Wielkanocny skandal na skoczni

  • 2023-04-09 19:04

Wielkanoc, jako święto ruchome, może przypaść na czas od 22 marca do 25 kwietnia. Dwukrotnie jak dotąd zdarzyło się, że święta Wielkiej Nocy zahaczyły o kończący się sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Świąteczna niedziela w 1991 roku zakończyła się skandalem na skoczni w Szczyrbskim Plesie.

Wielkanoc na skoczni Wielkanoc na skoczni
fot. Eurosport

Sezon 1988/89 był przełomowy dla historii skoków narciarskich. Wówczas to Szwed Jan Bokloev rozkładając narty w kształt litery V znacznie przeskakiwał swoich rywali i został zwycięzcą klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Bokloev nie był pierwszym skoczkiem, który osiągnął sukces, skacząc 'fałką", bo za takiego uznać trzeba Czecha Jiriego Malca, o czym pisaliśmy >>>TUTAJ<<<, niemniej w annałach to Szwed figuruje jak "wynalazca" nowego sposobu latania. Ale Bokloevowi pomógł nie tylko styl V, ale także absencja w części konkursów Jensa Weissfloga.

Genialny Niemiec z NRD, jeśli już brał udział w konkursach, to najczęściej stawał w nich na podium lub je po prostu wygrywał. Odpuszczone konkursy zrobiły jednak swoje. Weissflog zdominował też finał sezonu, który przypadł na 25 i 26 marca w Planicy, czyli odpowiednio Wielką Sobotę i pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy. Na skoczni normalnej wyprzedził Austriaka Andreasa Feldera i Ariego-Pekkę Nikolę z Finlandii. Dzień później, na dużym obiekcie, za jego plecami znaleźli się Norweg Kent Johanssen i Felder. Bokloev nie był wówczas w stanie bić się już o czołowe lokaty.

Dwa lata później, w Wielką Sobotę 30 marca, w Szczyrbskim Plesie na Słowacji triumfował Szwajcar Stephan Zuend, drugie miejsce zajął Szwed Mikael Martinsson, a trzeci był Fin Raimo Ylipulli. Zuend zajął wtedy drugą pozycję w klasyfikacji generalnej za Austriakiem Andreasem Felderem. Nazajutrz, w pierwszy dzień świąt, doszło do jednego z największych skandali w historii skoków.

Na skoczni hulał bardzo silny, porywisty wiatr stwarzający duże zagrożenie dla zawodników. Reprezentant Czechosłowacji Ladislaw Dluhos doznał złamania nogi i  został helikopterem przetransportowany do szpitala. Taki sam los spotkał poturbowanego Norwega Øyvinda Berga, choć w tym przypadku przyczyną był raczej błąd samego zawodnika. Pomimo protestów trenerów poszczególnych ekip jury głosami 3:2 zdecydowało o kontynuowaniu zawodów. Ostatecznie drużyny Austrii, Niemiec, Finlandii, Szwecji i Szwajcarii wycofały się z konkursu. Dopiero wówczas został on odwołany.

W przyszłym roku Wielkanoc przypada na 31 marca - 1 kwietnia. Wstępny kalendarz FIS zakłada, że sezon zakończy się tydzień wcześniej, zatem wszystko wskazuje na to, że skoczkowie przed zawodami nie będą mieli okazji podzielić się jajkiem. 

 

Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (96418) komentarze: (23)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Prefekt początkujący
    @Kolos

    Według Biblii? Bo chyba ona powinna być autorytetem w wyznaczaniu świat żydowskich...czy podobnie chrześcijanskich...

  • smiesznygracz początkujący
    @Kolos Oczywiste?

    No powiem ci że kiedy czyta się komentarze to dziwnie brzmi komentarz pt. To oczywiste. chociaż masz racje.

  • Kolos profesor
    @Arturion

    To oczywiste.

  • Arturion profesor
    @Kolos

    Wielkanoc nie ma stałej daty.
    A Boże Narodzenia ma.

  • mateusz3951 weteran

    Myślę że nie doczekamy się ponownie zakończenia PŚ na Wielkanoc. FIS będzie tak ustalał kalendarz żeby najpóźniej w Niedzielę Palmową była Planica.

  • Kolos profesor
    @Karpp

    Tak jak mówiłem - zapewne nie pisana zasada w FIS-e żeby nie wpisywać zawodów PŚ w Wielkanoc. Zresztą i tak w większości przypadków Wielkanoc przypada w Kwietniu więc rzadko ten temat istnieje.

    Tak samo na Boże Narodzenie nie wpisują w kalendarz zawodów PŚ.

    Ale akurat Boże Narodzenie nie zawsze (a w zasadzie to rzadko). wypada w Niedzielę (w przeciwieństwie do Wielkanocy).

  • Karpp profesor
    @Kolos

    Nie wiem czy ta magia świąt ale ze wszystkimi Twoimi wypowiedziami się akurat w tym wątku zgadzam. Tak historia pokazuje, że Pś w skokach kończy się przed Wielkanocą. I przykładem będzie koleiny sezon, nie ciągnięty do kwietnia.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    W całej historii PŚ najwcześniej Wielkanoc wypadła w 2008 roku - 23 marca. Mimo to sezon skończył się tydzień wcześniej (16 marca).

    W całej historii PŚ w marcu Wielkanoc wypadła w latach 1986,1989,1991, 1997,2002,2005,2008,2013,2016.

    Najwcześniej 23 marca, 3 razy 31 marca, 2 razy 30 marca, 2 razy 27 marca i raz 26 marca.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    No to dlaczego od 32 lat (a w ogóle w 44 letniej historii PŚ tylko 2 razy) ani razu nie było PŚ w Wielkanoc?

    Pomijam, że na ogół święta wypadają w kwietniu a więc dość późno jak na skoki na śniegu, ale jednak parę razy wypadły końcem marca a i wtedy PŚ w skokach już nie było.

  • KamilG2 bywalec
    @Janekx1

    Na rozbiegu już stracił równowagę

  • Janekx1 weteran

    Upadek 100% winy tylko zawodnika, żadnego podmuchu zobaczcie w jaki sposób on wychodził z progu i jaką sylwetkę przybrał przed wyjściem z progu.

  • Janekx1 weteran

    Bardzo ciekawe i pożyteczne informacje, polecam takich więcej zamieszczań tym bardziej że będzie pas kilka miesięcy od skakania :)

  • Oczy Aignera profesor
    Mały błąd

    Kent Johansson?

  • Prefekt początkujący
    @Pavel

    Dokładnie Mordorku. Masz rację, jak jakieś święto wypadnie 1 Marca, to też nie będą się stosować :P
    Trzeba LGP jeszcze przeanalizować pod kątem powstań :P

  • cms doświadczony
    @Skokownik

    Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi, że najpóźniej w Niedzielę Palmową ale oczywiście czasem Niedziela Palmowa jest w kwietniu a sezon kończy się pod koniec marca

  • Skokownik weteran
    @cms

    Nie zawsze przypadają na Niedzielę Palmową. Np. w zeszłym roku nie były, bo Niedziela Palmowa była 10 kwietnia.

  • cms doświadczony

    Nie spodziewam się abyśmy w przyszłości oglądali zawody w Wielkanoc. Ostatnie zawody przypadają na Niedzielę Palmową. W 2027 roku jako, że Wielkanoc przypada na niedzielę 28 marca to sezon w Planicy zakończy się prawdopodobnie już 21 marca

  • Skokownik weteran
    @Pavel

    Może dlatego, że Wielkanoc to święto kojarzone z wiosną? A skoki to jakby nie patrzeć sport zimowy. Nie wszystkie ligi grają normalnie np. nasza Ekstraklasa ma dzisiaj dzień pauzy. Ale oglądałem dziś siatkarską PlusLigę.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Dlaczego? W Piłkę ligi grają normalnie, dzisiaj np oglądałem angielską.

  • Kolos profesor

    Raczej teraz FIS kieruję się zasadą (pewnie nie pisaną) , żeby PŚ nie zahaczał o Wielkanoc. Więc zawsze sezon kończy się najpóźniej tydzień przed Wielkanocą.

    To, że kiedyś były zawody PŚ w Wielkanoc należy przyjmować jako dziwaczną aberację.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl