Yukiya Sato odsunięty na boczny tor

  • 2023-07-24 22:19

Już za kilka dni rozpocznie się jubileuszowa, 30. edycja Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Na przełomie lipca i sierpnia światowa czołówka przystąpi do konkursów w Courchevel i Szczyrku. W ostatnim czasie kadry na zawody we Francji i w Polsce, ale także na cały sezon 2023/24, ogłosił Japoński Związek Narciarski.

Reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni przystąpią do nowego sezonu pod wodzą Kento Sakuyamy, któremu powierzono stanowisko samodzielnego szkoleniowca tamtejszej kadry mężczyzn. Zwycięzca klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2015 był już odpowiedzialny za swoich rodaków minionej zimy na skoczniach całego świata, choć oficjalnie głównym trenerem był Masahiko Harada. 

Głównym szkoleniowcem kobiecej reprezentacji pozostał Tomoharu Yokokawa. Do sztabu japońskiej kadry dołączył za to Frédéric Zoz. Francuz, który w przeszłości pracował m.in. z kobiecą reprezentacją Francji czy męską reprezentacją Turcji, będzie od tego sezonu członkiem personelu technicznego japońskiej kadry mężczyzn i kobiet.

W męskiej kadrze reprezentacji Japonii na sezon 2023/24 znalazło się łącznie 14 skoczków. Najwyższy możliwy status kadrowy otrzymał jedynie Ryoyu Kobayashi. Względem sezonu 2022/23 w reprezentacji Kraju Kwitnącej Wiśni zabrakło miejsca m.in. dla Reruhiego Shimizu czy Yukena Iwasy. Największym zaskoczeniem w kadrze szóstego zespołu Pucharu Narodów jest jednak brak Yukiyi Sato.

Dwukrotny triumfator konkursów Pucharu Świata był minionej zimy członkiem grupy A japońskiej kadry, jednak po słabym sezonie, zakończonym dopiero na 54. miejscu w łącznej punktacji zimowego cyklu, został przeniesiony do grupy krajowej, stanowiącej zaplecze dla pierwszej reprezentacji. W tej samej grupie znalazły się m.in. legendy światowych skoków – 51-letni Noriaki Kasai i 48-letni Kazuyoshi Funaki.

Inny z przedstawicieli japońskiej grupy krajowej, Tomofumi Naito, jako jedyny skoczek z zaplecza tamtejszej kadry, otrzymał szansę występu w nadchodzących konkursach Letniego Grand Prix w Courchevel i Szczyrku. Oprócz 30-latka do składu męskiej reprezentacji Japonii na pierwsze w tym roku zmagania na igelicie desygnowani zostali Ren Nikaido, Junshiro Kobayashi, Keiichi Sato oraz Taku Takeuchi.

Roszady nastąpiły także w składzie japońskiej kadry skoczkiń. W porównaniu z poprzednim sezonem najwyższy status kadrowy otrzymała tylko Yuki Ito, natomiast Sara Takanashi została zakwalifikowana do grupy A. Oprócz rekordzistki w liczbie zwycięstw w zawodach kobiecego Pucharu Świata, w tej grupie znalazło się jeszcze sześć skoczkiń. Wśród nich są m.in. Ringo Miyajima, Kurumi Ichinohe czy Yuzuki Sato, które ubiegłej zimy były członkiniami grupy B japońskiej kadry. Do tej ostatniej grupy w sezonie 2023/24 przydzielono łącznie pięć zawodniczek.

Szansę występu w inauguracyjnych konkursach tegorocznej edycji Letniego Grand Prix w Courchevel i Szczyrku otrzyma łącznie sześć reprezentantek Japonii. Będą to Kurumi Ichinohe, Haruka Iwasa, Yuka Kobayashi, Ringo Miyajima, Riko Sakurai oraz Sara Takanashi.

Pełne listy męskich oraz kobiecych kadr reprezentacji Japonii na sezon 2023/24 znajdują się >>>TUTAJ<<< oraz >>>TUTAJ<<<.

REPREZENTACJA JAPONII W SKOKACH NARCIARSKICH NA SEZON 2023/2024:

KADRA MĘŻCZYZN

Grupa S:

- Ryoyu Kobayashi (1996)

Grupa A:

- Naoki Nakamura (1996)

- Ren Nikaido (2001)

- Keiichi Sato (1997)

- Junshiro Kobayashi (1991)

- Taku Takeuchi (1987)

Grupa B:

- Asahi Sakano (2005)

- Masaki Nakamura (2004)

- Rentaro Nishida (2006)

- Ritsuta Sugiyama (2005)

- Seigo Sasaki (2008)

- Takuma Mikami (2008)

- Riku Nishizawa (2008)

- Haruto Nishikata (2005)

KADRA KOBIET

Grupa S:

- Yuki Ito (1994)

Grupa A:

- Nozomi Maruyama (1998)

- Sara Takanashi (1996)

- Yuka Seto (1997)

- Ringo Miyajima (2003)

- Nagomi Nakayama (2004)

- Kurumi Ichinohe (2004)

- Yuzuki Sato (2007)

Grupa B:

- Hana Sakurai (2008)

- Riko Sakurai (2003)

- Saiko Fujimoto (2006)

- Kohaku Hinomori (2007)

- Chiho Takeuchi (2008)

Premierowe konkursy Letniego Grand Prix 2023 odbędą się 29 i 30 lipca na Tremplin du Praz w Courchevel (HS135), natomiast tydzień później – 5 i 6 sierpnia – zawody zostaną rozegrane na skoczni Skalite w Szczyrku (HS104).


Wojciech Skucha, źródło: sanspo.com + ski-japan.or.jp
oglądalność: (10480) komentarze: (17)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor

    To kto teraz będzie najniższy w stawce? Zograś? ;-)

  • Kuba_23 weteran
    @Skokownik

    Oby w tym sezonie Japończycy zdecydowanie byli w lepszej formie choć nie wiem czy z tym Sakuyamą coś tego będzie . Zastanawiam się jaką rolę pełnił Harada w zeszłym sezonie że ami razu nie był na zawodach PŚ z teoretycznie swoją kadrą której był oficjalnie trenerem ,

  • Skokownik weteran

    Zeszły sezon to potężny regres Yukiyi względem kilku poprzednich zim. Teoretycznie było paru jeszcze gorszych, ale 12 na 21 punktów w minionym sezonie było w jednym konkursie w Ruce, później punktował jeszcze dwukrotnie w Bad Mitterndorf. Tylko trzy konkursy z punktami(dla porównania: Junshiro Kobayashi dwa, Taku Takeuchi jeden, Keiichi Sato też trzy - podobny mizerny poziom). Na dobrą sprawę nie ma większego znaczenia, którego z nich odsuną od kadry. Na decyzję, że to akurat Y. Sato wpływ mogła mieć jego katastrofalna dyspozycja na koniec sezonu, kiedy odpadł w pięciu ostatnich kwalifikacjach ze swoim udziałem.

  • kibicsportu profesor
    @Szkocki

    Trzymamy kciuki, abyś w końcu dostał bana.

  • Szkocki początkujący
    U nas to samo trzeba zrobić ze Stochem

    Trzymajmy kciuki aby Thurn miał jaja.

  • Pavel profesor
    @Lataj

    Jeżeli Japończycy zachowają swój system dobierania składu to PŚ powinien zacząć w kadrze. Nawet z tak żałosnymi wynikami był u siebie nr 4, co samo w sobie pokazuje dno na jakie spadła japońska ekipa.

  • Lataj profesor

    Mimo wszystko brak Yukiyi w kadrach to potężne zaskoczenie. Prezentował co prawda równie fatalny poziom co numery od 3 w dół, ale był nadal krajowym nr 4. Zjazd w stosunku do tego, co prezentował jeszcze rok temu, jest ogromny, ale w grę może wchodziły inne kwestie. Mleko się rozlało, będzie mniejsze wsparcie, ale o startach będzie decydować nie przynależność do kadr, tylko punkty.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Przed zeszłym sezonie już po fatalnych wynikach letnich Yukiya Sato mówił, że zmienił sprzęt i stąd problemy. Zimę miał faktycznie tragiczną, tym bardziej na tle swoich możliwości.

    Więc może został odsunięty póki się nie upora z tymi kwestiami sprzętowymi. A może sam woli być po za kadrami...

  • Lataj profesor
    @Pavel

    Pewnie brali jeszcze pod uwagę wyniki LGP, ale dziwić powinna obecność w kadrze A podstarzałego Takeuchiego, który latem nigdzie się nie pojawił. Zima jest najważniejsza i to ona powinna mieć pierwszeństwo. Tak to mamy w składzie drugiego zespołu zawodnika z zaledwie 2 punktami PŚ. Ile warta jest zdobycz z PK wobec punktów PŚ? To pytanie retoryczne. Jednak też mam nadzieję, że Yukiya będzie dostawał szanse, ale tak dużego wsparcia już nie będzie miał.

    @ZXCVBNM_9999
    Mam wrażenie, że Japończycy niczego się nie uczą.

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Musiały wchodzić tam inne kwestie niż sportowe, a biorąc pod uwagę jak beznadziejny mają sztab szkoleniowy w kadrze to sportowo nic na tym nie straci. Gorzej, że zapewne poszło za tym finansowanie i sprzęt.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Niby odstawienie Yukiya Sato nie dziwi patrząc jak kiepsko startował w sezonie 22/23 i jak wielki zjazd zanotował względem wyników sezon wcześniej (21/22) - pewnie największy że wszystkich Japończyków...

    To jednak jednocześnie widzenie jakichkolwiek perspektyw w podstrzałym Taki Takeuchim to spore zdziwienie u mnie wzbudza...

  • Rawianek weteran

    Ogromne zaskoczenie.

  • Kuba_23 weteran
    @Pavel

    Dziwny mają system

  • Pavel profesor

    Sato w zeszłym sezonie był co prawda 54 w generalce, ale w grupie A jest Keiczi Sato (63), Junsziro Kobajaszi (63) oraz Takeuczi (82). Raczej czynnik wynikowy tu nie wchodził w grę.

    Tak czy siak w Japonii jest system szkolenia oparty o kluby, a nie kadry, a PS był 4 (!!!) Japończykiem w generalce więc zacznie w PS.

  • Kuba_23 weteran
    @King

    To pytanie po co w takim razie rok temu został ogłoszony głównym trenerem kadry skoro anu razu nie pojawił się na zawodach ? Pieniądze brał za nieróbstwo

  • King profesor
    @ZXCVBNM_9999

    Na dobrą sprawę Sakuyama był już trenerem w zeszłym roku. Harada niby na papierze był trenerem, ale jego nie widać było na wieży nawet w Sapporo.

  • ZXCVBNM_9999 profesor
    Japoński system szkoleniowy

    Przeżywa kryzys. Nie wiem, czy ktoś taki jak Kento Sakuyama trenerem kadry to dobry pomysł.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl