Wczorajsze zamieszanie wokół butów Pawła Wąska na skoczni w Lillehammer odbiło się szerokim echem w mediach sportowych co najmniej kilku krajów. Sprzęt sportowy był jednak w przeszłości bohaterem niejednej nieoczywistej sytuacji na skoczni i poza nią. Niektóre z tych historii były zabawne, inne niosły ze sobą przykre konsekwencje wynikowe, jeszcze inne mogły mieć wręcz dramatyczne zakończenie. Poniżej krótki przegląd wybranych sprzętowych kuriozów.
Matti Nykaenen, Bill Demong i... Bartosz Karwan
Zacznijmy nietypowo jak na profil naszego portalu. Była 88 minuta meczu Bundesligi Hertha Berlin - Bayer Leverkusen w sezonie 2002/03. Trener Huub Stevens postanowił wpuścić na plac gry Bartosza Karwana. Polak wstał z ławki, by rozpocząć rozgrzewkę, rozpiął kurtkę i okazało się wówczas, że jego koszulka meczowa została w szatni. Sytuację chciał ratować jeden z medyków, który zamierzał pobiec po część stroju Karwana, ale szkoleniowiec stanowczo się temu sprzeciwił. Polski pomocnik ostatecznie nie wszedł na boisko, a jego przygoda z niemieckim klubem zaczynała przypominać równię pochyłą. Jak widać, nie trzeba być narciarzem zaopatrzonym w "tony" sprzętu, by popełnić gafę. Ale teraz przenieśmy się już na skocznię.
Podczas świąt Bożego Narodzenia w 1986 roku Mattiemu Nykaenenowi nie pierwszy i nie ostatni raz puściły hamulce i wpadł w ciąg. W prasie ogłosił, bez porozumienia ze związkiem i trenerami, że zmienił plany i w tym roku nie pojawi się na starcie TCS. W końcu jednak po długich negocjacjach przekonano go, by wyruszył do Niemiec. Ostatecznie spakował się i dotarł tam samolotem, ale o stanie w jakim znajdował się w tym czasie niech najlepiej świadczy fakt, że zapomniał swoich nart. Był to duży cios dla jego sponsora, producenta desek - austriackiej firmy Kneissl, której to Matti był siłą napędową, żywą reklamą napędzającą biznes Austriaków i głównym atutem w rywalizacji z innymi producentami nart. Nykaenen nie przejął się tym jednak i nie tylko nie okazał skruchy, ale mówiąc kolokwialnie, zaczął stroić fochy. Kategorycznie odmówił startowania na jugosłowiańskich nartach, które naprędce zorganizował mu sztab szkoleniowy. W końcu gdy znaleziono mu deski, które zaakceptował, przystąpił do konkursu w Oberstdorfie, nie oddając choćby jednego skoku treningowego. Po dwóch konkursach odesłano go do domu, bo bardziej niż skakaniem zainteresowany był napojami procentowymi.
W 2009 roku w Libercu silna reprezentacja Stanów Zjednoczonych była jednym z faworytów konkursu drużynowego mistrzostw świata w kombinacji norweskiej. Sportowcy z USA byli wtedy potęgą w tej dyscyplinie, a takie nazwiska jak Johnny Spillane, Todd Lodwick czy Bill Demong powinni kojarzyć nawet niedzielni kibice sportów zimowych. Ten ostatni pogrzebał szanse swojej ekipy, ponieważ zapomniał o numerze startowym, który powinien zostać założony na kombinezon. Świetny dwuboista został zdyskwalifikowany, a faworyzowanych Amerykanów sklasyfikowano na ostatnim miejscu.
Zepsuty zamek zabrał mu Kryształową Kulę
Na półmetku zawodów w Engelbergu w sezonie 2010/11 Adam Małysz zajmował pierwsze miejsce i, co oczywiste, powinien skakać jako ostatni w finale. Thomasowi Morgensternowi, drugiemu po pierwszej serii, zaciął się jednak suwak w kombinezonie. W tym momencie Małysz zwrócił się do sędziów, by pozwolili Austriakowi skakać po naszym reprezentancie. Morgenstern wygrał wówczas te zawody, a Małysz był drugi. Nasz wybitny skoczek został za ten gest uhonorowany nagrodą Fair Play przez Polski Komitet Olimpijski.
Oczekując na swój skok finałowy skok na Kulm w sezonie 2011/12 Gregor Schlierenzauer zauważył, że zepsuł mu się zamek w kombinezonie. "Awaria" była dużo poważniejsza niż w przypadku Morgensterna. - Ubrałem już narty oraz kombinezon i zauważyłem, że zamek się rozsuwa. Takie rzeczy zdarzają się bardzo rzadko. Był to defekt materiału - ocenił sytuację Schlierenzauer. - Niestety zmiana kombinezonu nie była możliwa, było za mało czasu. Wiele osób chciało mi pomóc, ale w tej sytuacji niewiele dało się zrobić. Próbowaliśmy spiąć kombinezon agrafkami i taśmą klejącą ale sędziowie zdecydowali, że to nie jest właściwe. Jest to dla mnie zrozumiałe. Nie ma co dalej nad tym płakać - mówił Schlierenzauer, który oddał ostatecznie skok, a chwilę później przy jego nazwisku wyświetliło się DSQ. Na pechu Austriaka skorzystał Kamil Stoch, który dzięki temu zajął trzecie miejsce w konkursie. Konsekwencje tej dyskwalifikacji były jednak dla Austriaka poważne. W końcowej klasyfikacji Pucharu Świata podopiecznemu trenera Pointnera zabrakło ledwie 58 punktów do zdobywcy Kryształowej Kuli, Norwega Andersa Bardala.
Źle zapięte wiązania
Tę historię zapewne dobrze pamiętają wszyscy kibice skoków, bowiem mocno wiąże się z polskim sukcesem. Dla jej bohatera mogła jednak zakończyć się tragicznie. Podczas Turnieju Czterech Skoczni 2016/17 o zwycięstwo do końca rywalizował Kamil Stoch i Daniel Andre Tande. Ten drugi jednak po ogromnych kłopotach w powietrzu wylądował na 117 metrze. Przepadło mu zwycięstwo w Turnieju, rzutem na taśmę wywalczył w nim trzecie miejsce. Co było przyczyną zagadkowej sytuacji? Wersji było sporo, w końcu sam zainteresowany przyznał się do "winy". – Po szczegółowej analizie wideo doszliśmy do wniosku, że wiązanie nie było prawidłowo zapięte. Cała ta sytuacja związana z walką o Złotego Orła mnie przerosła. Mimo wszystko cieszę się, że obyło się bez niebezpiecznego upadku – powiedział Norweg, którego postawą był zbudowany szef tamtejszych skoków Clas Brede Braathen. – Przecież mógł się wszystkiego wyprzeć, a tego nie zrobił. Pokazał dojrzałość. To imponujące, zważywszy na to, jak wielkie sportowe konsekwencje miał dla niego ten skok - stwierdził.
Podobnych przypadków zdarzyło się jednak więcej. W marcu 2022 roku podczas konkursu w kombinacji norweskiej w Oslo japoński dwuboista Sora Yachi odepchnął się od belki, po czym swój wzrok zwrócił w kierunku wiązań. Sunąc po rozbiegu, zaczął coś nerwowo poprawiać. Wyszedł z progu i lot zakończył na 55 metrze. Mógł być szczęśliwy z takiego obrotu spraw, bo niewiele brakowało do tragedii. Okazało się, że Japończyk zapomniał zapiąć paska bezpieczeństwa, co było przyczyną zaistniałej sytuacji.
Det var ekle bilder! 😳 Japanske Sora Yachi måtte sjekke bindingen etter at han hadde satt fart ned hoppbakken! pic.twitter.com/uIDlPf3mNa
— TV 2 Sport (@tv2sport) March 6, 2022
Chwila nieuwagi i dekoncentracji mogła bardzo dużo kosztować Dawida Kubackiego tuż przed znakomitym w jego wykonaniu sezonem 2022/23. Na jednym z treningów on również nie zapiął właściwie wiązań. - Bywało, że zapominałem się odbić z progu, ale to są stare dzieje. Ta sytuacja, kiedy nie zapiąłem wiązań wynikła z pewnego zamieszania. Mimo dużych problemów wszystko skończyło się dobrze. Sam skok też był dobry. Patrząc jednak na to, co się stało, to nie miało prawa się wydarzyć. To był po prostu mój błąd. Nie sprawdziłem wszystkiego. Całe szczęście, że skończyło się to tylko małym ochrzanem od trenera, a nie wizytą karetki na skoczni. To dla mnie ogromna lekcja - opowiadał mistrz świata z Seefeld.
Dobro wraca
W marcu 2022 roku podczas zawodów na mamuciej skoczni w Oberstdorfie na burę zasłużył z kolei Andrzej Stękała. Nasz skoczek zapomniał zabrać z hotelu kombinezonów na konkurs, z czego zdał sobie sprawę dopiero na miejscu. W serii próbnej Andrzej pożyczył kombinezon od Dawida Kubackiego, a w międzyczasie fizjoterapeuta Łukasz Gębala udał się po strój Stękały. - Jak to się stało? Nie wiem, zawsze mam je przy sobie - mówił zaskoczony skoczek. - Jestem wkurzony na tę sytuację, porozmawiam o tym z Andrzejem. Zapomniał kombinezonu i w serii próbnej skakał w sprzęcie Dawida. Być może to mój błąd, że podjęliśmy taką decyzję. Lepiej, żeby w takiej sytuacji nie skakał w serii próbnej - przyznał trener Michal Doleżal.
Dobro wraca. Taki morał płynie z historii Macieja Kota z 2021 roku. Podczas rozgrywanych w lutym 2021 roku zawodów Pucharu Kontynentalnego w Willingen polski skoczek pożyczył Sondre Ringenowi z Norwegii swoje zapasowe wiązania, bowiem sprzęt Skandynawa dotarł do Niemiec zdekompletowany. W grudniu tego samego roku do Ruki nie dotarły z kolei narty Maćka. Ringen miał więc okazję, by odwdzięczyć się Polakowi. "Dzisiejszy dzień to piękna historia, która potwierdza, że warto pomagać i dobro wraca. W zeszłym sezonie wielu zdziwiło, że pożyczyłem swoje wiązania Norwegowi. Teraz to ja potrzebowałem pomocy, bo moje narty nie doleciały do Kuusamo. Gdyby nie pomoc Sondre, mógłbym dziś nie wystartować" - napisał Kot na Instagramie.
Paweł Wąsek już w ubiegłym sezonie został "bohaterem" kuriozalnej sytuacji sprzętowej. W Engelbergu zdyskwalifikowano go po niedzielnym skoku kwalifikacyjnym za niedopięty zamek od kombinezonu. - Zszedłem na dół ze skoczni i powiedziano mi, że główny kontroler dostał informacje przez radio, że zamek od mojego kombinezonu jest niedopięty. I zostałem zdyskwalifikowany. Nawet nie wiem, czy to mogło pomóc. Nie zrobiłem tego specjalnie, bo nawet gdybym chciał, to bym pewnie zrobił to w drugiej serii, a nie w kwalifikacjach. Mam teraz nauczkę na przyszłość, żeby sprawdzać takie rzeczy. Głupi błąd - tłumaczył Wąsek w rozmowie z Eurosportem.
-
-
Lataj profesor
"Ubrałem już narty oraz kombinezon"
Napiszę dla odmiany coś, czego inni nie wspomnieli. To błąd językowy. Taka forma jest akceptowalna w wybranych gwarach, ale w ogólnej polszczyźnie nie. Ta forma sugeruje, że należy coś nałożyć na narty albo kombinezon. Jesteście dziennikarzami i uważam, że powinniście stać na straży poprawnej polszczyzny. -
Tomek88 profesor
Pamiętam tą sytuacje ze Schlirenzauerem w sezonie 11/12. Robili wszystko, żeby go nie zdyskwalifikować ale jednak się ugięli i musieli to zrobić. Zaważyło to na KK, która powędrowała wtedy do Bardala.
-
atalanta doświadczony
@LewReteni
Wyleciało mi z głowy, że to był Ulrich, ale całą sytuację pamiętam. Plastron mu wtedy gdzieś przepadł, biedakowi.
-
Janeman profesor
Odnośnie źle zapiętych wiązań przypomina mi się jeszcze Jakub Janda który zorientował się, że coś jest nie tak już po ruszeniu z belki i dopinał wiązania na najeździe.
-
LewReteni stały bywalec
Mi ten artykuł przypomniał zawody, podczas których zauważyłem istnienie Ulricha Wohlgenanta. Była smutna, ciemna, zimna noc w fińskim miasteczku Kuopio w 2015 roku. Młody Austriak nałożył na siebie plastron F12. Skoczył i go zdyskwalifikowali.
-
Raptor202 profesor
Brakuje mi tu sytuacji nie pamiętam już z jakiego konkursu, gdzie bodajże trzech Japończyków musiało skakać na tych samych nartach i przez to chyba Daiki Ito musiał startować gdzieś na początku serii.
-
Gerwazy doświadczony
Z problemami z zamkiem w kombinezonie przypomniała mi się sytuacja Pascala Bodmera na IO 2010 w konkursie na normalnej skoczni - nie udało mu się na czas naprawić zamka i skakał po wszystkich zawodnikach pierwszej serii, kamery często dawały ujęcia na niego jak coś tam majstruje, gdzieś chodzi. Jeśli dobrze pamiętam, to zajął 31. miejsce.
-
Gerwazy doświadczony
A jak było z Romorenem w Predazzo? Tam była wina zawodnika czy sprzęt zawiódł?
-
Kolos profesor
Swoją drogą ostatni akapit to kwintesencja postępowania FIS-u - rok temu zdyskwalifikowali Wąska za niedopięty zamek, ale dopuścili 10 lat wcześniej do skoku Schlierenzauera z rozwalonym zamkiem posklejanym taśmą i jeszcze bardzo nie chcieli go zdyskwalifikować, no ale musieli...
-
-
RubenBlanco stały bywalec
@Kolos
Słusznie zauważyłeś, że Małysz dał się wykiwać Morgensternowi. Po latach dał się wykiwać także innemu Austriakowi - Thurnbichlerowi.
-
Kolos profesor
@Adrian D.
Tak mi się wydawało, że to już było kiedyś na stronie opisane. Ale myślałem, że mimo wszystko Nykaenen wygrał tamto TCS, jednak tak dobrze nie było :)
Mimo to miejsca 15 i 9 jak na totalnego balangowicza - więcej niż dobre :)
Dziękuję za informację. -
Adrian D. redaktor
@Kolos
Słuszna uwaga. Chodziło w przypadku Mattiego o sezon 86/87, dopisałem info, że zaczęło się w Boże Narodzenie 86. Po dwóch konkursach odesłali go do domu, bo nie przestawał balować, a całą historię opisałem tu: https://www.skijumping.pl/wiadomosci/28974/w-oparach-alkoholu---matti-nykaenen-i-tcs-8687/
-
Kolos profesor
@King
Przecież już zmienili - po za kolejką już nie skoczysz. Mało to sprawiedliwe, bo są sytuacje losowe nie zawinione przez zawodnika.
Swoją drogą nie zawsze da się łatwo stwierdzić czyja była wina, że nastąpiła awaria sprzętu. -
King profesor
@atalanta
No fajnie, ale zarówno to jakie warunki otrzyma zawodnik oraz to czy sprzęt nawali to są sytuacje losowe. Jeśli serio akurat na takiej podstawie zmieniliby przepisy to jest to śmieszne.
-
Kolos profesor
Przy Nykaenienie nie jest napisane który to był rok. I z jakim efektem skończył tamto TCS?
Sytuacji z Morgensternem z sezonu 2010/2011 do dziś nie mogę przebolec jak Adam Małysz dał się wykiwać - nigdy, przenigdy nie powinien się zgodzić na skoczenie przed Morgensternem.
Sytuacja ze Schlierenzauerem z sezonu 2011/12 - należy dodać, że mimo ewidentnie nieregulaminowego sprzętu (kombinezon, posklejany taśmą, zresztą taśma puściła w locie), Hofer dopuścił go do skoku i robił wszystko, żeby Schlierenzauera nie zdyskwalifikować, pamiętam te nerwowe i bardzo długie oczekiwania (nie było żadnego "po chwili" jak pisze w tekście...) na oczywistą przecież decyzję.
Ale Hofer ryzykował potężną aferę i wielki bunt wśród trenerów, zawodników i kibiców, więc ostatecznie pod wielką presją - na dyskwalifikację Schlierenzauera pozwolił. -
Matrixun doświadczony
O jednej części tej historii z Kotem nie wiedziałem. Ale to naprawdę piękna sytuacja. A z przytoczonych historii najbardziej zapadła mi w pamięci ta z kombinezonem Schliriego sklejonym taśmą. Zawód tłumów austriackich kibiców po dyskwalifikacji Gregora był dość konkretny, bo trybuny były wówczas mocno zapełnione. Skorzystał na tym Stoch, który nie cieszył się jednak z awansu na podium. Ostatecznie jego nagroda za tamte zawody i tak gdzieś zaginęła, ale chyba w przeciwieństwie do butów Pawła Wąska, nie odnaleziono jej.
PS. Świetny artykuł! :) -
atalanta doświadczony
Była taka sytuacja, nie pamiętam już gdzie i kiedy. Zawodnik miał zaraz wchodzić na belkę, a warunki były akurat bardzo niekorzystne. I ten gość zgłosił problemy ze sprzętem. Pozwolono mu skakać później. Kiedy już skoczył, pomyślałam sobie, że miał dużo szczęścia z tą awarią, bo warunki w międzyczasie znacznie się poprawiły.
Teraz tak sobie myślę, że był to jeden z tych przypadków, którymi FIS uzasadnił zmianę przepisów.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się