwazy doświadczony

    Czyli Adaś będzie już ostatecznym rekordzistą starych skoczni. no dobra, na dużej razem z Ryoyu ;)
    Mam nadzieję że sporo parametrów dużej skoczni pozostanie niezmienionych i zachowana zostanie charakterystyczna wysoka parabola lotu na dużej skoczni. Choć obawiam się że tak już nie będzie.
    No i oby nie wpadli na pomysł wycinki tego lasu, jak w Engelbergu.

  • Matrixun doświadczony
    @Skokownik

    Owszem, będzie. Aczkolwiek za kilka/kilkanaście lat będzie to już bardziej popularny rozstaw punktów K+HS, a zestaw K120+HS135 bądź podobny (zwłaszcza K-120) będzie już rzadkim widokiem. W sumie w ostatnim sezonie mieliśmy zaledwie 5 skoczni z takim punktem K oraz 2 z nieznacznie mniejszym (co też mi odpowiada). Może to moja nostalgia za nieco mniejszymi rozmiarami obiektów, ale uważam, że takie skocznie jak w Lake Placid, Lahti czy Innsbrucku mają swój urok i nie trzeba ich na siłę powiększać, by dostosować się do reszty. Nie znaczy to jednak, że Rukatunturi albo Mühlenkopfschanze nie lubię, bo obie są w moim TOP5 ulubionych skoczni.

  • Arturion profesor
    @kubilaj2

    Jeszcze i Chiny mogą się postawić, a może i szejki? Im FIS nie podskoczy.

    PS. Przy czym, ci ostatni, wcale nie muszą budować u siebie, :-)

  • kubilaj2 weteran
    @EddieKoteł

    Już to omawialiśmy - nie ma na to szans, chyba żeby oddzielić loty od skoków(ale musiałby się znaleźć jakiś szalony miliarder z Ju Es Ej, a jak dobrze wiemy, FIS cannot into marketing)

  • EddieKoteł weteran

    Tylko nie K128, te punkty konstrukcyjne o wartości z d. psują przejrzystość, utrudniają kalkulację i jakiś taki koherentny odbiór wizualny dyscypliny. Obiektów historycznych typu paskudne Lahti się nie czepiam, ale nowe skocznie powinny mieć punkt K w równych przedziałach - ułatwiających kalkulację właśnie... 115, 120, 125, 130. A HS tam gdzie trzeba.

    Przy czym jestem za tym, żeby przejrzystość swoją drogą, ale unikalność obiektów swoją. Jestem gorącym zwolennikiem poluzowania przepisów dotyczących wysokości od progu do wybiegu. Jeżeli coś ma realnie urozmaicić dyscyplinę to nowe typy skoczni, jak w przypadku never-ending story Ironwood. Takie obiekty K145-175 byłyby naprawdę interesujące.

    Już nie mówiąc o tym jak długo czekamy na rekord świata przez głupią zasadę 135 m i kastrowanie mamutów, które jest wręcz niebezpieczne dla zawodników. Kto oglądał powtórkę skoku Krafta z Vikersund na 249 m z dołu skoczni ten wie.

  • Arturion profesor
    @Seba Aka Krzychu

    Nie mów hop, dopóki nie skoczą. ;-)

  • Adrian AZ profesor
    @Oczy Aignera

    Zmiana HS na Bergisel wynikała akurat ze zmiany przepisów FISu.

  • Adrian AZ profesor

    Remont potrzebny, bo skocznie są już dość mocno przestarzałe, a na igrzyskach w końcu skocznie muszą się prezentować nowocześnie. Cieszy napewno, że Włosi nie poszli w oklepane K95/HS105-106 i K125/HS140, a będzie coś bardziej oryginalnego. HS109 to akurat maksymalny rozmiar dla skoczni normalnej, ale to dobrze, bo dzięki temu będą dłuższe, a co za tym idzie, ciekawsze skoki. Taki sam rozmiar ma z resztą skocznia olimpijska w Pyeongchang. Z kolei HS143 to zupełna nowość, pod względem HS będzie to druga największa duża (czynna) skocznia świata. I oby za tym nietypowym rozmiarem krył się jakiś ciekawy profil umożliwiający dalekie skoki, a nie kolejna skocznia, gdzie rekord będzie ustanowiony 1-2m za HS, tak jak poprzednie skocznie olimpijskie. W Trondheim niestety poszli w klasyczne HS105 (albo 106, dokładnie nie pamiętam) i HS140.

  • Oczy Aignera profesor
    @KamO

    Co ma nietypowy rozmiar skoczni do problemów z uzyskaniem homologacji? To jest przede wszystkim kwestia geometrii. Poza tym te parametry można zmieniać, a sam obiekt może mieć i dwie homologacje jak np. Bergisel przed zmianą HS na 128 metrów.

  • Adrian AZ profesor
    @Oreo

    W Pragelato skocznie rozebrali - nie było chętnych na korzystanie z nich. A w Predazzo remontują przed IO, które się ty odbędą w 2026 roku.

  • Seba Aka Krzychu profesor

    Fajne te parametry, takie dosyć nietypowe, teraz rekord dużej skoczni będzie ładnie wyśrubowany.

  • Maks113 doświadczony
    @Janeman

    A jakie dokładnie parametry miała mieć Gross Titlis?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl