Puchar Świata już w najbliższy weekend przeniesie się do Polski. Najlepsi skoczkowie najpierw zmierzą się na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle. Z tej okazji przypominamy kilka mniej lub bardziej znanych historii związanych z tym obiektem.
Zapora zamiast skoczni
Skocznia w Wiśle-Malince powstała w 1933 roku, a już nieco ponad czterdzieści lat później, mogła i miała zakończyć swój żywot. Jak pisze branżowy portal Skisprungschanzen.com: "w 1975 roku zapadła decyzja o zburzeniu skoczni, która miała być już "nieodwołalna". Wszystko dlatego, że u podnóża obiektu zaplanowano budowę zapory wodnej. W zamian w Wiśle miał powstać zupełnie nowy kompleks sportowy, w skład którego miały wejść dwie skocznie: 90- i 70-metrowa. Projektantem areny był uznany modernistyczny architekt Jurand Jarecki, który w młodości był aktywnym skoczkiem narciarskim. Nowe skocznie miały się znajdować ""na rozwidleniu dróg do Wisły-Malinki i Wisły-Czarnego (...) nieopodal Domu Turysty"". Planów jednak nigdy nie zrealizowano: nie powstały ani zapora, ani nowe skocznie, a obiekt w Wiśle-Malince doczekał się kontynuacji swojej historii, stając się po wielu latach areną zawodów Pucharu Świata."
Zawalony "kontynental"
W sobotę 25 stycznia 1997 roku Wisła miała zadebiutować w roli gospodarza zawodów Pucharu Kontynentalnego. Obiekt w Wiśle-Malince był już wtedy w kiepskim stanie, mimo to jeszcze na tyle dobrym, by stać się areną zawodów niższej rangi. W niedzielę rywalizacja miała się przenieść z Beskidów w Tatry na Wielką Krokiew. Powiedzieć, że zmagania na wiślańskiej skoczni były zawodami kuriozalnymi to nie powiedzieć absolutnie nic. W czasie serii treningowej, po skoku 21. zawodnika delegat techniczny FIS Austriak Max Sandbichler stwierdził, że na wieży sędziowskiej nie ma komputera. Trening został przerwany, a organizatorów poinformowano, że zawody nie dojdą do skutku, jeżeli ów komputer nie znajdzie się tam, gdzie docelowo powinien się znajdować. W tym samym czasie rozpoczęły się konsultacje z wszystkimi 16 trenerami ekip zagranicznych odnośnie widoków na dalsze przeprowadzenie konkursu w takich warunkach. Grono szkoleniowców jednogłośnie orzekło, że nie widzi przeszkód, by zawody rozegrać zgodnie z planem. W międzyczasie organizatorom udało się dostarczyć komputer pod skocznię. Kiedy sprzęt był na miejscu, poszczególne ekipy głodne rywalizacji czekały na wznowienie zawodów, a wiślańska skocznia na swój debiut w zawodach FIS Sandbichler zdecydował... o odwołaniu konkursu. Nie konsultując się zresztą z jury konkursu. "Nie byliśmy odpowiednio przygotowani i to jest oczywiste. Organizacja nie przyniosła nam sławy, choć prawdą też jest, że delegat FIS wykazał wyjątkową niechęć i złośliwość." - relacjonował Przegląd Sportowy. W następstwie decyzji austriackiego działacza lista 77 zawodników uszczupliła się o przedstawicieli reprezentacji Austrii, Niemiec, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Francji i Włoch. Gospodarze nie chcieli jednak sprawić zawodu licznie zgromadzonej wiślańskiej publiczności i naprędce przemianowali zawody na Puchar Beskidów, w którym wzięło udział 47 zawodników z Czech, Białorusi, Słowacji, Ukrainy, Gruzji, Rosji i Polski. Zwyciężył Czech Roman Krenek (100,5 i 109 m) przed swoim rodakiem Jaroslavem Kahankiem (99 i 105,5 m). Trzecie miejsce zajął Wojciech Skupień (95 i 105,5 m.), a tuż za podium znaleźli się Robert Mateja, Aleksandr Siniawski z Białorusi i Gruzin Kahaber Tsakadze. Po tej wpadce Wiśle na kolejną szansę zorganizowania zawodów "drugiej ligi" przyszło czekać do 2009 roku.
Mamut w Wiśle
Po wybuchu małyszomanii całe środowisko polskich skoków narciarskich miało mocno rozgrzane głowy. Pojawiały się plany, inicjatywy, które dziś brzmią jak Sciene-fiction. W 2003 roku, gdy na dobre zabrano się za projekt budowy w Wiśle-Malince nowej dużej skoczni, ówczesny prezes PZN Paweł Włodarczyk zupełnie otwarcie zaczął mówić o powstaniu skoczni do lotów. - Projekt nowej skoczni dużej zakłada cofnięcie rozbiegu i buli o kilka metrów. Skocznia będzie miała przeciwstok jak Bergisel w Innsbrucku. Dzięki temu droga, która przebiega pod skocznią, będzie poprowadzona tunelem pod przeciwstokiem. Obiekt będzie miał 8 tys. miejsc siedzących, w sumie pomieści 30 tys. osób. Koszt budowy, z igelitem i oświetleniem to ok. 14 mln zł. Wydano już pozwolenie na budowę. Druga duża skocznia jest w Polsce niezbędna. Myślimy też poważnie o budowie "mamuta". Takie są w tej chwili tendencje w FIS, konkursy na "mamutach" mają trafić do programu igrzysk. Największe imprezy światowe, w tym także Puchary Świata, będą przyznawane krajom mającym skocznie K 120 i K 185 - informował w rozmowie z Dziennikiem Polskim Gdyby nawet za sprawą jakiegoś niezwykłego splotu okoliczności i brakach w wyobraźni u decydentów, zaczął tam powstawać obiekt do lotów, to, biorąc pod uwagę w jak ciężkich bólach rodziła się skocznia nazwana później imieniem Adama Małysza, pewnie nigdy nie zostałby ukończony. W sezonie 2004/05 miały w Malice odbyć się pierwsze zawody. Rozpoczęcie budowy przeciągało się jednak z różnych powodów i dopiero pod koniec 2004 roku przystąpiono do prac. Niestety inwestycja co rusz napotykała na różnego rodzaju przeszkody. Obiekt byłby gotowy na jesień 2006 roku, ale w sierpniu na zeskoku obsunął się kawał ziemi, przez co znowu termin otwarcia się opóźnił. Budowa skoczni szczęśliwie zakończyła się dopiero późnym latem 2008 roku. - Przejeżdżam tamtędy codziennie i szlag mnie trafia, jak widzę, że nic się tam nie dzieje - mówił w jednym z wywiadów w okolicy 2006 roku Adam Małysz.
Upadki
Skocznia w Wiśle-Malince zahamowała kilka karier skoczków narciarskich. Ten najbardziej tragiczny miał miejsce w 1960 roku, kiedy murowany kandydat do medalu olimpijskiego w Sqaw Valley, jeden z najlepszych wówczas skoczków na świecie Zdzisław Hryniewiecki doznał ciężkiego uszkodzenia kręgosłupa podczas ostatniego treningu przed wyjazdem do Stanów. Na igrzyska oczywiście nie poleciał, a resztę życia spędził na wózku inwalidzkim. O tej historii dokładnie pisaliśmy >>>TUTAJ<<<. Ale nowa skocznia również nie okazała się przesadnie przyjazna dla części skoczków. Mogła stać się przekleństwem aktualnego reprezentanta Polski, Pawła Wąska. W 2014 roku 15-letni wówczas skoczek pełnił w rolę przedskoczka przed Pucharem Świata w Wiśle. Młody zawodnik zaliczył katastrofalnie wyglądający upadek, który porównywano do wypadku Thomasa Morgensterna z Kulm. Jak informował Dziennik Zachodni, 15-letni Paweł Wąsek – zawodnik klubu Wisła Ustronianka – z dużą siłą uderzył o ziemię, spadając ze sporej wysokości. Doznał silnego krwotoku z nosa. Po kilku minutach na obiekcie pojawiła się karetka, która przetransportowała skoczka do szpitala. Po pierwszych badaniach okazało się, że Wąsek doznał urazu kręgosłupa. Szczęśliwie zdołał powrócić do skoków, ale wypadek odcisnął na lata piętno na jego psychice. - Do dziś mam go w głowie. Jeżeli warunki na skoczni są dobre, to nie mam z niczym problemu, ale jeśli, dajmy na to, mocno wieje, przypominam sobie o tamtym wydarzeniu - mówił jakiś czas temu na łamach naszego portalu. Upadek w Wiśle stał się początkiem końca kariery Andersa Fannemela. Latem 2019 roku podczas obozu kadry Norwegii zawodnik zerwał więzadło w kolanie i na wiele miesięcy utracił możliwość uprawiania sportu. Choć z uporem próbował wrócić na szczyt, to nigdy już nie osiągnął dawnej formy. Fatalnie skocznię imienia Adama Małysza wspomina też jego rodak, Anders Bardal. W 2015 roku podczas kwalifikacji do zawodów Pucharu Świata pofrunął dalej od rekordu skoczni, lądując na 140 metrze. Niestety, lot zakończył upadkiem, złamaniem ręki i wizytą w szpitalu. Jeszcze na zeskoku stracił przytomność - Uraz okazał się bardzo skomplikowany – złamane miejsce trzeba było połączyć za pomocą płytek i śrub - informowała norweska federacja po pechowym zdarzeniu w Wiśle. Na skocznię wrócił dopiero po kilku tygodniach. Dokończył sezon i zakończył karierę. W 2019 roku obiekt z krwawiącą głową podczas PŚ opuszczał Piotr Żyła. W 2020 roku o tym jak kapryśna jest to arena przekonała się podczas mistrzostw Polski Kinga Rajda, a w czasie LGP 2021 najbardziej bolesny upadek w karierze zanotowała Sara Takanashi. W jej przypadku również konieczny okazał się transport do szpitala. A to i tak ledwie kilka wybranych niebezpiecznych sytuacji z wiślańskiego obiektu. Chwile grozy przeżywali tam także choćby Wojtech Stursa czy Denis Korniłow.
Skopany tyłek mistrza
Małysz nie dostał od losu szansy na spełnienie swojego wielkiego marzenia i nie wziął nigdy udział w zimowych konkursach najwyższej rangi na swojej skoczni. Puchar Świata w jego miejscowości rozegrano po raz pierwszy dwa lata po zakończeniu kariery przez mistrza, w 2013 roku i od tego czasu nie wypada z najważniejszego FIS-owskiego kalendarza. Pierwszy międzynarodowy konkurs na skoczni swojego imienia Małysz zanotował we wrześniu 2009 roku. Była to rywalizacja w ramach Pucharu Kontynentalnego. Obecny prezes PZN w tamtym sezonie igelitowym był w wysokiej formie, zajął trzecie miejsce w cyklu LGP, więc oczywistym było dla wszystkich, że tradycji stanie się zadość i nasz superskoczek nie pozostawi rywalom żadnych złudzeń. Na starcie stanęli też niemal wszyscy czołowi polscy skoczkowie przygotowujący się do sezonu olimpijskiego. Nie Adam jednak, zupełnie nieoczekiwanie, został bohaterem tamtego weekendu. Rywalom żadnych szans w sobotę nie dał Marcin Bachleda. W swoich próbach uzyskał 127 i 129 metrów i wygrał z łączną notą 261,3 pkt., o 6,4 pkt. wyprzedzając Adama Małysza. Półtora punktu do wiślanina stracił Łukasz Rutkowski, a tuż za podium uplasował się Rafał Śliż. - Jestem trochę zły, bo Marcin tu na mojej skoczni skopał mi tyłek - mówił po zawodach Adam Małysz. - Ale tylko chylić czoło, po prostu świetnie skakał. Szat nie rozdzieram, bo ja jestem w trakcie przygotowań. Jutro spróbuję mu się zrewanżować.
- Drugie miejsce Adama jest zadowalające, ponieważ zwycięzca pokazał tu naprawdę niesamowitą dyspozycję - twierdził nieco zaskoczony rozstrzygnięciem trener Małysza, Hannu Lepistoe, który raczej nie był przygotowany na to, że jego podopieczny ulegnie podopiecznemu Łukasza Kruczka. W niedzielę znów podium było polskie. I znów podobnie, jak drugiego dnia ostatnich wiślańskich zmagań, stanęli na nim ci sami zawodnicy co dzień wcześniej. Tym razem Bachleda wyprzedził Małysza o trzy punkty. Obaj w drugiej serii ustanowili nieoficjalny letni rekord obiektu, skacząc po 134 metry. Łukasz Rutkowski stracił z kolei do Małysza 3,3 pkt. - Czuję się bardzo dobrze, te dwa występy motywują mnie i pokazują, że dobrymi skokami mogę pokonywać nawet takich skoczków jak Adam Małysz - mówił uszczęśliwiony Bachleda. Do zimy forma "Diabła" tradycyjnie uleciała. W Pucharze Świata ledwie pięciokrotnie wchodził do "30", nie spełnił też swojego marzenia o starcie w igrzyskach. Z kolei Małysz pod wodzą Lepistoe do zimy zdołał wskoczyć na najwyższy poziom. Sezon zakończył piątym miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ i dwoma srebrnymi medalami z Vancouver. Tuż po igrzyskach nasz wybitny skoczek po raz ostatni w swojej karierze wystąpił w Pucharze Kontynentalnym, znów na swojej skoczni w Wiśle. Tym razem nie miał sobie równych. Drugiego Manuela Fettnera pokonał o prawie 25 punktów. Marcin Bachleda zajął 17 miejsce. 20 sierpnia 2010 roku Małysz wygrał swój jedyny konkurs Letniego Grand Prix w Wiśle.
Siedem polskich podiów
Najlepszym skoczkiem w historii Pucharu Świata w Wiśle jest Kamil Stoch, który pięciokrotnie stawał na pudle (2-2-1). Tyle samo miejsce na podium ma Stefan Kraft, ale on triumfował tam tylko raz. Jedynym oprócz skoczka z Zębu zawodnikiem z dwoma wiktoriami jest Dawid Kubacki, który w listopadzie 2022 roku wygrał hybrydowe konkursy rozgrywane na torach lodowych i nawierzchni igelitowej. Polscy skoczkowie dobrze radzili sobie w Malince także w konkursach drużynowych, czterokrotnie stając na podium. Tylko Austriacy, dokonali tej sztuki więcej razy, plasując się w czołowej trójce pięciokrotnie. Jeszcze lepiej reprezentanci Polski radzili tam sobie w letnich zawodach najwyższej rangi, czyli w LGP, zaliczając aż 28 miejsc na podium, w tym 13 zwycięstw. Sześciokrotnie biało-czerwoni wygrywali letnie konkursy drużynowe, do tego raz zajmując drugie miejsce.
-
Arturion profesor
@kibicsportu
Powinna mieć HS jak Bergisel. Na razie jest zbyt niebezpieczna, bo za duża w stosunku do możliwości terenu o często loteryjnych, czy wręcz niekorzystnych warunków.
A do nielubianych skoczni dorzuciłbym Lillehamer. Ze względu na permanentne kłopoty z organizacją na poziomie PŚ. -
-
kibicsportu profesor
@rybolow1
Argument o małym HS jest tak głupi. Ile razy mozna pisac, że bardzo dobrze, że są różne skocznie. Nie zawsze skocznia większa=ciekawsza. Za dużo jest skoczni hs140/142 . Fajnie, że Wisła ma właśnie taki rozmiar.
-
-
Fan_ekipy_pod_narty weteran
@rybolow1
Nie zgodzę się co do wisły akurat bo obiekt jest spoko. Podaj mi swe argumenty za tym.
-
Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran
@kubilaj2
Willngen ma wielki plus w postaci rozmiarów i atmosfery. Oslo to legendarna skocznie. Wisła? Nie da się skakać bezpiecznie pod HS, trudny przeciwstok, brzydka skocznia, okolica też nie zachwyca.
-
Matrixun doświadczony
Bardzo żałuję rozegranych na tej skoczni kuriozalnych Mistrzostw Polski w 2020 roku i upadku Kingi. Zastanawiam się co by było gdyby nie upadła w tamtym konkursie. W zasadzie od tamtego momentu jej kariera stanęła w miejscu, a nawet nastąpiło stopniowe cofanie się. Może tak jak w przypadku Pawła, który przeszedł jednak znacznie większe piekło, to zostawiło jakiś ślad i było jednym z czynników hamujących jej rozwój (kwestii trenerskich tu nie poruszam, bo pod innym artykułem wyraziłem swój pogląd na ten temat).
-
kibicsportu profesor
@Robert Johansson252
Hejt na skocznie w Wiśle się wziął tak naprawdę przez te inauguracje ze względy na zły stan zeskoku. Wystarczy się cofnąć do zawodów, które były w styczniu w Wiśle i naprawdę było kilka fajnych konkursów.
Wisła 2014 - Genialny konkurs
Wisła 2017 - Bardzo fajne dwa konkursy w Wiśle z zimową aurą.
Niestety na warunki wpływu nie mamy. Nie jest to wina skoczni, że wiatr często wieje. Na skoczni z trybun fajnie się ogląda skoki. Dobrze wszystko widać. W Zakopanem pod tym względem jest gorzej(Znaczy zależy gdzie się stoi), ale wiadomo, że Wisła jest bardziej kompaktowo zrobiona. Dla mnie to ma swój klimat. Tyle razy już byłem w Wiśle na skokach i w sobotę znowu się wybieram. Mam ogromny sentyment do tej skoczni i miejsca. Też nie mam jakoś daleko do Wisły w porównaniu do Zakopanego. W każdym razie Wisła jest specyficzną skocznią, ale ja lubię to miejsce. Tak samo lubię Innsbruck, gdzie dużo ludzi nie lubi tej skoczni. Uważam, że dobrze, że są skocznie inne niż typowe HS140/142. Właśnie to dodaje skokom magii, że nie ma takich samych skoczni. -
Robert Johansson252 profesor
Mój top skoczni:
Uwzględniłem jedynie obiekty, które gościły zawody najwyższej rangi w ciągu ostatnich 10 lat. Nie uwzględniłem skoczni przebudowanych, na których nie było jeszcze zawodów (Trondheim, Predazzo)
Mamuty:
1. Planica HS 240
2. Bad Mitterndorf HS 235
3. Nowe Vikersundbakken HS 240
4. Oberstdorf HS 235
Skocznie duże:
1. Kuusamo HS 142
2. Innsbruck HS 128
3. Willingen HS 147
4. Pekin HS 140
5. Bischofshofen HS 142
6. Garmisch-Partenkirchen HS 142
7. Zakopane HS 140
8. Oslo HS 134
9. Lillehammer HS 140
10. Pyeongchang HS 142
11. Titisee-Neustadt HS 142
12. Oberstdorf HS 137
13. Lake Placid HS 128
14. Klingenthal HS 140
15. Sapporo HS 137
16. Soczi HS 140
17. Lahti HS 130
18. Engelberg HS 140
19. Wisła HS 134
20. Ałmaty HS 140
21. Planica HS 138
22. Nizhny Tagił HS 134
23. Kuopio HS 128
24. Falun HS 134
-
Robert Johansson252 profesor
Hejt na Wisłę jest zbyt duży jak dla mnie.
Skocznia jest w porządku, nie jest to generyczny obiekt K 125 HS 140/142 jak Engelberg, Klingenthal, czy Titisee-Neustadt. Nie należy do najlepszych obiektów w stawce, ale ma swoje zalety - długie skoki wyglądają tu imponująco, parametry są fajne, a skocznia jest ładnie położona.
Problemem jest natomiast częsta loteriada.
W sezonie 2019/20 była spoko drużynówka i mega loteryjny konkurs indywidualny.
W 2020/21 to samo, z tym że loteria była jeszcze większa. Mimo to drugi konkurs super się oglądało, bo była cała masa dalekich skoków 130+, w tym dwa blisko rekordu skoczni.
W 2021/22 drużynówka była ok, ale z konkursu indywidualnego z niewiadomych przyczyn zrobiło kuriozum, gdzie przez pierwszą serę walczono o przekroczenie punktu K, a w II rundzie obniżono belkę po skoku na bodaj 129 m przy HS 134
W 2022/23 oba konkursy były w porządku, choć brakowało prób za HS -
-
rybolow1 weteran
Myślę że top 3 bublowatych skoczni:
1. Rasnov
2. Wisła
3. Bergisel
Top 3 spoko skoczni
1. Kuusamo
2. Sapporo
3. Engelberg -
rybolow1 weteran
@kubilaj2
W Willingen to można polatać 160 a w Oslo to jednak nie co dzień są zawody w stolicy + ta skocznia jest ważnym symbolem w mieście
-
Filigranowy_japonczyk doświadczony
@kibicsportu
Twoje zdanie ale ja nie wiem co ci w Wiśle się podoba dla mnie to 2 najgorsza skocznia w kalendarzu po Oslo
-
Pavel profesor
@kubilaj2
Willingen jest spoko, ale Oslo to jeszcze większy bubel niż Wisła, albo jest mgła taka że nic nie widać, albo wieje nawet jak nigdzie indziej dookoła nie wieje ;)
-
-
Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran
Fakt na temat tej skoczni jest jeden. Wisła Bubelinka jest najgorszą skocznią w kalendarzu PŚ.
-
Arturion profesor
@kibicsportu
Jeśli ten artykuł cię nie przekonał, że nie jest, to nic cię nie przekona. A nie jest.
PS. Taki Ammann znów odpuszcza ją, bo ma taki kaprys... -
kibicsportu profesor
@KamO
Nie. Skocznia w Wiśle jest bardzo fajna. Mam wrażenie, że wy byście chcieli wszystkie takie same skocznie, a Wisła jest fajną skocznią.
-
rybolow1 weteran
@KamO
Coś jak Bergisel ale tam to przynajmniej jest historia + notoryczne problemy ze śniegiem w Wiśle (ten rok na szczęście jest wyjatkiem)
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się