IE w Krakowie: Dawid Kubacki ze złotym medalem na Wielkiej Krokwi!

  • 2023-07-01 18:35

Dawid Kubacki mistrzem Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 na dużej skoczni! Reprezentant Polski triumfował na Wielkiej Krokwi (HS140) w Zakopanem po skokach na odległość 139 m oraz 134,5 m. Srebrny medal wywalczył Jan Hoerl, a brązowy Philipp Raimund. Siódme miejsce zajął Piotr Żyła, a dziesiątkę zamknął Aleksander Zniszczoł. Polacy w komplecie awansowali do finału.

Dawid KubackiDawid Kubacki
fot. Tadeusz Mieczyński
Jan HoerlJan Hoerl
fot. Tadeusz Mieczyński
Philipp RaimundPhilipp Raimund
fot. Tadeusz Mieczyński
Dawid Kubacki i Thomas ThurnbichlerDawid Kubacki i Thomas Thurnbichler
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajduje się Jan Hoerl. Srebrny medalista konkursu na Średniej Krokwi poszybował na 140 metr. Austriak miał 1,1 punktu przewagi nad drugim Dawidem Kubackim, który wylądował na 139 metrze. Trzeci był Philipp Raimund (138 m), zaś czwarty - ze stratą 2,8 pkt. do podium - Piotr Żyła (136,5 m). Piąte miejsce zajmował Marius Lindvik (134,5 m).

Aleksander Zniszczoł doleciał do 136 metra i zostałsklasyfikowany na szóstej pozycji ex aequo z Robertem Johanssonem (134 m). Ósmy był Daniel Tschofenig (130,5 m) przed Gregorem Deschwandenem (131 m) i Anze Laniskiem (133 m).

Na dwunastym miejscu pierwszą rundę zawodów na Wielkiej Krokwi ukończył Paweł Wąsek (130 m). Dwudziesty drugi był z kolei Kamil Stoch (127 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 17., 15., 14. i 13. belki. Zawody kilkukrotnie przerywano z powodu zbyt silnych podmuchów wiatru.

W finale najwyższy stopień podium zaatakował Dawid Kubacki. Reprezentant Polski skoczył na odległość 134,5 metra i tym samym sięgnął po złoty medal Igrzysk Europejskich! Liderujący na półmetku, Jan Hoerl wylądował na 130 metrze i ostatecznie był drugi, ze stratą 6,1 punktu do zwycięzcy. Podium uzupełnił Philipp Raimund (132,5 m), który wyprzedził Daniela Tschofeniga (134 m), Mariusa Lindvika (133 m) i Anze Laniska (136 m).

Piotr Żyła w drugiej próbie wylądował na 130 metrze i ostatecznie był siódmy, przed Robertem Johanssonem (131 m) i Fatihem Ardą Ipcioglu (138 m). Czołową dziesiątkę zamknął Aleksander Zniszczoł z wynikiem 127,5 metra.

Na piętnastej pozycji zawody na Wielkiej Krokwi zakończył Paweł Wąsek (127 m). Kamil Stoch (122,5 m) ostatecznie był dwudziesty dziewiąty.

Serię finałową przeprowadzono z 16. i 15. platformy.

Konkurs indywidualny mężczyzn na dużej skoczni zakończył rywalizację w skokach narciarskich na III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Na Średniej Krokwi zawody zdominowali reprezentanci Austrii - po złote medale sięgnęli Jacqueline Seifriedsberger, Daniel Tschofenig i drużyna mieszana. Na Wielkiej Krokwi triumfowali z kolei Słowenka Nika Kriznar oraz Dawid Kubacki.

Teraz na skoczków czeka blisko miesięczna przerwa w międzynarodowych startach. Następnie udadzą się do francuskiego Courchevel, gdzie 29-30 lipca na Tremplin du Praz (HS135) rozegrane zostaną inauguracyjne zawody Letniego Grand Prix 2023.

WYNIKI KONKURSU:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (36008) komentarze: (177)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • vvorm doświadczony
    @Arturion

    Najpoprawniej to "Wi-lumsta", przy dwóch takich samych literach robimy taki ,,przeskok" (ale już bez przesady;)). Nie ma tam absolutnie żadnego ,,sz", nawet komentator niemieckiej telewizji wymawiał nazwisko tego skoczka ,,Wilumstad".
    Tak samo żaden ,,zundal", tylko po prostu ,,Sundal", tak samo nie ,,zondre ringen", tylko zwyczajnie ,,Sondre" (,,Ringen" się w sumie czyta bardziej jak ,,Rinien", a nie fonetycznie ,,Ringen", ale to już taki szczegół).

  • Arturion profesor
    @Oczy Aignera

    Czyli ostatecznie: "willumsta"?

  • Lataj profesor
    @Kronos

    Za dużo uczenia "co autor miał na myśli", za mało nauki posługiwania się poprawną polszczyzną. To jeden z najtrudniejszych języków. Ale co do form "Niemiecki" czy "Austriacki" to już trochę czepianie się, chyba że jesteś Kolosem, który pisze tak namiętnie, nawet mimo wielu uwag.

  • Kronos bywalec

    Nie masz racji. Oglądałem kiedyś Bralczyka i mówił wyraźnie, że ten zwrot można nazywać wyrażeniem bądź wyrazem, z uwagi na fakt, że odnosi się do bliskoznacznych wyrazów: zupełnie lub wcale. Tak że tego. O, tu też ciekawostka, bo nie pojmuję, jak można przez lata szkoły nie nauczyć się, co znaczy także pisane razem, a co osobno. Gros ludzi nie ma o tym pojęcia i pisze z błędami. Do tego notoryczne (zwłaszcza tutaj) pisanie "Niemieckich skoczków", Austriackich skoczni", gdzie dekle nie potrafią się nauczyć, że w formie przymiotnikowej mała litera.

  • Oczy Aignera profesor
    @Arturion

    Żadnego "sz" tam nie ma. W norweskim "st" zawsze wymawia się tak jak w polskim.

  • Arturion profesor
    @Lataj

    Chyba jednak "willumszta". Przez dwa "l".

  • Lataj profesor
    @Kronos

    I tu wpadka, bo "w ogóle" to nawet nie jest jeden wyraz, tylko sześcioliterowe wyrażenie. Też mnie irytuje ten błąd, bo popełnia się go nader często. Polacy nie gęsi, iż swój język mają, którego używać nie potrafią.

  • Lataj profesor
    @Oczy Aignera

    "wilumszta"

  • Kronos bywalec
    @SzeskaFanStocha

    Tak, o godz. 23 każdy popełnia "błąd" pisząc wogule zamiast w ogóle. Takiej głupoty nawet najlepszy kabareciarz by nie wymyślił. Dwa błędy ortograficzne w sześcioliterowym wyrazie, strach pomyśleć co tworzysz o północy.

  • SzeskaFanStocha stały bywalec
    @Szkocki

    Ta zniewaga krwi wymaga!!!!!! Się nie emocjonuj tak bo o 23 każdy może błąd popełnić.

  • Lukrecja początkujący
    @Oreo

    Jeśli chodzi o turecki to ipcioğlu powinno się wymawiać ( ipdżiolu) ğ po a,ı,o,u jest nieme(lekko wydłuża samogłoskę) a ğ po i,e,ö,ü jest czytane jako j. Natomiast c jest czytane jako polskie dż. Pisze to jako studentka turkologii.

  • Oczy Aignera profesor
    @Lataj

    To "d" na końcu jest nieme.

  • Lataj profesor
    @Oczy Aignera

    Jak się powinno wymawiać? "Wilumstad"?

  • Arturion profesor
    @Oczy Aignera

    Ale tu ich problem, bo samego skoczka pewnie nie... ;-)

  • Oczy Aignera profesor
    @Arturion

    Źle wymawiają też nazwisko Fredrika Villumstada.

  • Arturion profesor
    @Raptor202

    To dziwne, że profesjonaliści na to nie wpadli... ;-)
    Albo, żeby spytać pod skocznią samych Rumunów.

  • Raptor202 profesor
    @Arturion

    Owszem, wystarczy wpisać nazwisko w tłumacza google i ustawić język rumuński.

  • Arturion profesor
    @Oczy Aignera

    Czyli powinno być "Kaczina"?! To "błachuty" też źle wymawiają. ;-)
    Za to "babiarze" dobrze wymawiają nazwisko skoczkini piszącej się Mitu-Cosca.

  • Arturion profesor
    @Lataj

    Dodam jeszcze, że powszechnie używa się nazwy Mołdawia (na państwo, nie region geograficzny i historyczny), zaś od lat, tak gdzieś 1990-91 jest to Mołdowa. Polska przyjęła tę nazwę, jako oficjalną, na wniosek zainteresowanego nowopowstałego kraju. Wiem, bo wtedy byłem sekretarzem red. w piśmie reporterów "Plus" i dostawaliśmy różne oficjalne biuletyny. Podaliśmy nawet tę informację w "Plusie". Ale jednak ostatnio mecz przegraliśmy z...Mołdawią. ;-)
    Jakoś ta Mołdowa w języku polskim się nie przyjęła i nawet ich ambasada nie protestuje...
    Mam nadzieję, że wzorem Rumunów, zaczną skakać na nartach (żeby było o skokach). :-)

  • Szkocki początkujący
    @SzeskaFanStocha wracaj do szkoły matole

    coś robił na polskim? strugałeś wariata?

    ----- moderacja -----
    Wyhamuj, i to solidnie.
    --------------------------

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl