Skakali w Poniewieżu. Litwini rozpoczęli promowanie skoków narciarskich wśród najmłodszych

  • 2023-06-06 06:19

Jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu, Litwini planują wznowić po wielu latach przerwy działalność w zakresie skoków narciarskich. W ostatnich dniach rozpoczęto akcję promowania tej dyscypliny wśród najmłodszych.

- Chcemy zwiększyć liczbę ekip, które mogą konkurować. Moglibyśmy udać się w dawny region bałkański, mamy rzecz jasna Estonię, Litwę i Łotwę. Jest więcej krajów, które mogłyby dołączyć do rodziny skoków narciarskich - mówił w sezonie olimpijskim Sandro Pertile podczas rozmowy ze Skijumping.pl. Mogło się wydawać, że Litwa wkradła się do tej wypowiedzi nieopacznie, przez pomyłkę. A jednak nie.

- Stwierdziłem po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku, że jeśli Chiny mogą zbudować skoki od zera, to my też możemy to zrobić, zwłaszcza, że mamy w tej dyscyplinie tradycje - mówił nam w kwietniu prezes litewskiej federacji, Remigijus Arlauskas. - Stworzymy drużyny przy wsparciu naszych sąsiadów z Polski, Estonii, przyjaciół m.in. ze Skandynawii, Austrii i Szwajcarii. Będziemy działać oczywiście w porozumieniu z FIS. Musimy odbudować skocznię narciarską w Ignalinie w Wilnie,  prawdopodobnie wybudujemy nową w Druskiennikach, gdzie mamy teraz raj dla narciarzy i snowboardzistów "Snow Arena" - zapowiadał.

Litewska federacja nadała FIS Code w bazie skoków narciarskich Międzynarodowej Federacji Narciarskiej kilku sportowcom uprawiającym inne dyscypliny narciarskie. - Jestem podekscytowana nową przygodą. Mam nadzieję nie tyle uprawiać skoki narciarskie, co odnosić w nich sukcesy - mówiła nam 28-letnia Kotryna Maldutyte, która parała się dotąd narciarstwem dowolnym.

W miniony weekend w Poniewieżu przy pomocy Estończyków i Łotyszy zaprezentowano mało znaną dyscyplinę najmłodszym Litwinom. Gościem specjalnym imprezy była Vida Vencienė, litewska biegaczka narciarska, która reprezentując ZSRR, zdobyła złoty i brązowy medal igrzysk olimpijskich w Calgary. Głównym instruktorem był łotewski trener Agris Kumelins, szkoleniowiec Markussa Vinogradovsa, olimpijczyka z Pekinu w kombinacji norweskiej.

 - Zostałem zaproszony na Dzień Olimpijski w Poniewieżu na Litwie, 3 czerwca - pisze Kumelins na swoim facebook'owym profilu. - Litwa chce przywrócić u siebie dyscypliny olimpijskie, takie jak skoki narciarskie i kombinacja norweska. My, czyli przedstawiciele Łotwy, a także Estonii, przyjechaliśmy pomóc przybliżyć im te sporty. Risto Raudberg z Estonii przywiózł i zamontował mobilną skocznię, na której każdy kto chciał, mógł spróbować swoich sił w skokach narciarskich. Zaprezentowaliśmy również wszystkim sprzęt do skoków. Zainteresowanie było niesłabnące przez cały dzień. Ten dzień był ekscytujący! Dziękujemy Remigijusowi Arlauskasowi za zaproszenie i życzymy Litwie powodzenia w ożywianiu tego sportu! Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się wspólnie zorganizować pierwszy Puchar Bałtyku.

W Poniewieżu funkcjonowała kiedyś skocznia narciarska z prawdziwego zdarzenia. Otwarto ją w 1964 roku staraniem miejscowej fabryki lamp "Ekranas", a także lokalnych pasjonatów narciarstwa. Drewniany rozbieg osadzono na żelbetowej podporze. Pozwalała na osiąganie około trzydziestometrowych odległości.


Adrian Dworakowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (5982) komentarze: (18)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Skokownik weteran
    @Lataj

    Chyba że dla Estonii skakałaby krajowa czołówka, mianowicie Aigro, Maltsev oraz Vagul, a dla Polski i Niemiec juniorzy ledwo łapiący się na FIS Cup.

  • Kolos profesor
    @atalanta

    Pisałemm jak było. Przypuszczałem, że skoro wróciliśmy do Alpen Cupu to na zmienionych (lepszych) zasadach niż kiedyś.

  • atalanta doświadczony
    @Kolos

    Ale to się już zmieniło. Przegapiłeś newsa?
    "W opublikowanym dziś komunikacie OPA, czyli Organizacji Państw Alpejskich, organizator zawodów Alpen Cup w narciarstwie klasycznym, oficjalnie poinformowano o przyjęciu w swoje struktury sześciu nowych członków: Finlandii, Szwecji, Norwegii, Chorwacji, Węgier i Polski. (...)
    - Nowe federacje są odtąd pełnoprawnymi partnerami z pełnym prawem głosu - czytamy w komunikacie."

  • Arturion profesor
    @Kolos

    Akurat my powinniśmy na normalnych, Bo Karpaty to część tzw. fałdowań alpejskich. :-)

  • Lataj profesor
    @placek08

    A ja na początku sądziłem, że może wszystkie kraje położone nad Bałtykiem (oprócz splamionej krwią niewinnych Ukraińców Rosji) będą brały udział, a gościnnie także państwa sąsiadujące i niemające dostępu do Bałtyku. Ale taki puchar byłby zdominowany przez zawodników z Polski i Niemiec.

  • Kolos profesor
    @placek08

    To nie zupełnie tak, Puchar Alp (Alpen Cup) jest dla państw alpejskich, inne reprezentację mogą startować na zasadzie wyjątku, na gorszych niż państwa alpejskie warunkach.

  • placek08 doświadczony
    @Skokownik

    Jeżeli Puchar Alp obejmuje już pół Europy, a Puchar Kontynentalny jest międzykontynentalny, to Puchar Bałtycki może równie dobrze zrzeszać kraje NATO.

  • Kolos profesor
    @Skokownik

    Tak to się zgadza, tylko, że w tekście mamy bliżej niesprecyzowany Puchar Bałtyku a nie Puchar Państw Bałtyckich.

    Czyli spokojnie można zrozumieć koncepcję tego pucharu w szerszym ujęciu jako turniej wszystkicg państw leżących nad Morzem Bałtyckim.

  • Skokownik weteran
    @Kolos

    Nazwa kraje bałtyckie stosowana jest tylko w kontekście Litwy, Łotwy i Estonii. Nie należy mylić tego pojęcia z pojęciem krajów nadbałtyckich, która oznacza wszystkie kraje położone nad Morzem Bałtyckim. Nie wiadomo więc co oznaczałby potencjalny termin "Puchar Bałtyku".

  • Kolos profesor
    @muszek59

    Coś tam skakali ale bardzo amatorsko. W końcu komunistyczne władze sportowe w ZSRR, że skoki i kombinacja norweska na Litwie nie ma sensu i zaorali tamtejsze bawienie się w skoki (i w kombinację)

    Swoją drogą (wciąż) za najlepszego Litweskiego skoczka uchodzi Polak Zbigniew Kiwert (to on jest rekordzistą Litwy w długości skoku), skakał też jego brat Kazimierz.

    Natomiast żadnego nazwiska czysto Litewskiego w kontekście skoków się nie uświadczy, chociaż w tych Mistrzostwach Litwy czy studenckich zawodach trochę rodowitych Litwinów musiało skakać, przynajmniej tak by wynikało że wspomnień braci Kiwertów co do frekwencji w zawodach.

  • Lataj profesor

    Jak mają sezon ogórkowy, to z niego korzystają.

  • Lataj profesor
    @muszek59

    Zbigniew Kiwert. To Polak, ale wybrał litewskie barwy.

  • muszek59 bywalec

    Czy był jakiś skoczek w historii Litwy który skakał? Ma ktoś wiedzę na ten temat ?

  • Kolos profesor
    @Skokownik

    Jeśli Puchar Bałtyku to spokojnie mogliby w im startować też Finowie, Polacy, Niemcy. Pytane też czy byłyby to zawody seniorskie.

    W sumie to trochę zabawne, że Litwni na nauczycieli skoków oprócz Estonii wzięli sobie Łotyszy gdzie skoki mają na poziomie bardzo amatorskim..

  • Skokownik weteran
    @Kolos

    Raczej zdominowali by go Estończycy, bo nie sądzę by drgnęło coś na Łotwie ani by Litwini zbudowali tak silną drużynę, by podjąć walkę z Aigro, Maltsevem czy nawet rozwijającym się przecież Vagulem.

  • Kolos profesor

    Puchar Bałtyku byłby ciekawą inicjatywą.

  • Skokownik weteran

    Jak widać nie żartowali. Może któryś z tych dzieciaków rzeczywiście zakocha się w skokach narciarskich i będziemy mieli reprezentację Litwy? Mobilna skocznia podczas wydarzenia była strzałem w dziesiątkę.

  • Oreo profesor

    fajnie x)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl